GeriGündem Dokuz Eylül'de istifa depremi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dokuz Eylül'de istifa depremi

DOKUZ Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Füzün'ün, Tıp Fakültesi'nde boşalan dekanlık için bir süreliğine vekaleten yönetimi tercih etmesi ‘tepki istifaları’na neden oldu.

Vekil Prof.Dr. Tülay Canda, dekanlıktaki ikinci gününde “Bu uygulamayı içimize sindiremiyoruz” diyen fakülte yönetim kurulu üyelerinin istifalarıyla sarsılırken, gözler bugünkü Fakülte Kurulu toplantısına çevrildi. DHA'nın toplu istifayı nasıl değerlendirdiği sorusuna Rektör Füzün, “Bir değerlendirmem olmayacak. Niye istifa etmişler, nedir, ne değildir öğrenmeye çalışıyorum” diye yanıt verdi.

İzmir'in ikinci büyük üniversitesi Dokuz Eylül'de de, Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi'nden sonra ‘dekan krizi’ patladı. Geçen Kasım'da YÖK Genel Kurulu'nun EÜ Dişhekimliği Fakültesi Dekanlığı'na aday belirleme seçiminden 9 oyla üçüncü sırada çıkan Prof.Dr. Celal Artunç'u atamasıyda kriz yaşanmıştı. Nitekim Prof.Dr. Artunç'un atanmasının ardından YÖK'ün kendilerini yok saydığını savunan fakülte kurulu, yönetim kurulu, başhekim ve biri dışında tüm anabilim dallarının başkanları tepkilerini toplu istifayla ortaya koymuştu.

DEÜ'de de benzer bir durum yaşanıyor. Rektör seçiminde 564 oy alan Prof.Dr. Sedef Gidenir'in ardından 118 oy almasına rağmen Cumhurbaşkanı tarafından atanınca protestoların hedefi olan Rektör Mehmet Füzün, bu kez kendini Tıp Fakültesi krizinin ortasında buldu. 8 Şubat'da görev süresi dolan Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hakan Abacıoğlu'nun yerine herkes seçim yapılmasını beklerken Rektör Füzün, aylar öncesinden seçimi erteleyeceğinin sinyallerini verdi. Seçimin yapılmayacağı mesajları üzerine anabilim dalı başkanları randevu alıp Rektör Füzün'le görüştü, temayüllere uyulmasını, seçim yapılmasını istediklerini söyledi. Ancak iki taraf da birbirlerini ikna edemedi.
Rektör Füzün, Prof.Dr. Abacıoğlu'nun görev süresinin dolmasının ardından bir duayen öğretim üyesiyle bir süreliğine fakültenin vekaleten yönetileceğini duyurdu. ‘Aktif eğitimin sorgulanması, norm kadroların belirlenmesi ve performans kriterlerinin saptanması’ olarak özetlediği üç konuda çalışma yapmak istediğini, ancak bunları özellikle aktif eğitime taraf olan Prof.Dr. Abacıoğlu'yla yapmasının mümkün olmadığını savunan Rektör Füzün, dediğini yaptı. Rektör Füzün, 8 Şubat'ta Prof.Dr. Abacıoğlu'ndan boşalan Tıp Fakültesi Dekanlığı'na vekaleten Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Tülay Canda'yı atadı.

Dekan Vekili Prof.Dr. Canda, görevdeki ikinci gününde ilk Fakülte Yönetim Kurulu toplantısını yaptı. Ancak vekaleten yönetime ilk ve en büyük tepki yönetim kurulundan geldi. İddiaya göre dün yapılan toplantıda yönetim kurul üyeleri Prof.Dr. Canda'ya, hangi cesaretle bu görevi kabul ettiğini sordu, dekan olmak istiyorsa aday olması önerildi. Üyeler, akademik değerlere sahip çıkılmayan bir ortamda yönetim kurulu üyesi olarak görev almak istemediklerini, bu durumu içlerine sindiremediklerini belirtip istifalarını sundu. Yönetim Kurul Üyeleri Prof.Dr. Serpil Salaçin, Prof.Dr. Barış Baklan, Prof.Dr. Ahmet Ömer İkiz, Doç.Dr. Çimen Olguner, Doç.Dr. Bülent Kılıç ve Yrd.Doç.Dr. Aylin Özbek'in istifaları fakülteyi sarstı.

Rektör Füzün, DHA'nın istifalarla ilgili sorusu üzerine, şunları söyledi:
“Şu an bir değerlendirmem olmayacak. Ben de değerlendiriyorum, daha doğrusu şu anda olayı. Neden istifa etmişler, nedir ne değildir, öğrenmeye çalışıyorum. Hasta yatıyordum. Daha bugün geldim, hastaneye. Değerlendiriyorum durumu, neden istifa etmişler öğrenmeye çalışıyorum.”

Füzün, Fakülte Kurulu'nda istifa olup olmadığı sorusuna ise “Şu anda toplantı halinde olmaları lazım, bilmiyorum” diye yanıt verdi.

FAKÜLTE KURULU İSTİFA ETMEDİ

DEÜ Tıp Fakültesi'nde vekil dekan Prof.Dr. Canda başkanlığında dün toplanan yönetim kurulunda üyelerinin tümünün istifa etmesinin ardından bugün de Fakülte Kurulu toplandı. Yönetim Kurulu üyelerinin, Vekil Dekan Canda'ya “Bizi seçilmiş dekan önermişti. Siz seçilmiş dekan olmadığınız için istifa ediyoruz” dedikleri ve seçimin önemini vurguladıkları belirtildi. Fakülte Kurulu üyelerinin ise öğretim üyelerinin oylarıyla seçildiği, ‘seçilmiş’ kurul oldukları için istifa yoluna gitmedikleri vurgulandı. Bir öğretim üyesi, “Yönetim kurulu üyelerini dekan önerir, fakülte kurulu onaylar. Üyeler üç yıllığına seçilir. Yönetim kurulunun görev süresi dolmamıştı, ama istifa ettiler. Yönetim kurulu kalmadı, yenisi belirlenecek. Bundan sonra ne olacağı önemli” dedi.

10 üyeden oluyan Fakülte Kurulu'nu öğretim üyeleri seçiyor. 7 üyeden oluşan yönetim kurulunu ise dekan öneriyor, fakülte kurulunun onayıyla görev yapıyor.DEÜ TIP FAKÜLTESİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İzmir'in Balçova İlçesi İnciraltı bölgesinde yer alıyor. 2009 verilerine göre 405 öğretim üyesi ve görevlisi olan fakültede 512 tıpta uzmanlık öğrencisi, hazırlık sınıfıyla birlikte 1025 tıp öğrencisi bulunuyor. 1997'den bu yana ‘Probleme dayalı eğitim’ yöntemiyle aktif eğitim yapılıyor. Eğitim, sağlık hizmetlerini de verildiği 925 yataklı Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde veriliyor.

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False