Bekir Fehmi Örmeci
Bekir Fehmi Örmeci
Bekir Fehmi Örmeci

Birbirinize kur yapın, romantik olun

Mutlu bir evlilik için uzmanından ipuçları...

Haberin Devamı

Evliliği ulaşılmış bir hedef, kazanılmış bir zafer olarak görenler bir süre sonra hedeflerine ulaşmanın rahatlığıyla hayatı akışına bırakmaya, çaba sarf etmemeye başlarlar. Bir yolculukta sadece varılacak hedefi, gidilecek yeri düşünmek yolculuğu sıkıcı ve yorucu hale getirecektir. Halbuki evlilik; ulaşılmış bir hedef olarak değil, yaşanırken haz veren, keyif alınan bir süreç olarak görüldüğünde sağlıklı ve kalıcı mutluluklar elde edilir.

Mutlu evliliğin ipuçları

  • Bu başlığın altına hiç düşünmeden yazılacak ilk kelime şüphesiz sadakattir. Sadakat ve buna bağlı olarak gelişen güven sağlam ve mutlu evliliklerin sihirli formülüdür.
  • Evliliği canlı, heyecanlı ve neşe içinde tutmanın diğer kolay ve romantik yolu; düşünceli, saygılı ve kibar davranışlardır. Çünkü bir gün sevgi bitse bile, saygı ve mantıklı bir ilişki, evliliklerde sorunların çıkmasını engelleyecek, uzun yıllar sürmesini sağlayacak güzel davranışlardır.
  • Evlilik tarihinizi hatırlamayacak kadar zaman geçmiş bile olsa; eşlerin birbirlerine kur yapmaktan, sevgisini göstermekten, romantizmden geri kalmaması mutlu evlilikler için hayati önem taşır.
  • İyi ve kaliteli bir iletişim başarılı ve mutlu bir evliliğin olmazsa olmazıdır. Sağlıklı ve mutlu evliliklerin en önemli özelliklerinden biri olan iletişim sorunları; aynı zamanda boşanmalara en fazla neden olan ve çiftleri mutsuz eden sorunların başında gelir.
  • Sağlıklı bir iletişim eşinizi anlayarak dinlemek, duygu ve düşünceleri suçlamadan paylaşabilmek, onun fikirlerine ve tercihlerine saygı duymaktır.

Bunlar doğuştan kazanılmış yetenekler değil, öğrenilerek kazanılan becerilerdir. Böyle bir iletişim becerisini kazanmak belki zaman alabilir ama her eğitim seviyesinden insan bu becerileri öğrenerek, hayatında uygulayabilir.

Eşlerin övgü ve desteği önemli

Bir eşin övgüsü ve desteği herkesin övgüsünden daha üstündür. Aynı şekilde kadınlar da eşleri tarafından onaylandıklarında, bunu hissettiklerinde kendilerini daha değerli ve mutlu hisseder. Evi pırıl pırıl yapmak için akşama kadar yorulmuş bir kadın için akşam duyacağı ‘Ev mis gibi olmuş’ cümlesi onun bütün yorgunluğunu alacağı gibi bir dahaki sefere daha istekle, daha fazla uğraşacağının garantisidir. Aynı şekilde bir erkek için eşinin desteği ve ondan duyacağı güzel bir söz ve onore edici övgüler onun ailesi için daha fedakarca çalışmasını sağlayacak teşviklerdir. Yapılan bir çalışmanın arkasında manevi bir destek ve kıymet varsa çalışmalar daha istekle ve başarıyla yapılır.

Haberin Devamı

Mutlu bir aile, başarılı bir kariyeri beraberinde getiriyor

İyi ve mutlu bir evlilik, kişilerin iş hayatında başarılı olmalarına büyük katkı sağlar. Mutlu bir aile yaşantısı, başarılı bir kariyer için mükemmel bir zemin oluşturur. Evindeki sorunlarla uğraşan, mutsuz, gergin ve stresli bir kişinin işinde başarılı olabilme ihtimali maalesef mutlu aile yaşantısı olan kişilere göre çok azdır. İnsana huzur veren rahat bir yuva, mutlu bir eş ve cıvıl cıvıl çocuklar; ne kadar yorgun ve gergin olursanız olun eve geldiğinizde sizi rahatlır, bütün yorgunluk, gerginlik ve yüklerinizden arındırır.

Genelde başarılı bir iş hayatının yanında iyi bir anne veya baba olunamayacağı, ikisinin aynı anda götürülemeyeceği, istemeden de olsa ihmal edileceği ve aile yaşantısının aksayacağı gibi bir inanış yaygındır. Yukarıda açıkladığımız gibi başarılı bir iş hayatı ile mutlu bir aile yaşantısı birbirine tezat değil destek olan, birbirini domine eden alanlardır. Mutlu bir eş ve çocuklardan oluşan aile, başarılı bir iş hayatının en önemli faktörüdür.
Başarılı yönetici ve iş adamlarının sağlam ve mutlu aile yapılarının olması bu görüşü doğrular. Bu kişilerin sağlıklı, mutlu ve düzenli evliliklerinin olması ve ailelerine bağlılıkları iş hayatlarına başarı olarak yansır.

NİKAHTA KERAMET VAR MI?