Betül Görgen
Betül Görgen
Betül Görgen

Hamilelikte mide yanmasını yatıştıracak 12 öneri

Hamilelikte mide yanmasının ana sorumlusu progesteron hormonudur.Bu hormonun kas gevşetici etkisi nedeniyle mide kapakçığı da gevşer ve asitli içerik yemek borusuna doğru ilerler. Ayrıca büyüyen rahimin etkisiyle mideye doğru basınç artacağından,kapakçıkların açılması daha da kolaylaşır.

Haberin Devamı

Ama bu durumu son verecek etkin ve güvenli çözümler de var:

Az miktarda yiyin: Eğer mide bulantılarınız varsa az miktarda yemek çok sorun olmayacaktır ama iştahınız yerindeyse emin olun bu çok kolay değildir. Mide yanmasından kurtulmak istiyorsanız, günde 3 öğün yerine 5-6 öğün yemeli ve miktarı azaltmalısınız.

Yavaş olun: Atıştırmak, üstelik bunu hızlı yapmak hem mide yanmasına hem de sindirim bozukluğuna yol açar. Gevşemeye ve yediğinizden zevk almaya çalışın. Bu aynı zamanda aşırı yemenizin de önüne geçer.

Sıvıyı yudumlayın: Su ve süt gibi sıvıları öğün arasında tüketmeye çalışın. Yemek yerken sıvıları yudumlayarak tüketin.

Öğünlerden sonra oturun ve dik durun: Yemeklerden sonra, hafif bir yürüyüş, ufak tefek ev işleri veya dik durarak kitap okumak iyi bir seçenektir. Kesinlikle yatmayın, uzanmayın.

Haberin Devamı

Kesinlikle yatmadan önce yemek yemeyin: Yatmadan hemen önce yenen kuvvetli bir öğün mide yanmasına davetiye çıkarır.Yatmadan 3 saat önce yemek yemenin sonlanması gerekir.Sıvı alımını da bir iki saat önce kesmek gerekir.

Gece başınız ,göğsün üst bölümünden daha yukarda bir seviyede olsun: Takoz şeklindeki yastıklar vücudunuzun üst kısmını hafif yüksekte tutarak, mide asidinin yukarı çıkmasına engel olur.

Tetikleyicileri tanıyın: Kadından kadına değişmekle beraber limon, kahve, çikolata mide yanmasını davet eder. Baharatlı gıdalar da mide yanmasını tetikleyebilir.

Bol kesimli giysiler giyin: Dar ve sizi sıkan giysiler ,basınç artışıyla reflünüzü azdıracaktır.Üzerinize uygun ve rahat kesimli giysiler bu soruna neden olmaz.

Zencefil: Zencefille ilgili bilimsel bir veri olmamasına rağmen ,zencefilli şeker ve sakız mide yanmasına iyi gelebilir.

Antiasidleri düşünün: Yaşam tarzını değiştirmenize rağmen,yanmalar devam ediyorsa çözüm antiasitler olabilir.

Kalsiyum ya da mağnesyum içeren antiasidler gebelikte güvenle kullanılabilir. Ama kabızlığa neden olabildiği için aliminyum içerenlerden kaçınmanız gerekir. Soda tüketmek iyi bir sçenek olabilir ama şişkinlik yapabileceğini unutmamak gerekir.

Haberin Devamı

H2 Bloklayıcılar:

Eğer aniasitler işe yaramıyorsa, daha ciddi alternatifleri düşünmek gerekir. İlk opsiyon bir H2 bloklayıcı olacaktır.(Zantac vb) Bu ilaçların da gebelikte kullanımı uygundur ama reçete ile ve doktorunuz önerirse kullanılabilirler.