Uzmanlardan TEOG yorumu

Güncelleme Tarihi:

Uzmanlardan TEOG yorumu
Oluşturulma Tarihi: Haziran 24, 2015 17:57

Bugün açıklanması beklenen TEOG ortak sınav sonuçları, bir soruya açılan dava nedeniyle açıklanmadı. Oysa 1 milyon 273 bin öğrenci günlerdir heyecanla 24 Haziran’ı bekliyordu. Uzmanlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “TEOG ortak sınavları kapsamında bir soruya açılan dava nedeniyle liselere girişte kullanılacak Yerleştirmeye Esas Puan’larının (YEP) mahkeme kararı sonrasında açıklanacağı” şeklindeki kararını eleştirdi. İşte uzmanların TEOG kararına ilişkin eleştirileri şöyle:

Haberin Devamı

Uzmanlardan TEOG yorumu
Hatice Yılmaz (Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı): Sabahtan beri heyecanla sonuçların açıklanmasını bekleyen öğrenciler, MEB’in internet sitesinde saat 11.02’de bir basın açıklamasıyla karşılaştı. Basın açıklamasında aynen şu ifadeye yer verildi. “Kılavuzda, Yerleştirme Esas Puanların (YEP) 24 Haziran’da ilan edileceği duyurulmuştu. Ancak süreç içerisinde bir soruya açılan davaya ilişkin mahkeme kararı beklendiğinden, yerleştirmeye esas puanların açıklanması idari mahkeme kararı neticesi yapılacak.” Bu açıklamada kayıtlarla ilgili iş ve işlemlerin tercih kılavuzunda belirtilen doğrultuda yürütüldüğü belirtiliyor. Ancak özel okulların kayıt takvimi 24 Haziran’da başlıyor ve özel okulların önemli bir bölümü öğrencilerini YEP sonuçlarına göre alacaklarını ilan etti. Bu durumda özel okulların kayıt takvimi geçerliliğini yitiriyor. Sonuçlar açıklandıktan sonra yeni bir kayıt takvimi belirlenmesine ihtiyaç var. Sistemin yeniden işler hâle gelebilmesi için mahkeme kararının açıklanması gerekiyor. Bu karar ne kadar gecikirse özel okullar ve merkezi yerleştirme takviminin de aynı şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiği açık.

Haberin Devamı

Uzmanlardan TEOG yorumu
Selçuk Pehlivanoğlu (Türk Eğitim Derneği Başkanı): CNN Türk’te katıldığı programda TEOG Yerleştirmeye Esas Puan’ların (YEP) açıklanmasının ertelenmesini değerlendirdi. Pehlivanoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yarın bir açıklama yapması gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Neden son dakika açıklanıyor? Kayıtlar başlanacak deniyor. Kayıtların başlayacağı gün böyle bir açıklama yapılıyor. Kaç dava var bilmiyoruz. Şeffaflıktan uzağız, ortada çok fazla belirsizlik var. Velilerimize söylenen şey birkaç gün daha bekleyeceksiniz. Yapacakları bir şey yok. Geçen sene büyük bir kaos yaşandı. Bu sene bununla ilgili bazı düzenlemeler yapıldı. Örneğin 15 tercih, 25 tercihe çıkarıldı. Önce özel okulu tercih ediyorsan devlet okulunu tercih edemeyeceksiniz dendi. Ama biz yine sorunun ortadan kalkacağına inanmıyoruz. Sonuçlar açıklandığı zaman da ciddi bir sorun karşımıza çıkacak. Özel Okullar Birliği açıklama yaptı. Çocuklarımıza ve velilerimize söylediğimiz şey birkaç gün daha bekleyeceksiniz. Yarın bakanlığın ne kadar hızlı bir şekilde bunun sonuçlanabileceğiyle ilgili, kaç dava olduğuna dair bir açıklama yapması lazım. Şu an kimsenin yapabileceği bir şey yok.”

Haberin Devamı

Uzmanlardan TEOG yorumu
İsmail Koncuk (Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı): Bugünkü durum MEB’in daha önce TEOG’ta yaşanan sorunlardan bir ders çıkarmadığını gösteriyor. Sürekli değişen kadrolarda yeni gelen isimler anlaşılan o ki tecrübe eksikliği içinde. MEB, TEOG sonuçlarının açıklanacağı bir günde yargı kararının beklendiğini kamuoyuna duyurması çok geç verilmiş bir karar. Ancak doğru bir karar. Yerleştirme döneminde böyle bir gelişme olsaydı, öğrenciler için çok daha sancılı olacaktı. Aileler yargının vereceği kararı beklemeli. Yargı da takvimi göz önüne alarak süreci olabildiğince hızlandırmalı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!