MENÜ

Yerçekimi

Yerçekimi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yerçekimi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yerçekimi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 718 Yerçekimi haberi bulunmuştur.

Yerçekimi Haberleri

İsveç Parlementosunun rölyefini de yaptı...İlhan Komanın hayatından kesitler

İsveç Parlementosunun rölyefini de yaptı...İlhan Koman'ın hayatından kesitler

İlhan Koman'ın dikkat çeken yaşamı, önemli isimleri ve özel günler es geçmeyen Google'ın gündemindeki konu olmaya başladı. Yaşamı boyunca birçok esere imza atan İlhan Koman, Avrupa yaşantısında pek çok şey öğrenmiş ve uygulamalarını eserlerine yansıtmıştır. Peki, rölyefleri dikkat çeken İlhan Koman kimdir? İşte, hayatına dair detaylı bilgiler

17.06.2019Gündem
Einsteinı dünyaca ünlü yapan adam

Einstein'ı dünyaca ünlü yapan adam

Albert Einstein'ın dünya çapında tanınmadığı bir dönemi düşünmek zor. Ancak 1915'te görelilik teorisini tamamlamasının ardından bile, Almanya'nın dışında tanınmıyordu. Ta ki; İngiliz astronom Arthur Stanley Eddington araya girene kadar...

26.05.2019Teknoloji
Einstein’ın Görelilik Teorisi’ni 103 yıl  sonra ispatladık

Einstein’ın Görelilik Teorisi’ni 103 yıl sonra ispatladık

KARA DELİĞİ GÖRÜNTÜLEYEREK ÇIĞIR AÇAN EKİBİN İÇİNDEKİ TEK TÜRK

21.04.2019Hürriyet Pazar
Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ  geç değil

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil

Dünyanın geleceği için bir parça olsun endişelenen herkes nefesini tutmuş bu belgeseli bekliyor. Daha önce, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda gösterilmiş, izleyen ‘seçkinleri’ yerine çivilemişti. ‘Gezegenimiz’ (Our Planet), 5 Nisan Cuma günü bütün bölümleriyle Netflix’te olacak. BBC’nin ödüllü ‘Planet Earth’, ‘Blue Planet’ ve ‘Frozen Planet’ üçlemesinin yönetmeni Alastair Fothergill’in yapımcılığını üstlendiği belgesel, Doğal Yaşamı Koruma Derneği (WWF) işbirliği ile hayata geçiriliyor. İngilizce seslendirmesini doğa belgesellerinin efsane sesi Sir David Attenborough yaptı. Türkçede sesiyle hayat verecek isim ise ünlü tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Mazlum Kiper olacak. Alastair Fothergill ve ekibinin bir bölümüyle Kuzey Kutbu’nun kıyısındaki Svalbard’da buluştuk, çekim yaptıkları alanları kendi gözlerimizle gördük. Hatta şansımız yaver gitti, bir kutup ayısı ile yolumuz kesişti.

31.03.2019Hürriyet Pazar
NASA 2 ay boyunca otel odasında yatıp 100 bin TL kazanacak gönüllüler arıyor

NASA 2 ay boyunca otel odasında yatıp 100 bin TL kazanacak gönüllüler arıyor

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), yapay yerçekiminin sağlığa etkilerinin inceleneceği bir araştırma için 18,500 dolar (yaklaşık 100 bin TL) ücretle 2 ay boyunca bir odada yatmaktan başka hiçbir şey yapması gerekmeyen 24 gönüllü arıyor.

29.03.2019Teknoloji
Güneş Sistemi dışında keşfedilen gezegen sayısı 4 bine yaklaştı

Güneş Sistemi dışında keşfedilen gezegen sayısı 4 bine yaklaştı

Son 25 yılda dünyadaki ve uzaydaki teleskopların çalışmaları sayesinde Güneş Sistemi dışında keşfedilen gezegenlerin sayısında büyük artış yaşandı.

24.03.2019Dünya
Halikarnas matematikçisi

Halikarnas matematikçisi

Kuramsal matematikçi Ercüment Ortaçgil’in araştırma konusu, uzay denilen geometrik şekilleri çalışan topoloji ve daha özel (türevlenebilir) uzayları çalışan diferansiyel geometri. 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden emekli olan Ortaçgil’in kaleme aldığı ‘An Alternative Approach to Lie Groups and Geometric Structures’ (Lie Gruplarına ve Geometrik Yapılara Alternatif Yaklaşım) kitabı Oxford University Press tarafından yayımlandı. Emekli olduktan sonra Bordum'da yaşamaya başlayan ve matematik kuramlarına katkıda bulunan nadir Türk matematikçilerden biri olan Ercüment Ortaçgil ile kitabını konuştuk...

12.03.2019Kitap Sanat
51. SİYAD Ödülleri sahiplerini buldu

51. SİYAD Ödülleri sahiplerini buldu

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen 2018 yılı Türkiye Sinemasının 'En İyileri', 51. SİYAD Ödül Töreni’nde açıklandı. Sinema yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve oyuncular Beyoğlu’nun çok sesli ve çok renkli yeni mekânı Anahit Sahne’de 27 Şubat Çarşamba akşamı bir araya geldi.

28.02.2019Kitap Sanat
51. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri sahiplerini buldu

51. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri sahiplerini buldu!

2018 yılı Türkiye Sineması'nın 'En İyileri', 51. SİYAD Ödül Töreni’nde açıklandı.

28.02.2019Keyif
Emin Turhan Evin Sanat Galerisinde

Emin Turhan Evin Sanat Galerisi'nde

Çalışmalarını ifadeci resmin çok aşamalı yapısı üzerine düşünerek ilerleten, kuşağının öncü sanatçılarından Emin Turan, 'Ark/Runnel' isimli yeni sergisi Evin Sanat Galerisi'nde izleyicileri ile buluşuyor.

18.02.2019Kitap Sanat
Sevda Ferdağa Siyad onuru

Sevda Ferdağ'a Siyad onuru

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 51. SİYAD Türkiye Sineması Ödül Töreni’nde Onur Ödülleri’nin oyuncu Sevda Ferdağ ile belgesel sinemacılar Ethem Özgüven ve Petra Holzer’e, Emek Ödülü’nün ise Beyoğlu Sineması’nı yaşatma kampanyası gönüllüleri ve çalışanlarına verileceğini açıkladı.

1.02.2019Kitap Sanat
Dünyanın manyetik alanı neden değişiyor ve bunun etkileri neler olabilir

Dünyanın manyetik alanı neden değişiyor ve bunun etkileri neler olabilir?

Yerkürenin manyetik alanında meydana gelen beklenmedik hareketler bilim insanlarının ilgisini çekti.

18.01.2019Teknoloji
Efe bir oyuncuyumdur

"Efe bir oyuncuyumdur"

Yıllardır ekranlarda izlediğimiz, eksiksiz diksiyonuyla milyonların sevgisini kazanan Çiğdem Tunç’la; iki yıl önce kurduğu Çiğdem Tunç Tiyatrosu’nu, bu günlerde sahneye koyup rol aldığı, heyecanını yaşadığı yeni oyunu Binbir Gece Masalları’nı ve hayatı konuştuk.

20.11.2018Keyif
Gelişime en açık gençler Türkiye ve Meksikadan

Gelişime en açık gençler Türkiye ve Meksika'dan

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Studio-Sustain ve Tokyo Space Dance iş birliğiyle sıra dışı bir etkinlik gerçekleştirdi. 5 gün süren Fluid Objects/Akışkan Objeler atölyesinde Tetsuro Fukuhara ile öğrenciler, Japonya’ya has bir dans olan “Butoh”yu tanıdı.

1.11.2018Kampüs
Dünya dışı yaşam arayışımızdaki 11 gerçek

Dünya dışı yaşam arayışımızdaki 11 gerçek

Bu, insanoğlunun yüzyıllardır kafa yorduğu ve bilim insanlarının iyi bir yanıt ya da herhangi bir yanıt vermeye uğraştığı bir soru. Bu bilgiyi elde etme mücadelesinde büyük astronomik buluşlar yapıldı, pek mümkün görünmeyen teoriler üretildi ve bir sürü ilginç gerçek ortaya çıktı. Ama kesinlikle bilinen tek bir şey var, oralarda bir yerlerde uzaylılar varsa, büyük ihtimalle gezegenlerin yaşama elverişli bölgelerinde olacaklar.

13.10.2018Teknoloji
Güneş Sisteminin en dış çemberinde yeni bir cisim keşfedildi

Güneş Sistemi'nin en dış çemberinde yeni bir cisim keşfedildi

Güneş sisteminde dokuzuncu gezegen arayışları sırasında, Plüton’un da ötesinde, yörüngede dönen uzak bir cüce gezegenin varlığı ortaya çıktı.

5.10.2018Teknoloji
Son dakika: Nobel fizik ödülü sahibini buldu

Son dakika: Nobel fizik ödülü sahibini buldu

2018 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan isimler belli oldu. Nobel Fizik Ödülü'nün bu yılki kazananları yapılan resmi duyuru ile belli oldu.

2.10.2018Dünya
Koşan kazanır

Koşan kazanır

Havaların serinlemesini fırsat bilenler ve fazla kiloları vermek isteyenler kendilerini koşu parkurlarına attı.

29.09.2018Ekonomi
Filmekiminden Cuaron sürprizi

Filmekimi'nden Cuaron sürprizi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl Birlikte Güzel işbirliğiyle 5-14 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Filmekimi, programa eklenen film ve ek seanslarla sinemaseverlerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

29.09.2018Keyif
NASA mezosferik bulutları inceledi Sonuçları dünyayı değiştirecek

NASA mezosferik bulutları inceledi! Sonuçları dünyayı değiştirecek

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Temmuz ayında İsveç'ten atmosfere gönderdiği balon 5 günde Kanada'ya kadar gözlem yaptı.

24.09.2018Teknoloji
Türkiye’de petrol sahaları artık havadan tespit ediliyor

Türkiye’de petrol sahaları artık havadan tespit ediliyor

TÜRKİYE Petrolleri Anonim Ortaklığı, ilk kez uyguladığı yöntemle uçakla Doğu ve Güneydoğu’da sismik bölgeleri tespit edip, yer çekimi farklılıklarını datalara yükleyerek kayıtları, petrol yatakları bulunup bulunmadığının tespiti için Arama Daire Başkanlığı’na gönderiyor.

26.08.2018Gündem
Atmosfer nedir Atmosferin Katmanları nelerdir

Atmosfer nedir? Atmosferin Katmanları nelerdir?

Yeryüzünü saran hava tabakasına atmosfer denir. Peki ya atmosferin kalınlığının yerden itibaren 560 km’ye kadar uzandığını biliyor muydunuz? Atmosferin katmanlarını belirleyen en önemli etken sıcaklıktır. Yerçekimi dolayısıyla havanın yeryüzüne yaptığı ağırlık “hava basıncı” olarak tanımlanır. Atmosferi oluşturan hava kütlesinin %99'u 32 km’nin altındadır.

21.07.2018Gündem
Duruş bozukluğu ve Fıtık nedir

Duruş bozukluğu ve Fıtık nedir?

İskelet kısımlarının vücudun destek yapılarını zedelenme ve ilerleyici deformasyondan koruyacak şekilde düzgün ve dengeli dizilişidir. Ayrıca vücudun görünüşünü güzel, duruş ve dengesi iyi, eklemler üzerindeki zorlanması az, organların yeterli ve düzgün çalışabilmelerini sağlayan, kişinin kendisini yormadan gevşek olarak aldığı postür(duruş) olarak da tanımlanabilir.Duruş statik(durağan) yada dinamiktir(hareketli). Durağan duruş oturma, ayakta durma, yatma sırasındaki duruştur.

7.07.2018Gündem
Gençler geleceğin uzayla şekillendiği bir dönemde yaşıyor

"Gençler geleceğin uzayla şekillendiği bir dönemde yaşıyor"

NASA Uçuş Yöneticisi Ed Van Cise, "Genç jenerasyon artık geleceğin uzayla birlikte şekillendiği bir dönemde yaşıyor." dedi.

3.07.2018Teknoloji
Öğretim üyesine ABD’den ödül

Öğretim üyesine ABD’den ödül

Türkiye’de Doktor Öğretim Üyesi olan Fabrizio Pinto, merkezi Amerika’da bulunan Yerçekimi Araştırma Vakfı (Gravity Research Foundation) tarafından yer çekimi, teorisi, uygulamaları ve etkileri hakkındaki yazısıyla şeref ödülüne layık görüldü.

29.05.2018Eğitim
Plüton meğer toplama gezegenmiş

Plüton meğer toplama gezegenmiş

‘Cüce gezegen’ Plüton’un milyonlarca kuyrukluyıldızın bir araya gelmesiyle oluştuğu iddia edildi.

28.05.2018Dünya
Uzaya gitmeye hazırlanan ünlü milyarder astronotluk eğitimi alıyor

Uzaya gitmeye hazırlanan ünlü milyarder astronotluk eğitimi alıyor

Virgin şirketlerinin sahibi İngiliz milyarder Richard Branson, astronotluk eğitimi aldığını ve yakında uzaya gideceğini açıkladı.

27.05.2018Teknoloji
Dünyamızı tüketiyoruz

Dünyamızı tüketiyoruz

Günümüzde tüm ülkelerin gündemindeki en büyük küresel çevre sorunu olan iklim değişikliğiyle karşı karşıyayız.

Uzaylı uzaya zor çıkar

Uzaylı uzaya zor çıkar

Space.com’a konuşan bağımsız araştırmacı Michael Hippke, Güneş Sistemi dışında, Dünya’dan 10 kat büyük ve ağır gezegenlerde çok daha yoğun yerçekimi olacağından bu tip gezegenlerden uzay gemisi kalkamayacağına dikkat çekti.

25.04.2018Dünya
37. İstanbul Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

37. İstanbul Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

İKSV tarafından düzenlenen 37. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri, 17 Nisan Salı akşamı Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Festivalde ulusal ve uluslararası yarışmalarda toplam 60 film yarıştı.

24.04.2018Kitap Sanat
En iyisi ‘Borç’

En iyisi ‘Borç’

37. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri törenle sahiplerine verildi. Uluslararası Yarışma’da Altın Lale’yi Valeska Grisebach’in ‘Western’i, Ulusal Yarışma’da ise Vuslat Saraçoğlu’nun ‘Borç’ adlı filmi kazandı.

18.04.2018Kitap Sanat
Altın Lale Westernin

Altın Lale Western'in

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 37. İstanbul Film Festivali'nin ödülleri sahiplerini buldu.

18.04.2018Keyif
‘Zaman Kuşu’ Neş’e Erdok

‘Zaman Kuşu’ Neş’e Erdok

Türkiye’de figür resmin en özgün isimlerinden Neş’e Erdok. Öyle uzman filan olmanıza gerek yok, resimle birazcık alakalıysanız, takip ediyorsanız nerede bir Neş’e Erdok tablosu görseniz tanırsınız; özellikle de figürün ruh halini hemen belli eden kocaman gözlerden ya da deforme edilmiş bedenlerden... “Bakış ve bakışın yönü insanı ele veren bir durum. Göz, insanın iç dünyasını açığa çıkaran bir araç.”

Yazar Sonuçları

A... Öteki dünyanın kapısı gerçekten yuvarlakmış

HARVARD-SMITHSONIAN Astrofizik Merkezi çarşamba günü, kainatın oluşumu ve muhtemel sonu ile ilgili olağanüstü bir kanıtı açıkladı.

12.04.2019

Kas gücünü makinelere bırakırken iyiydi

Birkaç haftadır Endüstri 4.0/Dijital Dönüşüm konularında toplantılarda bulunuyorum.

31.12.2018

Öbür dünyadan gelen bir ses mi

Bugüne kadar bildiğimiz şey şuydu:

23.12.2018

Yılın filmini küçük ekranda harcamayın

Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón’un, gösterildiği festivallerde yerlere göklere sığdırılamayan, bir çok eleştirmence “yılın filmi” olarak gösterilen “Roma”, usta yönetmene ikinci Oscar’ını getirecek görünüyor. Netflix’te de bugün yayına giren filmin görsel ve duygusal dünyasına daha yakın olmak için perdede görmenizi öneririz. Ağlarını animasyon dalında adaylığa örmüş görünen “Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde” ve Cannes’dan ödüllü “Donbass” ve yerli romantik komedi “Aşk Bu mu” haftanın diğer seçenekleri…

14.12.2018

17 yaşında bir erkekle yatakta çekilen selfıe

DÜN sabah bütün sinema dünyası gibi benim için de hayret verici bir haberle uyandım.

20.08.2018

Bu pizzalar için bir günde üç kilo almaya değer!

Unundan zeytinyağına, mozzarellasından domatesine, kaparisinden kekiğine, malzeme kalitesiyle yiyene şapka çıkarttıran cinsten pizzalar bunlar. Napoli’deki iki mekândan bildiriyorum...

8.07.2018

Uzayda en zoru ayakkabı giymek!

Pazar günü başlayan Chris Hadfield röportajı bugün de devam ediyor.

21.05.2018

Dünyanın etrafında 2650 kere döndüm

Hayranlık duymamak mümkün değil!

19.05.2018