Konya'da eğitim uçağı düştü! Pilot paraşütle atlayarak kurtuldu, şantiyede bir personel şehit oldu

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mart 14, 2024 13:17

Konya'da eğitim uçağı düştü, ihbar üzerine bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi. Uçağın pilotu paraşütle atladı ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Konya’da eğitim uçuşu yapan Hava Kuvvetlerimize ait bir NF-5 uçağımız saat 12.51’de henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Uçağın düştüğü bölgede pist onarım çalışması yapan bir personelimiz şehit olmuştur" denildi.

Haberin Devamı

3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu akrobasi timi Türk Yıldızlarına ait olduğu belirtilen F5 eğitim uçağı, saat 13.00 sıralarında iniş sırasında piste yakın bölgede çalışma yapan iş makinesinin üzerine düştü.

ŞANTİYE ALANINDA 1 PERSONEL ŞEHİT OLDU

Pilot Şükrü Gümüş paraşütle atlayıp kurtulurken, iş makinesi operatörü uzman çavuşun şehit olduğu bildirildi.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Yaralı pilot, tedbir amacıyla askeri helikopterle Selçuk Üniversite Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı.

Konyada eğitim uçağı düştü Pilot paraşütle atlayarak kurtuldu, şantiyede bir personel şehit oldu

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Konya’da eğitim uçuşu yapan Hava Kuvvetlerimize ait bir NF-5 uçağımız saat 12.51’de henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Kaza kırıma uğrayan uçağımızın pilotu atlayarak kurtulmuş, hastaneye sevk edilmiştir. Uçağın düştüğü bölgede pist onarım çalışması yapan bir personelimiz ise şehit olmuştur. Konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

Haberin Devamı

CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk, CNN TÜRK canlı yayınında "Pilot Şükrü Gümüş Türk Yıldızları ekibine yeni katılmıştı. F5'in inişi esnasında uçak düştü. Pilot o esnada fırlatma koltuğunu devreye alıp inişini sağladı. Sağlık durumu iyi. Uçak düştüğü esnada onarım çalışması vardı. Burada parçalar bir kişinin üzerine isabet etti. Şantiyede iş makinesi var, minibüs var. Oraya uçak parçaları isabet ediyor ve bir uzman çavuşumuz şehit oluyor" bilgilerini aktardı.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Konya'da Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı akrobasi timi Türk Yıldızları'na ait NF-5 tipi uçağın 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda iniş sırasında pist yakınına düşmesine ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal kaza yerinde incelemede bulundu. Soruşturma kapsamında 1 başsavcı vekili ile 2 savcının görevlendirildiği bildirildi.

Haberin Devamı

Konyada eğitim uçağı düştü Pilot paraşütle atlayarak kurtuldu, şantiyede bir personel şehit oldu

Öte yandan paraşütle atlayan pilot Binbaşı Şükrü Gümüş ile uçağın düştüğü şantiye alanında yaralanan Sözleşmeli Er Furkan Öztürk'ün sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Kazada şehit olan iş makinesi operatörü İstihdam Uzman Çavuş Ercan Güven'in cenazesinin otopsi için morga kaldırılacağı belirtildi.

Kaza kırım ekipleri, uçağın düştüğü alanda çalışmasını sürdürüyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!