"Anlatanadam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Anlatanadam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Anlatanadam

Geç kalmışlıklarımız

15 Temmuz 2018

*

 

Akşama doğru balığa çıktık. Çapari yapılır bizim oralarda, mis gibi sarı istavrit gelir oltaya. Şanslıysan, orta suda uskumru denk gelir, tadından yenmez, günü güzelleştirir. Buraların deyimiyle ‘gazoz gibi uskumruları’ yakaladın mıydı, akşama ızgarasının hayalleri başlar.

 

Uskumru denk gelmedi o akşam, yiyeceğimiz kadar istavritle döndük. Dert ettik mi? Hiç!

 

İki domates, iki biber, yarım soğanla hazırlanmış zeytinyağlı küçük bir salata, fırından ekmek, bir küçük peynir, iki dilim kavun. Daha ne ister başka insan?

 

Yazının devamı...

Yeni Milli Eğitim Bakanı’nı pek sevdik!

11 Temmuz 2018

Yeni bakanlardan en çok ilgi görense, çiçeği burnunda Milli Eğitim Bakanı’mız Prof.Dr.Ziya Selçuk!

 

Özellikle geçmişte yazdığı tweetler ortalığa saçıldı.

 

Duyduğumuz kadarıyla; benzer durumlarda olan, böyle yüksek mevkilere gelen birinin tüm sosyal medya mesajları bir filtreden geçer, uygun olmayanlar danışmanlar tarafından teker teker temizlenirmiş.

 

Bizim cincibir sosyal medyaşörlerimiz de bu tür eski mesajların resimlerini çeker, paylaşımlar silindikten sonra ‘buyurun bakın, falanca kişi nasıl da sildi eski mesajı!’ şeklinde prim yapar, bildiğimiz bu.

 

Yazının devamı...

Pazar testi, haydi buyurun!

8 Temmuz 2018

 

 

*

 

ODTÜ’lü gençler, mezuniyet törenlerinde bir pankart açtılar. Tecavüz suçunu eleştiren, oldukça akıllıca hazırlanmış bir pankarttı. ODTÜ’lü mezunlara göre, ‘Tecavüze sebep olan şeyler’den hangisi gerçek tecavüz sebebidir?

 

a)Gece dışarı çıkmak

b)Mini etek

Yazının devamı...

Biz bu muyuz? Yoksa yeni mi haberimiz oluyor?

4 Temmuz 2018

Sabah uyanıyoruz, bir can kaybolmuş.

 

Küçücük, henüz sekiz yaşında bir bebişin anası, babası çığlık çığlığa yavrusunu arıyor. Ne yapacağımızı şaşırıyoruz...

 

Aslında pek de bir şey yaptığımız da yok.

 

En özel duygularla ve gerçekten çok da üzülerek, sosyal medyada paylaşıyoruz, ne yapalım ki başka?

 

Yazının devamı...

Başka dertleri, başka hedefleri olan insanlar

1 Temmuz 2018

Bir yerlerde bilim insanları, değişen iklim şartları ve küresel ısınma koşullarıyla mücadele etmek için, güneşten aynalar yoluyla topladıkları enerji ve ısıyı; yer altında oluşturdukları tesislerde, her türlü bitkiyi doğal olarak yetiştirmek için kullanıyorlar. Yerin yirmi metre altında, hiç gerçek güneş ışığı görmeden yetişen buğday, patates, nane, karpuz, ananas ve daha yüzlerce çeşit bitki...

 

*

 

Bitkilerin üremesi, çoğalması, polenleşmesi için en önemli araçlardan biri olan arılar yok oluyor. Albert Einstein ‘Arılar yok olursa, insan ırkının dört yıl ömrü kalır’ demişti. Bu bir gerçek. Yüz otuz bin çeşit bitkinin üremesi, arılara bağlı. Arılar tamamen yok olunca; bitkiler, ardından hayvanlar, ardından insanlar yok olacak.

 

Bir yerlerde bilim insanları, arıların yok oluşunu engellemek için çok çeşitli çalışmalar yaparken; bir başka yerde diğerleri de, arı büyüklüğünde, aynı amaca hizmet eden, milyonlarcası bir bilgisayar tarafından kontrol edilen, robot arılar geliştirmekle uğraşıyor. Kendi düşünen, hangi bitkiye gideceğini zaman içinde öğrenen, öğrendiğini ana bilgisayara aktaran. Yani öğrendiği bilgileri kolonideki diğer arılara iletebilen...

 

Yazının devamı...

Durun etmeyin, siz kardeşsiniz!

27 Haziran 2018

Sevgili Cem Boyner’in yazıyı paylaşmasıyla, bir anda WhatsApp gruplarının gözbebeği olmuştu. O kadar çok ‘memleketten gitme’ planı yapan dostla ve arkadaşla karşılaşmıştım ki, o yazıyı yazma ihtiyacı hissetmiştim.

 

 

*

 

Umutsuzluğa kapılıp ‘gitme planları’ yapanlara sesleniyordu.

 

Ekonomik beklentileri karşılanmayan ve

Yazının devamı...

Sesini duyur, oy ver!

24 Haziran 2018

‘Bir oyla ne fark eder?’ deme.

 

Herkes gibi sen de çok önemlisin, farkını ortaya koy. Fikrini ortaya koy. Kimi destekliyorsan destekle, birine oy ver.

 

*

 

Elini taşın altına koy, 25 Haziran’da çıkacak sonucun sorumluluğunu üstlen!

 

Yazının devamı...

Aleyna Tilki’nin başka kafaları

20 Haziran 2018

*

 

Alışmışız eski nesil ünlülere; ‘mecburen’ söyledikleri başka, yaptıkları başka. Yaşadıkları başka, yaşattıkları başka. Kendi gerçekleri ne olursa olsun, toplum önderi kıvamında sözler, topluma örnek davranışlar...

 

Ne yapsınlar? Linç edilmekten korkuyorlar!

 

*

 

Yazının devamı...