Eğitimde 2017 böyle geçti

Güncelleme Tarihi:

Eğitimde 2017 böyle geçti
Oluşturulma Tarihi: Aralık 25, 2017 12:56

Eğitim alanında 2017'de, üniversiteye ve liseye girişte uygulanacak yeni sistemler, kamuoyu tarafından en çok konuşulan konular oldu.

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin (TEOG) kaldırıldığını açıkladı. Yılmaz, TEOG yerine getirilen ve mahalli yerleştirmeye dayalı yeni liselere giriş sistemini AA Editör Masası'nda açıkladı.

Yeni sisteme göre, mahalli kayıt alan okullarda öğrenim görecek öğrenciler, ikamet ettiği eğitim bölgesinde bulunan liselere devam edecek. Sınavla öğrenci alan liseler fen, sosyal bilimler ve proje okullarından oluşacak. Bu okullara, haziran ayı başında yapılan ve isteğe bağlı girilen bir sınavla yerleştirme yapılacak. Sınav, sadece 8'inci sınıf müfredatını kapsayacak.

Eğitimde 2017 böyle geçti

MÜFREDAT YENİLENDİ
MEB tarafından, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesi düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı dersin müfredatı yenilendi. Yenilenen müfredat, 1'inci, 5'inci ve 9'uncu sınıflarda 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak okutulmaya başlandı.

Haberin Devamı

Öğretmen yetiştirme ve geliştirme sürecinde bir yol haritası niteliğinde olan, 2017-2023 yıllarındaki eylemleri kapsayan ‘Öğretmen Strateji Belgesi’ Resmi Gazete'de yayımlandı. Türkiye genelinde 12 ilde pilot öğretmen performans değerlendirme sistemi başlatıldı.

Ücretsiz ders kitaplarının yanında ilkokul, ortaokul ve lise kademelerindeki öğrencilere, seviyelerine uygun şekilde hazırlanan 15 Temmuz Milli İrade Destanı kitapçıkları dağıtıldı.

İlkokul 1’inci sınıflarda ‘bitişik eğik el yazısı’ öğretmenlerin tercihine bırakıldı. İlkokul 3’üncü sınıftan itibaren de öğrencilere haftalık 8 saatlik Türkçe derslerinde 2 saat güzel yazı dersi verilecek.

MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yaptı. Sözleşmeli öğretmenlere eşlerinin yanına tayin hakkı verildi. Ortaokul 5'inci sınıflar yabancı dil ağırlıklı eğitimi pilot uygulaması, 81 ilde 620 okulda başlatıldı. Bakanlık, tam gün eğitime geçmek için yol haritasını belirledi.

Haberin Devamı

Eğitimde 2017 böyle geçti

ÖĞRENCİ YURTLARININ RUHSATLARINI MEB VERECEK
Öğrencilere barınma hizmeti veren ticari işletmeler için kurum açma ve ruhsat düzenlenme yetkisi MEB’e devredildi. Bakanlıkça, konuyla ilgili alt mevzuatlar yayınlandı. Özel öğrenci yurdu, pansiyonu, apartı ve stüdyo dairesine ruhsat alınabilmesi için binaların tavan yüksekliğinden kapı, merdiven ve koridor genişliklerine kadar bir dizi standart getirildi.

Ortaokullarda Arnavutça ve Boşnakça dilleri seçmeli ders olarak müfredata alındı. Programları Talim ve Terbiye Kurulu’nun onayından geçen her iki dil, Yaşayan Diller ve Lehçeler dersi kapsamında ortaokullarda seçmeli okutulmaya başlandı.

Haberin Devamı

Özel okulların talepleri doğrultusunda okul öncesi ile ilkokullara yönelik ‘Özel Öğretim Kurumları Kur'an-ı Kerim Öğretim Programı’ hazırlandı.

Eğitimde 2017 böyle geçti

KARNENİN YANINDA SOSYAL ETKİNLİK BELGESİ
Okullarda pilot olarak başlatılan çalışma kapsamında, öğrencilerin okul ve okul dışında yaptığı her türlü sosyal etkinlik, e-okul sisteminde kayıt altına alınmaya başlandı. Kayıtlar, e-okul sisteminin dışında karneyle birlikte ‘sosyal etkinlik belgesi’ olarak öğrenciye verilecek.

Öğrenci başarısındaki gelişimin izlenmesi amacıyla 38 bin 8'inci sınıf öğrencisinin katılımıyla hazırlanan Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Projesi'nin verilerinden oluşan ilk raporun sonuçları belli oldu.

Haberin Devamı

Yeniden düzenlenen Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği ile eğitim öğretim kurumlarındaki rehberlik öğretmenlerinin görevleri arasına, eğitimlerini evde ve hastanede yapan öğrencileri ziyaret de eklendi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, 38 Afrika ülkesinin eğitim bakanlarına yönelik düzenlenen konferansta, FETÖ okullarıyla ilgili bilgilendirme yapılarak, Türkiye Maarif Vakfı’na devriyle ilgili prosedürün hızlandırılmasının önemi vurgulandı.

MEB, çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına alan kanuna dayanılarak hazırlanan yönetmelik değişikliğiyle 18 yaşını bitirenlerin mesleki eğitim merkezlerine kayıt olup lise mezunu olabilmelerinin önünü açtı.

Kanun değişikliğiyle ‘öğrenci etüt eğitim merkezleri’ tanımı yürürlükten kaldırıldı. Bu merkezlerin yerine ‘sosyal etkinlik merkezleri’ açılması hükme bağlandı.

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın imzasıyla yayınlanan genelge kapsamında, meslek liselerinde öğrenim gören 1 milyon 700 bin öğrencinin, kimsesi olmayan yaşlıların evlerinde toplum hizmeti vermesi için 81 il genelinde proje başlatıldı.

Eğitimde 2017 böyle geçti

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU KARARLARI
Üniversiteye girişte, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yerine yeni sistem Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) getirildi. YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 23 Haziran 2018 Cumartesi sabahı, ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ise 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak. YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı'nda, Türkçe testindeki 40 soruya ek olarak 20 sosyal bilimler sorusu, matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 fen bilimleri sorusu olmak üzere toplam 120 sorunun yer alması kararlaştırıldı. Sınav süresi ise 135 dakika olarak belirlendi. ÖSYM, TYT'yle ilgili ilk örnek sorular kamuoyuyla paylaştı.

YKS'de açık uçlu soru sorulmayacağı açıklandı.

Eğitimde 2017 böyle geçti

DOÇENTLİK SÜREÇLERİ KAMUOYUNUN GÖRÜŞÜNE AÇILDI
YÖK Kanunu ile ilgili 10 dolayındaki madde teklifi, Üretim Reformu Paketi'ne dahil edildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın ‘yükseköğretimde sessiz devrim’ olarak nitelendirdiği düzenlemeler kapsamında, Kalite Kurulu YÖK'ten bağımsız hale getirilirken, öğretim üyelerine 75 yaşına kadar çalışma hakkı verildi. Bilimsel araştırma projelerinde görev alacak tezli yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs verilebilmesinin önü açıldı ve üniversitelerin, sermaye şirketi statüsünde teknoloji transfer şirketi kurabilmelerine olanak verildi. Doktorasını tamamlayanlar için 3 yıla kadar, üniversitelerde yeni bir istihdam imkânı (post-doc) sunuldu.

Ayrıca, meslek yüksekokulları ve programların açılmasına yönelik standartların belirlenmesini sağlayacak Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu ile kontenjan planlamasından istihdam odaklı politikaların oluşturulmasına kadar çeşitli alanlarda çalışmalar yapmak üzere Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu kurulma kararı alındı.

YÖK, doçentlik süreçlerini kamuoyunun görüşüne açtı.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile Türkiye'deki devlet üniversitelerinin, yurtdışında akademik birim ve sosyal tesisler kurabilmesine imkân tanındı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, "Yükseköğretim Genel Kurulunda, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında, hem yurtiçi hem de yurtdışındaki terörle mücadele sırasında şehit olan Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ile 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen vatandaşların üniversitelerde kayıtlı eş ve çocuklarının talepleri halinde, 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren diledikleri üniversitelerde özel öğrenci statüsünde öğrenim görmelerine ilişkin bir karar aldık" açıklamasını yaptı.

YÖK tarafından, devlet ve vakıf dahil üniversite kadrosunda bulunmayan profesör ve doçentlerin, tıp ve diş hekimliği fakültelerinde sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalışabilmesine imkân tanındı.

Türkiye'deki Suriyeli üniversite öğrencilerine yönelik sürecin kolaylaştırılması ve yurtiçi ve yurtdışı kurumlar nezdinde takibi için YÖK bünyesinde koordinasyon birimi oluşturulması kararı verildi.

Yükseköğretim Kurulu’nca başlatılan uygulama ile YÖK-Temel Bilimler Programları (TEBİP) kapsamında, fizik, kimya, matematik ve biyoloji programlarında üstün başarı sınıfları oluşturuldu.

Eğitimde 2017 böyle geçti

ÖSYM'DE GÖREV DEĞİŞİMİ
ÖSYM tarafından yapılan 2017 LYS'de ilk kez açık uçlu sorular soruldu. LYS sonrası yapılan kontrollerde, 7 bin 84 üniversite adayının yerleştirme puanlarının yeniden hesaplandığı açıklandı.

Üniversiteye yerleştirmede ise bazı okul türlerinde kullanılan ek puan hesaplamalarıyla ilgili güncelleme nedeniyle 1.110 adayın ilan edilen yerleştirmesinin değiştiği, 1.628 adayın daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma geldiği, daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen 1.499 adayınsa yeni durumda herhangi bir programa yerleşemediği açıklandı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, ilgili personelin kasıt taşımayan dikkatsizlikleri sonucu ortaya çıkan yerleştirme hatası nedeniyle ÖSYM'nin kurum olarak tartışılmasının önüne geçmek maksadıyla istifa ettiğini açıklamasının ardından ÖSYM Başkanlığı’na Prof. Dr. Mahmut Özer atandı.

Özer, kamuoyunda çok tartışılan ‘09.45’ kuralını kaldırdıklarını, adayların saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacağını açıkladı. Özer, ayrıca son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detaylı incelemeler yapmak üzere Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi kurduklarını belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!