GeriEğitim Suriyeli öğretmenlere ‘akademisyen’ eğitimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriyeli öğretmenlere ‘akademisyen’ eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Suriyeli çocuklar için oluşturulan Geçici Eğitim Merkezleri’ndeki (GEM) Suriyeli öğretmenleri eğitime aldı. Farklı üniversitelerden, yurtdışı eğitim tecrübesi olan 46 akademisyenin verdiği eğitimlerde mülteci öğretmenlere mesleğin incelikleri anlatıldı.

Suriyeli öğretmenlere ‘akademisyen’ eğitimi

Uzmanların belirlediği içerikler Arapça’ya çevrilerek uygulanan 80 saatlik eğitime katılan Suriyeli öğretmenler de kendi vatandaşı meslektaşlarına eğitim verdi. MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve UNICEF işbirliğinde 20 bin Suriyeli öğretmene eğitim verildi. Programın ilk ayağında 514, ikincisinde 500 Suriyeli öğretmen yetiştirildi.

Eğitimler 13 Ocak’ta bitti. Mülteci öğretmenler, 15 saat ‘Gelişim Psikolojisi’, 10 saat ‘Eğitimde Program Geliştirme’, 13 saat ‘Karakter ve Değer Eğitimi’, 10 saat ‘Öğretmenlik Meslek Etiği’, 12 saat ‘Rehberlik’ ve 20 saat ‘Özel Eğitim’ başlıklarında yetiştirildi. İçerik ve materyaller, GEM’lerdeki ihtiyaçlara göre oluşturuldu. Türkiye’de 14 bin 742 MEB’e bağlı okulda ve 432 GEM’de yaklaşık 508 bin Suriyeli çocuk eğitim görüyor. Resmi okullarda 172 bin, GEM’lerde ise 325 bin öğrenci okuyor. Özel okul ve milletlerarası okullarda ise 10 bin civarında öğrenci var. MEB, sınıfında Suriyeliler başta olmak üzere yoksul, engelli, şiddete eğilimli, göçmen, yabancı uyruklu çocukların bulunduğu 21 ilde 25 bin Türk öğretmeni de eğitecek. Öğretmenlere farklı öğrencilerle nasıl iletişim kuracakları, travma geçirmiş çocukları nasıl tanıyacakları anlatılacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle