Esra Şimşek
Esra Şimşek
Esra Şimşek

Bebeğinizin kesintisiz uyuması için 10 yararlı ipucu

Bebek sahibi anne babaların en büyük hayali gece boyu kesintisiz uyuyan ve mutlu uyanan bir bebek. Size hayal gibi geliyor olabilir ama ufak bir kaç dokunuşla “uyanma sayısını” azaltabilir ve bebeğinizin uyku kalitesini artırabilirsiniz.

Haberin Devamı


1. KUNDAKLAYIN 

Bebeğinizin kesintisiz uyuması için 10 yararlı ipucu

Bebeğiniz 5 aydan küçükse kundak iyi bir fikir olabilir. Kundak, sadece ünlü uyku koçlarının tavsiye etiği rahatlama yöntemlerden biri değil aynı zamanda ananelerimizin de sık kullandığı bizim kültürümüze ait bir yöntemdir. Bebekler belli reflekslerle doğarlar. Bazen bebeğinizin durup dururken irkildiğini ve eğer uyuyorsa bunun etkisi ile uyandığını gözlemlersiniz. Kundaklama bebeğin bu istemsiz hareketlerini sınırlandırmak ve ana rahmindeki gibi sıkı ve çevresi sarılmış hissetmesi için kullanılır.


2. BEYAZ GÜRÜLTÜ DİNLETİN

Bebeğinizin kesintisiz uyuması için 10 yararlı ipucu

Yine beş aydan küçük bebekler için beyaz gürültü denen bazı makina sesleri rahatlatıcı olabiliyor ve uykuyu kolaylaştırır. Yapılan çalışmalar “beyaz gürültü” seslerinin bebeğin anne karnında duyduğu seslere benzediği ve bebeklerin dünyaya geldikten sonra kendisine tanıdık gelen bu tür sesleri duyduğunda sakinleştiğini kanıtlıyor. Peki nedir bu beyaz gürültü? Fön makinası, elektrikli süpürge, akan su, arabada giderken duyulan sesler, çamaşır makinası çalışma sesi. Bebeğinizi uyutmak için bu sesleri direkt olarak dinletebileceğiniz gibi internetten açıp dinletebilirsiniz. Son zamanlarda beyaz gürültü uygulamaların sayısı da arttı. Telefonunuza indirip dinletebilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi yine anne kendisi hiçbir şeye ihtiyaç duymadan bebeğinin kucağına “şşşş” veya “eee, eee, ee” diye fısıldadığında en etkili beyaz gürültüyü dinletmiş olacaksınız! En iyi beyaz gürültü ninnidir diyebiliriz :)


3. UYKU ARKADAŞI OLSUN

Bebeğinizin kesintisiz uyuması için 10 yararlı ipucu

Bebeğiniz 4 ay veya daha büyükse uyku arkadaşına alıştırabilirsiniz. Sarılması ve uyumadan önce dokunup iletişim kurması için beşiğine bir battaniye, yumuşak ve hijyenik bir oyuncak, veya “uyku arkadaşı” olarak tasarlanmış bir obje yerleştirebilirsiniz.


4. UYKU SAATLERİNDE SADIK KALIN

Bebeğinizin kesintisiz uyuması için 10 yararlı ipucu

Her gün aynı saatte uyumak bebeğinizin uyku kalitesi açısından çok önemlidir. Değişken saatlerde uyuyan bebeğin kafası karışır ve uyku ile iyi bir ilişki geliştiremez. Her gece aynı saatte uyuması iyi bir uyku alışkanlığı kazanmasını sağlar ve o saatte beyni melatonin gibi uyku hormonları salgılamaya başlar.


5. UYKU RUTİNİ OLUŞTURUN

Bebeğinizin kesintisiz uyuması için 10 yararlı ipucu

Bebeğinizin ayına göre ve sizin şartlarınıza göre basit ama sürekli uygulayabileceğiniz “uyku rutinleri” oluşturun. En yaygın uyku rutini uyku öncesi banyo diye bilinir ama her gün banyo yaptırabileceğinizden emin değilseniz rutininize banyo yerine başka bir şey ekleyebilirsiniz. Alt değiştirme, öpücük, ninni söyleme gibi basit şeyler de olabilir. Önemli olan her gün aynı saatte ve aynı sırayla yapıyor olmanızdır.


6. GÜNDÜZ UYKULARINI LİMİTLENDİRİN

Bebeğinizin kesintisiz uyuması için 10 yararlı ipucu

Her ne kadar bizim kültürümüzde “uyuyan bebek uyandırılmaz” gibi yaygın bir kanı olsa da iyi bir uyku düzeni için bazen uyandırmak gerekebilir. Bebeklerin gündüz uykularında tek uykusunun maximum iki saat olmasına dikkat edin. Daha fazla uyumaya meyilliyse uyandırın. Gündüz tüm uykularının toplamının maximum 5 saat olması da yine gece uyku kalitesi açısından önemlidir.


7. RÜYA ÖĞÜNÜ:

Bebeğinizin kesintisiz uyuması için 10 yararlı ipucu

Bebeğinizi yatırdıktan 3-4 saat sonra gece saat 11 veya 12 gibi yaptığınız beslemeye “rüya öğünü” denir. Bebeğinizin gece beslemesi devam ediyorsa ve sık sık uyanıp beslenme ihtiyacı hissediyorsa “rüya öğünü” uygulaması ile beslenme ihtiyacını kontrol altına alabilirsiniz.


8. ÇOK YORULMASINA İZİN VERMEYİN

Bebeğinizin kesintisiz uyuması için 10 yararlı ipucu

Bebek ne kadar uykusuz kalırsa o kadar kolay uyur inanışı doğru bilinen yanlışlardan biridir. Tam tersi çok yorulan ve uyarılan bebek daha uykuya geçmekte zorlanır ve gece uykusu daha kolay bölünür. Bunun önüne geçmek için gece uykusundan önceki uyanık kalma süresine dikkat edin. 7 aydan küçük bebekler için ortalama 3 saat, 7 aydan büyük bebekler için 4-5 saat uyanık kalma süresi bırakabilirisiniz.


9. BEBEĞİNİZE TEKRAR UYUMASI İÇİN SANŞ VERİN

Bebeğinizin kesintisiz uyuması için 10 yararlı ipucu

Gece uyanmalarında bir ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız tabii ki vakit kaybetmeden gidip ihtiyacını gidermelisiniz. Ancak genellikle sık uyanma probleminin altında yatan sebep ihtiyaç dışı yani alışkanlık gereği uyanmalar olur. Bu durumda bebeğiniz gece saatlerinde uyandığında uyandığını anlar anlamaz hemen koşmak yerine biraz bekleyip ona tekrar uyuyabilmesi için bir şans verin. Bebekler bir ihtiyaçları yoksa bir kaç dakika sonra kendilerinden uykuya döner ama anne-babanın korumacı refleksleri devreye girip ilk mırıldanmada hemen uyutmak için uğraşmaları sonucu bebek bu becerisini kullanma fırsatı bulamayabiliyor.


10. UYKU SAATİNDEN EN AZ BİR SAAT ÖNCE EVDEKİ ELEKTRONİK CİHAZLARI KAPATIN.

Bebeğinizin kesintisiz uyuması için 10 yararlı ipucu

Tv, tablet, akıllı telefon gibi elektronik cihazların beyaz ışığı, kapatıldıktan bir saat sonra bile beyinin akit kalmasını sağlarlar. Bebeğiniz uyuyor gibi görünse bile beyni uyanık kalacağından derin uykuya geçemeyecektir.