MENÜ
Arşiv

Hdp

Hdp ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hdp haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 17.840 Hdp haberi bulunmuştur.

HDP

Halkların Demokrat Partisi (kısaca; HDP), Türkiye 'de faaliyet göstermekte olan bir siyasi partidir. Resmi renkleri ise mor ve yeşildir. Parti resmi sitesindeki açıklamaya göre, tüm ezilenlerin ve sömürülenlerin; dışlanan ve yok sayılan bütün halkların ve inanç topluluklarının, kadınların, işçilerin, emekçilerin, köylülerin, gençlerin, işsizlerin, emeklilerin, engellilerin, LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) bireylerin, göçmenlerin, yaşam alanları tahrip edilenlerin; aydın, yazar, sanatçı ve bilim insanları ile bütün bu kesimlerle birlikte mücadele yürüten güçlerin her türden baskı, sömürü ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve insan onuruna yaraşır bir yaşam kurmak üzere bir araya geldiği, demokratik halk iktidarını hedefleyen bir siyasi partidir.

 HEP, HADEP, DEHAP, DTP ve BDP çizgisinin son temsilcisi olan HDP kendisini çeşitli ezilen grupların birleştirdiği bir yapı olarak ifade etmektedir. 27 Ekim 2013'te yapılan kongreyle partileşmesi kararı alındı ve Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel eşbaşkan seçildi.

Genel Başkanları

22 Haziran 2014'te yapılan kongrede eşbaşkanlığı Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş devraldı. 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde partinin adayı olan Genel Başkan Selahattin Demirtaş 3,958,048 oy alarak  %9.76 oy oranına ulaşmıştır. HDP 2015 genel seçimlerinde %13,12 oy alarak 80 milletvekiliyle TBMM'ye girdi. Partinin sloganı "İnadına Barış, İnadına HDP"dir.  2015 itibari ile  30.295 üyesi bulunmaktadır . “Siyasi Çoğulculuk”, “Sosyalizm”, “Radikal Demokrasi”, “Demokrat Sosyalizm”, “Feminizm” ve “Doğrudan Demokrasi” ideolojilerini benimsemiştir.

 Çeşitli şehirlerde birçok kongre toplamış parti, bunun dışında iki olağanüstü kongre ile başkanlarını belirlemiştir. Partinin 1. olağanüstü kongresi 27 Ekim 2013'te Ankara'da “Bu daha başlangıç” sloganıyla düzenlendi.  Kongrede hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan'ın müzakerenin önemini vurgulayan "HDP, ortak demokrasi mücadelemizde önemli bir tarihsel sapağa işaret etmektedir. 71 devrimciliği devlete isyan devrimciliğidir. 40 yıllık isyandan sonra artık devletle müzakere önemlidir. Zira devrimci mücadeleler ancak nitelikli bir müzakere süreciyle kalıcı bir insanlık kazanımına dönüşebilir." bu mesajı okunmuştur.

HDP'nin 2. Kongresi 22 Haziran 2014'te gerçekleşti. Tek listenin olduğu seçimde Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş eşbaşkanlık için aday gösterilmiştir. Güney Kürdistan Parlamento Başkan Yardımcısı Cafer İbrahim, Güney Kürdistan Hükümet Temsilcisi Kemal Kerküki, Rojava Halk Meclisi Eşbaşkanı Abdulselam Ahmet, Partiya Neteweyî Kurdistan Temsilcisi Xidir Bilbas, Rusya Sovyetler Birliği Komünist Parti Genel Sekreteri Sergey Skvortsov, İsveç Sosyal Demokrat Partisi'nden Yılmaz Kerimo'nun da aralarında olduğu çok sayıda uluslararası davetli de kongrede yer almıştır. Ertuğrul Kürkçü kongrede  yaptığı konuşmada "Bu hayalin peşine düşmek cesaret isterdi. HDP bundan 4 yıl önce, umuda yelken açan bir avuç insanın zihninde doğdu." İfadelerini kullanmştır.

HDP eşbaşkanıSelahattin Demirtaş PKK'nın kurucusu Abdullah Öcalan için “Öcalan’ın daha heykelini dikeceğiz” demiştir.  Demokratik sosyalist ve sol bir parti olan HDP’nin siyasetteki önceliği Türkiye-PKK çatışmasının barış ile sonlandırılması için yürütülen çözüm sürecidir ve 1984 yılından beri süren Türkiye-PKK çatışmasının barış ile sonlandırılması için yürütülen çözümün bir parçası durumundadır.  PKK lideri Abdullah Öcalan ile İmralı'da sürdürülen görüşmelere HDP adına Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken, Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri süreci başlayana kadar katılmıştır.

HDP'nin PKK ve çatı yapılanması KCK ile bağlantısı olduğu yönünde çok sayıda iddia ortaya atılmıştır. Ancak HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş yaptığı çeşitli açıklamalarda iddiaları yalanlamış ve partisinin PKK ile bağlantısı olmadığını belirtmiştir. Buna karşın HDP milletvekilleri ve çeşitli yetkililerin konuşmaları ve faaliyetleri HDP'nin PKK'nın siyasi kanadı olduğu şeklinde geniş bir kamuoyu oluşturmuştur. HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan "PKK'nın öyle bir gücü var ki sizi tükürüğüyle boğar" demiştir. 7 Haziran 2015 sonrası başlayan çatışmalarda bazı HDP yetkilileri çatışmalarda ölen PKK'lıların cenazesine katılmıştır. PKK'nın önde gelen yöneticilerinden Cemil Bayık "Mücadelemize destek olun HDP'ye oy verin" demiştir.  16 Eylül 2016'da, Tokat'ta PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlar kapsamında HDP Eş Genel Başkan yardımcısı Alp Altınörs "terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütüne eleman temin etmek" suçlamalarıyla tutuklanmıştır.

Hdp Haberleri

Hrant Dink, katledilmesinin 12’nci yılında anıldı

Hrant Dink, katledilmesinin 12’nci yılında anıldı

İstanbul Şişli’de 19 Ocak 2007’de tetikçi Ogün Samast tarafından öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 12’nci yılında cinayetin işlendiği yer ve saatte anıldı.

20.01.2019Gündem
Bakan Soyludan seçim güvenliği açıklaması

Bakan Soylu'dan seçim güvenliği açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak seçimlere yönelik tezviratların başarısızlıklara kılıf uydurmaya dönüştüğünü söyledi. Bakan Soylu, adres bilgilerinin eksik olduğu tespit edilen 303 bin 55 vatandaşa çağrıda bulunduklarını 64 bin 348 vatandaşın bilgilerini yenilediğini söyledi.

19.01.2019Gündem
Darbeci generalin odasından Türkiyeyi bölme planı çıktı

Darbeci generalin odasından 'Türkiye'yi bölme planı' çıktı

FETÖ'nün darbe girişimini organize eden sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi eski tuğamiral Sinan Sürer'in Genelkurmay'daki odasında ele geçirilen "gizli kişiye özel" antetli 19 sayfadan oluşan dokümanda, Türkiye'yi iç savaşa sürekleyecek ve bölünmesine neden olacak plan tespit edildi.

18.01.2019Gündem
Son dakika.. İzmirde düğmeye basıldı FETÖ, PKK ve uyuşturucu…

Son dakika.. İzmir'de düğmeye basıldı! FETÖ, PKK ve uyuşturucu…

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ, PKK/KCK ve organize suç örgütü kapsamında uyuşturucu madde ticareti yaptığı öne sürülen kişilere yönelik 3 ayrı soruşturma kapsamında 150 şahıs hakkında gözaltı kararı verdi.

18.01.2019Gündem
Gaziantep’e Doğan değil Ejder

Gaziantep’e Doğan değil Ejder

CHP ve İYİ Parti arasında yerel seçime yönelik işbirliğinde Gaziantep’teki düğüm çözüldü.

18.01.2019Gündem
‘Suriye iç savaşı bir an önce bitmeli’

‘Suriye iç savaşı bir an önce bitmeli’

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “ABD’nin Suriye’den çıkması yetmez. Türkiye dahil tüm dış güçler Suriye’den çıkmalıdır” dedi.

16.01.2019Gündem
Cumhuriyet yeniden bir kuruluş değildir, Osmanlı ve Selçuklu’nun devamıdır

"Cumhuriyet yeniden bir kuruluş değildir, Osmanlı ve Selçuklu’nun devamıdır"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’nde partisinin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında konuştu. Erdoğan, salondakiler fotoğraflarla Selçuklu-Osmanlı koreografisi yapınca şunları söyledi: “Cumhuriyet yeniden bir kuruluş değildir aslında. Cumhuriyet, Selçuklu’nun, Osmanlı’nın bir devamı mesabesindedir.”

13.01.2019Gündem
Son dakika: İşte AK Partinin Kocaeli adayları...

Son dakika: İşte AK Parti'nin Kocaeli adayları...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kocaeli'de aday tanıtım toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm il ve ilçe başkanlarına talimat vererek "Seçmen kütüklerinde yer almayan seçmenlerimizin adreslerini bulup kayıtlarını yaptıracaksınız." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması sırasında kendisine seslenen bir çocuğa 'Ben de seni seviyorum' yanıtını verdi. Ardından çocuğun ağladığını gören Erdoğan, 'Ağlamak yok, ağlarsan beni de burada ağlatırsın' dedi. Erdoğan, konuşmasının ardından yerel seçimlerde AK Parti'nin Kocaeli Belediye Başkan adaylarını tanıttı...

12.01.2019Gündem
Şanlıurfa HDP İl Eş Başkanı Kızıldamar tutuklandı

Şanlıurfa HDP İl Eş Başkanı Kızıldamar tutuklandı

Şanlıurfa’da, HDP İl Eş Başkanı Aliye Kızıldamar, hakkındaki soruşturma kapsamında ifade vermek için gittiği savcılıkta ‘terör örgütü propagandası’ yapma suçundan tutuklandı.

12.01.2019Gündem
Kanser araştırma sonuçları açıklanmıyor

Kanser araştırma sonuçları açıklanmıyor

SAĞLIK Bakanlığı’nın, 2011-2016 arasında “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli illerindeki Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi” projesinin sonuçlarının açıklanmaması Meclis gündemine getirildi.

12.01.2019Gündem
10 aylık seçmen farkı 923 bin 796

10 aylık seçmen farkı 923 bin 796

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın, ‘sandık başına gittiğinde zaten oyunu alacakları yaklaşık yüzde 1’lik bir seçmen kayıpları olduğunu’ açıklaması ve seçmen sayısındaki tartışmalar üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) siyasi parti temsilcilerini resmi olarak bilgilendirdi.

12.01.2019Gündem
CHP-İYİ Parti işbirliği genişliyor

CHP-İYİ Parti işbirliği genişliyor

CHP ve İYİ Parti arasında, yerel seçimlere ilişkin işbirliğinin kapsamı genişliyor.

11.01.2019Gündem
Meclis’e  gaz sitemi

Meclis’e gaz sitemi

HDP binası önünde basın açıklaması yaparken polisin gazlı müdahalede bulunduğu HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, vekillere “Karşınızda gözyaşı dökmek istemiyorum ama birinizin ‘Bunu kınıyorum’ demek içinden gelmedi mi?” diye sitem etti.

11.01.2019Gündem
‘Seçim siyasi faaliyet değildir’

‘Seçim siyasi faaliyet değildir’

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla AK Partili ve MHP’li yöneticilerle birlikte TBMM Tören Salonu’nda Parlamento muhabirleriyle kahvaltıda bir araya geldi.

11.01.2019Gündem
Karayılan telsizden duyurdu Hain planları ortaya çıktı

Karayılan telsizden duyurdu! Hain planları ortaya çıktı

PKK terör örgütü elebaşılarından "Cemal" kod adlı Murat Karayılan'ın hazırladığı ve sözde Halk Savunma Merkez Karargahı tarafından 29 Aralık 2018'de örgüt kadrolarına telsizden iletilen talimatlar, örgütün girdiği çıkmazdan kurtulmak için büyük çaba sarf ettiğini gözler önüne seriyor.

10.01.2019Gündem
Vekile biber gazı

Vekile biber gazı

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, partisinin Ankara İl Başkanlığı binası önünde basın açıklaması yapmak isterken polisin fiziki ve biber gazlı müdahalesine uğradığını iddia etti.

10.01.2019Gündem
HDPnin Van ve Mardin adayları belli oldu

HDP'nin Van ve Mardin adayları belli oldu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, "Yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediyesi için HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ile MYK üyesi Mustafa Avcı'yı, Mardin Büyükşehir Belediyesi için Ahmet Türk ve Figen Altındağ'ı aday olarak belirledik." dedi.

9.01.2019Gündem
Buldan: Kilit partiyiz

Buldan: Kilit partiyiz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yerel seçim için Türkiye genelinde işbirliği adımları attıklarını söyledi.

9.01.2019Gündem
Millet İttifakı Adıyaman’ı Saadet’e bıraktı

Millet İttifakı Adıyaman’ı Saadet’e bıraktı

‘Cumhur ittifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP’nin ayrı adaylar çıkardığı Adıyaman’da muhalefet, Ahmet Faruk Ünsal'ın ortak adaylığı etrafında buluştu.

7.01.2019Gündem
İddianamede ortaya çıktı Hainlerden suikast keşfi

İddianamede ortaya çıktı! Hainlerden suikast keşfi

Vodafone Park çevresindeki saldırıya ilişkin hazırlanan iddianamede, Binali Yıldırım, Burak ve Bilal Erdoğan'a yönelik eylem yapmak için keşif istihbarat çalışmasının yapıldığına işaret edildi.

31.12.2018Gündem
Terör örgütü propagandasına 5 gözaltı

Terör örgütü propagandasına 5 gözaltı

Adana'da HDP İl Başkanlığı binasında PKK propagandası yaptığı ileri sürülen 2'si kadın 5 kişi gözaltına alındı.

31.12.2018Gündem
Siyasette kadının adı yok

'Siyasette kadının adı yok'

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD) ‘Türkiye’de Katılımcı Demokrasinin Geliştirilmesi: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi’ kapsamında ‘Siyasal Kararlara Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ raporu hazırladı. Rapora göre, kadınların aday gösterilme ve seçilme oranı neredeyse yok denilecek düzeyde. Yerel seçimlere üç ay kala yayınlanan raporda, 2014 yerel, 2015 ve bu yıl 24 Haziran’da yapılan genel seçimlere ilişkin bilgilere yer verildi.

31.12.2018Gündem
Tutukluya oy sınırlaması

Tutukluya oy sınırlaması

YSK önceki gün 31 Mart yerel seçimlerinde cezaevlerindeki tutuklu ve taksirli suçtan hükümlülerin durumuna ilişkin kritik bir karar verdi. Bu karara göre örneğin Ankara’da seçmen listesine kayıtlı olan ve İstanbul Silivri Cezaevi’nde kalan bir tutuklu ya da taksirli suçtan hükümlü, artık cezaevi tutuklu seçmen listesine kayıt edilip oy kullanamayacak.

30.12.2018Gündem
İmar barışı başvurusu için son gün ne zaman İmar barışı uzatılacak mı

İmar barışı başvurusu için son gün ne zaman? İmar barışı uzatılacak mı?

İmar barışı ne zaman bitiyor sorusu, yapı kayıt belgesi bulunmayan gayrimenkul sahiplerinin araştırdığı konu olmaya başladı. 31 Aralık tarihinde sona ereceği geçtiğimiz aylarda açıklanan imar barışı için 'uzatılacak mı?' sorusu gündemde yer alıyor. Peki, henüz kaydı olmayan taşınmazlarını kayıt altına almak isteyen birçok kişinin yakından takip ettiği imar barışı uzatılacak mı? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

27.12.2018Ekonomi
Son dakika… AK Parti Ankara adayı Özhaseki’den proje açıklaması

Son dakika… AK Parti Ankara adayı Özhaseki’den proje açıklaması

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, “İnşaat temelli bir vaat peşinde değilim. Çevreci yeşil sosyal projelerle 11 başlık belirledik. Çok önemli ulaşım projelerim var. inşallah 10 yerde millet bahçesi yapacağız. Planlarda yeşil alan olarak görülen yerler yeşil kalacak” dedi.

27.12.2018Gündem
HDP’li Leyla Güven için flaş karar

HDP’li Leyla Güven için flaş karar

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

26.12.2018Gündem
Son dakika: 8 milletvekili için flaş talep

Son dakika: 8 milletvekili için flaş talep

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın da aralarında bulunduğu 8 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığına sunuldu.

26.12.2018Gündem
‘Cezalar gelire göre olsun’ tartışması

‘Cezalar gelire göre olsun’ tartışması

TBMM’de ilginç bir öneri tartışmaya açıldı. Muhalefet, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda trafik cezaları başta olmak üzere para cezalarının gelire orantılı belirlenmesini istedi. Geliri düşük olana düşük, yüksek olana yüksek tutarda ceza kesilmesi önerisine AK Parti temsilcisi “Değerlendirilebilir” diyerek sıcak baktı.

26.12.2018Gündem
Vatan Partisi’nden HDPnin kapatılması için başvuru yaptı

Vatan Partisi’nden HDP'nin kapatılması için başvuru yaptı

Vatan Partisi, "devletin bağımsızlığına, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı faaliyetlerin odağı haline geldiği" iddiasıyla HDP'nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.

25.12.2018Gündem
İmar barışında süre uzatma sinyali

İmar barışında süre uzatma sinyali

31 Aralık’ta sona erecek olan imar barışı başvurularında yeni uzatma gündemde.

25.12.2018Ekonomi
Eski komiserden flaş itiraf: Paket halinde gidiyordu, hepsini okuyordu

Eski komiserden flaş itiraf: Paket halinde gidiyordu, hepsini okuyordu

FETÖ soruşturması kapsamında örgüte mensup olduğu için komiserlikten ihraç edilen şüpheli, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak verdiği ifadesinde, komiser yardımcılığı sınavını kazanan adayların apoletlerinin alınarak FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen'e götürüldüğünü, Gülen'in de apoletleri polisleri kötülüklerden koruması için okuduğunu anlattı.

23.12.2018Gündem
345 saat sürdü

345 saat sürdü

- Bütçe görüşmeleri 12 gün, 345 saat sürdü.

23.12.2018Gündem
Maraş Olaylarında hayatını kaybedenler anıldı

Maraş Olayları'nda hayatını kaybedenler anıldı

KAHRAMANMARAŞ'ta 1978 yılının Aralık ayında yaşanan olaylar sırasında hayatını kaybedenler, düzenlenen etkinlikle anıldı. Etkinlikte, ölenlerin anısına karanfil bırakılırken, katılımcılar gözyaşı döktü.

22.12.2018Gündem
Bakırköyde miting

Bakırköy'de miting

BAKIRKÖY Özgürlük Meydanı'nda 'Yoksullaşmaya, işsizliğe, güvencesizliğe karşı birlikte mücadele' adıyla miting düzenlendi

22.12.2018Gündem
Türkiye’nin adım atması anlayışla karşılanmalı

Türkiye’nin adım atması anlayışla karşılanmalı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Suriye konusunda adım atmasının ve kaygılarını dile getirmesinin anlayışla karşılanması gerektiğini belirterek, “ABD’nin bölgeden çekilmesi önemli. Türkiye, Suriye rejimi ile oturup konuşmalı. Onlar da biz de Suriye’nin parçalanmasını istemiyoruz” dedi. Gazetelerin Ankara temsilcileriyle dün bir araya gelen Kılıçdaroğlu, özetle şu mesajları verdi:

22.12.2018Gündem
DEAŞ’ın Gaziantep saldırısı davasında flaş gelişme

DEAŞ’ın Gaziantep saldırısı davasında flaş gelişme

GAZİANTEP’te kına gecesi eğlencesine düzenlenen ve 56 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile 3 polisin şehit olduğu canlı bomba saldırısına ilişkin 10'u tutuklu 12 sanığın yargılandığı davada duruşma savcısı mütalaasını açıkladı.

20.12.2018Gündem
AYM’den hak ihlali reddi: Teröristlerin cenazelerine katıldı

AYM’den hak ihlali reddi: Teröristlerin cenazelerine katıldı

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, HDP Muş Milletvekili Burcu Özkan’ın, ‘tutuklanmasının hukuksuz olduğu, milletvekilliği görevini yerine getiremediği, siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiği’ iddialarıyla yaptığı bireysel başvurusunu reddetti.

20.12.2018Gündem
TBMMde Ne mutlu Türküm diyene tartışması

TBMM'de 'Ne mutlu Türküm diyene' tartışması

TBMM Genel Kurulunda 2019 Merkezi Yönetim bütçe görüşmeleri devam ediyor. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül arasında Andımız'daki 'Ne mutlu Türküm diyene' sözü üzerine tartışması çıktı.

19.12.2018Gündem
Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancıya hapis cezası verildi

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'ya hapis cezası verildi

Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza attığı gerekçesiyle yargılanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı (TİHV) ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

19.12.2018Gündem
3 büyük kentte 3 unsurlu hesap

3 büyük kentte 3 unsurlu hesap

Partiler yerel seçim hazırlıklarını sürdürürken, hesaplar daha çok İstanbul, Ankara ve İzmir üzerinden yapılıyor. Aylık yapılan araştırmalara göre sonucu genç seçmen ve Kürtlerin oyları ile parti tabanlarının ittifaklara bakışı etkileyecek.

19.12.2018Gündem
HDP’li eski vekil ve 5 kişi için flaş gözaltı kararı

HDP’li eski vekil ve 5 kişi için flaş gözaltı kararı

IĞDIR’da terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında HDP eski Milletvekili Kıznaz Türkeli’nin de bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.

18.12.2018Gündem
Fezlekesinden ‘telif’ çıktı

Fezlekesinden ‘telif’ çıktı

CHP’li Meclis Başkanvekili Levent Gök, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal hakkında Meclis Başkanlığı’na gönderilen fezlekenin, ‘Halk TV yönetim kurulu üyeliği nedeniyle 3 yıl öncesine ilişkin telif hakkı’yla ilgili olduğunu açıkladı.

18.12.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Ayşe Nine bir demokrasi kahramanı

SEÇMEN listeleri bugün saat 17.00 itibariyle askıdan iniyor.

17.01.2019

EXPO 2016 alanı ne olacak?

EXPO 2016 Antalya alanının 2016 yılından bu yana atıl bir şekilde beklediğini açıklayan eski Antalya Belediye Başkanı ve İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Meclis’te bir çağrıda bulunarak “Gelin, STK’larla birlikte bu alanın nasıl kullanılması gerektiğini belirleyelim. Muhalefeti de dinleyin, ben bilirim anlayışını terk edin. Bu tutumunuzun ülkeye maliyeti büyük oluyor” dedi.

17.01.2019

Anketten hangi çarpıcı sonuçlar çıktı?

İSMET Paşa, “Gece yarısı eşkıyanın ne yapacağı belli olmaz” demişti. Söz konusu bir tweet’le bakan azleden Trump olunca, ne yapacağı belli olmuyor. Trump’ın “Eğer Türkiye Kürtlere saldırırsa Türkiye’yi ekonomik yönden mahvederiz” tweet’i gözleri tekrar döviz kuruna çevirdi.

15.01.2019

Son dönemece girildi

İZMİR CHP’de gerek Büyükşehir, gerekse ilçelerle ilgili adayların belirlenmesinde son aşmaya gelindi.

14.01.2019

Amerika’ya geri adım atmayacağız mesajı

Joe Biden, ABD Başkan yardımcısı olduğu dönemde Türkiye’yi ziyaretinde bir grup milletvekili ile bir araya gelmişti. 22 Ocak 2016 tarihli görüşmeye HDP’den Leyla Zana, Ayhan Bilgen ve Altan Tan, CHP’den Sezgin Tanrıkulu ile Fikri Sağlar, AK Parti’den ise Orhan Miroğlu ve Galip Ensarioğlu katılmıştı.

10.01.2019

Ne örtüsü bu?

Kimin kiminle ittifak yaptığına yapacağına karışamayız. Tercih serbest.

2.01.2019

Seçimlerde sürpriz yaşanır mı seçmen eğilimleri neyi gösteriyor?

Ankara ve İstanbul’la birlikte belediye başkan adayları büyük ölçüde belirlendi. Sıra adayların projelerini açıklamaları ve seçim kampanyasına geliyor.

31.12.2018

Yerel seçimi neler bekliyor?

DÜN Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan MYK toplantısında belediye başkan adaylarıyla ilgili önemli ilerleme sağlandı.

27.12.2018