Ahmet Fatih Erkan
Ahmet Fatih Erkan
Ahmet Fatih Erkan

Çocuğunuza isim koyarken bir kez daha düşünün

Afrika’da bir ülke, ismi Gana. Bu ülkede yaşayan ve “Ashanti” adıyla anılan bir aşiret var. Bu aşirette normal olmayan bir durum ilgimizi çekiyor.

Haberin Devamı

Normal yaşantılarını bir kenara bırakarak sadece belli bir noktaya odaklanacağız beraber. Farklı olan ve ilgimizi çekecek olan durum şu: Bu aşiret haftanın günlerini isim koymak için kullanıyor. Nasıl mı? Örneğin; çarşamba günü doğan çocukların hepsine “Quwaku” ismi veriliyor. Kabilelerde ve aşiretlerde buna benzer ve bundan farklı birçok olay okumuş veya duymuş olabilirsiniz fakat burada durum biraz daha farklı sonuçlara neden oluyor.

İsmi verilen çocuk büyümeye başlar. “Quwaku gel, Quwaku git, Quwaku şunu yap…” İsmi ağızlarda dolaşır durur. Nasıl ki bizim ismimiz, yakınlarımız ve bizi tanıyanlar tarafından kullanılıyorsa onların ismi de aynı şekilde kullanılır.

İSİMLER KARAKTER ÜZERİNDE ETKİLİ

“Quwaku”lar büyür, genç olurlar. Onlar gelişimlerine devam ederlerken Gana’da bir araştırma yapılır. Araştırma Gana’da işlenen suçlar ile ilgilidir. Araştırmanın sonucunda ilginç bir durum yetkililerin dikkatini çeker. Ülkelerinde işlenen suçların %50’den fazlası Çarşamba günü doğan “Quwaku” isimli çocuklar tarafından işlenmektedir. Peki, nedir bunun nedeni? Cevap “Quwaku”nun anlamında saklı. Quwaku, saldırgan anlamına gelir. Şimdi düşünelim… Her gün “Saldırgan gel, Saldırgan git, Saldırgan şunu yap diye hitap edilen çocuklar Gana’nın en başta gelen suçlularından olmuşlar. Bu ilgi çekici ve ürpertici diyebileceğimiz araştırma sonucunu doğru ve dikkatli yorumlamalıyız. Tabii ki isminin kökeni olumsuz anlam içerse de hayatını düzgün ve doğru yaşayan istisnai örnekler mevcuttur. Fakat biliyoruz ki ismin karakter ve davranış üzerindeki etkisi oldukça güçlüdür. Bu nedenle çocuklara isim koyarken ve hitap ederken iki kere düşünmekte fayda var.

Haberin Devamı

İsim vermenin ve hitap şeklinin önemini hepimiz bu gerçek hikâyeden görmüş olmalıyız. ‘Suçumuz adımızda saklı.’ Bunun yanında birkaç yanlış hitap şekline de değinmek bakış açımızı değiştirecektir.

ÇOCUKLARA HİTAP EDERKEN DİKKAT!

Sokaklarda, parklarda, alışveriş merkezlerinde sık sık görmüş ve duymuş olacağınız bir olaydan bahsetmek istiyorum. Genelde anneler çocuklarına “Aşkım, sevgilim, hayatım vb.” hitap şekilleriyle sesleniyorlar. Tabi sadece anneler değil babalar da kız çocuklarına aynı hitap şekilleriyle sesleniyorlar. Kısa süreliğine düşünelim… Anneler ve babalar; çocuklarınız sizin aşkınız ya da sevgiliniz değildir. Sizin sevgiliniz ya da hayatım diyeceğiniz kişi eşinizdir. Aşırı sevgiden çocuklarınıza bu şekilde sesleniyorsanız hemen buna bir son vermelisiniz. Küçük yaşlarda bu tür hitap şekilleri çocukları cinsellik algısı açısından farklı düşündürebilir ve olumsuz etkileyebilir. Unutmayalım; çocuklar televizyon ve internet aracılığı ile farklı ilişkileri örnek alıp, anne babalarının birbirine hitap şekillerini ve davranışlarını zihinlerinde kayda almaktadır.

Haberin Devamı

Vereceğimiz isimler ve hitap şekillerimiz çocuklarımızın kişiliklerinde belirleyici etken olmaktadır. Son olarak unutmayalım ki çocuğu güzel terbiye etmek ve ona güzel isim verip güzel hitap etmek, çocuğun anne baba üzerindeki haklarındandır.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL