Sevtap Hamdemir Kılıç
Sevtap Hamdemir Kılıç
Sevtap Hamdemir Kılıç

Doğum sonrası cinsel isteksizlik yaşamak normal mi?

Doğumdan sonra kadınların en büyük şikayetlerinden biri de cinsel isteksizliktir. Kadınlar bu konudan oldukça rahatsızdır. Bu isteksizlik onları mutsuz hissettirebilir.

Haberin Devamı

Bu isteksizlik özellikle emziren annelerde daha fazladır. Bunun sebebi ise emzirme zamanında çok fazla salgılanan prolaktin hormonudur. Prolaktin hormonu süt salınımını sağlar. Bu hormonun diğer bir etkisi ise cinsel isteksizliktir. Bu prolaktin hormonu cinsellikte en önemli hormon olan östrojen ve androjen hormonlarını baskılar. Bu hormonları baskıladığı için de kadınlarda cinsel isteksizlik meydana gelir.

EŞLER DESTEK OLMALI

Doğum sonrası cinsel isteksizlik yaşamak normal mi

Kadınlar bu konudan oldukça rahatsızdır. Bu problemi yaşayan kadınlar mutsuz olurlar ve psikolojik olarak kendilerini eksik hissederler. Bu doğumdan sonra birçok kadının şikâyetidir. Aslında kadınların en merak ettiği konu bu isteksizlik ne zaman geçecektir? Kadınların genelde isteksizlik süresi doğumdan sonraki ilk 3 aydır. Bu süre daha da uzarsa doktorunuza danışmanız da fayda vardır. Kadınlarda bu dönemde verilebilecek en iyi destek eşlerinden gelen destek olacaktır. Elbet bu isteksizlik bir süre sonra son bulacaktır. Eşlerin bu durumda kadınların yanlarında olmaları ve onlara güven vermeleri en önemli noktadır. Kadınlar bu dönemde kendilerini eksik ve güvensiz hissederler, bundan dolayı eşlerin, kadınlarına onun öyle olmadığını ve hala sevdiği kadın olduğunu hissettirilmelidir.

Haberin Devamı

BU GEÇİCİ BİR SÜREÇTİR

Doğum sonrası cinsel isteksizlik yaşamak normal mi

Eğer bu süre ortalama 3 ayı geçerse doktorunuza danışabilirsiniz.

Kısacası doğum sonrası cinsel isteksizlik normaldir. Bu isteksizlik çiftleri mutsuz edebilir. Özellikle bu isteksizlik emzirmeyen kadınlara oranla emzirenlerde daha çoktur. Bunun sebebi ise hormonlardır. Bu gibi değişiklikler normaldir. Fakat 3 ayı geçtikten sonra doktorunuzla görüşün. Bu dönemde psikolojik olarak da yıpranmış olunabilir. Bunun etkisiyle de cinsel isteksizlik olabilir. Bunun için yardıma ihtiyaç duyulursa yardım da alınabilir.

[fotogaleri=6,2464,2820]

AY AY BEBEK GELİŞİMİ