"Anlatanadam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Anlatanadam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Anlatanadam

Bilgi bombardımanı altındayız!

12 Eylül 2018

Çocukları olanlar, hayatlarında hiç duymadıkları sorulara maruz kalıyorlar. Eskinin bilgileri geçersiz, yetersiz ve zayıf kalıyor. İnternette son derece aktif ebeveynler bile çaresiz...

Evde oğluşlarımla takılırken, hiç duymadığım bir müzik grubunun adıyla irkiliyorum!

Halbuki yaş aldıkça her şeyi kaçırırım, çok yakından takip ettiğim müziği kaçırmam diye düşünmüştüm.

Bir bakıyorum ki, sadece yeniyi takip etmek adına dinlediğim ve pek de hoşlaşmadığım Taylor Swift ve ergen Justin Bieber büyümüş ve bizim oğluşların gözünde tarih olmuş gibi görünüyor. Şaşırarak ben de tarih oluyorum...

Ariana Grande, Sia, Drake dinliyorum bizimkilerle aynı dili konuşmak için.

‘Kiki do you love me?’ esprileri yapıyorum, ‘Backpack Kid dansı’ şeyetmeye çalışıyorum...

Yazının devamı...

Uzaklardan özleyenler

9 Eylül 2018

Biz bu işin altından kalkarız diyenlerden misiniz, insan her şeye alışıyorculardan mı?

Ben ekonomist değilim, gerçek rakamlarla da ilgilenmiyorum gerçekten. Bilmem kaç yüz bin olmuş galiba son dönemde çeşitli yollarla tasını tarağını toplayıp gidenler. Gidenlere selam olsun, herkesin bir bildiği var elbet...

O kadar kolay bir karar olmadığının da farkındayım, ‘Ya sev, ya terk et!’ gibi kaba saba bir düşüncem de yok hayatla ilgili.

Kolay mı evini, hala hayattaysa ananı, babanı, büyüdüğün mahalleyi, her gün selamlaştığın bakkalı, ‘bu sana yaramaz abiciğim’ diye satamadığı malzemeyi sana kakalamayan mahalle manavını, kırk yılda bir görsen de görüşme ihtimalini sevdiğin çocukluk arkadaşlarını, en yakın kankanı, bildiğin, öğrendiğin her şeyi bırakıp gitmek?

Çalan telefonu yüzünü buruşturarak açtığın akrabanı bile geride bırakmak kolay mı?

Çekirdek aileni alıp gitmek, yepyeni bir hayata adapte olmak, her şeye sıfırdan başlamak kolay mı?

Yıllardır yurtdışında yaşayan bir arkadaşımla sohbet ettim geçen gün, uzun uzun.

Neler özlemiş neler...

Yazının devamı...

Yarasın tosunuma!

5 Eylül 2018

Direk takipte değiliz de, yakın markajda olanlar sağ olsun, tosunun sadece gittiği gördüğü değil, bindiği gezdiği de, yediği içtiği de gözümüzün önünde her daim.

 

 

 

Önce Uruguay’daki evini, arabalarını dikizlemiştik milletçe. Bahçeli, koca bir evin önüne park edilmiş son model ciplere, spor arabalara hasetlenmiştik. ‘Mesele nasıl kazandığın değil, nasıl harcadığın’ diyen bir yanlış sistemi evlatlarımıza izah etmeye çalışmıştık.

 

 

 

Yazının devamı...

İçimizdeki mizahçılar

2 Eylül 2018

Sosyal medyada dolaşırken rastladığım bazı paylaşımlar insanı oturduğu yerden düşürüyor. Zaten komik bir paylaşımı kendi arkadaşlarına göstermek ya da içinde olduğu gruba yollamak hepimizin hayatının bir parçası oldu artık.

 

Biz, mizahla eleştiriyor, eleştirilerle eğleniyoruz.

 

Başka ülkelerin insanları komik değil mi? Tabi ki her ülkede çok komik bir çok insan vardır. Ben, bizim ülkedeki komik insan sayısından bahsediyorum!

 

Bunda, ülkenin içinde bulunduğu şartların rolü büyük elbette fakat yaşadığı şartları eleştirmek için mizah yolunu tercih etmek de büyük zeka istiyor.

 

Yazının devamı...

Büyük Taarruz’u kefeye koymak

29 Ağustos 2018

1071’de girdiğimiz ve Malazgirt Zaferi sayesinde ‘vatan’ dediğimiz bu topraklardan tamamen çıkarılmak üzereydik. 850 yıl boyunca vatanımız olan topraklar bölüşülmüş, emperyalist güçler ve bu toprakların hayaliyle yaşayan yardakçıları dört bir yanı işgal etmişlerdi. Fakirdik, eksiktik, zayıftık.

 

Bir karşılaştırma yapılmak isteniyor ya Malazgirt Zaferi ve Büyük Taarruz arasında, yazık ediliyor.

 

Malazgirt olmasaydı, hiçbir şey olmazdı.

 

Büyük Taarruz olmasaydı, artık olmazdık!

 

Yazının devamı...

Pazartesi sendromuna birebir pazar testi

26 Ağustos 2018

Hatta aynı anda üç aylık yaz tatilini de geride bıraktık. Okulların açılması an meselesi. Bu Pazartesi var ya, sendromu en güçlü pazartesi!

 

Pazartesi sendromunuzu beş dakika hafifletebilirsem ne mutlu bana. Benim testleri bilen bilir, en muhtemel cevap her zaman (e) şıkkıdır. Maksat iki gülümseyelim, kafayı yormadan testi çözelim. Haydi buyurun!

 

*

 

Bayramı geride bıraktık ama sanırım bir çoğumuza bir kısacık tatil daha lazım dinlenmek için. Gezenler dönerken trafikten perişan oldular, evde kalanlar misafir ağırlamaktan. Hiçbir bilimsel veriye dayanmayan, kendi yaptığım gözlemlere göre, yurdumuz erkeği acaba aşağıdakilerden hangisini hiç sevmemektedir?

 

Yazının devamı...

Bayram burada, biz neredeyiz?

22 Ağustos 2018

*

 

‘Bayramda biz çocuklara yeni pabuç alınırdı, yastığın yanına koyar öyle uyurduk’ diye anlatıyor bir büyüğümüz. Nerede o eski bayramlar başlığı altında işliyor bu konuyu da tabi. Amca, hatırladığın şey bayramda alınan pabuç. Hatırlamadığın ise, bayramdan bayrama alınması. Artık yılda kaç tane pabuç alınıyor bebelere biliyor musun?

 

*

 

Bir dalınıyor konuya, ‘nerede o eski bayramlar’ diye; pamuk helvacı, baloncu, macuncu, helva şekerci, mahalleye kurulan salıncakçı, el öperek mahalleyi dolaşan çocuklar, tebrik kartları, hatıra fotoğrafı çeken fotoğrafçı. Bayram değil, belediyenin kurduğu panayır yeri. Hepsi günümüzün şartlarına yenik düşmüş diye hayıflanıyor büyükler.

 

Yazının devamı...

Bayram öncesi son çıkış testi

19 Ağustos 2018

Şu kardeşiniz de sizin için el emeği göz nuru bir pazar testi daha hazırlamış, buyurun içeri! Ha, bilenler biliyor, bilmeyenlere deyivereyim; soruların en muhtemel cevabı her zaman (e) şıkkı benim testlerde. Maksat, zaten yanmış kafalara bir serinlik olsun...

 

*

 

Amerika’nın ergen başkanı Trump, Twitter’dan paylaşım yaparak dünya politikası yönetirse, bizim vatandaşımız da kendine özgü protesto yöntemlerini kullanır tabi ki! Antalya Oto Sanayi’nden bir arkadaşımız da, direk Cumhurbaşkanı’na hitaben yazdığı sosyal medya paylaşımında; Amerika’dan alması, gelmesi yıllar süren F-35 savaş uçakları hakkında, ‘Almayın, biz kendimiz yaparız!’ diye isyan etmiş. Vatansever duygularla yazıldığına eminim fakat özgüvenine hayran olduğum(!) bu paylaşımın sahibi Cumhurbaşkanı’ndan uçağı yapabilmek için ne istemiş?

 

 

*

Yazının devamı...