Ömer Yalçın
Ömer Yalçın
Ömer Yalçın

Bu 8 soruyu kendinize sorarak aşkınızı test edin!

Yaşadığınız gerçek aşk mı yoksa alışkanlık mı?

Haberin Devamı

Bir ilişkiye başladığınız zaman aklınıza bu sorular gelmeye başlıyorsa kafanız karışmaya başlamış demektir. Kendi duygularınızı sorgulamaya başlarsınız ve çoğunlukla partnerinizin de sizin hakkınızdaki düşüncelerini merak edersiniz. Bu çözümünde zorlandığınız bir bulmaca gibidir. Kendi duygularımızı analiz edebilmek gerçekten kafa karıştırıcı olabilir. Gerçekten seviyor musunuz yoksa sadece iyi vakit geçirdiğiniz birisi ya da bir alışkanlık mı yaşadığınız? Hissettiğiniz şeyler gerçek mi yoksa daha dikkatli mi davranmanız gerekiyor? Yapılan bazı araştırmalar duygularımızı analiz edebilmemiz için kendimize sormamız gereken soruları çıkartarak bize yardımcı olmaya çalışmış, dilerseniz biraz göz atalım;

1-BEKLENMEDİK BİR ŞEKİLDE YENİ ŞEYLER YAPMAYA BAŞLADINIZ MI?

Genellikle aşık olan insanlar, kendi sevdikleri aktivitelere ek olarak sevdikleri kişilerin sevdiği aktivitelere de katılmaya başlarlar. Kendinizi yepyeni aktiviteler ve alışkanlıklar edinmiş bulabilirsiniz. Aşık olan kişiler kendi alışkanlıklarına ek olarak sevdikleri kişinin yaptıklarına uyum gösterme eğiliminde olurlar. 

Haberin Devamı

2-SON ZAMANLARDA BİRAZ DAHA STRESLİ MİSİNİZ? 

Araştırmalar aşık olunma durumunda stres hormonu kortizonun daha yoğun salgılandığını ortaya koymuştur. Sizi etkileyen insanla görüşeceğiniz zaman gergin, endişeli ve heyecanlı hissetmenizin nedeni de budur. 

3-PARTNERİNİZLE BİRLİKTE OLMAK SİZİ MOTİVE EDİYOR MU? 

Bir ilişkinin aşka dönüşmesi ile beynimizde kimyasal birtakım değişiklikler oluşmaya başlar; araştırmalar aşık olma durumunda dopamin hormonunun salgılanma seviyesinin arttığını göstermiştir. Bu beynin ödül sistemi olarak adlandırılabilir ve oldukça motive edici bir his sağlar. Kişiler birbirine aşık olduklarında beynin motive edici bölgeleri daha aktif çalışma eğilimde olacaktır. 

Bu 8 soruyu kendinize sorarak aşkınızı test edin

4-DUYGULARINIZ KARŞILIKLI MI? 

Eğer bir kadınsanız ve aşık olduğunuzu hissediyorsanız, kadınların erkeklere oranla daha fazla duyguların karşılıklı olduğunu hissettiklerini bilmek isteyebilirsiniz. Kadınlar karşılık alana kadar duygularını açıklama eğiliminde değildirler ve hislerini saklama konusunda partnerlerine oranla daha başarılıdırlar. Erkeklere oranla buna daha fazla dikkat eden kadınların, duyguların karşılıklı olması durumunda aşık olma eğilimleri daha yüksektir. 

Haberin Devamı

5-DUYGULARINIZ NE KADAR YOĞUN?

Anksiyetesi yüksek insanlar, aşk filizlenmeye başladığı zaman duygularını çok yoğun ve tutkulu şekilde hissetmeye başlarlar. Bu her insan için geçerli değildir, her insanın aşık olma durumunda aynı duyguları hissetmesi beklenemez, bununla birlikte çekingen bağlanma yönelimi olan kişilerin daha az sıklıkta aşık olduğu gözlemlenmiştir. 

6-SIK SIK AŞIK OLUR MUSUNUZ?

Sıklıkla aşık olduğunuzu düşünüyorsanız gerçek duygunuzu yakalama olanağınız biraz düşüyor, bu kişiler aynı zamanda daha fazla üzülüyorlar. Yapılan yeni araştırmalar ise erkeklerin kadınlardan daha sık aşık olduğunu göstermiştir. Evrimsel psikoloji bunu erkeğin seks için aşka yatkın olduğu şeklinde açıklar. Kadınlar hamilelik ve doğum sonucu yavrusunu koruma iç güdüsüyle daha seçici ve doğru kişiyi aramaya özen göstermektedir. 

Haberin Devamı

 Bu 8 soruyu kendinize sorarak aşkınızı test edin

7-İÇİNİZDEN GELEREK ‘’SENİ SEVİYORUM‘’ DİYEBİLİYOR MUSUNUZ?

Bazıları bu iki kelimeyi diğerlerine oranla daha tereddütlü kullanırlar. Yapılan araştırmalar düşünülenin aksine ilk olarak erkeklerin ‘’Seni seviyorum‘’ demeye yatkın olduğunu göstermiştir. Ayrıca seni seviyorum diyen tarafın daha hızlı aşık olma eğiliminde olduğu gözlemlenmiştir. 

8-PARTNERİNİZE DAHA FAZLA MI ÖNEM VERİYORSUNUZ?

Başarılı bir ilişkinin işaretlerinden birisi de yatırımdır. İlişkilerine zaman, enerji ve duygu yatırımı yapan kişiler daha sağlıklı ve uzun süreli birlikte olabiliyorlar. Aşık olan kişilerde ilişkilerine yaptıkları bu tarz yatırımların arttığı gözlemlenmiştir.

Aşk her birey için benzersiz ve özel bir dönemdir. Farkındalık kazanabilme adına kendimize bunlar dışında başka sorular da sormamızda fayda olacaktır. Partneriniz size değer veriyor mu? Sizi destekliyor mu? Sizi anlıyor mu? Size ve hayata karşı merhametli mi? Değerleriniz ve öncelikleriniz uyumlu mu? Bu soruların cevapları sağlıklı bir ilişki ve kendimizi aşkın sihirli dünyasına kapılmadan önce rehberimiz olabilir.

Klinik Refleksolog & Psikolog Ömer YALÇIN

[fotogaleri=396]