MENÜ

Pakistan

Pakistan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pakistan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 23.099 Pakistan haberi bulunmuştur.

Pakistan veya resmi adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti, Güney Asya'da bir ülkedir. Umman Denizi'ne 1.046 km kıyısı vardır. Batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin Halk Cumhuriyeti, doğusunda Hindistan vardır. Nüfus bakımından dünyada 6. olup,1947'de İngiliz sömürgesindeki Hindistan'dan, yaşanan kanlı bir mücadele sonrası ayrılarak 14 Ağustos 1947'de kurulmuştur. Daha sonrasında yine bir bölünme yaşayıp batısı bugünkü Pakistan, doğusu ise Bangladeş olmuştur. Pakistan'da Pencap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan olmak üzere 4 eyalet vardır v federal başkenti İslamabad'dır.

Pakistan Haberleri

Pamuk tüketimi 27,5 milyon tona ulaşıyor

Pamuk tüketimi 27,5 milyon tona ulaşıyor

Tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin ana hammaddesi pamuğun kaderinin belirlendiği Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi’nin 77. Genel Kurul Toplantısı, Fil Dişi Sahili’nde gerçekleştirildi. 2018/19 sezonunda, dünya pamuk tüketiminin 27,5 milyon tona ulaşacağı ifade edildi.

14.12.2018Ekonomi
Asya seyahatinde mutlaka dikkat edilmesi gerekenler

Asya seyahatinde mutlaka dikkat edilmesi gerekenler

Yabancı bir ülkeye gittiğinizde dikkat etmeniz gereken şeyler vardır; siyasal, dinsel, kültürel bakımdan hassas olmanızı gerektiren konular. Batı’da yetişmiş birinin Asya ülkelerinde nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmesi beklenemez. Farklı milletleri ve dinleri barındıran Asya, homojen bir yapıya sahip değil elbette. Ama sık sık bu ülkelere gidip gelenlerin bu konudaki uyarılarını dikkate almakta fayda var. BBC yazarlarından John Krich, Asya seyahatinde mutlaka dikkat edilmesi gerekenleri listeledi. İşte detaylar...

14.12.2018Seyahat
Asker ve polisin gücüne güç kattı 2019 için 30 bin talep

Asker ve polisin gücüne güç kattı! 2019 için 30 bin talep

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale Silah Fabrikasında yerli ve milli imkanlarla üretilen Milli Piyade Tüfeği MPT-76, asker ve polisin gücüne güç katmaya devam ediyor.

13.12.2018Gündem
Türkiye ve Pakistan Asyada kilit rol oynayan iki büyük ülkedir

"Türkiye ve Pakistan Asya'da kilit rol oynayan iki büyük ülkedir"

Pakistan Parlamentosu'ndan Senatör Dr. Muhammed Ali Saif, Türkiye ile Pakistan arasındaki yakın ilişkilerin tarihinin Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk dönemine dayandığını belirterek, "Yani Alt Kıta Müslümanlarının İstiklal Savaşı’na verdiği desteğe kadar uzanıyor. Bu nedenle, Pakistanlıların Atatürk'ün liderliğine karşı özel bir saygıları vardır." dedi.

13.12.2018Dünya
Hackerlar bu kez biyometrik verileri çalıyor

Hacker'lar bu kez biyometrik verileri çalıyor!

Geçtiğimiz yıl, finans kuruluşlarının karşı karşıya kaldığı dijital tehditler açısından oldukça hareketliydi. Siber suç grupları yeni sızma yöntemleri denerken saldırılar daha geniş bir coğrafyaya yayıldı. Kaspersky Lab’ın topladığı KSN istatistiklerine göre, META (Orta Doğu, Türkiye ve Afrika) bölgesinde bankacılık ile ilgili zararlı yazılım saldırıları %17 artarak, 2018 başından bu yana yaklaşık yarım milyara ulaşmış oldu.

13.12.2018Teknoloji
Savunma Sanayii Başkanından çok önemli açıklama

Savunma Sanayii Başkanı'ndan çok önemli açıklama

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Gelecek hafta Pazartesi günü bir Uzak Doğu ülkesine ATAK ihracatı ile ilgili son adımı atmak üzere bir ziyaret planlıyoruz" dedi. Başkan Demir açıklamasının devamında "Yeni nesil ATAK projemize, MMU ve Hürjet projelerimize şimdiden ortaklık talepleri var" şeklinde konuştu.

12.12.2018Ekonomi
Uçakta acı olay Havalimanına indiğinde artık çok geçti

Uçakta acı olay! Havalimanına indiğinde artık çok geçti

TÜRK Hava Yolları (THY)'nın İslamabad-İstanbul seferini yapan tarifeli uçağındaki yolcularından 71 yaşındaki Mustafa Ahmet Awan kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

11.12.2018Gündem
Nikki Haley’den sert çıkış: ABD Pakistana bir dolar bile vermemeli

Nikki Haley’den sert çıkış: ABD Pakistan'a bir dolar bile vermemeli!

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, "ABD, Pakistan'a kendine çekidüzen verene kadar bir dolar bile vermemeli." dedi.

11.12.2018Dünya
Okul başkanına anlamlı ödül

Okul başkanına anlamlı ödül

2002’den çalışmalarıyla barışa katkı sağlayan liderlere verilen ‘Gusi Barış Ödülü’ne bu yıl ‘Dünya Barışına Eğitim Yoluyla Katkı’ kategorisiyle Sainte Pulcherie Mezunları Öğretim Eğitim Vakfı Yeni Nesil Okulları Başkanı Faruk Cengiç layık görüldü.

11.12.2018Eğitim
Siber güvenlikte ihracat başarısı

Siber güvenlikte ihracat başarısı

Türk savunma sanayisinin ihraç ettiği ürün ve hizmetlere "siber güvenlik eğitimi" de eklendi. Kazakistan'da kamu ve özel sektör yöneticilerine siber güvenlik eğitimi veren STM, bu alanda ilk ihracatını gerçekleştirdi. Türkiye'deki Siber Füzyon Merkezi'nin benzerinin bu ülkede kurulması ve siber güvenlik yarışmalarıyla iş birliğinin genişletilmesi amaçlanıyor.

11.12.2018Ekonomi
Siber güvenlikte ihracat başarısı

Siber güvenlikte ihracat başarısı

Türk savunma sanayisinin ihraç ettiği ürün ve hizmetlere yenileri ekleniyor.

11.12.2018Teknoloji
5 ülke konsorsiyum oluşturacak

5 ülke konsorsiyum oluşturacak

Özbekistan, Rusya, Kazakistan, Afganistan ve Pakistan "Mezar-i Şerif-Kabil-Peşaver" demir yolunun inşası için ortak çalışma grubu ve mali konsorsiyum oluşturacak.

11.12.2018Ekonomi
Careem Türkiyede taksilerle yola devam edecek

Careem Türkiye'de taksilerle yola devam edecek

Dubai merkezli araç çağırma uygulaması Careem, Türkiye’de sadece taksiler aracılığı ile gerçekleştireceği faaliyetlerini yeniden başlattı. Türkiye’de taksi imajını ve hizmetlerini iyileştirmek için önemli yatırımlar yapacaklarını vurgulayan Careem Gelişen Pazarlar Direktörü İbrahim Manna, şu anda sadece İstanbul ve Adana’da sundukları taksi çağırma hizmetlerini Türkiye geneline yaygınlaştırmak istediklerini ifade etti.

10.12.2018Ekonomi
Rusyadan suçlama: ABD terörizmi kullanıyor

Rusya'dan suçlama: ABD terörizmi kullanıyor

İran’ın başkenti Tahran’da, Türkiye, İran, Rusya, Çin, Pakistan ve Afganistan meclis başkanları, “Terörizmle ve Aşırıcılıkla Mücadele konulu Meclis Başkanları İkinci Toplantısı”nda bir araya geldi.

9.12.2018Dünya
Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüştü

Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüştü

TBMM Başkanı Binali Yıldırım İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

8.12.2018Gündem
ABDnin silahları El Kaide ve DEAŞın eline geçti

'ABD'nin silahları El Kaide ve DEAŞ'ın eline geçti'

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD'nin Orta Doğu bölgesine yönelik izlediği politikanın bölgeyi silah deposuna çevirdiğini ve Washington'un silahlarının El Kaide ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin eline geçtiğini söyledi.

8.12.2018Dünya
İrandan terörle mücadelede bölgesel iş birliği vurgusu

İran'dan terörle mücadelede bölgesel iş birliği vurgusu

İran Meclis Başkanı Laricani, "ABD'nin geçen yıl birçok DEAŞ militanını Afganistan'a nakletme girişimleri göz önüne alındığında İran, Çin, Pakistan, Türkiye, Rusya ve Afganistan'ın terörle mücadeledeki iş birliği çok önemli." dedi.

7.12.2018Dünya
Körfezde yeni kriz: Dikkat çeken vurgu

Körfez'de yeni kriz: Dikkat çeken vurgu

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Çabahar'daki intihar saldırısının yabancı destekli teröristler tarafından gerçekleştirildiğini ve bunun cezasız bırakılmayacağını belirtti.

6.12.2018Dünya
Pakistan hükümetinden 4 ayda ikinci istifa

Pakistan hükümetinden 4 ayda ikinci istifa

Pakistan Bilim ve Teknoloji Bakanı Azam Svati istifa etti.

6.12.2018Dünya
Savunma ve havacılık ihracatta rekora koştu

Savunma ve havacılık ihracatta rekora koştu

Savunma ve havacılık sanayisinin ihracat performansı 11 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 arttı. Kasım sonunda ulaşılan 1 milyar 782 milyon dolarla, geçmiş yıllardaki ihracat rakamları geride bırakıldı.

6.12.2018Ekonomi
ABDli Müslüman siyasetçinin görevinden alınması tartışma yarattı

ABD'li Müslüman siyasetçinin görevinden alınması tartışma yarattı

ABD'de Cumhuriyetçi Partinin Pakistan asıllı Bölge Başkanvekili Shafi'nin, Müslüman olduğu için görevinden alınması istendi. Bu talep partiyi ikiye böldü.

6.12.2018Dünya
Pakistan Başbakanından önemli Afganistan açıklaması

Pakistan Başbakanı'ndan önemli Afganistan açıklaması

Pakistan Başbakanı İmran Han, "Afganistan'a barış getirecek tüm çabaları destekleyeceğiz" dedi.

5.12.2018Dünya
Türkiye siber casusların hedefinde

Türkiye siber casusların hedefinde

Daha önce de özellikle Orta Asya ve Orta Doğu’da saldırılarda bulunan MuddyWater isimli grubun yönteminin kullanıldığı hedefli oltalama saldırısının yeni adresi Türkiye oldu.

5.12.2018Teknoloji
İrandan ABDye Basra Körfezi tehdidi

İran'dan ABD'ye Basra Körfezi tehdidi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "ABD bir gün İran petrolünün ihracatını durdurmak isterse Basra Körfezi'nden hiçbir şekilde petrol satılamayacağını da bilmelidir." dedi.

4.12.2018Dünya
Atak helikopteri Pakistan yolunda

Atak helikopteri Pakistan yolunda

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen, Pakistan'a Atak helikopteri ihracatına yönelik ihracat lisansını kısa sürede alacaklarını düşündüklerini bildirdi. Özmen, ihracat lisansı sorunu nedeniyle Pakistan'a teslimatın ertelendiğine yönelik haberlerin doğru olmadığını, programın planlandığı gibi devam ettiğini belirtti.

4.12.2018Teknoloji
Edirnede 126 düzensiz göçmen yakalandı

Edirne'de 126 düzensiz göçmen yakalandı

Edirne'de, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan 126 düzensiz göçmen yakalandı.

3.12.2018Gündem
Başvurular yapıldı Pakistan yolunda...

Başvurular yapıldı! Pakistan yolunda...

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen: "(Atak helikopterinde ihracat lisansı sorunu nedeniyle Pakistan'a teslimatın ertelendiği iddiası) Ortaya atılan haberler doğru değil, program olduğu gibi devam ediyor. İhracat lisansı için başvurduk ve kısa sürede alacağımızı düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

3.12.2018Ekonomi
Son dakika... Trumptan Pakistan Başbakanı Hana çağrı

Son dakika... Trump'tan Pakistan Başbakanı Han'a çağrı

Pakistan Başbakanı İmran Han, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisine mektup yazarak Afganistan'da çözüm için İslamabad yönetiminden destek istediğini söyledi.

3.12.2018Dünya
Amacım macera yaşarken yaşamları iyileştirmek

Amacım macera yaşarken yaşamları iyileştirmek

Kingsley Holgate, Afrika’da bulunan 54 ülkenin tamamına seyahat eden Güney Afrikalı bir gezgin. Kendini gittiği her yerde gördüğü sorunlara çözüm aramaya adadı. Sıtmayla mücadele etti, temiz içme suyuna ulaşamayanlara suyun nasıl filtre edileceğini öğretti. Şimdi de Cape Town’dan Katmandu’ya yola çıktı. Orada Asya gergedanlarının korunmasını sağlayacak... Yardımsever gezginle İstanbul’da yollarımız kesişti, öyküsünü ondan dinledik.

2.12.2018Hürriyet Pazar
Türk zırhlısıyla Afrikada yeni ihracat başarısı

Türk zırhlısıyla Afrika'da yeni ihracat başarısı

Yurt içinde ve dışında yaklaşık 500 adet Ejder Yalçın teslimatına imza atan Nurol Makina, ihracat yaptığı ülke sayısını 5'e çıkardı. Ejder Yalçın'ın en yeni kullanıcısı bir Afrika ülkesi olurken, bölgedeki olanakları değerlendirmek isteyen şirket, Pakistan'daki IDEAS Fuarı'na da ilk kez katıldı.

30.11.2018Ekonomi
Hindistandaki eşinin yanına gitmek için 5 buçuk aydır pedal çeviriyor

Hindistan'daki eşinin yanına gitmek için 5 buçuk aydır pedal çeviriyor

Hindistan'daki eşinin yanına gitmek için 5,5 ay önce Hollanda'dan bisikletle yola çıkan İngiliz gazeteci Oliver Burton, Kastamonu'ya geldi.

30.11.2018Seyahat
1.5 milyar dolarlık satış için ATAK’a motor seferberliği

1.5 milyar dolarlık satış için ATAK’a motor seferberliği

Pakistan'la yapılan 1.5 milyar dolarlık T129 ATAK helikopteri sözleşmesi için ABD Savunma Bakanlığı’nın izni beklenirken, ABD - Pakistan arasındaki gerginlik, Türkiye’yi motor konusunda yeni arayışlara yöneltti.

30.11.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Erivan izlenimleri (2) Paşinyan Ermenistan’daki yolsuzluk ekonomisini yıkabilecek mi?

Erivan’da pahalı İtalyan ve Fransız markaların neonlarının ışıldadığı mağazaların birbiri ardına dizildiği caddelerde yürürken bazı şeylerin ters gittiğini fark etmemek mümkün değil.

13.12.2018