GeriGündem Cuma namazı saat kaçta? Diyanet İstanbul, Ankara, İzmir ve il il 22 Ocak cuma namazı saatlerini yayımladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cuma namazı saat kaçta? Diyanet İstanbul, Ankara, İzmir ve il il 22 Ocak cuma namazı saatlerini yayımladı

Cuma namazı saat kaçta? Diyanet İstanbul, Ankara, İzmir ve il il 22 Ocak cuma namazı saatlerini yayımladı

Cuma namazı saati, İstanbul, Ankara, İzmir ve Türkiye'nin tüm illerinde gündeme geldi. Cuma namazı öncesi, Diyanet 22 Ocak cuma namazı saatlerini internet sitesi üzerinden duyurdu. Sosyal mesafe kurallarına riayet ederek camilerde cuma namazını kılacak olanlar, yaşadıkları illerin cuma namazı saatine göre ibadetlerini gerçekleştirecekler. Müslümanlar, ikamet ettikleri ilin cuma namazı saatini, Diyanet namaz saatleri takvimi üzerinden öğrenebilecekler. 81 ilde kılınacak olan cuma namazında hijyene dikkat edilecek. İşte, 22 Ocak İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma namazı saatleri bilgisi.

22 Ocak il il cuma namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşıldı. Peygamberimiz (s.a.s) tarafından "Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman’a farzdır.” şeklinde beyan edilen cuma gününde, 81 ilde saf tutulacak. Müslümanların haftalık ibadetleri ifa ettiği bu mavi günde cuma namazı saati ilden ile değişecek. Diyanet takvimine göre, bu hafta cuma namazı İstanbul'da 13:21'de, Ankara'da 13:05'te, İzmir'de 13:28'de okunan ezanın ardından kılınacak.

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Cuma namazı saat bilgisi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın namaz saatleri takviminde yayınlandı. Kurumun internet sitesinde yer alan bilgilere göre 22 Ocak 2021 Cuma günü cuma namazı saatleri şöyle olacak;

İSTANBUL: 13:21

ANKARA: 13:05

İZMİR: 13:28

BURSA: 13:20

Tüm illerin cuma namazı saatleri için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

CUMA NAMAZININ HÜKMÜ NEDİR?

Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve İcma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cum’a, 62/9-10) buyurmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her müslüman erkeğe farzdır.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 130; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 245-246) buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

CUMA NAMAZI EN AZ KAÇ KİŞİYLE KILINIR?

Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.

Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).

Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

False