Zencani'ye İran'da bir şok daha

Güncelleme Tarihi:

Zencaniye İranda bir şok daha
Oluşturulma Tarihi: Aralık 25, 2013 13:16

İran parlamentosundan 12 milletvekili, Türkiye'deki rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla gözaltına alınan Reza Zarrab’ın ‘Reisim’ dediği İranlı Babek Zencani hakkında yolsuzluk soruşturması açılması talebinde bulundu.

Haberin Devamı

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, milletvekilleri yasama, yürütme ve yargı başkanlarına gönderdikleri mektupta, Zancani hakkında yolsuzluk soruşturması açılması için yeterli gerekçelerin bulunduğunu ifade ettiler.

Mektupta, Zencani'nin farklı bankalarda sahte belgelerle birçok hesap açarak banka kredilerinden yararlandığı, hakkında açılan birçok dava olduğu ve bunlarının ikisinde tutuklama kararı verilmesine rağmen tutuklanmadığı, ülke petrollerinin satışından elde edilen paraları uzun süre ödememesine rağmen Petrol Bakanlığı yetkililerince kamuoyuna güvenilir bir kişi olarak lanse edildiği, İstihbarat Bakanlığı'nın, Zencani'yi desteklemekle suçlanırken konu hakkında kamuoyuna açıklama yapmak yerine sessiz kaldığı eleştirilerine yer veren milletvekilleri, güvenilir belgeler doğrultusunda, Zencani hakkında yolsuzluk soruşturulması başlatılması için yeterli delillerin olduğuna işaret etti.

Haberin Devamı

Öte yandan Zencani, sahibi olduğu Sorinet Holding'in resmi sitesinden, hayatını, onurunu ve çabasını ülkesini kalkındırmak için kullandığına işaret ederek, söz konusu mektuba tepkisini gösterdi. İstenilmesi halinde tüm belge ve delilleri sunarak yolsuzluk yapmadığını kanıtlayabileceğini belirten Zencani, "Ülkenin denetleme birimleri o kadar aktif ki bu büyüklükte yolsuzluk yapılması mümkün değil" ifadesini kullandı.

Zencani'nin, mal varlığı soruşturması, petrol satışından elde ettiği gelirler ve İran Zemin adındaki büyük alışveriş merkezi inşası ile ilgili birçok dosyasının incelemeleri devam ediyor.

Zencaniye İranda bir şok daha

İşte 'büyük reis'in Türkiye'deki şirketleri

Sorinet Holding'in sahibi ve başkanı olan İranlı işadamı Babek Zencani'nin adı, ABD ve AB'nin İran'a yönelik uyguladığı petrol yaptırımlarını deldiği gerekçesi ile kara listeye alınmıştı. Zencani'nin, İran'ın petrol satışlarından elde edilen geliri altın olarak ülkeye soktuğu iddia ediliyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!