Ramazanda diyabet hastaları için uyarı!

Güncelleme Tarihi:

Ramazanda diyabet hastaları için uyarı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 16, 2015 00:00

Tatlı yerine meyve tüketin.

Haberin Devamı

Oruç tutmak isteyen diyabet hastaları nelere dikkat etmeli, hangi yiyeceklerden uzak durmalı, ne kadar su tüketmeliler? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Kutlu Erol, Ramazan ayında diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken noktaları anlattı.

Kimlerin oruç tutmaları riskli?

* Kan şekeri sık sık normalin altına (<60-70 mg/dl) düşenler,

* Hipoglisemilerini fark etmeyen hastalar,

* Kan şekeri düzeyleri iyi ayarlanmamış hastalar,

* Ramazan ayından hemen önceki dönemlerde diyabet koması atlatmış, hikâyesi olan hastalar,

* Tip 1 diyabet hastaları,

* Mide veya onikiparmak bağırsağında ülseri olanlar,

* Kronik böbrek yetersizliği olan ve/veya diyaliz tedavisi gören hastalar,

* Gebe diyabetliler,

* Yalnız yaşayan diyabet hastaları,

Haberin Devamı

* Yaşlı diyabet hastaları oruç tutmaları yüksek risk taşıyan hastalar grubuna girer.

Ramazan ayını rahat geçirmek için bunlara dikkat edin!

* Doktor ve diyetisyen yardımıyla günlük kalori miktarı ayarlanmış ve Ramazan ayına göre güncellenmiş bir beslenme programı uygulayın.

* İlaçlarınızın programını iftar ve sahurda alınacak şekilde hekiminizle birlikte yapın.

* İftar ve sahur arasında ‘az’ ama ‘sık’ yeme ilkesini uygulayın. Yani, sahur ve iftarda iki ‘ana’ öğün, iftardan sonra 1–1,5 saat arayla bir veya iki kez ‘ara’ öğünler yiyin.

* Sahur ve iftarın yanı sıra, gece saat 10–11 arasında alınacak bir ara öğün ile gün içerisindeki öğün sayısını en az üçe çıkarın.

* Yiyecek seçiminde; ekmek, pide, hamur işi yiyecekler, pirinç pilavı, makarna, patates ile şekerli yiyecekler gibi kan şekerini yükseltme potansiyeli yüksek basit karbonhidratları kısıtlayın.

* Süt, peynir, yoğurt, yumurta, zeytin, sebze, kepekli ekmek veya ızgara tavuk gibi ‘proteinden zengin’ besinleri ve domates, salatalık ve meyve çeşitlerinin bulunduğu ‘kahvaltı tarzı’ beslenmeyi tercih edin.

İFTAR SOFRALARINIZI SÜSLEYECEK SAĞLIKLI BİR TATLI OLAN TARÇINLI VE ELMALI YOĞURT TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

* Mutlaka çorba, sebze ve zeytinyağlı yemekleri tüketin.

Haberin Devamı

* Gün içerisinde aşırı acıkma sorununuz varsa kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi protein ağırlıklı besinleri tüketin. Protein içeren besinler, midede daha uzun süre kaldığından, uzun süreli tokluk sağlar.

* Tek seferde büyük porsiyonlar şeklinde beslenmek yerine, daha küçük ölçülü porsiyonları tercih edin.

* Uzun süre susuz kalınca, böbrek fonksiyonları bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Diyabet hastalığının en çok hasar verdiği organlardan birisi olan böbrekleri korumak için iftar ile sahur arasında en az 2–2,5 litre (12–14 su bardağı) su için.

* Suyu birden ve hızlı şekilde içmeyin. Bu şekilde su tüketimi mide-barsak sistemindeki ani genişlemeye bağlı olarak, kan basıncında ani düşüklük ve buna bağlı baş dönmesi ve bayılmaya neden olabilir. Suyu, tercihen oturarak ve yudumlayarak yavaş bir şekilde için.

Haberin Devamı

* Yemek sırasında çok su tüketmeyin. Çünkü midede bulunan fazla su, mide asidini sulandırarak hazmı zorlaştırabilir. Yemeğin hemen üzerine de çok su içmeyin. Bu durum da hazımsızlık ve şişkinliğe neden olabilir.

* Birden fazla yemeği çok hızlı yemeyin. Çünkü gıda miktarının fazlalığına ve fazla hava yutulmasına bağlı olarak, mide ve onikiparmak barsağı fazla genişler ve kan şekeri hızla yükselir. Kan şekerini düşürmek için insülin hormonu seviyesi hızlı bir şekilde yükselir ve kan şekerini hızlı bir şekilde düşürür. Bu duruma bağlı olarak, yemeği takiben halsizlik, uyuma isteği, baş dönmesi, terleme gibi şikayetler oluşabilir.

* İftarda aşırı şerbetli, yağlı, hamur işi tatlılar yerine, ölçüyü kaçırmadan, sütlü tatlılar (dondurma, sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) veya meyve tatlılarını tercih edin.  

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!