EKSTRA
MENÜ

Doç. Dr. Aylin Kılıç

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 20 haberi bulunmuştur.

Doç. Dr. Aylin Kılıç Haberleri

İnsan dokusu kişiye özel şekillendirildi, Türkiye’de uygulandı

İnsan dokusu kişiye özel şekillendirildi, Türkiye’de uygulandı

Bilim insanları insan kolajenini kişiye özel olarak şekillendirdi ve lens gibi üretilerek uygulandı. Türkiye’de birçok hastaya uygulanan ve biyolojik kornea (corneal inlay) adı verilen yöntem sayesinde hastalar hem yakın gözlükten kurtuldu hem de bugüne kadar uygulanan diğer yöntemlerine aksine insan kolajeni olduğu için gözde reaksiyon oluşma ihtimali en aza indirildi. Presbiyobi ve hipermetrop hastalarına uygulanabilen yöntem Türkiye’den sonra Avrupa’nın birçok ülkesinde de yapılmaya başlanacak.

7.08.2018Sağlık
Koronavirüse karşı gözlerinizi lensle değil, gözlükle koruyun

"Koronavirüse karşı gözlerinizi lensle değil, gözlükle koruyun"

Pandemi döneminde göz kuruluğunun arttığını belirten Doç. Dr. Aylin Kılıç, “Gözlük kullananlarda cerrahi maskelerin üst bölümünden nefesimiz havaya kısıtlı da olsa geçerken gözümüze çarpmasıyla camda buğulanma ve gözde kuruluk yapabilir. Lens kullananlar olabildiğince gözlüğe geçmeli. Çünkü hem daha hijyenik hem de kısmen de olsa dış ortamdan ayıran bir bariyer görevi görmektedir” dedi.

28.10.2020Sağlık
Göz ovalamak koronavirüs bulaş riskini artırıyor

Göz ovalamak koronavirüs bulaş riskini artırıyor

Doç. Dr. Aylin Kılıç, göz ovalama alışkanlığının başta koronavirüs salgını döneminde bulaş riskini arttırdığını belirterek, göz için 5 önemli zararına dikkat çekti.

6.11.2020Sağlık
Uzmanından uyarı; akıllı mercekler gereksiz ameliyata yol açıyor

Uzmanından uyarı; akıllı mercekler gereksiz ameliyata yol açıyor

Halk arasında 'akıllı lens' olarak bilinen göz içi mercekler konusunda uyaran Doç. Dr. Aylin Kılıç, "Akıllı mercek diye bir mercek yok. Şu anda piyasada kullanılan hiçbir mercek o kadar akıllı değil. Yakın gözlüklerden kurtulmak için katarakt ameliyatlarında da kullanılan çok odaklı veya 3 odaklı göz içi mercekler reklam amacıyla kullanılan akıllı mercek tanımı yüzünden kamuoyunda yanlış beklentilere ve gereksiz ameliyatlara yol açabiliyor" dedi.

7.12.2020Sağlık
Kirpiklerinizi uzatmak isterken gözünüzden olmayın

Kirpiklerinizi uzatmak isterken gözünüzden olmayın

Kirpik hijyeninin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Aylin Kılıç, "Her gün birkaç dakika sıcak havluyla gözünüze kompres yapıp bebe şampuanıyla kirpikler yıkanmalı. Kirpiklere badem yağı sürmenin ise faydası yok, aksine göze kaçarsa zararı çok" dedi.

18.12.2020Sağlık
Göz ve Kirpik Hijyeninde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz ve Kirpik Hijyeninde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kovid-19 pandemisiyle birlikte önemi daha da anlaşılan kişisel hijyen konusunda göz temizliğine dikkati çeken ve kirpik hijyeninin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aylin Kılıç, kirpik bakımı hakkında bilgiler verdi.

18.12.2020Makyaj
“Kara güneş gözlüksüz bakmayın”

“Kara güneş gözlüksüz bakmayın”

Ultraviyole ışınlarının karlı ve buzlu zeminlerden yansıması kar körlüğüne (fotokeratit) yol açtığını söyleyen Doç. Dr. Aylin Kılıç, “Nasıl güneş tutulmasında güneşe bakmak zararlıysa, karda çıplak gözle, koruyucusuz vakit geçirmek de göz sağlığı açısından risklidir” dedi.

16.02.2021Sağlık
Dokuz Eylülde istifa depremi

Dokuz Eylül'de istifa depremi

DOKUZ Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Füzün'ün, Tıp Fakültesi'nde boşalan dekanlık için bir süreliğine vekaleten yönetimi tercih etmesi ‘tepki istifaları’na neden oldu.

10.02.2010Gündem
Sarıgül istiyor vereceğiz

Sarıgül istiyor vereceğiz

CHP’nin pazar sabahı saat 09.00’da başlayan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında yaşanan ve dün sabah saat 05.00’te sona eren Parti Meclisi (PM) toplantısına taşınan “CHP’nin Beşiktaş adayı kim olacak?” krizini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Her büyükşehir belediye başkan adayının bazı ilçelerle ilgili talepleri oldu, neden itiraz ediyorsunuz. Sarıgül, Beşiktaş’ı istiyor, vereceğiz” resti çözdü.

10.02.2014Gündem
200 Türkiyeli aydın Kobaniye sahip çıkıyor

200 Türkiyeli aydın Kobani'ye sahip çıkıyor

İki yüz Türkiyeli aydın IŞİD zulmüne karşı başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kurumları Kobani'ye sahip çıkmaya çağırdı.

27.09.2014Gündem
Bir daha mantar yemem

"Bir daha mantar yemem"

AFYONKARAHİSAR’ın Çay İlçesi’nde, annesi Songül Çevik’in pişirdiği mantardan zehirlenen 2.5 yaşındaki Aylin Çevik, bilinci kapalı halde ambulans uçakla getirildiği İzmir’de, bu yemekten yemeyen babası Mustafa Çevik’ten alınan karaciğer parçasının nakledilmesiyle yaşama bağlandı. Kontrol için naklin yapıldığı İzmir Kent Hastanesi’ne getirilen minik kız, "Artık mantar yemeyeceğim, doktorum yasakladı" dedi.

19.11.2014Ege
18 milyon öğrenci bugün karne aldı

18 milyon öğrenci bugün karne aldı

18 milyon öğrenci bugün karne aldı ve çocukların iple çektiği iki haftalık tatil başladı. Diyarbakır'da Ferzat Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencileri, ilk kez Kürtçe yazılı karnelerini aldı. Ankara'da Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, zayıfı olan bir öğrenciye "Fizikçi Mehmet Ali'ye takmış' diyerek gülüşmelere neden oldu. Peki ‘kırık’ notları olan öğrenciler bu durumu ailelerine nasıl açıklayacak? Veliler ne yapmalı? İşte verimli ve eğlenceli tatil için önerilerden, uzman görüşlerine karneyle ilgili her şey...

22.01.2015Gündem
18 milyon karne

18 milyon karne

18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen bugün 2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk yarıyılını tamamlayarak iki haftalık tatile çıkıyor.

23.01.2015Eğitim
CHP ön seçim sonuçları açıklandı

CHP ön seçim sonuçları açıklandı

CHP'de Parti Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda 45 seçim bölgesinde hakim denetiminde ön seçimler yapıldı.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da İzmir 2’inci bölgeden girdiği ve 41 il, 45 seçim bölgesini kapsayan önseçimler bugün yapıldı. Yaklaşık 760 bin CHP üyesinin oy kullanma hakkının bulunduğu önseçime katılım yüzde 50 seviyesinde kaldı.

30.03.2015Gündem
611 akademisyenden ifade özgürlüğü bildirisi

611 akademisyenden ifade özgürlüğü bildirisi

Türkiye’de yaşanan son tartışmaların ardından, farklı üniversitelerden 611 profesör, doçent ve yardımcı doçent bir bildiri yayınladı. Aralarında Prof. Dr. Daron Acemoğlu ve Prof. Dr. Dani Rodrik dahil dünyaca ünlü akademisyenlerin de bulunduğu grup, fikir ve ifade özgürlüğü vurgusu yaptı.

18.01.2016Gündem

Yazar Sonuçları

‘İsimsizler’ olmazsa olmaz...

CHP ne bekliyor; Gezi’den birkaç genci bünyesine katmak zor mu?

30.07.2013