"Anlatanadam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Anlatanadam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Anlatanadam

Beyaz yakalılara tatil önerileri

15 Ağustos 2018

*

 

Tatil derken yurtdışı tatilini kastetmediğimi herhalde, anlamışsınızdır. Yunan adalarına tatil planı yapıp, kış günü kredi kartına yaslanıp, önden önden ödeyen arkadaşlarım; şimdi ‘verdiğimiz para yanmasın’ diye mecburen gittikleri tatillerde, giderken yanlarına kuru köfte, isli et, sepet peyniri ve hatta bir kaç zeytinyağlı alma planları yapıyorlar. Tamam, yol ve konaklama paralarını ödemişler de, orada ne yer, ne içerizin derdine düşmüş durumdalar. ‘Biz Türk’üz, bize bir şey olmaz. Atalarımız gibi atımızın terkisine isli et koyar, yola devam ederiz!’ kafasına geçmiş durumdalar.

 

İsli eti yedin diyelim, susamayacak mı insan? İki Euro’ya bir pet şişe su almak koyacak tabi yurtdışı tatilcilerine. Damacanayla su götürmek de olmaz, en büyük problemleri su! Cidden kara kara düşünüyorlar. Bu durumdaki bir arkadaşım, valize su arıtıcısını koyarak işi çözme niyetinde.

 

*

 

Yazının devamı...

Pazar Testi

12 Ağustos 2018

*

 

Doların yükselişiyle gündeme gelen ve sosyal medya ahalisinin ‘hepimiz aynı gemideyiz!’ ve ‘hayır efendim, değiliz!’ şeklinde tartışmalara sakız ettiği Titanik adlı transatlantikle ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

 

a)269 metre uzunluğuyla, o dönemin en büyük gemisiydi

b)Günde 600 ton kömür yakıyordu

c)Sadece geminin üçte birini kurtaracak sandal içeriyordu

d)Gemide 2229 yolcu ve mürettebat bulunmaktaydı

Yazının devamı...

İzninizle

29 Temmuz 2018

Biraz enerji depolayalım, dostlarla laflayalım, kafamızı toplayalım da dönelim.

 

Sağlıcakla kalın...

 

*

 

Bana Twitter, Facebook ve Instagram’dan ulaşabilirsiniz: @anlatanadam

 

anlatanadam@gmail.com

Yazının devamı...

Safiye neden tutuklanmamalı?

25 Temmuz 2018

Ailemizin sahip olduğu değerlerin dışına çıkamadan belli bir yaşa geliyoruz. İstemeyi, isteyememeyi, talep etmeyi, hiç talep edememeyi, çekinmeyi, korkmayı, sevmeyi, sevilmeyi, kimi seveceğimizi, kimden nefret edeceğimizi hiç bir inisiyatif sunulmayan bir ortamda öğreniyoruz. Kafamızı kaldırıp etrafa bakacağımız yaşta, en derinlerde, değer yargılarımız çoktan oluşmuş oluyor.

 

*

 

Ailemizin yaşamayı tercih ettiği yerde büyüyoruz. O ülkenin, o şehrin şartlarıyla yetişiyoruz. Evimizin bulunduğu küçük mahallenin olanaklarıyla sınırlı başlıyoruz hayata. Başkasını bilmiyoruz, başka bir hayatı öğrenemiyoruz. Bu yaşlarda, gördüğümüz başka hayatları anlayamıyoruz. Ailemizin değerlerine uymayanları sevmemeyi, onlardan geri durmayı öğrenerek büyüyoruz.

 

Daha küçücüğüz; bu yanlıştır, bu doğrudur, bu günahtır, bu sevaptır, bu yapılmaz, böyle yapılır, bu sevilir, bundan nefret edilir diye kodlanıyoruz.

 

Yazının devamı...

Pazar testine buyurun!

22 Temmuz 2018

*

 

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, bedelli askerliği olumlu ama 28 gün askerlik mecburiyetini gereksiz bulduğunu belirtmiş. Sayın Bahçeli’ye göre, 28 gün askerlik yapan kardeşlerimiz, bu kısa sürede neyi bile öğrenemeyeceklerdir?

 

a) Silah tutmayı

b) Nişan almayı

c) Hedef vurmayı

d) Nöbet tutmayı

Yazının devamı...

Kedicikler ve Ceceli mevzuları

18 Temmuz 2018

Ama soruşturma haberleri basında yer aldıkça fark ediyoruz, olay çok farklı ve ciddi. Dini alet ederek, dindar kisvesi altında; ikiyüzlülük, yalan, iftira, dolandırıcılık, devlet sırlarını para ve güç karşılığında başka devletlere satma, ajanlık...

 

Çok yabancısı olduğumuz bir konu da değil sanki! FETÖ’nün küçüğü, açıkta gizleneni, görüntüsü farklı olanı. İçindeki balçık aynı...

 

*

 

15 Temmuz gibi, dünya tarihinde bir başka milletin başına gelmemiş bir beladan, çok büyük dersler alması gereken bir ülkeyiz. Biz ders alsak ne olacak birey olarak, devletin ve yöneticilerimizin önlemler alması gerekiyor elbet.

 

Yazının devamı...

Geç kalmışlıklarımız

15 Temmuz 2018

*

 

Akşama doğru balığa çıktık. Çapari yapılır bizim oralarda, mis gibi sarı istavrit gelir oltaya. Şanslıysan, orta suda uskumru denk gelir, tadından yenmez, günü güzelleştirir. Buraların deyimiyle ‘gazoz gibi uskumruları’ yakaladın mıydı, akşama ızgarasının hayalleri başlar.

 

Uskumru denk gelmedi o akşam, yiyeceğimiz kadar istavritle döndük. Dert ettik mi? Hiç!

 

İki domates, iki biber, yarım soğanla hazırlanmış zeytinyağlı küçük bir salata, fırından ekmek, bir küçük peynir, iki dilim kavun. Daha ne ister başka insan?

 

Yazının devamı...

Yeni Milli Eğitim Bakanı’nı pek sevdik!

11 Temmuz 2018

Yeni bakanlardan en çok ilgi görense, çiçeği burnunda Milli Eğitim Bakanı’mız Prof.Dr.Ziya Selçuk!

 

Özellikle geçmişte yazdığı tweetler ortalığa saçıldı.

 

Duyduğumuz kadarıyla; benzer durumlarda olan, böyle yüksek mevkilere gelen birinin tüm sosyal medya mesajları bir filtreden geçer, uygun olmayanlar danışmanlar tarafından teker teker temizlenirmiş.

 

Bizim cincibir sosyal medyaşörlerimiz de bu tür eski mesajların resimlerini çeker, paylaşımlar silindikten sonra ‘buyurun bakın, falanca kişi nasıl da sildi eski mesajı!’ şeklinde prim yapar, bildiğimiz bu.

 

Yazının devamı...