EKSTRA
MENÜ

Şerbet

Şerbet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Şerbet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.009 Şerbet haberi bulunmuştur.

Şerbet Haberleri

Gümüşhane yemekleri - Gümüşhanede ne yenir ve neyi meşhur Gümüşhane mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Gümüşhane yemekleri - Gümüşhane'de ne yenir ve neyi meşhur? Gümüşhane mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Türkiye'nin Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Gümüşhane ili oldukça güzel bir şehirdir. Bu şehrin kendine has yemekleri de oldukça meşhurdur. Sizler için Gümüşhane Yemekleri - Gümüşhane'de ne yenir ve neyi meşhur? Gümüşhane mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

6.05.2021Lezizz
Giresun yemekleri - Giresunda ne yenir ve neyi meşhur Giresun mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Giresun yemekleri - Giresun'da ne yenir ve neyi meşhur? Giresun mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Giresun Karadeniz'in en güzel illerinden bir tanesidir. Özellikle Giresun'da yer alan yemekler Karadeniz kültürünü yoğun olarak barındırmaktadır. Giresun yemekleri her haliyle sevilen yemeklerdendir. Bundan dolayı Giresun'a gelecek kişiler Giresun yemekleri ile ilgili detaylı bir araştırma yapmaktadırlar. Peki en iyi Giresun yemekleri hangileridir? Giresun şehrinde ne yenir? Giresun mutfağına özgü olan lezzetler hangileridir? Giresun yemekleri ile ilgili tüm detayları derledik.

6.05.2021Lezizz
Erzurum yemekleri - Erzurumda ne yenir ve neyi meşhur Erzurum mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Erzurum yemekleri - Erzurum'da ne yenir ve neyi meşhur? Erzurum mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Erzurum Türkiye'nin büyük şehirlerinden bir tanesidir. Erzurum yemekleri ile ön plana çıkmaktadır. Erzurum yemekleri gerek lezzetleri gerekse de görselliği ile dikkat çekmektedir. Erzurum'a gelen kişilerin en çok tattığı yemek listeleri araştırılmaktadır. Son aylarda Erzurum yemekleri ile ilgili bilgi alışverişi yapılmaktadır. Peki en iyi Erzurum yemekleri hangileridir? Erzurum'da yenilebilecek en meşhur yemekler nelerdir? İşte Erzurum'da yenilecek meşhur yemekler.

6.05.2021Lezizz
Edirne yemekleri - Edirnede ne yenir ve neyi meşhur Edirne mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Edirne yemekleri - Edirne'de ne yenir ve neyi meşhur? Edirne mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Her yörenin kendine özgü yemekleri bulunmakadır. Birbirinden lezzetli yöresel yemekleri denemek de son derece güzel bir deneyimdir. Bir şehre gideceğiniz zaman öncesinde yöresel yemekleri hakkında da bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Edirne Yemekleri - Edirne'de ne yenir ve neyi meşhur? Edirne mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi nedir? Edirne'ye gitmeden önce görebileceğiniz Edirne yöresinin yemekleri hakkında tüm detayları derledik.

6.05.2021Lezizz
Bilecik yemekleri - Bilecikde ne yenir ve neyi meşhur Bilecik mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Bilecik yemekleri - Bilecik'de ne yenir ve neyi meşhur? Bilecik mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Ortak geçiş noktasında bulunan bir ilimiz olduğu için, diğer yörelerimiz ile de birçok ortak yönleri bulunmaktadır. Osmanlı imparatorluğunun ilk filizlendiği yerlerden biri olması nedeniyle güçlü bir tarihe de sahiptir. Yöresel mutfak kültürü ile oldukça öne çıkmakta olan bu il birçok turist tarafından merak edilmektedir. Bilecik mutfağını merak edenler için Bilecik yemekleri - Bilecik'te ne yenir ve neyi meşhur? Bilecik Mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi nedir? Gibi sorular en çok merak edilmektedir. Bu ve benzeri soruların cevaplarını sizler için derledik.

6.05.2021Lezizz
Bartın yemekleri - Bartında ne yenir ve neyi meşhur Bartın mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Bartın yemekleri - Bartın'da ne yenir ve neyi meşhur? Bartın mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Bartın Karadeniz bölgesinde yer alan ve gezip görülecek bir şehirdir. Bartın'a gidildiğinde ne tür yemekler yenmelidir? Bartın şehrinin hangi yemekleri meşhurudur? Bartın'ın yöresel lezzetleri nelerdir? Bartın şehrinin yöresel yemeklerini sizler için derledik.

6.05.2021Lezizz
Adana yemekleri - Adanada ne yenir ve neyi meşhur Adana mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Adana yemekleri - Adana'da ne yenir ve neyi meşhur? Adana mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Birçok birey tarafından adananın yemek lezzetleri sevilmektedir. Bu nedenle bireyler ana yemek lezzetleri merak etmekte ve sık sık Adana Yemekleri - Adana'da ne yenir ve neyi meşhur? Adana mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi nedir? Gibi sorular bulunmaktadır. Bu ve benzeri soruların cevaplarını sizler için derledik.

6.05.2021Lezizz
Ramazanın 21. günü iftar menüsü: Bugün iftara ne pişirsem

Ramazan'ın 21. günü iftar menüsü: Bugün iftara ne pişirsem?

Ramazan ayıyla birlikte sevdiklerine özel lezzetler sunmak isteyenler her gün iftar menülerini özenle oluşturuyor. "İftara ne pişirsem?, "Bugün ne pişirsem?" diye düşünenler için çorbadan tatlıya Ramazan'ın yirminci gününe özel nefis bir menü hazırladık. İşte 3 Mayıs Pazartesi, Ramazan'ın 21. günü için iftar menüsü...

Reyhan Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır Reyhan Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Reyhan Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır? Reyhan Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Reyhan çiçeği nedir? Reyhan çiçeği nasıl ekilir? Reyhan çiçeği nasıl sulanır? Reyhan çiçeği nasıl çoğaltılır? Reyhan çiçeğinin bakımı nasıl yapılır? Reyhan çiçeği evde yetiştiriciliği yapılabilir mi? Reyhan çiçeğinin özellikleri nelerdir? Reyhan çiçeği adının anlamı nedir? Reyhan çiçeğinin Latincesi nedir? Reyhan çiçeğinin özellikleri hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

30.04.2021Bitki Bakımı
Yoğurt tatlısı tarifi: Yoğurt tatlısı nasıl yapılır

Yoğurt tatlısı tarifi: Yoğurt tatlısı nasıl yapılır?

Yoğurt tatlısı çocukluğumuzdan günümüze kadar gelen çok sevdiğimiz şerbetli tatlılardan biridir. Özellikle Kayseri'de bayramlarda yapılıp yenen bir tatlı olan yoğurt tatlısı, Ramazan ayında da iftar menülerinde yerini almak üzere herkes tarafından çok aranıyor. İşte lezzetine bayılacağınıza emin olduğumuz yoğurt tatlısı tarifi.

Ramazanda satışı 5-6 kat artıyor

Ramazanda satışı 5-6 kat artıyor

Elazığ'da pancar şekerinden yapılan şerbetinin, kavrulmuş yerli bademle buluşturulmasıyla üretilen badem şekeri, ramazanda yoğun talep görüyor.

26.04.2021Gündem
Revani tatlısı tarifi: Evde kolay revani yapımı

Revani tatlısı tarifi: Evde kolay revani yapımı

Şerbetli tatlılar arasında çok beğenilen revani, özellikle Ramazan ayında en fazla aranan tarifler arasında yer alıyor. Osmanlı Mutfağından günümüze kadar gelen ve popülerliğini koruyan Revani tatlısı tarifini evde kolay yapım aşamalarıyla birlikte bulabilirsiniz.

Sofralarımız bereketli olsun

Sofralarımız bereketli olsun

“İftar için ne pişirsem” diyenler için şeflerden tarifler aldık. İster hafif, ister geleneksel, ister vegan... İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya da beslenmeyle ilgili ipuçları ve COVID-19 geçirenlere ramazanlık tavsiyeler verdi.

Etimek tatlısı nasıl yapılır Evde kolay etimek tatlısı tarifi

Etimek tatlısı nasıl yapılır? Evde kolay etimek tatlısı tarifi

Evde kolay malzemelerle yapabileceğiniz tatlılardan biri olan etimek tatlısı, özellikle Ramazan’da hem tadı hem pratikliğiyle en çok aranan tatlılar arasında yer alıyor. Peki etimek tatlısı nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız, detaylar haberimizde…

Tulumba tatlısı nasıl yapılır Ev yapımı tulumba tatlısı tarifi

Tulumba tatlısı nasıl yapılır? Ev yapımı tulumba tatlısı tarifi

Bol şerbeti, çıtır çıtır tadıyla gönüllere taht kurmuş bir tatlı olan tulumbayı aslında evde de çok basit bir yöntemle yapabilirsiniz. Yanında bir de dondurma ya da kaymakla tatlı sohbetlerinizi taçlandırabileceğiniz ev yapımı tulumba tatlısı tarifi ve malzemeleri aşağıda…

Reyhan şerbeti nasıl yapılır Reyhan şerbetinin faydaları

Reyhan şerbeti nasıl yapılır? Reyhan şerbetinin faydaları

Ramazan’ın başlamasıyla birlikte şerbet tarifleri yine sofraların baş köşesinde yerini almaya başladı. Oruç ibadetini yerine getirmek isteyen pek çoğumuzu zorlayan şey ise elbette susuzluk. Şimdi size hem susuzluğunuzu giderecek hem de vücudunuza fayda sağlayacak bir Reyhan şerbeti tarifi veriyoruz. Faydaları saymakla bitmeyen Reyhan şerbetiyle, mutlu Ramazanlar dileriz…

Limon Fidanı Nasıl Ve Ne Zaman Dikilir Limon Fidanı Yetiştirme, Bakımı Ve Fiyatları

Limon Fidanı Nasıl Ve Ne Zaman Dikilir? Limon Fidanı Yetiştirme, Bakımı Ve Fiyatları

Limon en çok tüketilen ve sevilen meyvelerden biridir. Salatalarda sıklıkla kullanılır. Bazı yemeklerin içerisinde, çorbalarda, çeşitli içeceklerde ve hatta şerbet yaparken dahi kullanılmaktadır. Limon fidanı nasıl ve ne zaman dikilir? Limon fidanı nasıl yetiştirilir? Limon fidanı bakımı nasıl yapılır? İşte tüm detaylar.

10.04.2021Bitki Bakımı
Ramazan şerbeti nasıl yapılır İşte püf noktalarıyla Ramazan şerbeti tarifi

Ramazan şerbeti nasıl yapılır? İşte püf noktalarıyla Ramazan şerbeti tarifi

İftar sofralarının olmazsa olmazlarından biri de Ramazan şerbeti... Ancak bu ferahlatan lezzetli içeceği Ramazan ayı dışında da hazırlayabilirsiniz. İster meyvelerle isterseniz de reyhanlı tercih edebilirsiniz. Peki Ramazan şerbeti nasıl yapılır? İşte püf noktalarıyla Ramazan şerbeti tarifi...

Şerbet yapımının detayları: Şerbet nasıl yapılır Tatlıya sıcak mı, soğuk mu dökülür

Şerbet yapımının detayları: Şerbet nasıl yapılır? Tatlıya sıcak mı, soğuk mu dökülür?

Şerbetli tatlılar Türk mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Aynı zamanda her tatlının bir şerbet usulü vardır. Bu da şerbet tatlıya sıcak mı, soğuk mu dökülür sorusunu beraberinde getirir. Bu konuya bir açıklık getirmek ve en hafifinden bir şerbet tarifi vermek istedik. İşte, şerbet yapımının detayları…

Kadayıf tatlısı nasıl yapılır İşte Ramazan menüsünün vazgeçilmezi kadayıf tarifi

Kadayıf tatlısı nasıl yapılır? İşte Ramazan menüsünün vazgeçilmezi kadayıf tarifi

Kadayıf tatlısı, iftar menülerinin vazgeçilmezlerinden biri. İsteğe göre cevizli veya Antep fıstığıyla hazırlanabilen bu tatlı, çıtır çıtır kıvamıyla iftar sofranıza çok yakışacak. Peki kadayıf tatlısı nasıl yapılır? İşte Ramazan menüsünün vazgeçilmezi kadayıf tarifi...

Baklava tarifi: Baklava nasıl yapılır İşte püf noktaları

Baklava tarifi: Baklava nasıl yapılır? İşte püf noktaları

Ev yapımı baklava, Ramazan sofralarının en sevilen lezzetlerinden biri. İncecik ve çıtır çıtır hamuruyla ister fıstıklı isterseniz de cevizli olarak tercih edebilirsiniz. Yapımı her ne kadar zahmetli olsa da tadı buna değer. Peki baklava nasıl yapılır? İşte püf noktalarıyla baklava tarifi...

Revani nasıl yapılır Adım adım revani tarifi

Revani nasıl yapılır? Adım adım revani tarifi

En sevilen ve en çok aranan şerbetli tatlılardan olan revani, Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelmiş lezzetlerinden biridir. Kolay tarifi ve malzemeleriyle de dikkat çeken revani nasıl yapılır? İşte, adım adım revani tatlısı tarifi.

Öd Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Öd Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Öd Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Öd Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Uzun yıllardan beri var olmasına rağmen adını yeni yeni duyurmaya başlayan Öd ağacı, faydaları bakımından pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Öd ağacı hakkında geniş kapsamlı bir konu oluşturarak bilgileri derledik.

Mürver Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Mürver Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Mürver Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Mürver Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Uzun yıllar boyunca Mürver ağacı ile ilgili farklı batıl inançlar günümüze kadar gelmiştir. Pek çok kişi bu ağacı kesmenin ve zarar vermenin içerisindeki doğa üstü varlıkları uyandırdığına hala inanmaktadır. Peki, Mürver ağacı nedir, nasıl yetişir, faydaları nelerdir? İşte, tüm detaylar.

Haşhaş tatlısı nasıl yapılır İşte, haşhaş tatlısı tarifi

Haşhaş tatlısı nasıl yapılır? İşte, haşhaş tatlısı tarifi

Haşhaş tatlısı, en hafif şerbetli tatlılardan biri olarak gönüllerde taht kurmaya aday bir lezzet diyebiliriz. İşte yumuşacık ağızda dağılan kıvamıyla haşhaş tatlısının malzemeleri ve yapılışı…

Demirhindi Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Demirhindi Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Demirhindi Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Demirhindi Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Yeryüzünde birbirinden farklı ağaçlar bulunuyor. Bu ağaçların da faydaları saymakla bitmez. Özellikle meyve ağaçlarının da doğru bir bakım yapılması gerekir. Özellikle demirhindi ağacı da merak ediliyor. Demirhindi ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

25.03.2021Bitki Bakımı
Trileçe nasıl yapılır Evde trileçe yapmanın püf noktaları

Trileçe nasıl yapılır? Evde trileçe yapmanın püf noktaları

Trileçe, Balkan mutfağının en sevilen tatlıları arasında üst sıralarda yerini alıyor. Son yıllarda ülkemizde de en çok aranan lezzetlerden biri haline geldi. Oldukça hafif ve lezzetli bir tatlı olan trileçe nasıl yapılır? İşte evde trileçe yapmanın püf noktaları…

Şambali nedir, nasıl yapılı İşte adım adım şambali tarifi

Şambali nedir, nasıl yapılı? İşte adım adım şambali tarifi

İrmikli tatlılardan biri olan şambali tatlısı başta İzmir olmak üzere Batı Anadolu'ya özgü bir tatlıdır. Şambali tatlısı özellikle Ramazan ayında yapılmaktadır. İzmir şambalisi üretildikten sonra tepsisinde ve uygun koşullarda muhafaza edilmesi şartıyla yaklaşık 15 – 20°C sıcaklıkta yaklaşık 1 hafta süre saklanabilir. Peki, şambali nedir, nasıl yapılı? İşte adım adım şambali tarifi...

Sahte çağrı merkezi kurdular: Çin işi vurgun

Sahte çağrı merkezi kurdular: Çin işi vurgun

Çin’den İstanbul’a gelerek 9 villa kiralayan bir çete, o evleri adeta dolandırıcılık kampına çevirdi. İş vaadiyle kandırdıkları Çinlileri İstanbul’a getirerek villalarda alıkoydu. Kendi ülkelerindeki kişileri de kripto para ile yüksek kazanç vaadiyle dolandırdı.

14.03.2021Gündem
İzmirdeki siyanür cinayetinde gerekçeli karar açıklandı

İzmir'deki siyanür cinayetinde gerekçeli karar açıklandı

İZMİR'in Bayraklı ilçesinde, annesi Fatma Kalkan (39) ile babası Mehmet Kalkan'ı (46) siyanürlü şerbet içirerek öldüren, kardeşini de içmeye zorlayarak yaralayan Mahmut Can Kalkan’ın (21) 2 kez müebbet ve 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili gerekçeli karar açıklandı. Gerekçeli kararda, sanığın cinayeti planlayarak işlediği ve siyanürü içirdikten sonra "Son 10 dakikanız" dediği yer aldı.

24.02.2021Gündem
Son dakika... İzmirde anne ve babasını siyanürlü su içirerek öldürmüştü Cezası belli oldu

Son dakika... İzmir'de anne ve babasını siyanürlü su içirerek öldürmüştü! Cezası belli oldu

İzmir'de siyanürlü suyu içirdiği anne ve babasını öldürdüğü, kardeşinin de yaralanmasına neden olduğu suçlamasıyla yargılanan Mahmut Can Kalkan'a 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

28.01.2021Gündem
Çam fıstığı yerine yer fıstığına dikkat Fiyat farkı 15 katına çıktı

Çam fıstığı yerine yer fıstığına dikkat! Fiyat farkı 15 katına çıktı

İzmir’in Bergama ilçesindeki Kozak Yaylası’nda üretilen çam fıstığı, son yıllarda fiyatı giderek artan gıda ürünlerinden biri oldu. Kilosu 600 liraya kadar yükselen çam fıstığı hem lezzetli hem de sağlıklı olması nedeniyle tercih edilirken, sahtekarlar, belli işlemlerden geçirdikleri yer fıstığını çam fıstığı gibi satmaya başladı. İki ürün arasındaki fiyat farkı ise çam fıstığındaki fiyat artışı nedeniyle 15 katına kadar çıktı.

Ayşen Gruda ölüm yıldönümünde anılıyor: Geçim sıkıntısından oyuncu olmuştu

Ayşen Gruda ölüm yıldönümünde anılıyor: Geçim sıkıntısından oyuncu olmuştu

Türk tiyatrosuna ve sinemasına damgasını vuran, ekranda da unutulmaz karakterler yaratan usta oyuncu Ayşen Gruda aramızdan ayrılalı iki yıl oldu.

23.01.2021Magazin
Ayşen Gruda ölüm yıldönümünde anılıyor- İşte Ayşen Gruda’nın hayatı ve ölümüyle ilgili bilgiler

Ayşen Gruda ölüm yıldönümünde anılıyor- İşte Ayşen Gruda’nın hayatı ve ölümüyle ilgili bilgiler

Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Ayşen Gruda vefatının ikinci yılında anılıyor. Bir süre pankreas kanseri tedavisi gören ve kanseri karaciğerine sıçrayan sanatçı, son olarak mide kanaması şikayetiyle hastaneye kaldırılmıştı. Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Ayşen Gruda, sağlığı izin verdiği ölçüde sanat hayatından hiç vazgeçmedi. İşte Ayşen Gruda’nın hayatı ve ölümüyle ilgili bilgiler...

23.01.2021Gündem
MÜSİADın hedefi Türk mutfak sanatlarını ticarileştirmek

MÜSİAD'ın hedefi Türk mutfak sanatlarını ticarileştirmek

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, kültür ekonomisinin bir ürünü olan Türk mutfak sanatlarının ticarileştirilmesi gerektiğini belirterek, "MÜSİAD olarak 81 ildeki tüm şubelerimiz ve yurt dışındaki şube ve temsilciliklerimizle mutfağımızın çok kapsamlı bir proje ve atılım ile tanıtımı ve ticarileştirilmesi hareketini başlatmaktayız" açıklamasında bulundu.

20.01.2021Yemek
Türkiyenin dört bir yanından 11 yöresel ürün daha tescillendi

Türkiye'nin dört bir yanından 11 yöresel ürün daha tescillendi!

Menengiç kahvesi, Gaziantep nohut dürümü, Karamanlı rezenesi, Paşa helvası, Adana taş kadayıfı, Deva-i misk helvası, Sultandağı kirazı, Sultandağı gılli kirazı, Adana karakuş tatlısı, Bayburt süt böreği ve Bayburt ekşi lahana olmak üzere 11 ürüne daha coğrafi işaret tescili verildi.

Yazar Sonuçları

Damak zevki gelişir mi?

Damak zevkini geliştirmek dediğimiz şey aslında dile kolay! Bir kere maddi bir bedeli var bu işin. Arkadaş kaybetme riski ve karşılaşacağınız yarı sinik yarı küçümseyici tavır ve sözler de cabası...

2.05.2021

Nevşehir iftarı

Nevşehir’e özgü lezzetler İç Anadolu mutfağının geleneksel özelliklerine göre hazırlanır.

26.04.2021

İzmir iftarı

Binlerce yıllık kültürel birikimin iklim ve coğrafyayla sentezi, ziyaretçisini Anadolu’nun en zengin mutfaklarından biri olan İzmir mutfağıyla tanıştırır.

24.04.2021

Kitap okuyun çocuklar!

-Hiç bitmeyecek mi senin bu okuman? +Bitmeyecek. –Hiç mi? +Hiç. –Niyetin kâtip olmak mı yani? +Hayır. –Ya? +İnsan olmak. (Orhan Kemal)

22.04.2021

Mülk sahibi?

Bu dünyada sahip olduğumuz varlıklar, ne kadar süreliğine bizim kalacaklar?

21.04.2021

Ramazan ayı için 3 kritik uyarı

Türkiye vaka sayılarının 60 bine dayanmasının ardından yeni önlemlerin gelip gelmeyeceğini, tam kapanmaya gidilip gidilmeyeceğini konuşuyor. Bilim Kurulu, bugün, kabine toplantısı öncesinde bir araya gelecek ve elbette bir karar alacak. Öncesinde, böyle bir ortamda alınması gereken acil önlemlerin ne olması gerektiği ve nasıl bir ramazan ayının bizi beklediğini Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ile konuştum. İşte değerlendirme ve önerileri...

12.04.2021

Bu nasıl demokrasi?

Ta Tanzimat gününden (1839) tevarüs ettiğimiz, bürokratik oligarşiyi iliklerimize değin içselleştirdiğimizden olacak ki, kafa yapılarımızı demokrasiye bir türlü endeksleyemedik.

10.04.2021

Hakikaten Malatya’nın bulunmazmış eşi

Havaalanından şehir merkezine doğru yol alırken etrafı sağlı sollu kaplamış, bembeyaz çiçeklerle dolu yüzlerce kayısı ağacını görünce “Malatya gelinliğini giymiş” deyişinin ne olduğunu idrak ettim. Şehri gezip sofralarına oturdukça ve kendine has lezzetlerini tattıkça da neden bir seyahat meraklısının yolunu buraya düşürmesi gerektiğini anladım.

4.04.2021

Bursa Turizminden ve şehrin insanından hakettiği ilgiyi göremeyen YILDIRIM KÜLLİYESİ

Bursa erken dönem Osmanlı mimari eserlerini barındıran, Sultan Orhan’dan başlayarak en güzel külliyelerin yapıldığı bir şehir. Öyle ki bu külliyeler bakıldığında her yerden görülebilsin, şehri süslesin, yaptıran Sultanın şehre mührü olsun diye tepelere yapılmış. Hatta o günlerde, şehrin kuzeyinde verimli ova güneyinde ise Uludağ olduğu bilinci ile Sultan Orhan ile birlikte surlar dışına taşınan yerleşimin, şehrin doğu – batı istikametinde gelişebilmesi yolunda adımlar atılmış ve en batıda 1. Murat Hüdavendigar kendi adına külliyesini, en doğuya da Yıldırım Bayezid Külliye’sini inşa ettirmiş.

7.03.2021

Aşkın iyileştirici gücü

Malum, bu Pazar, 14 Şubat Sevgililer Günü. Modern dünyanın, “romantik” hediyeleşme fırsatlarından biri... Ne var ki hikâyenin başlangıcı, aslında pek çok konuda olduğu gibi yine inanç tarihine dayanıyor.

12.02.2021

Kazan kaynayacak Bursa kazanacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş Hürriyet Bursa’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

7.02.2021

Osmanlı saray mutfağını ne kadar tanıyorsunuz?

Türk mutfak kültürünün dünyanın en zengin mutfaklarından biri olmasının başlıca sebeplerinden biri Osmanlı İmparatorluğu’nun çok uluslu bir yapıya sahip olmasıdır. Osmanlı döneminde pek çok yabancı devlet adamı aşçılarını yetiştirmeleri için Türk aşçıların yanına yollamışlardır. Çeşitli kültürlerin birikimi ile gelişen Türk mutfağı bugün dünyanın en önemli üç mutfağından birisi olmuştur.

25.01.2021

Ege’nin incisinde sokak lezzetleri

Sokak yemekleri ve esnaf lokantaları bir kentin belleğine dair en önemli ipuçları arasındadır. İçinde bulunduğumuz günlerde restoranlar belki açık değil ama ayaküstü lezzet durakları her zamanki gibi emrinize amade. Güzel İzmir’in sokak lezzetleri sadece boyoz ve gevrekle sınırlı değil, ünlü kumrunun yanında daha az duyulmuş sübye ya da söğüş gibi lezzetlerin de tadı damağınızda kalacak.

17.01.2021