"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Mehmet Uğur Yüksel

Ankara’da festival vakti

21 Nisan 2017

Festivalin zengin programından öne çıkanları sizin için seçtik.

Sessiz Bir Tutku/A Quiet Passion: Bu yıl adına retrsopektif yapılan Terence Davies’in Emily Dickinson’ın hayatını konu alan filminde, unutulmaz şaire Sex and the City’nin Miranda’sı canlandırıyor.

Paris, Texas: Wim Wenders’in Sam Shepard’ın hikâyelerinden uyarladığı 1984 tarihli bu kült filmi, benzersiz bir yol hikâyesi. Nastassja Kinski’nin ikonik bir karaktere hayat verdiği film, Cannes’da da En İyi seçilmişti.

Kamerainsan/Cameraperson: Pek çok belgeselde görüntü yönetmenliği yapmış Kirsten Johnson’ın 25 yıldır biriktirdiği görüntüleri buluşturan bu film, eleştirmenlerce yılın en iyi belgesellerinden biri olarak gösterilmişti.

Beden ve Ruh/On Body and Soul: Berlin Film Festivali’nin bu yıl en çok konuşulan filmlerinden ve Altın Ayı dahil olmak üzere dört ödül birden kazanan film, birbirini hiç tanımayan nevi şahsına münhasır Endre ve Maria’nın rüyalarının da işin içinde olduğu alışılmadık aşklarını anlatıyor.

Ana, Sevgilim/Ana, Mon Amour:

Yazının devamı...

Korkmaya hazır mısınız?

14 Nisan 2017

CHARLİZE THERON KÖTÜLÜK SAÇIYOR
Hızlı ve Öfkeli 8
(The Fate of the Furious)
Yönetmen: F. Gary Gray
Oyuncular: Vin Diesel, Charlize Theron, Dwayne Johnson, Jason Statham
2017-ABD-136’/SUÇ, AKSİYON, GERİLİM

İlkini 2009’da izlediğimiz “Hızlı ve Öfkeli”, beyazperdenin en uzun soluklu serilerinden biri olmaya devam ediyor. Bu hafta 8.sini izleyeceğimiz serinin bu bölümünde hikâyeye gizemli bir kadın olan Chiper dahil oluyor ve ekibin başı Dom ile geri kalanı karşı karşıya getiriyor. Özellikle arabaların başrolde olduğu aksiyon sahneleriyle heyacanı sürekli ayakta tutmayı başaran filmin kötü kadınını ise Charlize Theron canlandırıyor. Serinin takipçilerine ve heyecan arayanlara önerilir.

Yazının devamı...

Bu çocuklara koca dünya dar

7 Nisan 2017

Koca Dünya
Yönetmen: Reha Erdem / Oyuncular: Ecem Uzun, Berke Karaer, Melisa Akman 2016-TÜRKİYE-101’ / DRAM

“A Ay”, “Hayat Var”, “Kosmos”, “Jîn” filmlerinin usta yönetmeni Reha Erdem’in son filmi, yetimhanede büyüyen Ali ve Zuhal adlı iki çocuğun bir ormana sığınmalarını konu alan etkileyici bir dram. Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle dönen, Adana Film Festivali’nden de “En İyi Film”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “Türkan Şoray Umut Genç Veren Kadın Oyuncu” ve “Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü” dallarında ödülleri toplayan “Koca Dünya”, geçen yıl “Tereddüt” ile pek çok ödülü toplamış, yeni kuşağın en iyi oyuncularından Ecem Uzun’u başrole taşıyor. Yılın en iyi yerli yapımlarından, kaçırmayın!

Aşk devlet tanımaz
Aşkın Krallığı
A United Kingdom

Yazının devamı...

Bu manga Hollywood’a fazla

31 Mart 2017

Kabuktaki Hayalet
(Ghost in the Shell)
Yönetmen: Rupert Sanders
Oyuncular: Scarlett Johansson, Michael Pitt, Michael Wincott, Juliette Binoche
2017-ABD-107’/AKSİYON, SUÇ, BİLİMKURGU

Masamune Shirow’un 80’lerin sonunda yarattığı manga serisi, ilk kez Mamoru Oshii tarafından 1995’te anime versiyonuyla beyazperdede hayat bulmuş, ardından devam filmleri ve televizyon serisi de gecikmeden gelmişti. Büyük çapta bir hayran kitlesine sahip olan manga, şimdi de Hollywood’un elinde büyük bütçeli bir yapıma dönüşüyor. İnsanların robotlara dönüştükleri bir gelecekte geçen filmde Major rolünü Scarlett Johansson üstleniyor. Manganın tutkunları bu uyarlamaya karşı ne kadar tepkili olsa da türün takipçileri kaçırmayacaktır.

AŞK DEVLET TANIMAZ

Yazının devamı...

Lynch’in dünyasında buluşalım

24 Mart 2017

David Lynch: Yaşam Sanatı

(David Lynch: The Art Life)
Yönetmen: Jon Nguyen, Rick Barnes, Olivia Neergaard Holm
2016-ABD, DANİMARKA–90’/BELGESEL

“Eraserhead”, “Twin Peaks/İkiz Tepeler”, “Blue Velvet/Mavi Kadife” ve 21. yüzyılın en iyi filmi seçilen “Mulholland Drive/Mulholland Çıkmazı” gibi klasiklerin yaratıcısı David Lynch’in hayatına dair bugüne dek yapılmış en kapsamlı belgesel olan “Lynch: Yaşam Sanatı”, efsane yönetmenin Amerika’da küçük bir kasabadaki çocukluk yıllarından bugüne dek yayınlanmamış pek çok arşiv görüntüsü içeriyor. Lynch’i Lynch’in kendisinden dinlediğimiz bu samimi bir yolculuk, yönetmenin hayranlarının kesinlikle kaçırmaması gereken bir buluşma.

KÜLT DİZİ YENİDEN PERDEDE

Power Rangers

Yazının devamı...

Bu hafta Mars’tayız

17 Mart 2017

MARS’TA ‘HAYAT’ VAR
Hayat
(Life)
Yönetmen: Daniel Espinosa
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds
2017-ABD–103’/ KORKU, BİLİMKURGU, GERİLİM

Haftanın Mars’ı mekan seçen bir diğer filmi, İsveçli yönetmen Daniel Espinosa’dan geliyor. Jake Gyllenhaal ve Ryan Reynolds gibi iki gözde aktörü ilk kez bir araya getiren film, uzay istasyonunda görev yapmakta olan bir ekibin Mars gezegeninde hayat olduğuna dair buldukları ipuçlarını izlemeleri ve burada karşılaştıkları tehlikeleri konu alıyor. Gerilim dozu oldukça yüksek görünen film, bilimkurgu takipçilerine önerilir.

Yazının devamı...

Neruda’nın sürgün yaşamı

10 Mart 2017

Neruda
Yönetmen: Pablo Larrain
Oyuncular: Gael García Bernal, Luis Gnecco, Mercedes Moran
2016-ŞİLİ, ARJANTİN, FRANSA, ABD–107’/BİYOGRAFİ, SUÇ, DRAM

2002’de çektiği “No/Hayır” filmiyle son dönemde Türkiye’de yeniden konuşulan Şilili yönetmen Pablo Larrain, yakın zamanda izlediğimiz “Jackie”den sonra bir diğer filmiyle daha karşımızda. Nobel Ödüllü Şilili şair Pablo Neruda’nın hayatının bir dönemine odaklanan film seyirciyi, 1947 yılına götürüyor. Neruda siyasete atılmış ve senatör seçilmiştir. Hükümet tarafından hain ilan edilince bir gecede kaçak durumuna düşer. Dostlarının tavsiyesiyle ve gizli bir operasyonla gönüllü bir sürgüne yollanır. Polis dedektifi Oscar ise, hükümet tarafından dünyaca ünlü şairin peşine düşüp onu yakalamakla görevlendirilir. Çok geçmeden Oscar, Pablo Neruda’yı takıntı haline getirecektir. Daha önce “No”da da birlikte oynamış Gael García Bernal ve Luis Gnecco’yu bir araya getiren film, haftanın en iyi seçeneği.

VASAT BİR AKSİYON

Yazının devamı...

T2 Trainspotting sadece !f İstanbul’da!

3 Mart 2017

KLASİKLERİ KAÇIRMAM DİYENLERE

Trainspotting & T2 Trainspotting

Yılın sinema olaylarından desek abartmış olmayız. Hele hele Türkiye’de vizyona girmeyeceğini de düşünürsek izlemek için tek şansınız bu Pazarki gösterimi olacak. Hem 90’ların kült klasiğini hem de onun 20 yıl sonraki devam filmi “T2” bizi Mark Renton ile birlikte Edinburgh’a, eski dostlar Spud, Sick Boy ve Begbie’nin bugünkü hayatlarına götürüyor.

SON TEKNOLOJİYİ TAKİP EDENLERE
Billy Lynn’in En Uzun Yürüyüşü

Usta yönetmen Ang Lee’nin Kristen Stewart, Chris Tucker, Vin Diesel gibi isimleri buluşturduğu son filmi, sinema tarihinde ilk kez uygulanan yeni bir teknoloji kullanarak ultra-yüksek kare hızıyla çekildi.

VAMPİR FİLMİNİN İYİSİNİ ARAYANLARA

Yazının devamı...