Ramazanda nelere dikkat edeceğiz?

Güncelleme Tarihi:

Ramazanda nelere dikkat edeceğiz
Oluşturulma Tarihi: Haziran 16, 2015 00:00

İşte, size ramazan ayı için örnek bir menü!

Haberin Devamı

Hayatımızda önemli bir yer teşkil eden ramazan ayında, gün içerisinde yemek yenilmediği için sahur ve iftar yemeklerine ayrı bir özen gösterilir. Bu ayda nasıl beslenmemiz gerektiğine ilişkin bilgileri Diyetisyen Ayşe Korkmaz anlatıyor ve beraberinde sizlere ramazan ayı için sağlıklı bir menü örneği sunmayı da ihmal etmiyor.

Ramazan ayında sahur normal kahvaltıdan, iftar ise akşam yemeğinden daha zengin hazırlanır. Bu nedenle ramazan ayı ile birlikte beslenme alışkanlıklarında da değişiklikler meydana gelebilir.

Her zaman önerildiği gibi ramazan ayında da amaç, yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmek. Bu sebeple, bu ayda öğün sayısının en az üç olacak şekilde planlanması tavsiye edilir. Sağlıklı kişilerde bile zaman zaman sindirim zorlukları, mide ve barsaklarda aşırı gaz birikimi, ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıklar görülebilir. Özellikle bu dönemde tüketilen hamurlu tatlılar, pideler, böreklerin ve yüksek kalorili besinlerin tüketiminin artmasına bağlı olarak kilo artışı yaşanabilir.

İftar yemeğine çorba ile başlayın

Haberin Devamı

Günün ilk öğünü olan iftar, su ve bir çorba ile açılmalı ve bir süre ara verildikten sonra yemeğe geçilmelidir. İftara peynir, zeytin gibi basit yiyeceklerle başlanarak, normal yemeğe bir süre sonra geçilmesi daha doğrudur. Başlangıç için beyne doygunluk hissi veren çorba en uygun yiyecektir.

YOĞURDUN FAYDASI İLE LEZZETİN BİRLEŞİMİ... 15 DAKİKADA SOFRANIZDA OLACAK DÜĞÜN ÇORBASI TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

Yavaş yavaş yemek yiyin

Oruç süresince, midenin uzun süre boş kalmasından sonra bir anda çok yiyecek tüketilmesi, mide ve kalp sorunlarına yol açabilir. Bunu önlemek için iftarda yavaş yavaş ve az miktarda yemek yenilmeli, dengeli olmak kaydı ile iftar ile sahur arasına da mutlaka bir ara öğün eklenmelidir.

Yağlı yiyeceklerden uzak durun

Ramazanda oruç tutarken beslenmeye daha çok özen göstermeli ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalıyız. Yemeklerin ağır olmamasına, az yağlı ve yağda kızartılmadan yapılmış yiyeceklerin seçilmesine, sık aralıklarla az yemek tüketilmesine dikkat etmeliyiz.

Haberin Devamı

Yemeği yedikten hemen sonra yatmayın

Ramazan ayında en sık karşılaşılan sorunlar, mide asidinin yemek borusuna kaçması olarak tanımlanan reflü ve kabızlıktır. Reflüyü önlemek için kahve, kakao, çikolata gibi aşırı kafein alımından kaçınmak; yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve yemeği yer yemez yatmamak alınacak pratik önlemlerdendir.

Bol bol Meyve ve sebze tüketin

Kabızlık problemi çekenlerin posalı besinleri daha fazla tüketmesi gerekir. Bunun için de meyve ve sebze tüketiminin artırılması; ekmek olarak tam buğday veya çavdar ekmeğinin kullanılması ve özellikle su tüketiminin artırılması gerekir.

Ramazan ayı için örnek menü

Sahur

1–2 dilim ekmek ya da pide

1–2 dilim peynir ya da 1 adet yumurta

5–6 adet zeytin

Domates, salatalık

Meyve ya da 1–2 çay kaşığı bal veya reçel

Veya

Haberin Devamı

1 kase çorba

1 kase yoğurt

1 porsiyon etli sebze ya da et yemeği

1 dilim ekmek

Domates, salatalık

İftar

1–2 adet zeytin ya da hurma veya peynir

1 kase çorba

1 porsiyon et yemeği ya da etli sebze yemeği

Salata (az yağlı)

2–3 dilim ekmek ya da pilav veya makarna veya 1 dilim börek

Ara

2 adet meyve + 1 su bardağı süt ya da yoğurt

Veya

1 kase meyve kompostosu + gece yatarken süt

Bu beslenme planı, oruç tutabilen ve beslenmeyi etkileyebilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan yetişkinler için uygundur.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!