GeriDünya Anastasiadis, Putin’i arayıp yardım istemiş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anastasiadis, Putin’i arayıp yardım istemiş

Anastasiadis, Putin’i arayıp yardım istemiş
Abone Olgoogle-news

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefonla arayan Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in, Kremlin’e “Türkiye’yi frenlemek için yardım edin” çağrısı yaptığı ortaya çıktı.

Anastasiadis’in girişimi üzerine Putin ile geçen perşembe günü gerçekleşen görüşmenin içeriği hakkında Kremlin, “Kıbrıs etrafında Akdeniz bölgesinde yaşanan gelişmeler ele alındı” açıklamasıyla yetinirken, Rum tarafı açıkça Rusya liderinden yardım talep ettiklerini duyurdu.

DOĞALGAZ MESELESİ

Putin-Anastasiadis telefon görüşmesi ile ilgili açıklamayı yapan Rusya hükümet sözcüsü Kiriakos Kuşos şunları söyledi: “Anastasiadis görüşmede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülke lideri olarak Kıbrıs konusunda devreye girmesini istedi, Türkiye’nin son dönemde bir taraftan Kıbrıs etrafındaki Akdeniz sularında sismik çalışmalar başlatması, diğer taraftan Maraş şehrini yerleşime açma kararlarının Kıbrıs meselesi çözümüne katkı sağlamayacağını vurguladı. Akdeniz’de doğalgaz arama ve çıkarma çalışmalarının da Kıbrıs Türkleri yararına olmayacağını Putin’e söyledi. Bölgeden çıkarılacak doğalgazın üçte bir bedelini Kıbrıs Türkleri hesabına yatırmaya hazır olduklarını hatırlattı. Problemin çözümü için BM kararlarını hayata geçirmeye hazır olduklarını da tekrarladı. Anastasiadis, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ile bu konuda temasa geçmesinin süreç açısından yararlı olacağını dile getirdi.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle