Esra Çabuk Cömert
Esra Çabuk Cömert
Esra Çabuk Cömert

Geri çekme yöntemi ne kadar güvenli?

Geri çekme yönteminin özellikle Türkiye’de sık kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Esra Çabuk Cömert, bu yöntemin istenmeyen gebeliklere yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Haberin Devamı


EN ÇOK TERCİH EDİLEN KORUNMA YÖNTEMİ 

Geri çekme yöntemi ne kadar güvenli

Geri çekme yöntemi, korunma yöntemlerinden biri olarak geçer, lakin modern tıpta önerilmemektedir. Türkiye’de ise çiftlerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir.

[poll_id=6]

Geri çekme yöntemi, erkeğin boşalmadan önce penisi vajinadan çıkarıp, dışarıya boşalmasıdır. Bu yöntem erkeğin kontrolüne bağlıdır ve erkek boşalmadan önce penisini vajenden çıkarmalıdır.


PEKİ, GERİ ÇEKME YÖNTEMİ YETERİNCE KORUYUCU MUDUR?

Geri çekme yöntemi ne kadar güvenli

Kesinlikle hayır! Çünkü erkeğin penisinde boşalmadan önce de spermler olabilir ve ilişki sırasında, boşalmadan önce bu spermler yumurtayı dölleyebilir. Bu yüzden efektif bir yöntem değildir. Bu yöntemle korunanların %20'si gebe kalır. Bu yöntem erkeğe bağlı bir yöntemdir. Bu aşamada erkek, tecrübesi ve kendini kontrol ile belki başarı şansını artırabilir. Ancak istenmeyen gebeliklerin oluşma riski, bu yöntem ne kadar başarı ile uygulanırsa uygulansın, oldukça yüksektir.


BOŞALMA OLMASA DA GEBELİK GERÇEKLEŞEBİLİR!

Geri çekme yöntemi ne kadar güvenli

Yine bu yöntemin başarısız olmasının en önemli sebeplerinden bir de ilişkideyken erkeğin penisinden sperm gelmesidir. Ejakülasyondan yani boşalmadan önce de erkeğin penisinden sperm gelebilir. Bu sebeple boşalma olmasa da gebelik oluşabilir.

Bu yöntemde sadece çiftlerin daha fazla zevk almasında etken olabilir ancak bunula ilgili kanıtlanmış herhangi bir veri bulunmamaktadır.


UZMANLAR BU YÖNTEMİ ÖNERMİYOR

 Geri çekme yöntemi ne kadar güvenli 

Geri çekme yöntemini herkes kullanabilir. Fakat ben, bir kadın doğum uzmanı olarak bu yöntemi kesinlikle önermiyorum. Çiftler bu yöntemi tercih etmek yerine diğer yöntemleri tercih edebilirler. Prezervatif, doğum kontrol hapları, rahim içi araçlar(spiral) veya aylık iğneler diğer korunma yöntemlerindendir. İstenmeyen gebelikleri önlemek için düzgün ve doğru olan doğum kontrol yöntemleri kullanılabilir.