Sevtap Hamdemir Kılıç
Sevtap Hamdemir Kılıç
Sevtap Hamdemir Kılıç

Kafein gebelik oluşumunu etkiler mi?

Çoğu anne adayının kahve tüketimi konusunda hassas olduğunu dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, gebelik döneminde kahve tüketiminin azaltılması gerektiğini belirtiyor.

Haberin Devamı

Kahve seven anneler için kafein tüketimi çok önemlidir. Bazı insanlar için vazgeçilmez olan kafein, gebelik döneminde azaltılmak durumundadır. Kafein tüketimi sizi uykusuz bırakan, stresle daha kolay baş etmenizi ve mutluluk hormonu salgılamasını arttıran bir maddedir. Kafein tüketimi gebelikte nasıl sınırlandırılıyor veya bırakılıyor ise gebelik düşünüldüğü zaman da sınırlandırılmalıdır. Gebe kalmak isteyen bayanlar ve gebeler kafein tüketimini ya tamamen bırakmalı ya da günde bir fincanla sınırlandırılmalıdır. Anne adayları bu sınırlamayı yapmak durumundadır.

KAFEİN TÜKETİMİNİ AZALTIN

 Kafein gebelik oluşumunu etkiler mi

Kafein hemen hemen herkesin çok sevdiği ve kolay kolay bırakamayacağı bir maddedir. Kafein mutluluk hormonu salgılanmasını arttırır ve stresle kolay baş etmeyi sağlar. Bunun için kolay vazgeçilmez. Fakat gebe kalmayı istiyorsanız ve gebeliğinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız bu maddenin tüketimini azaltmalısınız. Kafein tam olarak gebeliğe engel teşkil etmemiş olsa da gebelik oluşumunu zorlaştırır. Anne olmak isteyen kadınlarınca, gebe kadınlarında kahveden tam olarak vazgeçmelerini istemiyoruz fakat kahvenin azaltılması ve sınırlandırılmasını istiyoruz.

Haberin Devamı

BİR FİNCANA DÜŞÜRÜN    

İnsanların çok sevdiği bir madde olan kafein bazı hastalıklara neden olmasına rağmen, tüketimi oldukça fazladır. Anne adayları gebe kaldıktan sonra da, gebe kalmayı düşündükleri zamanda bir sınırlama yapmak durumundadır. Kahve tüketimini birden azaltmanızı da beklemiyoruz, zamanla azar azar tüketmeniz zorlanmadan azaltmanızı sağlayacaktır. Anne adayları kahveyi azalta azalta günde 1 fincana düşürmelilerdir. Kahve akıllarına geldiğinde başka bir içeceğe yönelmeleri yine onlara kafeinden uzak durmaları konusunda yardımcı olacaktır. Kafein kalp hastalıklarının nedenlerinde de bulunmaktadır, bunun için kafein tüketiminin fazla olması doğru değildir.

HAFTA HAFTA GEBELİK