Ramazan şerbeti tarifini daha önce denediniz mi?

Güncelleme Tarihi:

Ramazan şerbeti tarifini daha önce denediniz mi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 16, 2015 00:00

Hazımsızlıktan kansızlığa pek çok derde deva!

Haberin Devamı

Ramazan’da özellikle ev hanımlarını “İftarda ne yapsam?” telaşı sardı. Yeni yemek tarifleri araştırmaya başlandı bile. Ramazan’ın vazgeçilmezi kompostolar için de ön hazırlıklar başladı. Peki, güçlü antioksidan yapısı ve içerdiği mineraller sayesinde kan şekeri ve yüksek tansiyonu dengeleyen, hazımsızlığı önleyen ve bu dönemde en önemlisi susuzluğunuzu gideren “ramazan şerbetini” daha önce denediniz mi? Ramazan şerbetinin tarifini, Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu sizler için verdi.

Ramazan şerbetinin malzemeleri

• 2 yemek kaşığı (30 gr) Hibiskus (Kan şekerinin ve yüksek tansiyonun dengelenmesinde, iyi huylu kolesterolün yükseltilmesinde yardımcıdır. Ayrıca zengin magnezyumdan ve de malik asitten dolayı güçlü bir laksatiftir. Bağırsaklarda oluşan gazın alınmasında etkilidir. Şişkinlik şikâyeti çekenlerin yardımcısıdır.)

Haberin Devamı

• 1 yemek kaşığı (15 gr) kuşburnu (Ciddi bir C vitamini deposu olan kuşburnu, vücuda rahatlık vererek kanı temizler.)

• 5-6 adet karanfil (Antiseptiktir, bağırsaklarda oluşan gazın alınmasında etkilidir, bedeni ve zihni yorgunluğu giderir, iştah açar, hazmı kolaylaştırır.)

• 1 orta boy (200 gr) elma (Böbrekleri temizler, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürür, kan şekerini kontrol altında tutar.)

• 1 adet çubuk tarçın (Ferahlık verir, iştah açar. El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir.)

• 1 tutam (5 gr) kök zencefil (Hazımsızlık gidermede kullanılır.)

• 2 yemek kaşığı (30 gr) demir hindi (Kabızlığı gidererek bağırsakları temizler, vücudu rahatlatır, susuzluğu giderir ve serinlik verir.)

• 5 lt su

• 500 gr toz şeker

Ramazan şerbetinin yapılışı

Şeker hariç bütün malzemeleri bir tülbent veya bez torbaya koyun. 5 litre su ile birlikte yaklaşık 1 saat kaynatın. Şekeri ekledikten sonra 20 dakika daha kaynatın, kapağı kapalı halde yarım saat demlenmeye bırakın, süzüldükten sonra soğuk olarak için. Dilerseniz bu tarifi tatlandırıcı ile de daha düşük kalorili yapabilirsiniz. Ancak birçok tatlandırıcı ocaktan alındıktan sonra eklenmeli uyarısını içerir. Bu uyarıya dikkat edin.  

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!