"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Mehmet Uğur Yüksel

Dunkirk vizyonda

21 Temmuz 2017

Dunkirk
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Fionn Whitehead, Kenneth Branagh, Cillian Murphy, Mark Rylance, Tom Hardy
2017-HOLLANDA, İNGİLTERE, FRANSA, ABD-106’/AKSİYON, MACERA, FANTASTİK

Yılın belki de en beklenen projesi diyebiliriz “Dunkirk” için. En son 2014’te “Interstellar” ile karşımıza çıkan Christopher Nolan’ın rüya projesi olan film, 2. Dünya savaşı sırasında geçen tahliye operasyonu Dunkirk’ün hikâyesini anlatıyor. İngilizler ve müttefiklerinden oluşan birlikler düşman askerleri tarafından bir sahilde kıstırılmaya başlamıştır. Düşmanlar ve önlerinde uzanan uçsuz bucaksız deniz arasında sıkışıp kalan askerlerin kurtulmaları bir mucizeye bağlıdır. İlk sinema film olmasına rağmen bir Nolan filminde başrolü kapan Fionn Whitehead’in yükselişine de tanık olacağımız film, eleştirmenlerden oldukça yüksek notu alarak sinema tarihinin en iyi savaş filmleri arasında adını şimdiden yazdırmış görünüyor.

BİR AKTÖR NE ZAMAN YOK OLUR?
Rock’n Roll

Yazının devamı...

Maymunlar ile insanlar arasındaki savaş kızışıyor!

14 Temmuz 2017

Maymunlar Cehennemi: Savaş
War For The Planet of the Apes
Yönetmen: Matt Reeves / Oyuncular: Judy Greer, Woody Harrelson, Andy Serkis, Steve Zahn / 2017-ABD-33’ / AKSİYON, MACERA, FANTASTİK

Hollywood’daki rüştünü 2008’de çektiği “Cloverfield/Canavar” ile ispatlayan Matt Reeves’in ikinci filmde dahil olduğu günümüz “Maymunlar Cehennemi” serisinin yenisi, maymunlar ile insanları karşı karşıya getiren, neyin haklı/haksız, neyin doğru/yanlış olduğunun karıştığı bir dünyada geçen savaşı konu ediniyor. Yılın en beklenen filmlerinden olan “Savaş”, yeni serinin hayal kırıklığına uğratmayan devam filmlerinden. Bu arada, yönetmen Reeves’in yeni “Batman” filmi için çalıştığını ve önümüzdeki yılla birlikte adını daha sık duyacağımızı da hatırlatalım.

Kadınların korku manifestosu
Korku Tüneli
Yönetmen: Roxanne Benjamin, Annie Clark, Karyn Kusama, Jovanka Vuckovic / Oyuncular: Melanie Lynskey, Sheila Vand, Natalie Brown, Jonathan Watton / 2017-KANADA, ABD-80’ / AKSİYON, MACERA, FANTASTİK

2000’lerin başında “Girlfight” ile dikkatleri çeken ve en son, sadece !f İstanbul’da izlediğimiz yaratıcı korku-gerilim filmi “The Invitation” ile cevherini iyice açık eden Karyn Kusama’nın, beraberine çok az yönetmenlik deneyimi olan üç kadını da dahil edip çektiği bu proje, korku türüne kadınların bakışından yaklaşıyor. Dört episodun ayrı ayrı ürperttiği filmi, hem türün keşif arayanlarına hem de sinemada feminist bakışın takipçilerine öneririz.

Yazının devamı...

Genco, Örümcek Adam’a karşı

8 Temmuz 2017

DİYARBAKIR’IN SÜPER KAHRAMANI
Genco   
Yönetmen: Ali Kemal Çınar
Oyuncular: Ali Kemal Çınar, Salih Demir, İhsan Şakar
2017-ABD-149’/AKSİYON, MACERA, BİLİMKURGU

Geçen yıl !f İstanbul’da “Gizli” filmiyle Keş!f Ödülü kazanan ve son dönem Türkiye sinemasının en özgün yönetmenlerinin başında gelen Ali Kemal Çınar’ın üçüncü uzunu, Kürt süper kahraman Genco’nun maceralarını konu alıyor. Çınar’ın önceki filmlerinde olduğu gibi yazıp, yönettiği, kurguladığı ve oynadığı film, bu haftanın en özel ve eğlenceli keşfi, hazır gösterime de girmişken kaçırmayın deriz.

PETER PARKER’IN GENÇLİĞİÖrümcek Adam: Eve Dönüş

Yazının devamı...

Hızlı ve eğlenceli

30 Haziran 2017

Tam Gaz
(Baby Driver)
Yönetmen: Edgar Wright
Oyuncular: Ansel Elgort, Kevin Spacey, Lily James
2017-ABD-149’/AKSİYON, MACERA, BİLİMKURGU

Shaun of the Dead, Hot Fuzz gib çılgın komedilerin yaratıcısı Edgar Wright’ın yazıp yönettiği film, Indiewire’ın “2017’nin En Beklenen Filmleri” listesinde 5. sıraya yerleşerek merakımızı hepten kamçılamıştı. Angel Elgort’tan Jamie Foxx’a, Kevin Spacey’den Jon Hamm’a, hatta Red Hot Chilli Peppers’ın Flea’sına kadrosuyla da ‘kimler kimler yok ki’ dedirten film, Wright’ın yönetmenliğini yaptığı Mint Royale klibi “Blue Song”dan ilham alıyor ve bebeksi görünümü yüzünden Baby lakabıyla anılan ve banka soyguncuları için sürücülük hizmeti veren karizmatik bir adamın kendini bir anda tehlikeli bir suç liderinin planlarının içinde bulmasını anlatıyor. Haftanın en eğlenceli ve hızlı filmi.

Macbeth’in intikamı

Yazının devamı...

Ya insanlar, ya robotlar hayatta kalacak

24 Haziran 2017

Transformers 5: Son Şövalye
(Transformers: The Last Knight)
Yönetmen: Michael Bay
Oyuncular: Laura Haddock, Mark Wahlberg, Anthony Hopkins
2017-ABD-149’/AKSİYON, MACERA, BİLİMKURGU

Yazının devamı...

Onurlu ve aşık oğlanlar

16 Haziran 2017

Gençlik Başımda Duman
(Heartstone)
Yönetmen: Gudmundur Arnar Gudmundsson
Oyuncular: Baldur Einarsson, Blaerr Hinriksson, Dilja Valsdottir
2017-İZLANDA, DANİMARKA-129’/DRAM, AŞK

İzlanda’nın en büyük ödüllerinden Edda’da 9 ödül birden kazanan, Venedik’ten de Kuir Aslan’ı kapan film, geçen yılın en güzel eşcinsel aşk filmlerinden biriydi. İzlanda’nın doğusundaki küçük bir balıkçı kasabasında yaşayan Thor ve Kristjan adlı iki çocuğun arkadaşlıklarının aşka dönüşmesini izleyen film, aynı zamanda etkileyici bir büyüme hikâyesi de anlatıyor.

KRİSTEN’IN HAYALETLERİ

Yazının devamı...

Kraliçe uyanıyor

9 Haziran 2017

Mumya
(The Mummy)
Yönetmen: Alex Kurtzman
Oyuncular: Tom Cruise, Russell Crowe, Sofia Boutella
2017-ABD-141’
AKSİYON, MACERA, FANTASTİK

“Fringe”in yaratıcısı, “Star Trek”, “Transformers”, “Mission: Impossible III” gibi pek çok gişe canavarı filmin senaristi Alex Kurtzman, dört yıl önce yönettiği “People Like Us” ile yönetmenliği de sevmiş olmalı ki hikâyesini de yazdığı yeni “Mumya” filminde de kamera arkasına geçiyor. İlki 1932’de çekilen ve 90’ların sonunda efektleri tazelenmiş bir halde yeniden beyazperdeye gelen Mumya,orijinal filme sadık bir uyarlama. Sıkıca mühürlenmiş antik bir mezarın askeri bir operasyon sonucu açılması ve insanlara dair duyduğu nefretin intikamını almaya ant içmiş antik kraliçenin ruhunun uyanmasını konu alan filmde, Tom Cruise ve Russell Crowe başrolde.

Yazının devamı...

Wonder Woman geliyor

2 Haziran 2017

Wonder
(Wonder Woman)
Yönetmen: Patty Jenkins
Oyuncular: Gal Gadot, Chris Pine, Connie Nielsen
2017-ABD-141’/AKSİYON, MACERA, FANTASTİK

Yazının devamı...