"Anlatanadam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Anlatanadam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Anlatanadam

Komedinin cengaverleri

14 Kasım 2018

*

 

Twitter’ın mizahşörlerinden bahsetmiyorum elbette.

 

Çok iyi espriler çıkıyor arada ve binlercesi her gün, ardı ardına yükleniyor.

 

‘Çokk günaydın. Kahvaltı yada beklerim.’ yazıp afili tabak resmi paylaşanın altına ‘Biz de ilkokul 4 Türkçe derslerine bekleriz’ şeklinde yapıştırıveriyor biri.

 

Yazının devamı...

Gidenlerin ardından

11 Kasım 2018

O’nu görmek demek mutlaka yüzünü görmek demek değildi. Aynen böyle demişti. ‘Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.’

İçimiz Atatürk sevgisiyle dolu, çocuklarımızı da bu şekilde yetiştirmeye gayret ediyoruz. Atatürk’ü hem bir lider hem de bir insan olarak anlatıyoruz. İçinde yaşadığı şartları göz önüne alarak değerlendiriyoruz, hayran oluyoruz.

 

Gidenin ardından söylenenler değil midir, gideni gerçekten anlatan?

Atatürk’ün ölümünün ardından neler yazmışlardı yabancı basında bir hatırlayalım mı?

Danimarka basınından: ‘Atatürk yirminci yüzyılın en büyük mucizesidir.’

Fransız basınından: ‘Türkiye’nin uluslararası ünü, prestij ve otoritesi durmaksızın yükselmiştir. Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk’tür.’

İran basınından: ‘İslam dünyasının büyük insan yetiştirme gücünü yitirdiğini öne sürenler, Atatürk’ü hatırlamalı ve utanmalıdırlar.’

Yazının devamı...

Canlı göreydim seni keşke

7 Kasım 2018

*

 

Queen’den, Freddie Mercury’den bahsediyorum. 1970’de kurulmuş bir grup, bilmeyene anlatayım. Hard Rock, senfonik rock gibi sınıflandırılan şarkılar yaptılar. Yirmi küsur sene çaldılar, 300 milyonun üstünde plak sattılar. Dünya çapındaki stadyum konserleri tıklım tıklım doldu taştı. Gelmediler bizim memlekete, ben de çok tıfıldım daha, kalkıp gidemedim. Nereye gideceksin, para yok, pasaport yok, vizyon hiç yok.

 

*

 

Grubun kalbi, solisti, bir çok şarkısının söz yazarı Freddie Mercury çok özel bir insandı. Sahnedeki duruşu, müzikseverler tarafından bugün bile kabul gören dünyanın en güçlü erkek vokali olması durumu, Queen’i dönemin en önemli müzik gruplarından biri yapmıştı.

 

Yazının devamı...

Ahmet’le Sıla Masalı

4 Kasım 2018

 

Genç erkek zengindi, yakışıklıydı, akıllıydı, komikti, romantikti. Hayallerinin peşinden koşarken parayı bulmuştu, hayallerinden bir hayat kurmuştu. Bir prensesle karşılaşmış, onun için zaman orada durmuştu.

Genç kadın güzeldi, yaratıcıydı, zekiydi, muhteşem bir sesi vardı. Kendi şarkılarını yazar, şarkılarıyla insanların hayallerine girerdi. Kendi hayalini Ahmet’te yaşıyordu, aşkı gözlerinden taşıyordu.

Memleket Ahmet’le Sıla’nın aşkına kilitlenmişti. Herkesle birlikte olabilecek iki kişi, birbirlerini seçmişlerdi. Bulutların arasındaki beyaz kapıdan geçip, masal gibi bir aşka geçmişlerdi.
 

Muhteşem giden bir ilişkileri vardı, ışıltılı çift her yerde el ele, yanak yanağa dolaşıyordu. Prens ve prensesin mutlulukları ekranlardan taşıyor, evlerimize ulaşıyordu.

Bir ara ayrıldılar, herkes nefesini tuttu. Tekrar barıştılar da Allah’tan, millet boğazındakini yuttu.

Yazının devamı...

Herkes sanat yapmasın canım!

28 Ekim 2018

Yaratıcılık sürecini yaşıyor mu yapay zeka acaba? Mesela bir şey üretmeden önce içi sıkışıyor mu? Günlerce yataktan çıkamadığı oluyor mu?

Robot van Gogh da bir üretim bunalımında kendi kablosunu kesecek mi acaba?

Ne mi diyorum?

Yapay zeka resim çizmiş de onu anlatıyorum size. ‘Çizmiş, ne var?’ diyeceksiniz. Neler yapıyor yapay zekalar neler. Mesele o değil. Yaptığı tablo satışa çıktı geçen gün, adı Edward Belamy’nin Portresi.

Tam iki buçuk milyon liraya satılmış tablo!

2.500.000 Te Le! Yanlış anlamayın yani.

Yazının devamı...

O Ses Türkiye’deki Beyazıt Öztürk

24 Ekim 2018

*

 

Türk televizyon tarihinin en köklü ve en önde gelen isimlerinden Beyazıt Öztürk, tartışmasız. Yirmi yılı aşkın sürede yaptığı ve şimdilik kısa bir ara verdiği Beyaz Show’un ardından, televizyondan uzak bir dinlenme sürecinde olacağını düşünmüştüm şahsen.

 

Çok eski bir arkadaşı ve hatta bir süre Beyaz Show çalışanı olarak, Beyaz Show’u nadasa bırakabileceğini ve bir başka projeye asla sıcak bakmayacağını tahmin etmiş ama kendisiyle bu konuyu hiç konuşmamıştım.

 

*

 

Yazının devamı...

Pazar Testi

21 Ekim 2018

Bu testi bilmeyenler için söylüyorum, benim testlerde cevap her zaman (e) şıkkı. Maksat muhabbet olsun, pazar pazar kafayı yormayalım. Bir birim öğrenelim, iki birim kıkırdayalım. 

Bu hafta sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri, bir psikoloğun ciddi ciddi attığı bir paylaşımın altına gelen muhteşem yorumlardı bence. Kızımız şöyle demişti: ‘Bir psikolog tespiti olarak şuraya yazayım: Kimsenin hayatı dışarıdan göründüğü gibi değil. Herkesin hikayesinin gizli bir tarafı var.’ Twitter mizahşörleri altına anında yorumları doldurdu tabi. Aşağıdakilerden hangisi, psikolog hanım kızımıza gelen en iyi cevaplardandır?

a) Bir jeolog olarak söylüyorum: Her şeyi herkesin yanında konuşmayın. Yerin kulağı var.
b) Bir edebiyatçı olarak şunu söylüyorum: -de ayrı yazılır
c) Bir duvar ustası olarak söylüyorum: Yalnız taştan duvar olmaz
d) Bir tıpçı olarak söylüyorum: Nefes almazsak ölürüz, bu yüzden nefes almalıyız.
e) Hepsi

Adana’da çeşitli suçlardan aranan bir vatandaş, polisi kandırmak için, akla hayale gelmeyecek bir plan yapmış. Babası tarafından ortaya çıkarılan bu plan tutmamış ve suçlu tutuklanmış ama hayal gücü ve çabası çok enteresan. Sizce bu arkadaş, polisten kaçmak için ne yapmış olabilir?

Yazının devamı...

Daha iyisini bilememek

17 Ekim 2018

*

Sonradan hem Star televizyonu yönetimi, hem de programın sunucusu Onur Buldu özür diledi, gönül aldı ama özürler Eyvah Düşüyorum adlı yarışma programında sorulan soruyu affettirmedi benim gönlümde.

 

Yarışmada sorulan soru şuydu:

 

‘Yazın üç ay tatil yapıp, bir de üstüne maaş aldığı için çok kıskanılan meslek grubu nedir?

 

Cevap: Öğretmenler

Yazının devamı...