Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenski ile görüştü

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Şubat 26, 2022 16:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile telefonda görüştü. Erdoğan, daha fazla can kaybının yaşanmamasını ve Ukrayna’nın daha fazla zarar görmemesini teminen bir an evvel ateşkes ilan edilmesi için çaba gösterdiklerini ifade etti. Zelenski, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkına teşekkür ettiğini ifade etti.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi ve son gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Rusya’nın saldırısında hayatını kaybeden Ukrayna vatandaşları için başsağlığı diledi, yaralananlara acil şifa temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha fazla can kaybının yaşanmamasını ve Ukrayna’nın daha fazla zarar görmemesini teminen bir an evvel ateşkes ilan edilmesi için çaba gösterdiklerini ifade etti.

 ZELENSKİ'DEN TEŞEKKÜR MESAJI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Erdoğan ve Türkiye halkına güçlü destekleri için teşekkür ederim." dedi. Zelenski, "Savaş gemilerinin Karadeniz'e geçişinin yasaklanması ve Ukrayna'ya önemli askeri ve insani destek bugün son derece önemlidir. Ukrayna halkı bunu asla unutmayacak" dedi.

Haberin Devamı

DIŞİŞLERİ: NİHAİ KARAR VERİLMEDİ

CNN TÜRK muhabiri Duygu Ayaz Bayram görüşmeyle ilgili canlı yayında şu ifadeleri kullandı:

Zelenski'nin  sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kullandığı ifade "Twitter'da boğazlar kapatıldı" yorumuna neden oldu. Dışişleri kaynaklarından aldığımız bilgiye göre nihai bir karar verilmedi. Halen savaş hali olup olmadığı değerlendirildiği kaydedildi.

TÜRKİYE-RUSYA ARASINDA DA KRİTİK GÖRÜŞME

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin arabuluculuk teklifini yineledi.

Bakan Çavuşoğlu, askeri gerginliğin daha da tırmanmasının kimseye faydası olmadığını vurgularken, askeri operasyonların durdurulması çağrısında bulundu.

Çavuşoğlu ayrıca arzu edilmesi halinde, Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasında gerçekleştirilebilecek müzakerelere ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını yineledi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!