"Anlatanadam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Anlatanadam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Anlatanadam

Korkma! Asla sönmez!

18 Mart 2018

*

 

Gerçi anayasa ‘değişemez, değişmesi bile teklif edilemez’ diyor ama...

 

‘Yahu biz İstiklal Marşı’nı değiştirmiyoruz ki, bestesini değiştiriyoruz’ diye katakulli yapılabilir belki. Anayasa profesörlerine sormak lazım.

 

*

 

Yazının devamı...

Ali Baba’nın bir çiftliği var!

14 Mart 2018

İlk kez, henüz otuzuna gelmemiş besili bir çoban; niyetlendiği dolandırıcılığın adını baştan koydu. ‘Çiftliğimi kuruyorum millet, adı da Çiftlik Bank!’ dedi. Sonra da doladı, dolandırdı, cızladı!

 

SPK raporuna göre, iki yılda yetmiş sekiz bine yakın kişiden, beş yüz on bir milyon lira toplamış. Bunun dört yüz milyona yakınını dağıtmış, geri kalanı cukkalamış. Tabi güncel rakamları bir milyar TL olarak yazan haber ajansları da var. Sonuçta yüz milyonlarca TL parayı indirmiş ve araziye uymuş...

 

Neden mi argo terimlerle yazıyorum? Adam millete anca küfürle anlatılabilecek hareketler yapmış. ‘Zimmetine geçirmiş, şirketin içini boşaltmış, şahsi hesabına aktarmış, kayıplara karıştı’ ifadeleri yaptıklarını anlatmak için çok şık kalıyor da ondan!

 

*

 

Yazının devamı...

Geveleyelim diye önümüze atılan konular

11 Mart 2018

*

 

İki can arkadaşın bile kendi arasında konuşmaktan utanacağı konuları, bile bile ve hatta abartılı cümleler kullanarak medyayla paylaşan; toplumun bir kısmında öfke yaratırken, aslında Tayyip Erdoğan’ın gündemine düşmeye çalışan tipleri görüyorsunuz, okuyorsunuz, izliyorsunuz.

 

*

 

Çok önemsiz bir beden öğretmeni çıkıyor, kendine emanet edilmiş evlatların vücut hatlarına salyalar akıtıyor. Eşofmanlı çocuklara bakarken şeytan bize üflemiyorsa, ya erkekliğimizi kaybetmişiz biz ya da imanımızı. Bak sen!

 

Yazının devamı...

Ne garip grip bu!

7 Mart 2018

Yavaşladım ve durdum.

 

*

 

Grip oldum sevgili dostlar, evet herkes gibi!

 

Ama öyle böyle garip değil bu yeni grip biliyorsunuz. Bir - iki günde toparlanılan, azıcık C vitaminine yüklenince geçen, kahveyi azaltıp bitki çayında gaza basınca hemen iyiye doğru seyreden gripler artık çok geride kaldı!

 

Yazının devamı...

İçimizdeki sapıklar!

28 Şubat 2018

Evimizdeyiz, kendimizce en güvenli yerimizdeyiz...

 

 

Şaşırıyoruz, ‘olmaz bu kadar!’ diyoruz, küçücük bebişlerin istismarına üzülüyoruz, ‘istismar’ kelimesinin durumu tam olarak anlatamamasına sığınıyoruz ve maalesef hayatımıza devam ediyoruz.

 

 

İstismar deyince, karanlık bir elin, kapkara bir beynin, hayata yeni başlamış bir bebişin geleceğini kararttığını tam olarak algılayamıyor, o pis eli (çok özür dileyerek söylüyorum) kendi apış aramızda hissetmiyoruz!

 

Yazının devamı...

Vizesiz Avrupa mı? Vize bile alamadık ki?

21 Şubat 2018

*

 

Almanya ile ilişkiler malumunuz. Gerçi son hafta bir kaç olumlu adım atıldı ama tarihimizdeki en köklü dostumuz Almanya ile hiç bu kadar gergin olmamıştık.

 

Fransa ile haklı Afrin operasyonumuz sayesinde ağız dalaşındayız, Hollanda büyükelçisini geri çekti derken Avrupa’yla ilişkiler tatsız tuzsuz.

 

Avrupa’nın politikacıları Türkiye’nin Ortadoğu’da söz sahibi olmasını istemiyorlar. İstiyorlar ki orası hep karışık olsun, oranın insanı gün yüzü görmesin, sınırlar cetvelle çizilsin, kaynaklar kendilerine aksın.

 

Yazının devamı...

Soy ağacımızı budadılar

14 Şubat 2018

Sen bir üniversite öğrencisinin hobi olarak açtığı site değilsin ki? Tüm vatandaşlara açık bir sitenin; yılın herhangi bir günü, her hangi bir saatte çok yoğun olması beklenerek yaptırılmıyor mu bu site? Ya da hangi iş bilmez taşerona mal etmek gerekiyor bu mevzuyu? Orasını bilemem...

 

*

 

Başlıktan anlaşılacağı üzere, konumuz soy ağacı.

 

Biliyorsunuz artık soyumuzu, sopumuzu 200 yıl öncesine kadar görmek mümkün. Tabi şu an değil, devletin sitesi yoğunluk problemini hallederse tekrar görmek mümkün olacak.

 

Yazının devamı...

CHP nasıl kurtulur?

7 Şubat 2018

Geçkinler bilir, Demirel için ‘altı kere gitti, yedi kere geldi’ derlerdi.

 

Gözümüzün önünde bir dünya rekoru kırılıyor ve ‘Guinness Rekorlar Kitabı’na giriliyor!

 

Bilinen evrende, hangi sekiz seçim kaybeden lider koltuğunda kalabilir?

 

*

 

Yazının devamı...