"Anlatanadam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Anlatanadam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Anlatanadam

Böylesi görülmedi!

22 Kasım 2017

Bir, iki resim; iki, üç satır yüzeysel bilgi. Sonra kırk iki tane daha alakasız, ayarsız, zengin bebe resmi. Kimi havuz başında, kimi özel uçağında. Galeriye tıkladıkça, konuyla bağlantı kopuyor. Biz özel uçak da görmemiş olabiliriz ama bu habere bunun için mi tıkladık ey gazete?

 

*

 

Popüler başlıklar, okuyucu avlayan olta gibi sloganlar hep aynı!

 

*

 

Yazının devamı...

Bu ülkede yaşamak için 7 sebep

15 Kasım 2017

Gemileri yakıp giden dostlarınız oldu, tahmin edebiliyorum. Kanada, Avusturalya, Amerika, İngiltere; dört bir yana dağıldılar.

 

Gitmek isteyenleriniz oldu, ciddi ciddi temelli göçmeyi masaya yatıranlarınız. Çocuğun okulu olsun, geride kalacak ana – baba olsun; maddi durumlar, iş, gelecek endişesi, gurbette dımdızlak kalma korkuları olsun çakıldınız, kaldınız.

 

*

 

Kuruyacak gibi görünmeyen Ortadoğu bataklığı, her an hortlama ihtimali olan terör, ekonomik belirsizlik içinizi sıkıştırıyor.

 

Yazının devamı...

Anlayana Atatürk!

8 Kasım 2017

*

 

Ama asla, körü körüne inanan biri olmadım. Hem de hiç bir şeye, hiç bir zaman.

 

Şimdilerde beş vakit namaz kılan annem ve babam, herhangi bir düşünceye bodoslama atlamamayı öğretti bana. Akıntıya kapılmamayı, durup dinlemeyi, okuyup değerlendirmeyi, karşıt fikirlere saygı duymayı öğrendim küçük yaşlardan itibaren.

 

*

 

Yazının devamı...

İşi bileceksin, işe gitmeyeceksin!

1 Kasım 2017

‘Nereden geliyorsun diye soracaklar, işten diyeceksin!’ diye ekledi gevrek gevrek gülerek.

 

*

 

İşini iyi yapmaktan kaçınan,  ilk fırsatta kaytaran, çalıştığı şirket tarafından ödenmiş zamanın sağlam bir bölümünü Facebook’ta, Instagram’da, Twitter’da harcayan, çok önemli bir maili yazarken gelen WhatsApp mesajına anında cevap veren kişiydi.

 

*

 

Yazının devamı...

Sürekli tehdit altında yaşamak

25 Ekim 2017

*

 

Bunun için, önce kendi içinde biraz gülümsemek, sonra biraz gülümsetebilmek var tabi. En azından benim için bu böyle.

 

Etrafa söverken skeç yazamıyor, endişeler içinde midem burulurken arkadaşlarla bile iki komik kelam edemiyor, ekonomik dertleri düşünürken ‘hadi şöyle bi video çeksek ya!’ diyemiyorum.

 

Ya çok vurdumduymaz olmak lazım, ya her bir yeri birbirine denk, ya da bu duygulara henüz sahip olamayacak kadar genç olmak gerek demek ki...

 

Yazının devamı...

Acun’un yeni ilgi silahı: Yıldız Tilbe!

18 Ekim 2017

Listede basın dünyasının önemli isimleri sıralanmış olabilir ama konu ilgi çekme yarışı olunca, neden tüm medya dünyasından isimlerle liste alt üst olmasın ki?

 

Kim Galatasaray – Fenerbahçe derbisini izlemek varken, aynı saatte yayınlanan Manisaspor – Ümraniyespor maçını izlemeyi tercih eder?

 

*

 

Yanlış anlaşılma olmasın. Listenin ilk üç ismi; Ertuğrul Özkök de, Ahmet Hakan da, Ayşe Arman da çok başarılı ve çok popüler isimler.

 

Yazının devamı...

Yoda’mıza elveda...

4 Ekim 2017

Meslek icabı da mizah yazan ve yapmaya çalışan biri olarak; bu köşeden sizlere ulaşabilecek olmanın mutluluğu, gururu, kelimelerle ifade edilebilecek bir şey değildi benim için.

 

Sonuçta burası Hürriyet’ti, hala da öyle!

 

*

 

İlk zamanlarda, kulaklarımı her şeye tıkayarak, mizahta gaza basmaya çalıştım.

 

Yazının devamı...

Kasvetli, güzel ülkem!

27 Eylül 2017

Etrafları insan dolar, ortam canlı bir sokak şovuna dönüşürdü. Herkes kıkırdar, herkes gülüşürdü. Televizyon kanallarının her birinde ayrı bir komedi programı, sitcom, hiç olmadı bir komik Türk filmi yayınlanırdı. Hem de “miş’li bir geçmiş”ten söz etmiyorum. Bunların tamamı “di’li geçmiş” zamandaydı.

 

*

 

‘Bir toplaşın bakayım, neler oluyor sizin hayatta, arkadaş ortamlarınızda?’ diye sordum her biri yirmili yaşlarındaki gencecik arkadaşlarıma. Kızlı, erkekli hep bir ağızdan dert anlatmaya başladılar, iyi mi?

 

*

 

Yazının devamı...