GeriGündem Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbe girişimini eniştemden öğrendim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbe girişimini eniştemden öğrendim

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbe girişimini eniştemden öğrendim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısına ara vererek El Cezire canlı yayınına katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı darbe girişimi ile ilgili ilk bilgiyi eniştesinden aldığını söyledi ve "Açık ki burada bir istihbarat zaafiyeti var. Doğru bir istihbarat olsaydı bu girişimin önüne geçilebilirdi' dedi. Erdoğan, "Bu darbe girişiminde başarılı olamadılar. Ben eminim ki önümüzdeki haftalar içerisinde kendi gelecekleri için bazı fikir ve planlarını yapacaklardır. Biz de devlet ve milletle el eleyiz. Biz halkla birlikte oldukça tanklar sonuç alamayacaktır, zaten de alamamıştır. İnsanlar buna karşı çıkmıştır." diye konuştu. Cumhurbaşkanı çok çarpıcı bir açıklama daha yaptı: Gülen’in terör örgütünün de üstünde bir başka üst akıl var. Darbe girişimine destek veren başka ülkeler de olabilir. Zamanı gelince onlar da ortaya çıkacak...

El Cezire Televizyona konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içerisinde belli bir grup bunu düzenledi. Ama açık olan bir şey var ki onlar azınlıkta. Bir azınlığın çoğunluğa hükmetmesine zaten müsade edemezdik. Biz de gerekli bütün adımları atmak suretiyle bunun önüne geçmeye çalıştık." diye konuştu.

Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısına verilen arada El Cezire İngilizce'ye verdiği mülakatta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruları cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbe girişimini eniştemden öğrendim

"BİZ DE DEVLET VE HALK OLARAK EL ELEYİZ"

Fetullahçı Terör Örgütü devletin içinde paralel bir yapı oluşturduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Darbe girişimini yaptıklarında başarılı olamadılar ama önümüzdeki günler ve haftalar içinde eminim ki bazı fikir ve planlarını kendi gelecekleri için onlar da yapacaklardır. Ama biz de devlet ve halk olarak el eleyiz ve bu tip insanlara örgütlere karşıyız. Biz el ele oldukça, halkla birlikte oldukça tanklar sonuç alamayacaktır zaten de alamamıştır" dedi.

"RUS UÇAĞINI DÜŞÜREN PİLOTLAR DA GÖZ ALTINA ALINDI"

Rus uçağını düşüren pilotların göz altına alındığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

"(Rus uçağını düşüren pilotlar) Türk hava sahası ihlal edilmiştir. Defalarca uyarılarda bulunulmuştur ama bu uyarılara rağmen devam edilmiştir. Daha sonra da olaylar meydana gelmiştir. Hala biz bu olayın ya da bu insanların bağlantılarının bununla bir alakası var mı yok mu bunları bilemiyoruz. Ama Pensilvanya'yla bu pilotların bağlantısı olabilir. Şu anda göz altındalar ve yargı bunun sonucunu ortaya çıkaracaktır. Bu grupla bağlantılı olup olmadıklarını yargı ortaya çıkaracaktır"

"FRANSA BİZDEN DEMOKRASİ DERSİ ALABİLİRLER"

"Fransa Dışişleri Bakanı kişisel olarak benim hakkımda bir yorum yaptıysa bu bir hatadır" diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fransa Dışişleri Bakanı kendi işine bakmalı. Ama demokrasi dersi almak istiyorlarsa bizden demokrasi dersi alabilirler." diye konuştu.

"ABD İLE GÜLEN'İN İADESİ SÜRECİNİ BAŞLATTIK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(FETÖ elebaşı Gülen'in iade süreci) Ülkeler arasındaki ilişkiler duygulara hislere göre olmaz mantığa göre olur. Biz bütün dokümanları bütün kanıtları ABD’ye veriyoruz bakanımız eliyle ve ABD ile bu süreci başlattık. Biz kararı bekleyeceğiz" dedi.

"GÜLEN'İN TERÖR ÖRGÜTÜNÜN DE ÜZERİNDE BAŞKA BİR ÜST AKIL VAR"

"Gülen'in terör örgütünün de üzerinde başka bir üst akıl var" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

"(İdam hakkında) Kararı verecek olan sadece ben değilim. Halk bu talebi dile getirmiştir. Sokaklardaki insanlar 'idam cezası, idam cezası' diye sloganlar atmıştır. TBMM'dir bu noktada kararı verecek olan. Eğer parlamento böyle bir kararı verirse, burada bu cezanın hayata geçmesi için gerekli düzenlemeyi parlamento yapacak. Parlamentodan bu çıkarsa bana gelirse 'Ben bunu onaylarım' dedim."

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SALDIRACAK BİR ARAÇ HALİNE GELMEMELİ"

Hiçbir zaman medyaya karşı olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İfade özgürlüğü saldıracak bir araç haline gelmemeli" dedi.

"VATANDAŞLARIMIZ SAHTE BEYANLARA İNANMASINLAR"

Darbe girişimiyle ilgili uydurma haberlere ilişkin vatandaşları uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

"Bunlar uydurma beyanlar ve televizyonun başındaki insanlar bu uydurma beyanlara inanmasınlar. Vatandaşlarımız bu sahte beyanlara inanmasınlar, itibar etmesinler."
 
 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False