Lisans öğrencilerine pedagojik formasyon eğitimi

Güncelleme Tarihi:

Lisans öğrencilerine pedagojik formasyon eğitimi
Oluşturulma Tarihi: Mart 26, 2014 16:38

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğretmenlik bölümlerinden mezun olanlar için uygulanan pedagojik formasyon eğitimlerinin lisans eğitimine devam edenler için de açılacağını duyurdu. Buna göre, pedagojik formasyon eğitimi sertifika programları eğitim veya eğitim bilimleri fakültesi olan üniversitelerde açılacak. Eğitim fakültesi olmayanlar ise, program açma yetkisi olan bir üniversiteyle işbirliği yapabilecek.

Haberin Devamı

YÖK’te yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun 20 Şubat 2014 tarihli kararı ile belirlenen ve öğretmenliğe kaynaklık eden yükseköğretim programlarından mezun olanlar için geçerli pedagojik formasyon eğitimi sertifika programının, söz konusu yükseköğretim programlarına devam eden lisans öğrencileri için de açılacağı duyuruldu. Alınan kararlar ise şöyle özetlendi:

- Programın, bünyesinde eğitim/eğitim bilimleri fakültesi bulunan yükseköğretim kurumlarında açılabilecek.

- Bünyesinde eğitim/eğitim bilimleri fakültesi açılmamış yükseköğretim kurumlarının, program açma yetkisi bulunan bir üniversiteyle işbirliği yapabilecek.

- Dersler, öğrenci tercihleri dikkate alınarak, yükseköğretim kurumlarının imkanları dahilinde, I. öğretim, II. öğretim, hafta sonu, yaz okulu, uzaktan ve açık öğretim gibi farklı alternatifler dahilinde verilebilecek.

Haberin Devamı

- Sınıf içi uygulama gerektirmeyen teorik dersler, öğrenci talepleri dikkate alınarak fakülte yönetim kurulu kararıyla, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nden kredi tamamlama şeklinde alınmasına imkan sağlanması için söz konusu üniversite yetkilendirilecek.

- 2013-2014 eğitim öğretim yılında son sınıfta okuyan öğrencilerin programı tamamlamalarını sağlamak amacıyla, teorik dersleri Açık Öğretim Fakültesi’nde, uygulamalı dersleri de yukarıdaki esaslar (a, b, c) çerçevesinde 2014 yılı sonuna kadar tamamlamalarına imkân sağlanacak.

- 2014-2015 eğitim öğretim yılında son sınıfı okuyacak öğrencilerin, programı iki yarıyılda tamamlamalarını sağlamak amacıyla, kayıtlarının yapılarak teorik dersleri Güz döneminde Açık Öğretim Fakültesi’nde, uygulamalı dersleri de yukarıdaki esaslar (a, b, c) çerçevesinde 2014-2015 eğitim öğretim yılı bahar döneminde tamamlamalarına imkan sağlanacak.

- Programı talep eden öğrenci sayısı, üniversitelerin kontenjan talepleri ve öğretim üyesi yeterliliği dikkate alınarak pedagojik formasyon eğitimi sertifika program kontenjanları, her yıl için Yükseköğretim Kurulu tarafından planlanacak.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!