Sibel Deniz Toledo
Sibel Deniz Toledo
Sibel Deniz Toledo

2016'nın doğum trendleri

"Doktorun bebeği çıkartması OUT, annenin bebeği karşılaması IN"

Haberin Devamı

İşte 2016’da modern doğum trendleri...


1- ROMANTİK HAMİLE FOTOĞRAFLARI OUT - GÖBEĞE YAPILAN GEÇİCİ DÖVMELER IN

2016nın doğum trendleri

Artık kocaman hamile kıyafetleri ile ana kraliçe fotoğrafları çektirmek oldukça sıradan oldu. Şimdi o bebeğinize yuva olan kocaman göbeğinizi boyayıp anneliğinize gururla göstermek moda.;) Anneye zarar vermeyecek şekilde, göbeğinin kalıbı çıkarılıyor ve anneye veriliyor.


2- DOĞUMDA AÇ KALMAK OUT - DOĞUMDA YEMEK YEMEK İN

2016nın doğum trendleri

Eskiden doğum başladığında çeşitli olasıklara karşı (sezeryan, kusma ve benzeri durumlara karşı) anne aç bırakılırdı. Susuzlukları için en fazla buz küpü verilirdi. Şu anda uzmanlar annelein doğum sürecinde yiyebileceklerini söylüyorlar. Annenin doğumda aç kalması, anneyi güçsüz bırakmaktadır. Bu da doğumun en sonunda annenin bebeğini dışarı itmesi için gereken gücü bulamamasına sebep olabiliyor. Ayrıca anne yeteri kadar su almadığı için serum takviyesine ihtyaç duyabiliyor. Bu yüzden artık annenin doğum sürecinde hafif bir şeyler yemesi ve sıvı tüketmesi destekleniyor.

Haberin Devamı

3- TEK BAŞINA DOĞUM OUT - BİRLİKTE DOĞUM IN

2016nın doğum trendleri

Babaların hastane koridorlarında volta attığı günler geçmişte kaldı. Artı hastane kuralları babaların eşlerin yanında olmasına olanak veriyor. BU durum, anne için de çok büyük bir destek oluyor. Ayırca babanın, anneye süreç boyunca gösterdiği sevgi ve ilgi annenin oksitosin salgılmasına ve doğumun kolay geçmesine yardımcı oluyor. 


4. SIRTÜSTÜ YATMAK OUT - AKTİF OLMAK IN

2016nın doğum trendleri

Annelerin kasılması başladığında, hiç bir pozisiyon çok rahat olmasa da pilates topunda yaylanmak, ritmik olarak sallanmak, yürüyüş yapmak, duş almak gibi tüö ilaç dışı rahatlama teknikleri anneye doğum esanasında yardımcı olacaktır.

Haberin Devamı

5. AĞIR İLAÇLAR OUT - GÜLME GAZI IN

2016nın doğum trendleri

İngiltere ve Kanada’da daha çok tercih edilmesinden dolayı nitrous oxide gazı daha çok kullanılıyor.


6.GELENKSEL HABER VERME OUT - SOSYAL MEDYA KULLANMAK IN

2016nın doğum trendleri

Doğumdan sonra tebrik için yakın çevrenizdekiler zaten sizi yalnız bırakmayacak.Onları haberdar etmek için kendinizi yormayın. Artık devirin sosyal medya üzerinden iletişim devri olduğunu unutmayın. Esas doğum anında sizin yanınzıda olamayacak ve sizi gerçekten önemseyen uzaklardaki dostlarınız için sosyal meydayı ihmal etmeyin.


7. DOKTORUN BEBEĞİ ÇIKARTMASI OUT - ANNENİN BEBEĞİ KARŞILAMASI IN

2016nın doğum trendleri

Bebeğe ilk dokunan annesinin olması, bebeğin hemen anne göğüsüyle buluşması ve her şey yolundaysa ilk kontrollerin anne göğüsünde yapılması, yani kesintisiz ten tene temas her bebeğin en temel ihtiyacıdır.

Haberin Devamı

8. KURGULANMIŞ POZLAR OUT - DOĞAL ÇEKİMLER IN

2016nın doğum trendleri

Bebekleri temizleyip kostümler içinde fotoğralamak çok çekici gelse de artık OUT, bebeklerin doğdukları ilk andaki doğallıklarıyla hatta daha göbek bağı kesilmeden ve koruyucu beyaz zarıyla fotoğranlması IN.


PLASENTA SMOOTİELERİ OUT - PLASENTA DOKU BANKASI IN

2016nın doğum trendleri

Plasentanın doğrudan anne tarafından tüketilmesi yerine, bilim artık plasentadan alınan dokuların kordon kanı gibi uzun süreli saklanmasına olanak sağlamaktadır.

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?