"Anlatanadam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Anlatanadam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Anlatanadam

Barış Bakanlığı

16 Mayıs 2018

*

 

Tabi barış her zaman bir hayaldir. Barıştan para kazanılmaz ya? Savaştan kazanılır, krizlerden fırsatlar doğar. Birileri aç kalmadan, tıka basa doyamaz diğerleri. Acıların üstüne kurulmadan yükselemez bazılarının gökdelenleri.

 

*

 

Savunma Bakanlığı dendiğine bakmayın, misal 1700’lü yıllardan 1949 yılına kadar Amerika’nın bu işlevdeki bakanlığının adı Savaş Bakanlığı’ydı zaten. Niyeti ortada, ismiyle niyeti birbirini tutar vaziyetteydi. Şimdi adı Savunma Bakanlığı. Neyi savunduğu da belirsiz, tutturmuş bir yeni dünya düzeni. Yerinde dursa, kimsenin Amerika’ya saldırdığı falan yok oysa!

 

Yazının devamı...

Çok renkli milletvekili aday adayları

13 Mayıs 2018

*

 

Bir partinin başında olmak da zor zanaat, adayları belirlemek için ciddi çaba harcamak gerekiyordur. Özellikle çok ışıltılı adayları elerken insanın eli titrer kesin.

 

Kimin aday olarak sıyrılacağı, oradan da başımıza milletin vekili olacağı belli olmaz. İşi makaraya sardırmak da istemiyorum ama bazı ünlülerin aday adaylığı sosyal medyada çok didikleniyor ve çok gülüyoruz burada!

 

*

 

Yazının devamı...

Çorum’un ağlayan kız efsanesi

9 Mayıs 2018

*

Biliyorsunuzdur, mevzunun özü şöyle; Çorum’daki Ulu Mezarlık görevlisi Fikret Yumurtkan, 26 Nisan gecesi bir genç kızın, mezarlığa gelerek merhume Fatma Çiftçi’ye ait mezarın başında ağladığını fark ediyor. Yardımcı olmak için sesleniyor ama kız mezarlığın karanlığı içinde koşmaya başlıyor. Kıza yetişmeye çalışıyor fakat kız karanlıkta yok oluyor. Takip eden günlerde, görevliler üç gün boyunca aynı kızın, aynı mezara gelip ağladığına şahit oluyorlar. Kızı yakalayıp soramadıkları için, ‘Her gece oraya gelip niye ağlıyorsun, derdin ne? Yardımcı olalım, bize not bırak’ yazılı bir kağıt bırakıyorlar merhumenin mezarına. Hatta cevap yazabilmesi için kalem ve kağıdı da yanına iliştiriyorlar.

Buraya kadar altı çizilmesi gereken konu, bizim insanlarımızın hiç tanımadıkları bir kıza yardım etmek için çırpınmaları detayı. Memleketimin güzel insanları işte!

*

Tabi olaylar bundan sonra hızla gelişiyor! Bugün Google’a ‘Çorum mezar’ yazınca iki buçuk milyon sayfa çıkıyor karşımıza. Yüzlerce video, yüz bini aşkın internet haberi, çeşitli mecralarda milyonlarca sosyal medya yorumu...

Çorum’da fiziken mezarlığın çevresi sarılmış durumda; meraklılar, esrarengiz olayları inceleyen amatörler, profesyonel haberciler, seyyar satıcılar, çekirdek satanlar ve çekirdek çitleyenler...

*

Tabi ki kız ortada yok!

Yazının devamı...

Selami Şahin bunu da mı sen yazdın?

6 Mayıs 2018

*

 

Allah’a şükür, Selami Abi’yi şahsen tanıma olanağı bulmuş biriyim. Bu kadar büyük saygı duyduğum bir şaire, bir besteciye, memleketin en büyük gazetesinde yazabiliyorken dokunmak istedim.

 

Planlı programlı bir yazı da değil, hatta sevgili Selami Şahin’in bu yazıdan haberi bile yok. Öyle yerle yeksan biridir ki, ‘seni yazmak istiyorum abi’ desem bir araba laf işitirim!

 

*

 

Yazının devamı...

CHP neden bu kadar karmaşık?

2 Mayıs 2018

Sen ne yaparsan yap’ demek hep yanlış olanı yap demek değil tabi ama nedense ve neredeyse hep bu yolu tercih ediyorsunuz, maalesef bunu da anladık. 

Takımına on altı milyon Euro’ya mal olmuş bir futbolcunun bir sezonda yüz on altı kez rakibini birebir geçemediğini görünce futbolcuya da aynı şeyi söylüyorum: ‘Ben senin yerinde ve o pozisyonda olsam ben de geçemem, sen neden on altı milyon Euro alıyorsun?’ 

Adalet yürüyüşü gibi örneği olmayan bir eylemle ezber bozduktan hemen sonra sonsuz sessizliğe bürünüp kendi yarattığınız dalgayı yok etmeyi başarıyorsunuz, yaşadık gördük.

İYİ Parti’ye on beş milletvekili verip ilk kez iktidarın sinirini hoplatıyor, moralini bozuyorsunuz ama hemen sonra ‘Abdullah Gül dedikodusuna’ maruz kalarak, partinize gönül vermiş insanları üzüyorsunuz, bunu da hep birlikte yaşadık.

Yapılması gereken şey bu kadar basitken hem de...

 Adayını açıklayacaksın!

 Yok efendim kimsenin beklemediği biri olacakmış, herkesin içine sinecek biri olacakmış, özde CHP’li olacakmış, hak hukuk, adalet peşinde, kutuplaşmayı önleyecek, yandaşlık ve kayırmacılık karşıtı, yolsuzlukların karşısında falan filan...

 Hayatının baharındaki genç kıza evleneceği erkekte aradığı özellikleri soruyorlar.

Yazının devamı...

Hanimiş benim Kim Yong-Un’um?

29 Nisan 2018

Artık kimseye korkulu rüya gördürtmek istemiyormuş!

 

Gizemli Kuzey Kore’nin lideri Kim Yong-Un’un ülkesini büyük bir baskıyla yönettiği biliniyordu. Fazlaca Amerikan paranoyası içinde olduğu, milletini açlıkla terbiye ettiği düşünülmekteydi.

 

Eski Sovyetler Birliği’ni aratmayan geçit törenleri, jilet gibi giyinmiş ve milimetrik hareket eden askerleri, tribünlerde süper senkronize şovlar yapan seyircileriyle yıllardır dünyaya gövde gösterisi yapmaktaydı.

 

Her an dünyayı bir nükleer savaşa sürükleyebilme kapasitesi, bitmeyen tehditkar askeri manevraları, bir gece ansızın Güney Kore’yi işgal edecekmiş endişesi içinde yaşatması, bir anda bıçak gibi kesildi!

 

Yazının devamı...

Aç bebelerle 23 Nisan!

25 Nisan 2018

Araştırmaya gerek yok her şey ortada ama araştırmışlar, kağıda dökmüşler işte, helal olsun!

 

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), tam da 23 Nisan öncesi, çok acıklı sonuçları olan bir rapor yayınladı.

 

Türkiye’de yaşayan 0-15 yaş arası çocukların %40’ı protein ihtiyaçlarını karşılayamıyor!

 

BETAM’ın EUROSTAT Avrupa Birliği İstatistik Ofisi ve TÜIK’den aldığı verilerle hazırladığı raporda; bu halimizle Avrupa’da sonuncuyuz. Her yerde fakirlik var elbet ama gelişmiş Avrupa ülkelerinde bu rakam kaçmış biliyor musunuz? Anca %4-5!

 

Yazının devamı...

Seçim tamam, erken geçim yolda mı?

22 Nisan 2018

*

 

Piyasalar da bu seçim haberiyle rahatlamışmış!

 

Şu ‘piyasalar’ denilen arkadaşı tanırsınız, yani mutlaka duymuşsunuzdur. Ben kendisini hiç şahsen görmedim ama sürekli şahsıyla ilgili haberleri takip ediyorum. Çok işkilli, çok huylu, çok gıcık biri olduğunu kanaatindeyim.

 

*

 

Yazının devamı...