'Tutuklamalar uygun'

Güncelleme Tarihi:

Tutuklamalar uygun
Oluşturulma Tarihi: Aralık 14, 2017 00:10

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve 11 milletvekilinin AİHM’ye açtıkları davaya savunma gönderen Türkiye, HDP’lilerin terör örgütü PKK yöneticileriyle aynı çizgide açıklamalar yaptığını, şiddetin önlenmesi için tutuklamaların ‘gerekli ve uygun’ olduğunu belirtti.

Haberin Devamı

Türkiye’nin savunmasında HDP’liler hakkında hazırlanan iddianamelerin ayrıntılarına yer verildi. Türkiye, HDP milletvekillerinin AİHM’ye açtığı davanın kabul edilemez olduğunu savunarak özetle şu ifadelere yer verdi:

“Siyasal partiler ve temsilcilerinin demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına karşı en büyük tehlikeyi teşkil eden terörü, terör örgütlerini ve bunların eylemlerini kınamaları ve terörden uzak durmaları beklenir. Anayasa ve yasalarını ihlal eden, devletin birliğini ve bütünlüğü parçalamayı hedefleyen başvurucuların eylemleri siyasal parti faaliyeti kapsamında düşünülemez.

‘Özyönetime’ destek veren ve güvenlik güçlerinin eylemlerini ‘katliam’ olarak tanımlayan siyasal partinin yönetici ve üyelerinin açıklamaları, PKK/KCK yöneticilerinin açıklamalarıyla aynı çizgidedir.

HDP’nin haklarında soruşturma başlatılan bazı milletvekillerinin yurtdışına kaçtıkları, başvurucu Ferhat Encü’nün yabancı bir ülke için uçak bileti ile yurtdışına kaçarken yakalanması ve Nursel Aydoğan’ın hâlâ kaçak olması dikkate alındığında, bu durum başvurucuların kendilerine ceza verilmesi ihtimaline karşı yurtdışına kaçabilecekleri şüphesine yol açmaktadır.

3 PARTİNİN KARARI
Demokratik bir toplumda başvurucular hakkında soruşturma başlatılması ve tutuklanmaları gerekli ve demokratik toplumun korunması, barış içinde yaşanması, şiddetin önlenmesi ve terör örgütlerine karşı mücadelede başarılı olunması için uygun olmuştur.

Terör örgütlerinin siyasetçiler tarafından desteklenmesi ve siyasetçilerin dokunulmazlıklarına istinaden terör örgütlerine destek vermesi nedeniyle hükümet ve muhalefet partileri (CHP ve MHP) ortak hareket edip milletvekillerinin, dokunulmazlıklarına yaslanarak terörü desteklemesini önlemek için dokunulmazlıkları kaldırma kararı almışlardır. Bu açıklamalar göz önünde tutularak başvurucuların milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının hükümet tarafından muhalefeti engellemek için atılmış bir adım olduğu iddiası kabul edilemez.”

BAKMADAN GEÇME!