"Anlatanadam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Anlatanadam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Anlatanadam

Pazar testi, haydi buyurun!

8 Temmuz 2018

 

 

*

 

ODTÜ’lü gençler, mezuniyet törenlerinde bir pankart açtılar. Tecavüz suçunu eleştiren, oldukça akıllıca hazırlanmış bir pankarttı. ODTÜ’lü mezunlara göre, ‘Tecavüze sebep olan şeyler’den hangisi gerçek tecavüz sebebidir?

 

a)Gece dışarı çıkmak

b)Mini etek

Yazının devamı...

Biz bu muyuz? Yoksa yeni mi haberimiz oluyor?

4 Temmuz 2018

Sabah uyanıyoruz, bir can kaybolmuş.

 

Küçücük, henüz sekiz yaşında bir bebişin anası, babası çığlık çığlığa yavrusunu arıyor. Ne yapacağımızı şaşırıyoruz...

 

Aslında pek de bir şey yaptığımız da yok.

 

En özel duygularla ve gerçekten çok da üzülerek, sosyal medyada paylaşıyoruz, ne yapalım ki başka?

 

Yazının devamı...

Başka dertleri, başka hedefleri olan insanlar

1 Temmuz 2018

Bir yerlerde bilim insanları, değişen iklim şartları ve küresel ısınma koşullarıyla mücadele etmek için, güneşten aynalar yoluyla topladıkları enerji ve ısıyı; yer altında oluşturdukları tesislerde, her türlü bitkiyi doğal olarak yetiştirmek için kullanıyorlar. Yerin yirmi metre altında, hiç gerçek güneş ışığı görmeden yetişen buğday, patates, nane, karpuz, ananas ve daha yüzlerce çeşit bitki...

 

*

 

Bitkilerin üremesi, çoğalması, polenleşmesi için en önemli araçlardan biri olan arılar yok oluyor. Albert Einstein ‘Arılar yok olursa, insan ırkının dört yıl ömrü kalır’ demişti. Bu bir gerçek. Yüz otuz bin çeşit bitkinin üremesi, arılara bağlı. Arılar tamamen yok olunca; bitkiler, ardından hayvanlar, ardından insanlar yok olacak.

 

Bir yerlerde bilim insanları, arıların yok oluşunu engellemek için çok çeşitli çalışmalar yaparken; bir başka yerde diğerleri de, arı büyüklüğünde, aynı amaca hizmet eden, milyonlarcası bir bilgisayar tarafından kontrol edilen, robot arılar geliştirmekle uğraşıyor. Kendi düşünen, hangi bitkiye gideceğini zaman içinde öğrenen, öğrendiğini ana bilgisayara aktaran. Yani öğrendiği bilgileri kolonideki diğer arılara iletebilen...

 

Yazının devamı...

Durun etmeyin, siz kardeşsiniz!

27 Haziran 2018

Sevgili Cem Boyner’in yazıyı paylaşmasıyla, bir anda WhatsApp gruplarının gözbebeği olmuştu. O kadar çok ‘memleketten gitme’ planı yapan dostla ve arkadaşla karşılaşmıştım ki, o yazıyı yazma ihtiyacı hissetmiştim.

 

 

*

 

Umutsuzluğa kapılıp ‘gitme planları’ yapanlara sesleniyordu.

 

Ekonomik beklentileri karşılanmayan ve

Yazının devamı...

Sesini duyur, oy ver!

24 Haziran 2018

‘Bir oyla ne fark eder?’ deme.

 

Herkes gibi sen de çok önemlisin, farkını ortaya koy. Fikrini ortaya koy. Kimi destekliyorsan destekle, birine oy ver.

 

*

 

Elini taşın altına koy, 25 Haziran’da çıkacak sonucun sorumluluğunu üstlen!

 

Yazının devamı...

Aleyna Tilki’nin başka kafaları

20 Haziran 2018

*

 

Alışmışız eski nesil ünlülere; ‘mecburen’ söyledikleri başka, yaptıkları başka. Yaşadıkları başka, yaşattıkları başka. Kendi gerçekleri ne olursa olsun, toplum önderi kıvamında sözler, topluma örnek davranışlar...

 

Ne yapsınlar? Linç edilmekten korkuyorlar!

 

*

 

Yazının devamı...

Mahzun gözlü köpecik

17 Haziran 2018

*

 

Ben bu yazıyı yazarken, cani deyip geçiştiremeyeceğimiz bu işkenceci henüz bulunamamıştı. Çeşitli spekülasyonlar dönmekteydi. İş makinesi kazası olabilir denmekteydi.

 

Diyelim ki iş makinesi kazası. Diyelim ki köpeciğin kolları, bacakları ve kuyruğu muntazam düz kesiklerle bir iş makinesi tarafından biçilmişti. Hayvancağızı en yakın veterinere de mi götüremediniz?

 

*

 

Yazının devamı...

Bir ihracat kalemi olarak: Beyin

13 Haziran 2018

*

 

Dedim ki, herhalde yanlış söylemiştir. İthalatla ihracatı karıştırmıştır, insanlık hali.

 

İhracat bizden giden, ithalat bize gelen ya yani! Belki o karışmıştır. Çünkü bizde yetişmiş bir beyin yurtdışına gidiyorsa, iyi bir şey değil ya hani?

 

*

 

Yazının devamı...