"Anlatanadam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Anlatanadam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Anlatanadam

Mahzun gözlü köpecik

17 Haziran 2018

*

 

Ben bu yazıyı yazarken, cani deyip geçiştiremeyeceğimiz bu işkenceci henüz bulunamamıştı. Çeşitli spekülasyonlar dönmekteydi. İş makinesi kazası olabilir denmekteydi.

 

Diyelim ki iş makinesi kazası. Diyelim ki köpeciğin kolları, bacakları ve kuyruğu muntazam düz kesiklerle bir iş makinesi tarafından biçilmişti. Hayvancağızı en yakın veterinere de mi götüremediniz?

 

*

 

Yazının devamı...

Bir ihracat kalemi olarak: Beyin

13 Haziran 2018

*

 

Dedim ki, herhalde yanlış söylemiştir. İthalatla ihracatı karıştırmıştır, insanlık hali.

 

İhracat bizden giden, ithalat bize gelen ya yani! Belki o karışmıştır. Çünkü bizde yetişmiş bir beyin yurtdışına gidiyorsa, iyi bir şey değil ya hani?

 

*

 

Yazının devamı...

Denizde balık bitti!

10 Haziran 2018

Çardak’ın bir çıkmazında otururdu babaannem. Otururdu derken, gerçekten otururdu orda hep. Önünden deniz akan köyün, hayatında hiç denize girmemiş kadınlarındandı. Kocalar hep cennete uğurlanmış, bir sürü yaşlı teyze babaannemin evinin önündeki gölgelikli divanda, belirli vardiyalarla otururlardı öylece.

 

*

 

 

Çoğu ayağını bile denize sokmamıştı. Eskiler çok iyi bilir; deniz kıyısı kent ve kasabalarda yerleşim hep denizden en uzak bölgelere yapıla gelmiştir. Çünkü deniz evleri yıpratır tuzuyla, her daim esen rüzgarıyla ve toprak da pek verimsizdir deniz kıyısında. E kadınlara denize girmek de pek caiz(!) olmadığından, denizden hep uzak olmuşlar bizimkiler bu deniz kasabasında.

 

*

Yazının devamı...

Ali Koç Başkan, Fenerbahçe taraftarı şampiyon!

6 Haziran 2018

*

 

Cimbom’un maçlarını televizyondan asla kaçırmayız, o ayrı! İki oğluşumla evde formalarımızı giyer, televizyonun karşısında heyecanla oturur, tırnaklarımızı yiyerek maçımızı izleriz!

 

*

 

Ama zaten bu yazı bir futbol yazısı değil. Çok sevdiğim bir kitap adı var bu konuyla ilgili;

 

Yazının devamı...

Hem mutlu, hem umutlu!

3 Haziran 2018

Teknolojiyi çok iyi kullanıyorlar, değişime açıklar, değişimin gerekli olduğunu düşünüyorlar. Bir işyerinde; kıyafetten çalışma saatine, iş yapış biçiminden düşünce tarzına kadar her alanda esneklik arıyorlar.

 

*

 

Çok yabancısı değilsiniz canım! Bildiğiniz Y kuşağından bahsediyorum. 1980 – 1999 yılları arasında doğanlar işte! Bugünler bu kuşağın borusunun ötmeye başladığı günler. Memleketin çalışan iş gücünün %30’unu oluşturuyorlar bir defa. Çok kalabalıklar yani! Yavaş yavaş da, zamanın doğası gereği, bütün önemli köşeleri kapmaya başlıyorlar.

 

*

 

Yazının devamı...

Siyasetin dili pabuç kadar!

30 Mayıs 2018

*

 

TDK diyor ki ‘dili pabuç kadar’ deyimi ile ilgili olarak; ‘saygısızca ve gönül kırıcı bir biçimde konuşan’.

 

*

 

Zavallı seçmen de tenis maçı izler gibi, bir oraya bir buraya bakınıyor.

 

Yazının devamı...

Sen işini iyi yapmazsan!

23 Mayıs 2018

*

 

Örnek, taksici – Uber tartışması.

 

‘Bütün gün arabanın üstünde adam, trafikle boğuşuyor, ekmeğinin peşinde didiniyor, nasıl çalışmamak bu?’ şeklinde kızabilirsiniz bu söylediklerime.

 

Ben de zaten adamlar çalışmıyor demiyorum ki?

 

Yazının devamı...

Denk gelirseniz, koşarak kaçın!

20 Mayıs 2018

*

 

Büyük bir şevkle dedikodu!

 

Ağzı sulana sulana anlatıyor. Yahu adam daha masadan yeni kalktı! Yok efendim işleri çok kötü gidiyormuş, bakmamalıymışız bu havalarına, kirasını zor ödüyormuş aslında, çalışanlarının maaşlarını zamanında ödeyemiyormuş, maaşlarını! Tabi ya, eski artistiği kalmamış zaten, görmüyor muymuşuz?

 

Yahu sana ne? Kimin işi düzgün gidiyor ayrıca? Piyasa durgun, önümüz seçim, millet hep bir beklemede. Adamcağızın arkasından demedik laf bırakmadın! Sana ne? Bize ne?

 

Yazının devamı...