MEB, koronavirüsün travmatik etkilerini ‘psikososyal destek paketi’ ile azaltacak

Güncelleme Tarihi:

MEB, koronavirüsün travmatik etkilerini ‘psikososyal destek paketi’ ile azaltacak
Oluşturulma Tarihi: Mart 18, 2020 15:08

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Salgın hastalığın travmatik etkilerini azaltmak amacıyla öğrencilerimize yönelik bir destek paketi hazırlıyoruz. Öğrencilere yönelik çalışmalar gelişimsel dönemlerine uygun şekilde hazırlanmış içeriklerle ve uzman bir ekiple oluşturuluyor. Gençler ve ailelere yönelik de salgının yarattığı kaygıyı normalleştirmelerine destek olabilmek için bir kılavuz hazırlıyoruz" dedi.

Haberin Devamı

MEB, okulların temizlik çalışmaları ve uzaktan eğitim sürecine ilişkin yoğun mesai harcarken bunlara ek olarak koronavirüs salgınıyla ilgili öğrenci ve velilere yönelik psikososyal destek paketi üzerinde çalışıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrenciler için uzaktan öğretim yöntemiyle destek paketi hazırlandığını ve içerik çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğini söyledi. 81 ilde okullarda temizlik çalışmalarının da sürdürüldüğünü belirten Selçuk, şunları söyledi:
"Bu önlemlere ve desteklere bir yenisini ekliyoruz. Bu süreçte salgın hastalığın travmatik etkilerini azaltmak amacıyla öğrencilerimize yönelik bir destek paketi hazırlıyoruz. Öğrencilere yönelik çalışmalar gelişimsel dönemlerine uygun şekilde hazırlanmış içeriklerle ve uzman bir ekiple oluşturuluyor. Özellikle okul öncesi ve ilkokul çağı çocuklarımıza yönelik psikoeğitsel videoların hazırlanması için ulusal psikososyal destek ekibimiz nöropedagoji, oyun terapisi, sanat terapisi alanlarında uzman akademisyenlerle birlikte içerik üretme çalışmalarına başladı. Bu içerikler kısa videolar şeklinde EBA aracılığıyla erişime açılacak. Bu süreçte aileleri de unutmadık. Gençler ve ailelere yönelik de salgının yarattığı kaygıyı normalleştirmelerine destek olabilmek için bir kılavuz hazırlıyoruz. Psikolojik travmalar konusunda uzman bir akademisyen grupla çalışan ekibimiz bu kılavuzu da en kısa sürede tamamlayacak."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!