Emel Gökmen
Emel Gökmen
Emel Gökmen

Orgazm baş ağrısına dikkat!

Bu yazının içeriği biraz korkutucu olsa da toplumsal farkındalık yaratmak için yetişkin her kişinin okuması önerilir. Gazetelerde ve sosyal medyada zaman zaman" cinsel ilişki sırasında felç geçirdi, beyin kanaması oldu, hayatını kaybetti" gibi haberleri okuruz. Peki, başımıza geldiğinde ne yapmalıyız?

Haberin Devamı


SEKS SONRASI BAŞ AĞRISINI ÖNEMSEYİN

Orgazm baş ağrısına dikkat

Orgazm sırasında baş ağrısı yaşayanların sayısı bilinmemekle birlikte az da olmadığı gerçektir. Orgazm baş ağrıları çok zararsız olabildiği gibi diğer taraftan hayati önemde taşıyabilmektedir. Bu baş ağrılarının altında beyin kanaması yatabilmektedir. Subaraknoid kanama ve arter diseksiyonu olarak gerçekleşen bu durumlar çok ciddi sonuçlarla sonuçlanabilmektedir.


ORGAZM SIRASINDA NEDEN AĞRI YAŞANIR?

Orgazm baş ağrısına dikkat

Beyin damarlarında doğuştan olan veya yaşam içinde gelişen bozuk ve zayıf alanlar (baloncuk, üzüm salkımı gibi) orgazm sırasında –muhtemelen basınçla- yırtılmakta ve kan sızmaktadır. Bu şiddetli ağrıyla kendini gösterir. Beyinde bomba patlamış gibi şiddetli bir saplanıcı ağrı, büyük bir bölümünde kusma, bazen sara nöbeti gibi kasılmalar, bilinç kaybı, bir tarafın güçsüzlüğü-felci gibi durumlar gelişebilir. Bu durumda acilen hastaneye başvurulur.


AĞRILARIN BAZILARI TEHLİKELİ DEĞİLDİR

Orgazm baş ağrısına dikkat

Bu anlatılan bulgular eşlik etmeden sadece şiddetli ağrı olduğunda ise hastaneye gidilmeyebilir. Bu ağrıların anlamlı bir bölümü tehlikeli olmadığı için sorun teşkil etmeyebilir ancak kanama olduysa bu kanamaların bir bölümü sızar ve durur. Hasarlı damarın ilk 1 ay içinde tekrar küçük bir eforla kanama olasılığı çok yüksektir. İkinci kez kanadığında hayatta kalma şansı neredeyse hiç yoktur.

ORGAZM BAŞ AĞRISI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

Orgazm baş ağrısına dikkat

• Orgazm baş ağrısı altta yatan önemli bir neden olmadan da olabilir. Özellikle migren hastalarında.

• Orgazm baş ağrılarının altında potansiyel hayati tehlike vardır.

• Başım zaten arada hep ağrır, migrenim de var düşüncesiyle geçiştirmeyiniz. Migren hastalarında da subaraknoid kanama olabilir.

• Subaraknoid kanama yaşayanların %12’si ilk saatlerde, %40’ı 1 ay içinde hayatını kaybeder. Bu kanamaların yaklaşık %15 kadarı seksüel aktivite sırasında gerçekleşir.

• Bu oranlar çok can sıkıcı olsa da diğer yandan subaraknoid kanamalar çok nadir görülür. Yüzbin kişide 6-8 gibi bir oranı vardır.

• Orgazmik baş ağrısı yaşayan kişi mutlaka acile başvurmalıdır. Tomografi çekilmelidir. Nörolog gerekli görürse kanamayı tam ekarte etmek için bel suyu alınabilir.

• Gecenin bir vakti acile neden gideyim, uyursam geçer demeyiniz. Büyük bir ihtimalle altından bir şey çıkmayabilir ama ya çıkarsa!...

Hiçbirimiz gazete haberi olmak istemeyiz.