"Anlatanadam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Anlatanadam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Anlatanadam

Yoda’mıza elveda...

4 Ekim 2017

Meslek icabı da mizah yazan ve yapmaya çalışan biri olarak; bu köşeden sizlere ulaşabilecek olmanın mutluluğu, gururu, kelimelerle ifade edilebilecek bir şey değildi benim için.

 

Sonuçta burası Hürriyet’ti, hala da öyle!

 

*

 

İlk zamanlarda, kulaklarımı her şeye tıkayarak, mizahta gaza basmaya çalıştım.

 

Yazının devamı...

Kasvetli, güzel ülkem!

27 Eylül 2017

Etrafları insan dolar, ortam canlı bir sokak şovuna dönüşürdü. Herkes kıkırdar, herkes gülüşürdü. Televizyon kanallarının her birinde ayrı bir komedi programı, sitcom, hiç olmadı bir komik Türk filmi yayınlanırdı. Hem de “miş’li bir geçmiş”ten söz etmiyorum. Bunların tamamı “di’li geçmiş” zamandaydı.

 

*

 

‘Bir toplaşın bakayım, neler oluyor sizin hayatta, arkadaş ortamlarınızda?’ diye sordum her biri yirmili yaşlarındaki gencecik arkadaşlarıma. Kızlı, erkekli hep bir ağızdan dert anlatmaya başladılar, iyi mi?

 

*

 

Yazının devamı...

Erken öten horozlar!

20 Eylül 2017

*

 

Vakitsiz öten horozun başı bizim memlekette büyük tehlikede, biliyorsunuz.

 

Uzaktan, ince gülümseyerek, bıyık altından kıkırdayarak izliyoruz kraldan çok kralcı herkesi.

 

*

 

Yazının devamı...

Okullar açıldı da, zihinler açıldı mı?

13 Eylül 2017

Atatürk içeren konuların azaltılması, cihat konusunun doğrusunun(!) bebişlere öğretilmesi, evlilikte kadın ve erkeğin birbirine karşı sorumluluklarının didiklenmesi, ateistle evlenememe mevzusu; son olarak da kendisinden izin almadan kitaplara yerleştirilen, sevgili Selçuk Erdem’in el hareketi yapan kutup ayısı karikatürü, özellikle okul yaşında çocuğu olan herkesin gündemini son derece meşgul etti.

 

Talim ve Terbiye Kurulu diye bir kurum var biliyorsunuz. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı. Geçen hafta Kurul Başkanı Alpaslan Durmuş’a gazeteciler bir sürü soru yöneltmişler. Adından da anlaşılacağı gibi ‘talim ve terbiye’ yani ‘eğitim ve öğretim’ kurulu yetkilisi Sayın Durmuş, bu toplantıda güncel hayata uyumlu(!) bir müfredat yaptıklarını söylemekteler.

 

Bu soru – cevap ortamında; kurul başkanı, basının müfredattan cımbızla cümle ayıklayarak yanlış yönlendirmelerde bulunduğundan yakınmış. Meğer yanlış değerlendiriyormuş millet duyduklarını – dedikoduları.Yazının devamı...

Dünya düzdür ve hatta altındaki öküzdür!

6 Eylül 2017

Ama bilgi niteliğinde olsun diye belirtiyorum; bu yüce şahsiyet, Ak Parti Fatih Gençlik Kolları'ndan bir ilim irfan insanı: Tolgay Demir! 

 

akgencfatih.com sitesinde uzun uzun anlattığı ve yadsınamaz(!) gerçeklerin altını çizdiği son makalesinde diyor ki; 'Dünya yuvarlak değil, düzdür! Her şey bir kandırmaca, hatta Vatikan ve masonların bir oyunudur!'

 

*

 

Kesin katılıyorum(!)

 

Yazının devamı...

Televizyondan ve evlerindeki klavyelerinden saldıran akbabalar!

30 Ağustos 2017

*

 

Vatan Şaşmaz’ın talihsiz ve son derece üzüntü verici ölüm haberinden sonra; olumsuz, acımasız bir medya bombardımanına tutulduk. Sabah programlarında herkes dedektif, savcı, olay yeri inceleme uzmanı kesilmiş; bu elim konuyu akbabalar gibi didiklemekteydi.

 

‘Otelde ne işi varmış? Demek ki!’ cümleleri, ‘İlişki hala devam etmese, oraya gidilir miymiş?’ varsayımları, ‘Evli adamın oraya gitmesi zaten...’ çıkarımları çok zavallıcaydı.

 

Mekanı cennet, rahmetli Şaşmaz’ın kendince bir sebepten bir otel odasına gitmesinin karşılığı, sırtına dört kurşun yemeyi hak etmesiymiş anlamına gelen bir nefret, hırslı bir ahlak polisliği televizyonları sarmış durumdaydı!

 

Yazının devamı...

Bu yazıyı okumadan tatile çıkmayın!

23 Ağustos 2017

*

 

Tatile giderken trafik olacak. Çok büyük trafik olacak hem de. O yüzden tatilci evlerinde beyin yakıcı diyaloglar yaşanacak.

 

- Cuma günü iş çıkışı hemen mi yola çıksak? Sakin olur.

- Herkes aynı şeyi düşünüyordur, biz yine de bekleyip cumartesi çıkalım.

- Ya herkes bunu düşündüğümüzü düşünüp, cuma çıkıyorsa?

-

Yazının devamı...

İnanılmaz bir hafta!

16 Ağustos 2017

Şok, şok, şok! Sibel Can balkonda bikiniyle yakalandı! Adriana Lima – Metin Hara aşkı New York’ta tam gaz devam ediyor! Demet Akalın’a haciz şoku gerçek mi? Yoksa boşanıyorlar mı? Bodrum bir Suudi Prens ağırlıyor! 300 bavulla tatile gelen Prens El Velid Bin Tallal Bin Abdülaziz El Suud, kaldığı otelin 300 metre uzunluğundaki koyunu ve 20 locasını kapatarak denize girdi! Az sonra!

 

*

 

Bir defa, Sibel Can bikiniyle balkonda yakalandı. Kulislerde Sibel’in poz vermek ve bilerek yakalanmak üzere balkona çıktığı konuşuluyor! Abovv!

 

*

 

Yazının devamı...