GeriGündem ALES soru ve cevap anahtarı yayımlandı mı? ÖSYM ALES sonuçlarını ne zaman açıklayacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALES soru ve cevap anahtarı yayımlandı mı? ÖSYM ALES sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

ALES soru ve cevap anahtarı yayımlandı mı? ÖSYM ALES sonuçlarını ne zaman açıklayacak?
Abone Olgoogle-news

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) ÖSYM tarafından gerçekleşti. Pazar günü tamamlanan sınavda, 141 bin aday, kendilerine yöneltilen sorulara verilen süre içerisinde cevap aradı. Sınav stresini geride bırakan adaylar, ALES sorularının yayımlanacağı tarihe kilitlendi. Peki, ALES soru ve cevap anahtarı yayımlandı mı? ÖSYM ALES sonuçlarını ne zaman açıklayacak? İşte, sınava dair merak edilenler.

Akademik kariyer hedefleyen gençlerin katılım sağladığı ALES'te, 141 bin 828 aday lisansüstü eğitim için bugün ter döktü. Sınavın tamamlanmasıyla birlikte gözler sonuçların ÖSYM tarafından açıklanacağı tarihe çevrildi. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES soru ve cevap anahtarı yayımlandı mı?

22 Eylül Pazar sabahı saat 10.15'te başlayan ALES tamamlandı. Sınavda 50'şer sorudan oluşan sayısal ve sözel testin uygulandığı adaylara 150 dakika süre verildi. ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2019-ALES/2'nin sonuçları, 17 Ekim 2019 tarihinde açıklanacak.

Öte yandan 2019-ALES/2'nin soruları ve cevap anahtarı henüz yayımlanmadı. Konuya ilişkin detaylar belli oldukça haberimizde yer vereceğiz.

SONUÇLAR NASIL ÖĞRENİLECEK?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle