İran


 • Numan Kurtulmuş ve Rasmussen Gaziantep'te Ortadoğu'yu konuştu - iran

  Numan Kurtulmuş ve Rasmussen Gaziantep'te Ortadoğu'yu konuştu20.12.2014

  DÜNYA

  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ortadoğu ve dünyada barışın sağlanması için, başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere küresel kuruluşların yeniden yapılanması gerektiğini söyledi.Mevcut BM yapısının krizleri çözmeye ve savaşları sonlandırmaya müsait olmadığını savunan Kurtulmuş, "Tam tersine kim güçlüyse BM Güvenlik Konseyi’nde kim güçlü ülkelere sırtını dayadıysa borusunu öttürdüğü bir dünyada yaşıyoruz.5 büyük ülkenin insafına tüm dünya bırakılamaz" dedi.NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise Ortadoğu’da şu anda en ciddi tehdit unsuru olan IŞİD’in durdurulması için bu örgüte karşı savaşanlara havadan olduğu gibi karadan da destek verilmesi gerektiğini ifade etti.
 • Sahrap SOYSAL

  Karidesli safranlı çilav - iran

  Karidesli safranlı çilav20.12.2014

  YAZARLAR

  Pirinci, kaynayan bol tuzlu suda tıpkı makarna gibi 10 dakika haşlayıp süzün.
 • Kadın muhabirlere 'pozitif ayrımcılık' yaptı - iran

  Kadın muhabirlere 'pozitif ayrımcılık' yaptı19.12.2014

  DÜNYA

  ABD Başkanı Barack Obama'nın yıl sonu basın toplantısı ilginç ve daha önce pek eşi görülmeyen bir detaya sahne oldu.Obama, ulusal ve uluslararası meseleleri değerlendirdiği yıllık toplantıda, sadece kadın gazetecilere soru hakkı vererek bir ilki gerçekleştirmiş oldu.
 • Simpsonlar hakkında bilmediğiniz 10 şey - iran

  Simpsonlar hakkında bilmediğiniz 10 şey19.12.2014

  Hayat

  25 yıl önce, 17 Aralık 1989 tarihinde ilk bölümü yayınlanan The Simpsons, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası.İşte, onlar hakkında az bilinen bazı detaylar.
 • Sevinç ve öfke - iran

  Sevinç ve öfke19.12.2014

  DÜNYA

  ABD ve Küba barışı farklı tepkilere yol açtı.
 • Dünyada ömür ortalaması 6 yıl uzadı - iran

  Dünyada ömür ortalaması 6 yıl uzadı19.12.2014

  Sağlık

  Dünya genelinde yaşam süresi 1990'da 65,5 iken 2013'te 71,5'e uzadı.
 • Türkiye tutuklu gazeteci sıralamasında 10'uncu - iran

  Türkiye tutuklu gazeteci sıralamasında 10'uncu19.12.2014

  DÜNYA

  Merkezi ABD’de bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) bu yıl hazırladığı özel raporunda dünyada, en fazla tutuklu gazeteci bulunduran ülkeler arasında Türkiye 10'uncu sırada yer aldı.
 • Fatih ÇEKİRGE

  Rusya meselesinin perde arkası Türkiye AB’den kopuyor mu? - iran

  Rusya meselesinin perde arkası Türkiye AB’den kopuyor mu?18.12.2014

  YAZARLAR

  BULUNDUĞUMUZ haritadan çıkıp, biraz daha yukarıdan bu bölgeye bakınca hayat değişiyor.
 • Uçakta 19 ton sigara var - iran

  Uçakta 19 ton sigara var18.12.2014

  EKONOMİ

  CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın ‘dolar yüklü uçak Türkiye’ye gelecek’ sözlerini araştırdıklarını belirten Gümrük Bakanı Canikli, “Uçak zaten gelmiş.Kargosunda 19 ton sigara var.Tanal’a şaka yapmışlar” dedi.
 • Yargıtay casusluk cezalarını onadı - iran

  Yargıtay casusluk cezalarını onadı18.12.2014

  GÜNDEM

  IĞDIR’da MİT, Vilayet, Emniyet Müdürlüğü gibi binaların görüntülerini çekerken yakalandıktan sonra askeri ve siyasi casusluk yapmaktan yargılanan İranlı Shahram Zargham Khoei ile Mohammad Reza Esmaeilpour Ali Malek ve Iğdırlı Timur Ağrı’nın hapis cezaları Yargıtay tarafından onandı.
 • Avrupa üniversiteleri "Osmanlı Kürsüsü" açılmasını istedi - iran

  Avrupa üniversiteleri "Osmanlı Kürsüsü" açılmasını istedi18.12.2014

  Eğitim

  Avrupa Üniversitesi Enstitüsü Başkanı Prof.Dr.Joseph H.H.Weiler, Türkiye ile ortaklaşa Türkiye-Osmanlı Araştırmaları Kürsüsü açılmasını teklif etti.
 • 17 Aralık'ın 1.yılı hakkında her şey - iran

  17 Aralık'ın 1.yılı hakkında her şey17.12.2014

  GÜNDEM

  17 Aralık 2013 tarihinde sabaha karşı başlayan ve Türkiye gündemini bir anda değiştiren yolsuzluk iddialarıyla ilgili operasyonunun dün 1.yıldönümü idi.
 • Cengiz ÇANDAR

  Rusya’nın peşinde, “çöküş” yönünde. - iran

  Rusya’nın peşinde, “çöküş” yönünde.17.12.2014

  YAZARLAR

  Şu aşağıdaki satırları önce bir okuyun.Yazarı AİHM’in bir önceki dönem yargıçı, saygın bir hukuk adamı.O nedenle her bir sözcüğü önem taşıyan satırlar bunlar:
 • Akif BEKİ

  ‘Darbeci gazeteciler’ listesi veren ‘özgür basın’ - iran

  ‘Darbeci gazeteciler’ listesi veren ‘özgür basın’17.12.2014

  YAZARLAR

  ‘EL Kaide bağlantılı Tahşiye örgütü’ diye bir kumpas kurulabileceğini ilk haber veren Fethullah Gülen.Daha dosyası açılmadan uyarıda bulunuyor.
 • Tabureden tasarıma - iran

  Tabureden tasarıma17.12.2014

  Ege

  İzmir'li sanayici Avni Dolmen'in; "Kalite üreteni de tüketeni de mutlu eder” sloganıyla 60 yıl önce tabure üretimiyle yola çıkan Adas, bugün tasarımlarıyla dünyada tanınıyor.
 • Esad meşruiyetini kaybetmiştir - iran

  Esad meşruiyetini kaybetmiştir17.12.2014

  DÜNYA

  DIŞİŞLERİ Bakanı Çavuşoğlu, Suriye yönetiminin bölgedeki en büyük destekçisi olan İran’da Esad rejiminin meşruiyetini kaybettiğini ifade etti.
 • Çavuşoğlu İran'da konuştu: Esad meşruiyetini kaybetti - iran

  Çavuşoğlu İran'da konuştu: Esad meşruiyetini kaybetti17.12.2014

  DÜNYA

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Şam yönetiminin bölgedeki en büyük destekçisi İran’da Esad rejiminin meşruiyetini kaybettiğini ifade etti.Bu arada Çavuşoğlu’nun İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif’le gerçekleştirdiği görüşme öncesi kahkahalar havada uçtu, ikilinin neşeli anları objektiflere yansıdı.
 • Sydney ‘Şeyh’i büyücü çıktı - iran

  Sydney ‘Şeyh’i büyücü çıktı16.12.2014

  DÜNYA

  AVUSTRALYA’nın Sydney kentinde İranlı cihatçı militan ve iki sivilin ölümüyle sonuçlanan rehine eyleminin yankıları sürerken olayın faili Man Harun Monis (50) ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.
 • ‘Şarlatan’ çarkı - iran

  ‘Şarlatan’ çarkı16.12.2014

  GÜNDEM

  17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında kilit isim olduğu öne sürülen işadamı Reza Zarrab, kendisine “şarlatan” dediği için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın aleyhine açtığı manevi tazminat davalarından vazgeçti.
 • İsviçre'de Filistin konferansı düzenlenecek - iran

  İsviçre'de Filistin konferansı düzenlenecek16.12.2014

  Avrupa

  İsviçre'nin Cenevre kentinde yarın düzenlenecek Filistin konferansında Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs'teki son gelişmeler ele alınacak.
 • Afd’nin foyası ortaya çıktı - iran

  Afd’nin foyası ortaya çıktı16.12.2014

  Avrupa

  Euro karşıtı parti Almanya için Alternatif’in (AfD) Başkanı Bernd Lucke’nin foyası, katıldığı televizyon programında sunucu Günther Jauch’un bir sorusuyla Bernd ortaya çıktı.
 • Operasyon nedeni - iran

  Operasyon nedeni16.12.2014

  GÜNDEM

  14 Aralık’ın gerekçesi olarak gösterilen ‘Tahşiyeciler Cemaati’nin lideri Mehmet Ali Doğan, 25 yıl boyunca Muş’ta imamlık yaptı.İleri derecede görme kaybı bulunan Doğan, 2010’daki operasyon sonrasında 17 ay tutuklu kaldı.Doğan ve arkadaşları için iddianamede, “Direkt El Kaide’yle bağlantıları görünmese de aynı amaçla ülkemizde eylemler gerçekleştirdikleri görülmektedir” denilmişti.
 • Ilımlılar eridi El Kaide geldi - iran

  Ilımlılar eridi El Kaide geldi15.12.2014

  DÜNYA

  Kaide bağlantılı El Nusra cephesi dün Türkiye’ye sınır olan Suriye’nin İdlib eyaletinde rejim kontrolündeki iki askeri üssü birden ele geçirip bölgedeki gücünü arttırdı.El Nusra burada emirlik ilan edeceğini açıklamıştı.
 • Gülerce'den ifade sonrası açıklama - iran

  Gülerce'den ifade sonrası açıklama15.12.2014

  GÜNDEM

  Zaman Gazetesi eski yazarı Hüseyin Gülerce, 14 Aralık soruşturması kapsamında ifade verdikten sonra açıklama yaptı.
 • Bu yıl dünyada 128 gazeteci öldürüldü - iran

  Bu yıl dünyada 128 gazeteci öldürüldü15.12.2014

  GÜNDEM

  Birleşmiş Milletler'de (BM) özel danışmanlık statüsüne sahip, merkezi Cenevre'de bulunan sivil toplum kuruluşu Basın Amblem Kampanyası (PEC), bu yıl 32 ülkede 128 gazetecinin öldürüldüğünü duyurdu.
 • Bu yıl dünyada 128 gazeteci öldürüldü - iran

  Bu yıl dünyada 128 gazeteci öldürüldü15.12.2014

  Avrupa

  Bu yıl 32 ülkede 128 gazeteci hayatını kaybetti.İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 16 gazeteci öldürüldü.Ortadoğu'da 46 gazeteci yaşamını yitirdi.Türkiye'de ise iki gazeteci öldü.PEC Genel Sekreteri Lempen,"2014 yılı gazeteciler için korkunç bir yıldı" dedi.
 • Türk profesör NASA'da yönetici oldu! - iran

  Türk profesör NASA'da yönetici oldu!15.12.2014

  TEKNOLOJİ

  FRANSIZ asıllı Türk vatandaşı bilim adamı 60 yaşındaki Ronald Karel, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından düzenlenen Küresel Deprem Tahmin Sistemi Projesi’nin tanıtımında, ’Yeryüzüne Yakın Bölgelerde Oluşan Deprem Bulutları’ konulu sunum yaptı.Toplantıda NASA Ames Başkanı Pete Worden, Karel’in Asya, Avrupa ve Amerika’da kolları olacak San Francisco merkezli GeoCosmo Araştırma Merkezi’nde üst düzey yönetici olarak görevlendirilmesine karar verdi.
 • Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ

  ABD’li yetkilinin ilginç Esad çıkışı - iran

  ABD’li yetkilinin ilginç Esad çıkışı14.12.2014

  YAZARLAR

  2014 kendine has bir yıl olarak tarihe geçecek iddiaya girerim.
 • Taha Akyol: Hukukta laikleşmeyi başlatan Osmanlı halifeleridir - iran

  Taha Akyol: Hukukta laikleşmeyi başlatan Osmanlı halifeleridir14.12.2014

  Hayat

  Hukuku Atatürk mü modernleştirdi, bir Osmanlı paşası mı? Müslümanların yönetim şekli ne? Fıkıh 21’inci yüzyıla cevap verebilir mi? Taha Akyol yeni kitabı ‘Türkiye’nin Hukuk Serüveni’nde bu sorulara cevap arıyor.
 • Bu eserler XXL! - iran

  Bu eserler XXL!14.12.2014

  Seyahat

  Fransa’nın Jeanne d’Arc’ıyla ünlü Rouen şehri, İran asıllı sanatçı Yadegar Asisi’nin dev boyutlardaki, panoramik eserlerine ev sahipliği yapıyor.Asisi’nin Berlin’deki Bergama Müzesi’nde sergilenip bir milyon ziyaretçiyi çeken ‘Bergama - Antik metropolün panoraması’ başlıklı panoramik çalışması ise Bergama’da sergilenmeyi bekliyor.
 • DTK: Öcalan serbest kalmalı - iran

  DTK: Öcalan serbest kalmalı14.12.2014

  GÜNDEM

  DİYARBAKIR’da iki gündür süren Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Olağan Genel Kurulu, sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla son buldu.Bildirgede, Abdullah Öcalan’ın hazırladığı çözüm süreci müzakere taslağına destek verilerek, "Barış ve çözüm sürecinin istenilen şekilde devam etmesi ve müzakerelerin doğrudan doğruya yapılması için Sayın Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması gerekir" denildi.
 • Yüksekova’da 1 pkk’lı teslim oldu - iran

  Yüksekova’da 1 pkk’lı teslim oldu14.12.2014

  GÜNDEM

  HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi’nde 1 PKK’lı, silahlı ve techizatlı olarak güvenlik güçlerine teslim oldu.Öte yandan Türkiye İran sınırında kaçakçılara ait olduğu belirlenen 59 av tüfeği ve 400 fişek ele geçirildi.
 • Depremi bulutlardan tahmin eden Türk - iran

  Depremi bulutlardan tahmin eden Türk14.12.2014

  Avrupa

  Fransız asıllı Türk vatandaşı bilim adamı 60 yaşındaki Ronald Karel, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından düzenlenen Küresel Deprem Tahmin Sistemi Projesi’nin tanıtımında, ’Yeryüzüne Yakın Bölgelerde Oluşan Deprem Bulutları’ konulu sunum yaptı.Toplantıda NASA Ames Başkanı Pete Worden, Karel’in Asya, Avrupa ve Amerika’da kolları olacak San Francisco merkezli GeoCosmo Araştırma Merkezi’nde üst düzey yönetici olarak görevlendirilmesine karar verdi.
 • Tahinli fikirler - iran

  Tahinli fikirler13.12.2014

  Gurme

  Çocukluğumuzun kahramanı tahini daha çeşitli kullanımlarıyla hayatımıza almaya ne dersiniz? Bu hafta, onunla neler yapabileceğimize bir göz atıyoruz.
 • Bakan Yıldız: Depo 210 lira yerine 165 liraya doluyor - iran

  Bakan Yıldız: Depo 210 lira yerine 165 liraya doluyor13.12.2014

  EKONOMİ

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Çok net olarak son 5,5 ayda düşen petrol fiyatlarından dolayı oluşan şudur; depomu 210 liraya dolduruyorsam şimdi 165 liraya dolduruyorum.Son 5,5 ayda kullanılan benzin, motorin ve doğalgazdan dolayı vatandaşımızın cebine 5,5 milyar dolar para girmiştir" dedi.
 • İncirlik’i tek paket içinde konuşuyoruz - iran

  İncirlik’i tek paket içinde konuşuyoruz13.12.2014

  DÜNYA

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ve Türkiye arasında IŞİD’le mücadele kapsamında müzakereleri süren ‘eğit-donat ‘anlaşmasına ilişkin sürecin hızlandırıldığını belirterek, “Çerçeve belli olsun daha sonra havadan destekleme, İncirlik’in kullanılması hepsi bir paket olacak.Detaylar müzakere edilecek” dedi.
 • ABD, KDP ve KYB'yi terör örgütü listesinden çıkardı - iran

  ABD, KDP ve KYB'yi terör örgütü listesinden çıkardı13.12.2014

  DÜNYA

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi'nin, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni (KYB) "üçüncü sınıf terör örgütleri listesinden" çıkardığı bildirildi.
 • Arınç'tan Mısır ve Suriye çıkışı: 'Soğukluk gideriliyor' - iran

  Arınç'tan Mısır ve Suriye çıkışı: 'Soğukluk gideriliyor'13.12.2014

  GÜNDEM

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan önemli bir dış politika çıkışı geldi.Arınç, Türkiye'nin hem Körfez ülkeleri, hem de Mısır ve Suriye ile "soğuklukların giderilmeye başlandığını" açıkladı.
 • İran'da 5,2 büyüklüğünde deprem - iran

  İran'da 5,2 büyüklüğünde deprem13.12.2014

  DÜNYA

  İran'ın Huzistan kentinde 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
 • Cengiz ÇANDAR

  “Yeni Türkiye” ya da “Ortadoğu’nun yalnız Sünni’si”… - iran

  “Yeni Türkiye” ya da “Ortadoğu’nun yalnız Sünni’si”…13.12.2014

  YAZARLAR

  Eski arkadaşlarla Beyrut’ta falezin tepesindeki kafeden Akdeniz’in üzerinde oturuyor gibiyiz.
 • Fatih ÇEKİRGE

  Masa mı sandık mı? - iran

  Masa mı sandık mı?13.12.2014

  YAZARLAR

  ÜZÜLEREK yazdım.
 • Rusya’dan arabuluculuk hamlesi - iran

  Rusya’dan arabuluculuk hamlesi11.12.2014

  DÜNYA

  Suriye içsavaşında başından beri Esad rejimine destek veren Rusya, diplomatik atağa geçti.Beyrut, İstanbul ve Şam’da taraflar arasında mekik dokuyan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, siyasi çözüm bulmak için ABD ile Suriye arasında Moskova’da doğrudan görüşme önerisinde bulundu.
 • Kurtlar Vadisi Pusu ekibi "Haşhaşiler"in dizisi yapacak - iran

  Kurtlar Vadisi Pusu ekibi "Haşhaşiler"in dizisi yapacak11.12.2014

  Keyif

  Alparslan, Hassan Sabbah, Nizam-ül Mülk ve Ömer Hayyam.Kurtlar Vadisi Pusu ekibinin yeni projesi büyük ses getirecek gibi gözüküyor.Proje Selçuklu İmparatorluğu’nun en görkemli dönemlerini anlatacak, işte detaylar.
 • BTC patlamasıyla ilgili şok iddia - iran

  BTC patlamasıyla ilgili şok iddia11.12.2014

  DÜNYA

  2008’de Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattında yüz milyonlarca dolar zarara yol açan patlamanın nedeninin siber saldırı olduğu öne sürüldü.Bloomberg’e göre saldırının büyüklüğü siber savaş tarihini değiştirdi.
 • 'İnternette bedava diye bir şey yok!' - iran

  'İnternette bedava diye bir şey yok!'11.12.2014

  TEKNOLOJİ

  Bilişim güvenliği şirketi F-Secure'un Finlandiyalı baş araştırmacısı Mikko Hypponen, insanların para vermeden aldıkları hizmetlerin bedelini mahremiyetleriyle ödediğini belirterek, "Aslında internette bedava hizmet diye bir şey yok" dedi.
 • Ertuğrul ÖZKÖK

  Fahri ajan olarak bildiriyorum - iran

  Fahri ajan olarak bildiriyorum10.12.2014

  YAZARLAR

  “ÇİFT hilal” Türk istihbarat terminolojisinde “top secret” anlamına geliyor.
 • '25 kuruşa bile müşteri bulamıyoruz' - iran

  '25 kuruşa bile müşteri bulamıyoruz'10.12.2014

  EKONOMİ

  HATAY’ın Samandağ İlçesi’ndeki mandalina ve maydanoz üreticileri, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan Suriye sınır kapılarının kapalı olmasından dolayı büyük darbe yediklerine dikkat çektiler.Ürün fiyatlarının da çok düşük olduğunu vurgulayan üreticiler, bu nedenle toplamak için masraf yapacaklarına ürünlerin tarlada kalmasının daha iyi olduğunu söyledi.Yıllık 61 bin ton narenciyenin üretildiği Samandağ İlçesi’ndeki mandalina üreticilerinden Salim Fırıncıoğulları, başta mandalina olmak üzere narenciyeye 25 kuruşa dahi müşteri bulamadıklarını söyledi.
 • İran'da yolsuzluk operasyonu: 20 kişi gözaltında - iran

  İran'da yolsuzluk operasyonu: 20 kişi gözaltında10.12.2014

  EKONOMİ

  Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde yapılan yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili aralarında önceki hükümetten üst düzey bürokratların da olduğu 20 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.Türkiye'de Rıza Sarraf ile de ilişkisi olduğu iddia edilen Babek Zencani isimli işadamı, yolsuzluk soruşturmalarının odağında bulunuyor.
 • Motosikletle 10 ülke gezdi, 22 bin kilometre yol yaptı - iran

  Motosikletle 10 ülke gezdi, 22 bin kilometre yol yaptı10.12.2014

  Ege

  BODRUM'da yaşayan 51 yaşındaki Namık Kemal Başbay, 4 yıl önce kullanmaya başlayıp tutkunu olduğu motosikletiyle 103 gün önce çıktığı Güney Asya turu kapsamında 22 bin kilometre yol kat ederek 10 ülke gezdi.Dil eksikliği nedeniyle zorlandığını belirten Başbay, 103 günlük tur kapsamında yerel kültürleri yerel kültürleri tanıma fırsatı yakaladığını kaydetti.
 • Meclis'te 2015 yılı bütçe görüşmeleri başladı - iran

  Meclis'te 2015 yılı bütçe görüşmeleri başladı10.12.2014

  GÜNDEM

  2015 yılı bütçe görüşmeleri Meclis Genel Kurulu'nda başladı.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin, 2014 yılında bir miktar yavaşlayarak yüzde 3,3 büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirterek, "Bugün 3.çeyrek rakamı çıktı; yüzde 1,7.Bu aslında öngördüğümüze yakın, biz yüzde 2,2 olarak görüyorduk.Buradaki temel sapma tarım sektöründen kaynaklanıyor" dedi.CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi ve dış politikasını eleştirdi.HDP Grubu adına konuşan Hakkâri Milletvekili Adil Zozani ise, Türkiye'de fiili bir başkanlık sisteminin uygulandığını söyledi.Zozani'den sonra Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli de konuştu.
içinde

İran


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz