MENÜ

Yazarlar

Yazarlar ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yazarlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yazarlar haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 16.726 Yazarlar haberi bulunmuştur.

Yazarlar Haberleri

Genç kalemler yaratıcı yazarlık festivalinde buluşuyor

Genç kalemler yaratıcı yazarlık festivalinde buluşuyor

Antalya’da Doğa Koleji tarafından düzenlenen Türkiye Geneli 4. Yaratıcı Yazarlık Festivaline, duayen yazarlar ile genç yazar adayları bir araya geliyor.

25.04.2019Kitap Sanat
Baykam’dan sanat tarihi haritası

Baykam’dan sanat tarihi haritası

Ressam Bedri Baykam, üniversitede ders verirken oluşturmaya başladığı ‘Sanat Tarihi Haritası’nı tamamladı. Tüm sanat akımları ve sanatçıların birbiriyle olan ilişkilerini de gösteren eseri satın almak mümkün.

20.04.2019Hürriyet Cumartesi
Ünlü Organizatörden, Engelli Çocuklar Yararına Büyük Kermes

Ünlü Organizatörden, Engelli Çocuklar Yararına Büyük Kermes

Ünlü Organizatör Zeynep Turan ve Beyazay Derneği Kartal Şubesi tarafından engelli çocuklar yararına düzenlenen kermes, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

19.04.2019Diğer
Seyyan Hanım ‘Daktilo’ kantosunu söylüyor

Seyyan Hanım ‘Daktilo’ kantosunu söylüyor

Geçenlerde ‘Kantolar’ albümünde Seyyan Hanım’ın ‘Daktilo’sunu dinledim. Daktilo, bugünün sekreteri, asistanı mevkiini işgal ediyordu. ‘Daktilo’ kantosunda da o meslekten olanlar müziğe yansımıştı. Seri daktilo yazanlar gazete çalışanları içinde en makbul kişilerdi. Hele gece nöbetinde ahizeyi kulaklarına takarlar, 10 parmakla uçarcasına haber yazarlardı.

18.04.2019Kitap Sanat
Bir kitap da sen hediye et

Bir kitap da sen hediye et!

Herkese Kitap Vakfı’nın başlattığı Kitap Hediye Günü, her yıl Nisan ayının üçüncü pazarı kutlanıyor. Herkese Kitap Vakfı, 21 Nisan’da tüm kitapseverleri tanımadığı birine kitap hediye etmeye davet ediyor.

16.04.2019Kitap Sanat

AÖF bahar dönemi soru ve cevapları yayınlandı! Sonuç tarihi belli oldu mu?

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesi (AÖF) bahar dönemi ara sınavlarına ait cevap anahtarları açıklandı. Öğrenciler, gerekli bilgileri girerek gerekli sorgulamaları yapabilecek. Gözler şimdi ise sonuç açıklama tarihinde. Peki, AÖF cevap anahtarı nasıl sorgulanır? AÖF sonuçları ne zaman açıklanacak?

15.04.2019Gündem
Asırlık tapınağın gölgesinde vegan festivali

Asırlık tapınağın gölgesinde vegan festivali

Antik çağların önde gelen kehanet merkezlerinden biri olan Didim Apollon Tapınağı, bir kez daha muhteşem sütunlarının altında gerçekleşen renkli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

15.04.2019Keyif
AÖF sınav sonuçları için tarih belli oldu mu AÖF bahar dönemi sınavları cevap anahtarları yayımlandı mı

AÖF sınav sonuçları için tarih belli oldu mu? AÖF bahar dönemi sınavları cevap anahtarları yayımlandı mı?

AÖF bahar dönemi vize sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarih, yüz binlerce Açıköğretim Fakültesi öğrencisi tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. AÖF 2019 bahar dönemi ara sınavlarının tamamlanmasıyla öğrenciler, sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağına odaklandı. Öte yandan, AÖF Program koordinatörleri, yazarlar ve editörler, sınav sorularını eKampüste çözecek. Peki, AÖF sınav sonuçları için tarih belli oldu mu?

15.04.2019Gündem
Küresel Roman ilk kez Türkçede

Küresel Roman ilk kez Türkçede

Amerikalı edebiyat eleştirmeni ve editör Adam Kirsch’ün “Küresel Roman: 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak” isimli kitabı Türkiye’de ilk kez yayımlanıyor.

11.04.2019Keyif
Kadın yazar ve çizerler Rağmende bir araya geldi

Kadın yazar ve çizerler 'Rağmen'de bir araya geldi

Kadın yazar ve çizerlerin bir araya geldiği Rağmen kitap dizisinin “İlkler” sayısı Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

4.04.2019Kitap Sanat
Orhan Asena anısına

Orhan Asena anısına

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğünce düzenlenen "Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali", bu yıl 16'ncı kez tiyatroseverlerle bir araya gelecek.

29.03.2019Keyif
Kitaplar hareket eder mi

Kitaplar hareket eder mi?

Lydia Pyne’ın kaleme aldığı ‘Kitaplık’, kitaplık ve kütüphanenin kitap saklamaktan kültürel bir olguya dönüşmesini tartışıyor.

28.03.2019Kitap Sanat
Dışavurumcuların huzursuz düşleri

Dışavurumcuların huzursuz düşleri

‘Patlayan Kuyrukluyıldızlar - Ekspresyonist Öyküler’, 20. yüzyılın başında genelde görsel sanatlarda etkin olduğu düşünülen bir akımın, savaşlar asrında edebiyat dünyasındaki varlığının tadımlık bir seçkisini sunuyor.

28.03.2019Kitap Sanat
Kızlar futbol oynamazmış, fasa fiso

Kızlar futbol oynamazmış, fasa fiso!

‘Mucize Kızlar’ tarihe hayallerini, inadını, gülüşünü hediye etmiş 60 kadınla tanıştırıyor çocukları. Öykülere eşlik eden aktiviteler ise çocukları hem karakterlerin dünyasına dahil olmaya hem de kendi ilgi alanlarını keşfetmeye teşvik ediyor.

28.03.2019Kitap Sanat
Cumhurbaşkanı Erdoğandan sürpriz programda çok çarpıcı mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz programda çok çarpıcı mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sadece sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek sürpriz bir programda gençlerle buluştu. Erdoğan dövizde yaşanan dalgalanmaya değinerek, "Tüm bunlar Batı'nın, başta Amerika'nın, Türkiye'yi sıkıştırma operasyonlarıdır.  Şimdi son olarak döviz, faiz kur sıkıştırma operasyonları ne oldu? Ters tepti. Şimdi Türk Lirası bulamıyorlar. Ödeme yapma noktasında sıkıntıya düştüler. İş ters döndü. Bunu yapamayınca da şu anda Türk Lirası prim yaparken, dolar düşmeye yöneldi" dedi.

28.03.2019Gündem
Frankfurt’ta yıldızlı günler başlıyor

Frankfurt’ta yıldızlı günler başlıyor

Türk tiyatro ve sinema dünyası yıldızlarını Almanya’ya getirecek olan Frankfurt Türk Tiyatro Festivali, zengin programı ile 4 Nisan’da başlıyor. 14 Nisan’a kadar sürecek festival 5 oyun, 5 atölye çalışması, 2 panel, 5 söyleşi ve 20 ayrı etkinlikle tiyatroseverleri bekliyor.

27.03.2019Avrupa
Dijital medya ve gazeteciliği araştırdılar

Dijital medya ve gazeteciliği araştırdılar

Editörlüğünü Dr. Olcay Uçak'ın yaptığı 15 yazarın bir araya gelerek kaleme aldığı 'Dijital Medya ve Gazetecilik' kitabında, iletişim bilimi kapsamında dijital çağın gazeteciliğe olan etkisi inceleniyor.

25.03.2019Kitap Sanat
Aşk-ı Memnu’nun senaristlerinden Romanya’ya dava

Aşk-ı Memnu’nun senaristlerinden Romanya’ya dava!

Yayınlandığı dönem Türkiye’de fırtınalar estiren, ardından da dünyanın pek çok ülkesinde yüksek izlenme oranlarıyla büyük başarılara imza atan Ay Yapım’ın efsane dizisi Aşk-ı Memnu’nun senaryo yazarları Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu, Romanya’nın ünlü televizyon kanalı Antena 1’e dava açtı

21.03.2019Televizyon
Be Mobile - Create Together sanatçıları buluşturacak

"Be Mobile - Create Together!" sanatçıları buluşturacak

Kariyerinin başındaki sanatçı ve yazarlara imkan tanıyan çok disiplinli sanatçı değişim programı "Be Mobile - Create Together!" başvuruları başladı.

20.03.2019Keyif
Kaya bu kez toplumu sorguluyor

Kaya bu kez toplumu sorguluyor

Nihan Kaya, çok ses getiren kitabı İyi Aile Yoktur’dan sonra bu kez de İyi Toplum Yoktur ile okuruyla buluşuyor.

18.03.2019Keyif
Avrupalı Türklerin ayakta kalma mücadelesi kitap oldu

Avrupalı Türklerin ayakta kalma mücadelesi kitap oldu

Avrupalı Türklerin yeni bir yaşama tutunma ve ayakta kalma mücadelesi kitap oldu. Hollanda’ya göç eden Veyis Güngör’ün hayat hikayesinin anlatıldığı Sadık Yemni imzalı kitap raflardaki yerini aldı.

18.03.2019Avrupa
Adam hassastı ve özlüyordu

Adam hassastı ve özlüyordu

Murat Erşahin, yeni öykü kitabı ‘Mümkünse Sıra Başı Olsun Lütfen!’de, geçmişin tozlanmasına izin vermeyen bir hikâye anlatımına kucak açıyor.

13.03.2019Kitap Sanat
Bir Nedim Gürsel klasiği

Bir Nedim Gürsel klasiği

Usta yazar Nedim Gürsel, ‘Yalnızlığın Yarattığı Yazar Sait Faik’ kitabında Sait Faik’in hem edebi değerini hem de kimliğini, kişiliğini ortaya koyuyor.

13.03.2019Kitap Sanat
İsmet Özel kimdir İsmet Özelin biyografisi

İsmet Özel kimdir? İsmet Özel'in biyografisi

Şair ve yazar İsmet Özel, kalp krizi geçirdi. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yaptığı açıklamada, 'Kalp krizi sonucu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Koroner Yoğun Bakıma kaldırılan Şair İsmet Özel’e Mevladan acil şifalar diliyorum' ifadelerine yer verdi. Peki, İsmet Özel kimdir?

11.03.2019Keyif
Bizi biz yapan kadın kahramanlar

Bizi biz yapan kadın kahramanlar

Mutlaka herkesin okuduğu romanlarda, yaptıklarıyla, duruşuyla, meydan okumasıyla, sözleriyle, düşüncesiyle veya sadece susmasıyla iz bırakan bir kadın karakter olmuştur. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Türk edebiyatının yedi kadın yazarına hayatlarında en çok iz bırakan kadın roman karakterini sorduk.

7.03.2019Kitap Sanat
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Biz asıl ittifakı sandıkta yapıyoruz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Biz asıl ittifakı sandıkta yapıyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "İYİ Parti ile ciddi bir iş birliği yaptık. Saadet Partisi'yle de dirsek temasımız var, onu da Sayın Karamollaoğlu ifade etmişti zaten. Biz asıl ittifakı sandıkta yapıyoruz." dedi.

4.03.2019Gündem
Babamla benim kariyerim  toplam 120 yıl ediyor

Babamla benim kariyerim toplam 120 yıl ediyor

Ünlü oyuncu ve yapımcı Michael Douglas, Netflix’in komedi dizisi “The Kominsky Method” ile televizyona dönüş yaptı. Barbaros Tapan ünlü oyuncu ile buluştu, hem yeni dizisini hem de 50 yıllık başarılarla dolu kariyerini konuştu.

3.03.2019Magazin
Hayatta kaçırılan anlar kitap oldu

Hayatta kaçırılan anlar kitap oldu!

Türkiye'de 40 yaş ve üzeri 2,7 milyon kadın idrar kaçırma sorunu yaşıyor. İdrar kaçırma sorununa dikkat çekmek amacıyla 2017 yılında başlatılan "Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen" farkındalık projesinin geliri Türkiye Kas Hastalıkları Derneği'ne bağışlandı.

2.03.2019Hayat
Türk edebiyatı 72 ülkede okunacak

Türk edebiyatı 72 ülkede okunacak!

Tüm dünyadan yayımcıları İstanbul’da buluşturan İstanbul Fellowship (Uluslararası İstanbul Profesyonel Yayımcılık Buluşmaları) en yüksek katılımıyla dördüncü kez düzenlendi. 3 gün boyunca yayımcılık dünyasını İstanbul’a taşıyan program dünyanın önemli organizasyonları arasına girme yolunda ilerliyor.

1.03.2019Keyif
Yazar Ahmet Ümit: Politikacı olsaydım...

Yazar Ahmet Ümit: Politikacı olsaydım...

15 yaşından 30 yaşına kadar aktif politika ile uğraştığını anlatan Ahmet Ümit, klasik anlamda bugünkü siyasi partiler değil ama o dönemin sol partilerinde faaliyet gösterdiğini, fakat edebiyatın politikadan daha etkili olduğunu gördüğünü ifade etti.

27.02.2019Gündem
Ahmet Ümit yanıtladı: Kadın yalakalığı yapanlar kimler

Ahmet Ümit yanıtladı: Kadın yalakalığı yapanlar kimler?

Yazar Ahmet Ümit, "Kadın yalakalığı yapanlar kimler? Kadın yalakalığı yaparak nasıl kitap yazılır?" sorularına yanıt verdi. Ümit, "Kitabın ismine 'Aşk' kelimesini koyun satışlar kesin artar. Kadınların duygularını gerçek bir şekilde açıklamak ya da tartışmak yerine goygoy yapan piyasa yazarı dediğimiz yazarlar var. Bu insanlar içlerinden geçenleri yazmıyorlar" dedi.

27.02.2019Ekran
Barbara Cartland rüzgârı

Barbara Cartland rüzgârı

Platonik aşk romanlarının satıldığı yıllardı. Aşk romanlarını çeviren çevirmenlerimiz okuyup “Yayınlansın” dedi ve böylece Barbara Cartland rüzgârı esmeye başladı.

27.02.2019Kitap Sanat
Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde anılıyor | İşte usta yazar Yaşar Kemalin hayatı ve eserleri

Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde anılıyor | İşte usta yazar Yaşar Kemal'in hayatı ve eserleri

Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde anılıyor. Türk edebiyatına 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü ve şiir alanında bir eseri miras bırakan Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015 tarihinde çoklu organ yetersizliği ve kalp ritm bozukluğu sebebiyle hayatını kaybetmişti. İşte, usta yazar Yaşar Kemal'in hayatı ve eserleri

27.02.2019Keyif

Yazar Sonuçları

Erzurum’da kitap fuarı

ÜNİVERSİTE şehri Erzurum’a bir kitap fuarı gerekirdi. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde bir konuşma yaptım. Türk dilinin ve edebiyatının birçok değerli ismi o üniversitede ders verdi. Üniversiteye gittiğimde aziz dostum Prof. Dr. Mustafa İsen’in hatırlatmasıyla Seyfettin Özege Kütüphanesi’ni ziyaret ettim.

25.04.2019

ÇEKÜL ve mirasımız

ÇEKÜL’ün doğa ve kültürel varlıklarımızı korumada çok önemli bir rolü olduğunu biliriz, yıllardan beri de çalışmalarını takip ederiz. ‘Miras’ kitabının başında ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in sunuş yazısının başlığı şöyle: ‘Yaşanabilir Gelecek Hedefi’.

19.04.2019

Jack London’ı yeniden okumak

Bazı yazarlar okunmazsa bir dönemin siyasal, toplumsal panoraması, insanları tanınamaz; böylece dünya edebiyatı hakkında bilgimiz eksik kalır. Jack London, bu tür yazarlardan biridir. Yordam Edebiyat’ın çıkardığı 10 kitaplık set bu yüzden önemli...

6.04.2019

Uzun bir gün

Bugün siyaset yazmak yasak.

31.03.2019

Değerli zamanınızı değersiz şeylere harcamayın

Haftanın son gününden günaydın hepinize…

30.03.2019

Son Troyalıların Köyü Unesco’da

TROYA’nın Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin 20. yılında Paris’teki Unesco binasındaydık.

20.03.2019

Trajediye dönüş

Sudan’daki içsavaşların kirli yüzünü gazeteci olan babası Nick Clooney ile birlikte New York Times’a iki yıl boyunca haberleştiren, belgeselini yapan aktör George Clooney, konuk olduğu David Letterman’ın televizyon programında diyordu ki:

18.03.2019

Ömer Seyfettin’i tahlil etmek

Dünden bugüne edebiyat eserlerini tahlil ederseniz siyasete, topluma dair birçok gerçeği saptayabilirsiniz. Bu adların başında kuşkusuz Ömer Seyfettin gelir. İşte onu anlamak için okuyabileceğiniz iki kitap...

16.03.2019

Eski zamanları yad edelim biraz da

Bugün sıradışı bir şeyler karalamak istedim.

16.03.2019

Şairleri unuttuk mu?

TELİF süreleri biten kitaplar pek çok yayınevi tarafından yeniden basılıyor. Edebiyat tarihimizin ünlü adlarının kitapları bazıları özgün haliyle, bazıları da bugünkü dile aktarılarak yayımlanıyor.

14.03.2019

İstanbul’u tanımak İçin

Sermet Muhtar Alus imzalı ‘İstanbul Kazan Ben Kepçe’ gibi kitaplardan her zaman söz edilmeli çünkü kuşaktan kuşağa bu bilginin devredilmesi, tarih bilinci için vazgeçilmezdir.

9.03.2019

Vedat Günyol Ödülü verildi

Türk edebiyatının, düşüncesinin, Türk yayıncılığının önemli ve saygın adlarından Vedat Günyol’un adına verilen ödül sahibini buldu.

8.03.2019

Kitabın başkenti Bursa

Bursa’ya her gidişimde Bursa üzerine kitapları okurum. Bursa ile kartpostalların kitabını görmüştüm, orada uygarlık ve şehir olma düzeyinin nasıl yüksek olduğunu o belgelerden anlamıştım.

7.03.2019

Babamla benim kariyerim toplam 120 yıl ediyor

Ünlü oyuncu ve yapımcı Michael Douglas, Netflix’in komedi dizisi “The Kominsky Method” ile televizyona dönüş yaptı. Barbaros Tapan ünlü oyuncu ile buluştu, hem yeni dizisini hem de 50 yıllık başarılarla dolu kariyerini konuştu.

3.03.2019

Belediyelerden beklediğim

Belediye başkan adaylarının çalışmalarını anlattıkları konuşmalarında benim saptadığım eksiklerden söz edeceğim.

28.02.2019

Ceyhun Atuf Kansu’nun 100’üncü doğum yıldönümü

Türk şiirinin ustalarından Ceyhun AtufKansu’nun doğumunun 100. yıldönümü olan 2019’da çeşitli etkinlikler yapılacak.

26.02.2019