İran

 • Behmeni suçlamaları reddetti - iran
  Behmeni suçlamaları reddetti26.01.2015
  Ekonomiİranda yolsuzlukla suçlanan işadamı Babek Zencani ve eski hükümet mensuplarıyla olan bağlantısı konusunda yaşanan gerginlik büyüyor.İran eski Merkez Bankası Başkanı Mahmud Behmeni,Zencaniyle bağlantısının olduğuna yönelik Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından yapılan suçlamaları reddetti.
 • Suriye ve Irak'taki iç karışıklıklar havuç üreticilerini de vurdu - iran
  Suriye ve Irak'taki iç karışıklıklar havuç üreticilerini de vurdu26.01.2015
  EkonomiTürkiye havuç üretiminin yaklaşık yüzde 60'ını tek başına karşılayan Konya'nın Kaşınhanı Mahallesi'ndeki üreticiler, ihracatta daha fazla söz sahibi olabilmek için Suriye ve Irak'taki iç karışıklıkların bitmesini bekliyor.Kısıtlı arazi imkanına rağmen 350-400 bin ton havuç üreten irili ufaklı 52 işletme, bunun 200 ila 250 bin ton arasındaki kısmını başta Suudi Arabistan, Ürdün, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye ve Irak olmak üzere Ortadoğu ülkeleri ile Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, Azerbaycan, Rusya gibi ülkelere ihraç ediyor.
 • Rusya İran’a S-300 füzeleri verebilir - iran
  Rusya İran’a S-300 füzeleri verebilir20.01.2015
  PlanetRUSYA Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve İranlı mevkidaşı Hüseyin Dehkan kapsamlı bir askeri işbirliği anlaşmasına imza attı.
 • Arjantinli savcı intihara mı sürüklendi - iran
  Arjantinli savcı intihara mı sürüklendi20.01.2015
  PlanetARJANTİN Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner’i, 1994’te bir Yahudi merkezine düzenlenen ve 84 kişinin öldüğü saldırıda İran’ın rolünü örtbas etmeye çalışmakla suçlayan ve bu iddialarını parlamentoda açıklamasından bir gün önce kendi evinde cesedi bulunan Arjantinli savcı Alberto Nisman’ın (51) ön otopsisinden ‘ölümünde başkasının müdahalesi olmadığı’ çıktı.
 • Yıkıcı yıldırımlar beklesin - iran
  Yıkıcı yıldırımlar beklesin20.01.2015
  PlanetİSRAİL’in geçen pazar Golan Tepeleri’ne 7 km uzaklıktaki Suriye’nin Kuneytra kentinde Lübnan’da üslü Şii Hizbullah ve İran askerlerine düzenlediği hava saldırısının yankıları sürüyor.
 • Ahmet HAKAN

  Allah karikatür karşısında ne yapılması gerektiğini Kuran’da söylüyor - iran
  Allah karikatür karşısında ne yapılması gerektiğini Kuran’da söylüyor20.01.2015
  YazarlarHazreti Peygamber’in karikatürünün çizilmesi karşısında Müslümanlar rencide oluyorlar.Bu konuda ne diyorsunuz?
 • Ertuğrul ÖZKÖK

  Önceki gün çok önemli şeyler oldu - iran
  Önceki gün çok önemli şeyler oldu20.01.2015
  YazarlarÖNCEKİ gün Saray’da 8.5 saatlik başkanlık toplantısı yapılırken, dünyada MİT dosyalarına “çift hilal” (çok gizli) damgalı çok önemli şeyler oldu.
 • ABD Başkanı Obama beklenen konuşmasını yaptı - iran
  ABD Başkanı Obama beklenen konuşmasını yaptı20.01.2015
  PlanetABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Kongresi’nde yaptığı geleneksel Birliğin Durumu konuşmasında, İran'a uygulanacak yeni yaptırımların diplomasinin çökmesine ve Tahran'ın nükleer programına yeniden başlamasına neden olacağını belirterek, "Bu mantıklı değil.Bu nedenle bu gelişmeyi tersine çevirme tehdidini içeren herhangi bir yaptırım tasarısını veto edeceğim.Amerikan halkı bizden sadece son çare olarak savaşa gitmemizi bekliyor ve bu akla bağlı kalmaya niyetliyim" diye konuştu.
 • BM Güvenlik Konseyi, Yemen'deki Husi baskınını kınadı - iran
  BM Güvenlik Konseyi, Yemen'deki Husi baskınını kınadı20.01.2015
  PlanetYemen'de Şii Husilerin, başkent Sana’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı basıp ele geçirmesinin yankıları sürüyor.Gelişmeleri kınayan BM Güvenlik Konseyi ateşkes çağrısı yaparken, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin seçimle gelmiş meşru otorite olduğunun altını çizdi.
 • Savcı Nisman'ın eski eşi, Nisman'ın intihar ettiğine inanmadığını söyledi - iran
  Savcı Nisman'ın eski eşi, Nisman'ın intihar ettiğine inanmadığını söyledi20.01.2015
  PlanetArjantin'de devlet başkanını 1994'teki terör saldırısıyla ilgili soruşturmada İran ile gizlice anlaşmaya varmakla suçlayan Savcı Alberto Nisman'ın eski eşi Sandra Arroyo, Nisman'ın intihar ettiğine inanmadığını belirtti.
 • Verda ÖZER

  Ankara’da dış politika turu - iran
  Ankara’da dış politika turu19.01.2015
  YazarlarGEÇTİĞİMİZ hafta devletin en üst kademesinden art arda açıklamalar geldi.İsrail, Mısır ve Kuzey Suriye’deki (Rojava) Kürt oluşumuna yönelik.
 • Yemen’de Saray’ı kuşattılar - iran
  Yemen’de Saray’ı kuşattılar19.01.2015
  PlanetYemen’in başkenti Sanaa’da Şii Husiler Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı kuşattı, devlet televizyonu ile resmi haber ajansı SABA ofisini ele geçirdi.Saatler süren çatışmaların ardından akşam saatlerinde ateşkes sağlandığı açıklandı.
 • Başkanı suçlayan savcı ölü bulundu - iran
  Başkanı suçlayan savcı ölü bulundu19.01.2015
  PlanetArjantin Devlet Başkanı Kirchner’i 1994 yılında Buenos Aires’te 85 kişinin öldüğü İsrail Kültür Merkezi’ne düzenlenen saldırıyla ilgili olarak İran’ı aklamaya çalışmakla suçlayan savcı Alberto Nisman, evinin banyosunda ölü bulundu.Nisman’ın ölüm haberinin tam da parlamentoya konuyla ilgili delil sunacağı günün öncesine denk gelmesi şüpheyi arttırdı.
 • İran: İstanbul ve Dubai'ye 20 milyar dolar gönderildi - iran
  İran: İstanbul ve Dubai'ye 20 milyar dolar gönderildi19.01.2015
  Planetİran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, tutuklu işadamı Babek Zencani ve Türkiye'yle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.
 • ''Altın Ayı'' için 19 film yarışacak - iran
  ''Altın Ayı'' için 19 film yarışacak19.01.2015
  Avrupa5-15 Şubat tarihleri arasında 65.'si yapılacak Berlinale Film Festivali'nde Altın Ayı için 19 film yarışacak.Festival boyunca dünyanın her yerinden 400'den fazla film sinemaseverle buluşacak.Festivalin yan bölümlerinden Forum'da Nefesim Kesilene Kadar', Generasyon'da ise 'Gri Bölge' ile 'Kar Korsanları' gösterilecek.Halil Altındere kısa film jürisinde görev yapacak.
 • "Klimacılar"dan 4,4 milyar dolarlık ihracat - iran
  "Klimacılar"dan 4,4 milyar dolarlık ihracat19.01.2015
  EkonomiTürk iklimlendirme sektörünün geçen yılki ihracatı, önceki yıla göre yüzde 5,4'lük artışla 4 milyar 424 milyon 526 bin dolar olarak gerçekleşti.Türkiye'nin 2023 Vizyonu'na 25 milyar dolarlık ihracatla katkı sağlamayı hedefleyen iklimlendirme sektörü, çevre ülkelerdeki krizler nedeniyle kötü bir yılı geride bıraktı.Sektör, söz konusu dönemde ihracatını arttırma başarısı gösterse de hedeflediğinin gerisinde kaldı.
 • Asya Kupası'nda Japonya ve Irak çeyrek finalde - iran
  Asya Kupası'nda Japonya ve Irak çeyrek finalde19.01.2015
  Futbol2015 Asya Kupası'ndaki grup karşılaşmaları, D Grubu'nda oynanan 2 maçla tamamlandı.
 • İran'ın petrol sınırı 25 dolar - iran
  İran'ın petrol sınırı 25 dolar19.01.2015
  Ekonomiİran Petrol Bakanı Namdar Zanganeh İran’ın petrol fiyatlarına dayanma eşiğinin 25 dolar olduğunu söyledi.Petrol fiyatları şu sıralar 48-50 dolar bandında seyrediyor.
 • Yemen'de cumhurbaşkanlığı sarayına Husi baskını - iran
  Yemen'de cumhurbaşkanlığı sarayına Husi baskını19.01.2015
  PlanetYemen’in başkenti Sana’da Şii Husiler cumhurbaşkanlığı sarayına girdi.
 • TBMM'de tarihi oturum - iran
  TBMM'de tarihi oturum19.01.2015
  Gündem4 eski Bakan’la ilgili oylama öncesinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeler sürüyor.MHP'li Oktay Vural Zafer Çağlayan'ın annesinin hayatını kaybetmesi nedeniyle AK Parti'ye oylamanın ertelenmesini teklif ettiklerini söyledi.Vural AK Partililerin teklifi kabul etmediğini belirtti.
 • Vizesiz gidebileceğiniz 7 şehir - iran
  Vizesiz gidebileceğiniz 7 şehir18.01.2015
  SeyahatYarıyıl tatiline sayılı günler kaldı.Henüz bir tatil hazırlığınız ya da planınız yoksa da telaşlanmayın.Dilediğinizde çantanızı alıp vizesiz yurtdışı tatiline çıkabileceğiniz 7 farklı adres sizi bekliyor.
 • Uğur Ergan

  Akça'dan siyah beyaz Anadolu - iran
  Akça'dan siyah beyaz Anadolu18.01.2015
  YazarlarCumhuriyet dönemi Türk resminin en üretken ressamları kimler diye sorulsa, sayılacak isimler arasında sanırım Sabri Akça ön sıralarda gelir.
 • Arjantin Devlet Başkanı hakkında soruşturma açan savcı ölü bulundu - iran
  Arjantin Devlet Başkanı hakkında soruşturma açan savcı ölü bulundu18.01.2015
  PlanetArjantin Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner hakkında suç duyurusunda bulunan savcı Alberto Nisman evinin banyosunda ölü bulundu.
 • Kılıçdaroğlu'ndan hükümete eleştiri - iran
  Kılıçdaroğlu'ndan hükümete eleştiri18.01.2015
  GündemCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "AKP yeni Osmanlıcılık adı altında 20.Yüzyılın başında çökmüş bir hareketi yeniden ambalajlayarak uygulamaya koymaya çalışıyor" dedi.
 • Asya Kupası'nda İran ve BAE çeyrek finalde - iran
  Asya Kupası'nda İran ve BAE çeyrek finalde18.01.2015
  Son Dakika2015 Asya Kupası, C Grubu'nda oynanan 2 maçla devam etti.
 • İranlı komutan İsrail saldırısında öldü - iran
  İranlı komutan İsrail saldırısında öldü18.01.2015
  Planetİran, üst düzey bir Devrim Muhafızları komutanının, İsrail'in Suriye'de düzenlediği hava saldırısında öldüğünü doğruladı.
 • İran Cumhurbaşkanı Ruhani, çalışma ofisine metroyla gitti - iran
  İran Cumhurbaşkanı Ruhani, çalışma ofisine metroyla gitti18.01.2015
  Planetİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Temiz Hava Günü" nedeniyle, taşıtların oluşturduğu hava kirliliğine dikkat çekmek için çalışma ofisine metro ile gitti.
 • İran Milli Takımı'nda kadın taraftarlarla selfie çekmek yasak! - iran
  İran Milli Takımı'nda kadın taraftarlarla selfie çekmek yasak!18.01.2015
  Futbolİran Futbol Federasyonu, Avustralya'da düzenlenen Asya Kupası'nda mücadele eden milli takım futbolcularının, kadın taraftarlarla selfie çekmesini yasakladı.Bu yasağın sebebi ise, kaleci Alireza Haghighi için tribünde 'Benimle evlenir misin' yazılı pankart açan bir kadın.
 • AK Partili Ensarioğlu: Plakasını da yüzünü de gizleyen provokatördür - iran
  AK Partili Ensarioğlu: Plakasını da yüzünü de gizleyen provokatördür18.01.2015
  GündemAK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Şırnak’ın Cizre İlçesi’ndeki olayları değerlendirirken, "Plakasını da yüzünü de gizleyen provokatördür, amacı bellidir.Bu sadece emniyet araçlarında değil sivil araçlarda da var" dedi.Ensarioğlu, çözüm süreci kapsamında Mart ayında tam bir çatışmasızlık ve eylemsizlik hali beklediklerini söyledi.
 • Öğrencilerden küresel barışa katkı - iran
  Öğrencilerden küresel barışa katkı17.01.2015
  EğitimDoğa Koleji öğrencilerinin organize ettiği Küresel Barış Zirvesi’ne, 19 ülkenin diplomatları katıldı.
 • İran'da Clooney'i manşete taşıyan gazete kapatıldı - iran
  İran'da Clooney'i manşete taşıyan gazete kapatıldı17.01.2015
  PlanetClooney’nin Charlie Hebdo desteği İran’da gazete kapattırdı.İran’da George Clooney’nin “Ben Charlie Hebdo’yum” sözlerini manşetten veren Mardom e-Emooz gazetesi kapatıldı.
 • Kaçakları ölümden sahil güvenlik kurtardı - iran
  Kaçakları ölümden sahil güvenlik kurtardı17.01.2015
  GündemÇanakkale'de yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmeye çalışan 4’ü kadın 29 yabancı uyruklu kaçak, su alan botları batmak üzereyken Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince son anda kurtarıldı.
 • Çin ve Özbekistan 2.turda - iran
  Çin ve Özbekistan 2.turda17.01.2015
  FutbolAsya Futbol Konfederasyonu tarafından düzenlenen 2015 Asya Kupası, B Grubu'nda oynanan 2 maçla devam etti.
 • Clooney'nin desteği İran'da gazete kapattırdı - iran
  Clooney'nin desteği İran'da gazete kapattırdı17.01.2015
  Avrupaİran’da ABD’li ünlü oyuncu George Clooney’nin Altın Küre ödül töreninde sarf ettiği “Ben Charlie’yim” sözlerini manşetten veren 'Mardom-e-Emrooz' (Bugünün insanları) isimli gazete kapatma cezası aldı.
 • Kuran Peygamber resmini yasaklamıyor, yasak sonra çıktı - iran
  Kuran Peygamber resmini yasaklamıyor, yasak sonra çıktı17.01.2015
  Hayatİslam, Hz.Muhammed’in resmedilmesini yasakladı mı? Bugünkü yasağın tarihsel kaynağı ne? Hz.Muhammed geçmişte nasıl tasvir edildi? Charlie Hebdo saldırısından beri aklımızda dönüp duran soruları yönelttiğimiz uzmanlar hemfikir: Kuran’da böyle bir yasak yok.
 • Sarıkamış'ta Off-Road heyecanı - iran
  Sarıkamış'ta Off-Road heyecanı17.01.2015
  Spor Diğer3.Sarıkamış Off-Road Oyunları, ilk etap yarışmalarıyla Sarıkamış ilçesinde başladı.
 • Naci Cem Öncel

  16 devlet nereden çıktı? - iran
  16 devlet nereden çıktı?17.01.2015
  YazarlarTarihteki ‘16 bağımsız büyük Türk devleti’ meselesi, Cumhurbaşkanlığı forsunun belirsizliklerle dolu hikayesine bağlı.
 • Giyimcilerden İran çıkarması - iran
  Giyimcilerden İran çıkarması16.01.2015
  AnkaraAnkara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD), 1-4 Şubat tarihleri arasında İran’da düzenlenecek olan Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Fuarı’na katılmak için İran’a çıkarma yapmaya hazırlanıyor.
 • Savaş ÖZBEY

  Lokum İstanbul - iran
  Lokum İstanbul16.01.2015
  Yazarlarİstanbul’da yapılır dünyaca tanınır.
 • ABD'den Suriyeli muhaliflerin eğitimi için Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'a 1000 asker - iran
  ABD'den Suriyeli muhaliflerin eğitimi için Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'a 1000 asker16.01.2015
  PlanetABD Başkanı Obama, Paris saldırılarının ardından bir kez daha terörle mücadele sözü verdi.Öte yandan Amerikan Yönetimi; Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’la görüşmeleri süren, Suriyeli muhalifler için eğit-donat programına 400 Amerikalı eğitmen ve onlara destek birimi olarak birkaç yüz Amerikan personelinin tahsis edildiğini duyurdu.Pentagon Sözcüsü John Kirby, bu sayının 1000'i aşabileceğini belirtti.
 • Yalçın BAYER

  Andımız kalktı, yerine ne geldi: ‘Din’ eğitimi - iran
  Andımız kalktı, yerine ne geldi: ‘Din’ eğitimi16.01.2015
  YazarlarANAOKULLARINDAN başlayarak üniversiteler de dahil olmak üzere, örgün ve yaygın bütün eğitim kurumlarında, “değerler eğitimi” başlığı altında bir seminer verilmesi programa alındı.
 • İran'da bir gazete kapatıldı - iran
  İran'da bir gazete kapatıldı16.01.2015
  Planetİran'da yayın yapan Merdom-i İmruz gazetesinin, yayınında Fransız dergisi Charlie Hebdo'yla ilgili hakaret içerikli öğelere yer verdiği gerekçesiyle kapatıldığı bildirildi.
 • Gila BENMAYOR

  Yaman çelişki ILO’nun raporunda - iran
  Yaman çelişki ILO’nun raporunda15.01.2015
  YazarlarYAMAN çelişkiyi bir kez daha birkaç gün önce yayınlanan ILO’nun (Uluslararası Çalışma Örgütü) İş Hayatında ve Yönetimde Kadın Raporu ortaya koydu.
 • Emre KIZILKAYA

  Beştepe'deki 16 savaşçı - iran
  Beştepe'deki 16 savaşçı14.01.2015
  YazarlarCumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki '16 savaşçı'yı bir hata veya komiklik olarak görmek doğru değil.Bu sahne, Erdoğan ve Erbakan gibi büyük siyasetçiler çıkarmış Türk İslamcılığının, ideolog olarak ancak Necip Fazıl'ı üretebilmiş olmasının doğal bir sonucu.
 • Aşk ve hasret şarkılarıyla Ankara’ya geliyor - iran
  Aşk ve hasret şarkılarıyla Ankara’ya geliyor14.01.2015
  AnkaraYıldızı hızla parlayan dünyaca ünlü güzel şarkıcı Mor Karbasi, Avrupa turnesi kapsamında 21 Ocak’ta Başkent’te konser verecek.Korbasi, dünya müziğinin yeni genç divalarından biri olarak gösteriliyor.
 • Acem-Blues ustası Mohsen Namjoo geliyor - iran
  Acem-Blues ustası Mohsen Namjoo geliyor14.01.2015
  Ankara‘İran'ın Bob Dylan'ı olarak adlandırılan Acem-Blues ustası Mohsen Namjoo, Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri kapsamında Türkiye’deki hayranlarının karşısına çıkacak.
 • Türkiye ve İran anlaştı - iran
  Türkiye ve İran anlaştı14.01.2015
  EkonomiKarşılıklı taşımacılık yapmak üzeren İran topraklarına giren Türk araçlarından bu geceden itibaren akaryakıt fiyat farkı litre başına 1,60 avrodan 0,30 avroya düşürülecek.
 • Nejat İşler için Ankara dostluk ve mutluluk - iran
  Nejat İşler için Ankara dostluk ve mutluluk13.01.2015
  AnkaraNejat İşler, Tatbikat Sahnesi’nde düzenlenen söyleşide Ankara’yla ilgili, “Bir şekilde Ankara’da olmak güzel ve bu bana mutluluk veriyor.Ankara, bende iyi dostlukları çağrıştırıyor” dedi.
 • Altın ithalatında büyük düşüş - iran
  Altın ithalatında büyük düşüş13.01.2015
  EkonomiTürkiye'nin altın ithalatı 2014 yılında, bir önceki yıla göre çok sert düşerek yüzde 57 azaldı.2013 yılında ithal edilen enerji karşılığında İran'a altın verilmesi altın ithalatındaki rekorun önemli faktörlerinden biriydi.Bu ticarette de Reza Zarrab önemli rol oynuyordu.2014'te İran'ın altın talebinin ortadan kalkmasının yanı sıra altın fiyatların düşmesiyle artan talep de altın ithalatının düşmesinde önemli rol oynadı.Altın ihracatı konusunda televizyonda açıklamalar yapan Reza Zarrab, "Cari açığın yüzde 15'ini ben kapattım" demişti.Zarrab'ın bu sözü hükümet tarafından da tepkiyle karşılanmıştı.
 • 4 bakan için AYM’ye başvuru - iran
  4 bakan için AYM’ye başvuru13.01.2015
  Gündemİstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 17 Aralık yolsuzluk operasyona ilişkin verdiği takipsizlik kararının kesinleşmesi ardından 8 vatandaş, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.Yüksek Mahkemeye verilen dilekçede, dosyanın kapatılması ile hem yargının hem siyasetin töhmet altında kaldığı iddia edildi.
içinde

İran


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz