Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM' LYS tercih sonuç tarihini açıkladı

Güncelleme Tarihi:

Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM LYS tercih sonuç tarihini açıkladı
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 06, 2017 15:58

ÖSYM, LYS tercih sonuçları sessizliğini 4 Ağustos Cuma günü bozdu. Pek çok sınavın sonuç tarihini 2017 sınav takvimiyle duyuran ÖSYM, LYS tercih sonucunda net tarih beklentilerine sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi. Yapılan duyuruya göre sonuçlar bu hafta erişime açılacak. Peki 2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Haberin Devamı

LYS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak eden binlerce öğrenci konuyla ilgili araştırmalarını sürdürmeye devam ediyorlardı. ÖSYM tarafından 18 Temmuz'da başlatılan LYS tercih işlemleri 26 Temmuz akşamı sona ermişti. LYS tercih işlemlerinin tamamlanmasının ardından binlerce öğrenci LYS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihe odaklandılar. ÖSYM tarafından dün sosyal medya üzerinden müjdeli haber geldi ve LYS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı belli oldu. İşte, LYS tercih sonuçları için ÖSYM'nin verdiği tarih.

ÖSYM DUYURDU... İŞTE AÇIKLAMANIN YAPILACAĞI TARİH

2017-ÖSYS yerleştirme sonuçları, 8 Ağustos 2017 tarihinde ÖSYM'nin https:/sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Kayıtlarda iki tarih geçerli: İnternet üzerinden ve üniversite tarafından yapılacak. İnternet üzerinden başvuruları 11-16 Ağustos tarihleri arasından e-Devlet üzerinden yapılacak. Üniversiteler üzerinden kayıtlar ise 14-18 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Haberin Devamı

LYS tercih işlemleri için verilen süre 26 Temmuz’da doldu, tercihlerin üzerinden 1 hafta geçmesi nedeniyle sonuç araştırmaları yoğunlaştı. İstedikleri üniversiteye yerleşip yerleşemediklerini büyük bir merakla sorgulayan adaylar, ÖSYM'ye Twitter üzerinden ulaşmaya çalışıyor.

SOSYAL MEDYADAN GELEN TEPKİLER

Gizem‏ @Gizeeemergen
İnan kalmadı solumda dermanım... #ösym

Doğukan Kızılkuş‏ @dogukankzlks
İyi bişey mi bu kadar gencin senden nefret etmesi #ösym

YAŞAR‏ @yasarzngn
#LYSTercihleriAçıklansın ÖSYM ile tanışana kadar hayatım daha bi düzenliydi

Sabiş 🌸‏ @siyahicecik
Şey yap "mesela sonuçları açıkla". #ösym #LYSTercihleriAçıklansın

Humadam‏ @Seymayxx
#ösym Bu mübarek Cuma hayrina açıklayın be

🌸‏ @damlacetinnnn
#ösym bunun açıklayacağı yok kendi kendimize sıraya girip yerleşelim hadi

Ecee KİBRİT‏ @eceee299
Arkadaşlar açıklanınca bana mesaj atar mısınız bilgim olsun yoruldum bakıp durmaktan 😁😁 #ösym

Ceylan‏ @BilkanCeylan
Sal bizi artık saaaal #ösym

KILIÇÇI!‏ @AK_EylulMerve
Kalbimde kırılmadık yer mi bıraktın #ösym

Haberin Devamı

Sertan Denizgünü‏ @UnregulatedKing
Babam ameliyat oldu ama hâlâ açıklanmadı ösym ne diyeyim ki. Bıraktım beklemeyi zaten.

ZeLindaa‏ @ZelalUygun
Tercih ettiğim üniversiteleri arayıp ben sizdemiyim abi diyorum #ösym

YÖK'ün internet üzerinden yapılacak işlemlere dair önemli hatırlatmaları

1. Devlet yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kaydolma imkânı sunacaklardır.
2. Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.
3. Elektronik kayıt işlemi 2017-2018 öğretim dönemi için ÖSYM den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacaktır. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecektir.

Haberin Devamı

Sınav merkezi sonuçları açıklamadan internet üzerinden başvurular yapılamayacaktır

4. Elektronik kayıt tarihleri, ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacaktır,
5. Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlara gibi) ile açıköğretim programları dâhil edilmeyecektir.
6. Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

Mezuniyet Belgesi almadan internet üzerinden kayıt yaptırılabilir mi?

7. Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi ekran kayıdında yer alacaktır. Askerlik durumu kayıt olmalarına engel olmayacaktır. Ancak; Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler elektronik kayıt yapamayacak ve yerleştiği Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir. Milli Eğitim Bakanlığından mezuniyet bilgisi alınan öğrenciler için elektronik kayıtta öğrencinin yerleşme bilgileri, ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecektir.
8. Herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler, elektronik kayıt ekranında kaydı yapılmayarak yerleşmiş olduğu Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir.
9. Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabileceklerdir.
10. Kayıt olanlara ait bilgiler YÖKSİS üzerinden günlük olarak alınabilecektir.
11. Kayıt işlemini elektronik ortamda yapan öğrenciler elektronik kayıt ekranında veya üniversitenin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gelecekler ve duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabileceklerdir.

YÖK uyarıyor!

Haberin Devamı

Üniversiteye internet üzerinden kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için tarih aralığı 11 Ağustos - 16 Ağustos. 16 Ağustos 2017 tarihinden sonra internet üzerinden kayıt yaptıralamayacaktır.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!