MENÜ

Yazarlar

Yazarlar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yazarlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 16.642 Yazarlar haberi bulunmuştur.

Yazarlar Haberleri

1950lerde edebiyat dergileri

1950'lerde edebiyat dergileri

Can Yücel’den Nurullah Ataç’a, Orhan Kemal’den Attilâ İlhan, Yaşar Kemal ve Peyami Safa’ya kadar bu dergilerden hangi usta kalemler bu kitapta buluştu.

18.01.2019Keyif
15 tatil ne zaman bitecek Sömestr tatili kaç gün sürecek

15 tatil ne zaman bitecek? Sömestr tatili kaç gün sürecek?

18 Ocak Cuma günü başlayacak olan 15 tatil, kaç gün süreceğiyle merak konusu olmaya devam ediyor. Milyonlarca öğrencinin yarıyıl tatiline başlayacağı cuma günü itibariyle 15 tatil başlayacak ve toplam 16 gün sürecek. Okulların açılacağı ve tatilin biteceği gün ise 3 Şubat tarihi olacak. Peki, 15 tatil ne zaman bitecek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

16.01.2019Gündem
Ayın konuğu Yalvaç Ural

Ayın konuğu Yalvaç Ural

FOTOĞRAFÇI Lütfi Özgünaydın geçtiğimiz yıl İFSAK’da başladığı ‘Yazarlar Projesi’ni yazar Yalvaç Ural’la sürdürüyor.

16.01.2019Kitap Sanat
Nazım Hikmet doğum gününde şiirleriyle anılıyor

Nazım Hikmet doğum gününde şiirleriyle anılıyor

Türk şiirinin Mavi Gözlü Dev'i Nazım Hikmet, 117’nci doğum gününde birçok şehirde bugün ve farklı tarihlerde gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerle anılıyor. Sosyal medyada da Nazım Hikmet’in şiirleri paylaşılıyor. İşte, çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerinden biri olan Nazım Hikmet’in eserlerine ilişkin bilgiler ve şiirlerinden derlemeler…

15.01.2019Gündem
15 tatil ne zaman başlayacak İşte sömestr tatili tarihi

15 tatil ne zaman başlayacak? İşte sömestr tatili tarihi

15 tatil ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, milyonlarca öğrenci tarafından merakla sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Ocak ayına girilmesiyle birlikte 15 tatil tarihi için internet üzerinden aramalar hızlandı. Peki, 15 tatil ne zaman başlayacak? İşte sömestr tatili tarihi.

13.01.2019Gündem
15 tatil ne zaman başlayacak Karnelerin alınacağı sömestir için son viraja girildi

15 tatil ne zaman başlayacak? Karnelerin alınacağı sömestir için son viraja girildi

Yaklaşık dört aydır yorucu ve yoğun bir tempoda eğitim hayatına devam eden öğrenciler, biraz olsun dinlenme imkanı bulacakları 15 tatilin başlayacağı tarihe odaklandı. Öğrencilerin yanı sıra aileleri de tatil ve diğer planlamaları için 15 tatil ya da bir diğer ifadeyle sömestir tatili için tarih araştırması yapıyor. Peki, 15 tatil ne zaman başlayacak? Karneler ne zaman verilecek?

12.01.2019Gündem
Liselerde Türkçe dil becerileri geliştirilecek

Liselerde Türkçe dil becerileri geliştirilecek

MEB ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği arasındaki iş birliği kapsamında, lise öğrencilerinin Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmasına, milli ve manevi değerleri özümsemesine katkı sağlanması amacıyla yarışmalar düzenlenecek.

10.01.2019Eğitim
Yayıncılar için  Sabahattin Ali vakti

Yayıncılar için Sabahattin Ali vakti

70 yıl önce öldürülen büyük yazar Sabahattin Ali’nin kitaplarındaki telif hakkı bu yıl kalktı. Pek çok yayınevi Ali’nin kitaplarını yepyeni tasarımlarla yayımlanmaya başladı bile. İşte ‘Sabahattin Ali yılı’ olarak anabileceğimiz 2019’da yayıncılık dünyasında yaşanacaklar...

3.01.2019Kitap Sanat
Süren dergi mi yaşar, devrin ruhu olabilen mi

Süren dergi mi yaşar, devrin ruhu olabilen mi?

Aslı Uçar ‘1950’ler Türkiye’sinde Edebiyat Dergileri’ çalışmasında dergileri bir bir incelerken kültür ve edebiyat hayatımızın tarihsel atmosferini çizmeye çalışıyor.

2.01.2019Kitap Sanat
Kadir İnanırdan o iddialara sert cevap

Kadir İnanır'dan o iddialara sert cevap

ALİ Özgentürk’ün geçtiğimiz günlerde ortaya attığı “Türkan Şoray, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminin finalini değiştirmeye çalıştı. Canlandırdığı Asya karakterinin İlyas’a dönmesini istedi” iddiasına, unutulmaz filmin İlyas’ı Kadir İnanır’dan yanıt geldi.

29.12.2018Magazin
70. yıl onur gecesi

70. yıl onur gecesi

Hürriyet gazetesinin 70. kuruluş yıldönümünde kıdem ve yayın ödülleri töreni önceki akşam Demirören Medya Center’da gerçekleştirildi. Gecede 40, 35, 30, 25, 20 ve 10 yılını dolduran Hürriyet çalışanları kıdem ödüllerini alırken, emekliliğe hak kazananlara da emeklilik plaketleri yöneticiler ve yazarlar tarafından takdim edildi. Haber, video, fotoğraf ve sosyal medya gibi farklı dallarda verilen yayın ödülleri de aynı gecede sahiplerini buldu. Ödüller ve alanlar şöyle:

29.12.2018Gündem
Yoksul efendisi için zenginlik ve saygınlık elde etme peşinde koşan masal kahramanının ismi nedir

Yoksul efendisi için zenginlik ve saygınlık elde etme peşinde koşan masal kahramanının ismi nedir?

Yoksul efendisi için zenginlik ve saygınlık elde etme peşinde koşan masal kahramanı geçmişten günümüze çocuklara anlatılıyor. Bu masaldaki kedi, Avrupa halk masallarının en cingöz, en iş bitirici ve en insansı kedisidir. Peki, yoksul efendisi için zenginlik ve saygınlık elde etme peşinde koşan masal kahramanının ismi nedir?

27.12.2018Gündem
Cumhurbaşkanlığından Çinde Türkiye ve Çin: Uzun Vadeli İşbirliği Olasılıkları paneli

Cumhurbaşkanlığından Çin'de "Türkiye ve Çin: Uzun Vadeli İşbirliği Olasılıkları" paneli

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen "Türkiye ve Çin: Uzun Vadeli İşbirliği Olasılıkları" paneli, 25-28 Aralık'ta Çin'de gerçekleştirilecek.

23.12.2018Gündem
Kitap şenliğinin teması: Kelimelerin özgürlüğü

Kitap şenliğinin teması: Kelimelerin özgürlüğü

Geleneksel kitap şenliğinin 16’ncısı 18-20 Aralık tarihlerinde düzenlendi. Şenliğin bu yılkı teması ise ‘Kelimelerin Özgürlüğü’ oldu.

22.12.2018Eğitim
Takma adlar

Takma adlar

Ortalığa çıkmayan yazarlar bizde de Batı’da da var. “Hangi takma adları hangi yazarlar kullanmış?” sorusunun yanıtını Gündüz Artam’ın ‘Takma Adlar Sözlüğü’nde bulabilirsiniz.

19.12.2018Kitap Sanat
Eskişehir Kitap Fuarı’na 88 bin kişi katıldı

Eskişehir Kitap Fuarı’na 88 bin kişi katıldı

TÜYAP tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Eskişehir Kitap Fuarı, 88 bin 400 kitapseverin katılımıyla sona erdi.

17.12.2018Kitap Sanat
Kumpası İçimize sindiremiyoruz

Kumpası İçimize sindiremiyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ soruşturması kapsamında Sözcü yazarı Emin Çölaşan ve Necati Doğru’nun da aralarında olduğu beş gazete çalışanına yönelik iddialarla ilgili “Bütün haksızlıklara karşı direnç gösteren Sözcü’ye karşı bir kumpasın kurulduğunu, haksız suçlamaların yapıldığını biliyoruz. Sözcü’ye karşı yapılan bu hareketi içimize sindiremiyoruz” dedi.

15.12.2018Gündem
‘Gazeteciler Trump adıyla avantaj sağlıyor’

‘Gazeteciler Trump adıyla avantaj sağlıyor’

ABD First Lady’si Melania Trump, bir ilke imza atarak ABD Hava Kuvvetleri’ne ait helikopter gibi iniş yapabilen V-22 Osprey tipi askeri uçağa bindi.

14.12.2018Dünya
Melania Trumptan eşine destek mesajı

Melania Trump'tan eşine destek mesajı

ABD'li yayın kuruluşu Fox News'e röportaj veren First Lady Melania Trump, eşinin soyadını kullanarak fayda sağlamaya çalışan kişilere ateş püskürdü.

13.12.2018Dünya
‘Asgari ücretli 3 lira ile geçinmek zorunda’

‘Asgari ücretli 3 lira ile geçinmek zorunda’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sendikacılara ve sivil toplum kuruluşlarına “Aile yardımları sigortasının” Türkiye’de uygulanması için ortak mücadele çağrısında bulunarak, “Aile yardımları sigortası olmazsa, sağ elin verdiğini sol el görmüş olur.  Kişinin onurunu, yoksulluğunu teşhir etmeden sosyal devlet yardım edebilir” dedi.

13.12.2018Gündem
Galatasaray - Çaykur Rizespor maçı sonrası yazar görüşleri

Galatasaray - Çaykur Rizespor maçı sonrası yazar görüşleri

Yazarlar Galatasaray'ın 2-0 öne geçtiği ancak Çaykur Rizespor ile 2-2 berabere biten maçı değerlendirdi.

9.12.2018Futbol
Kiralar iki katına çıktı İstanbuldan kaçan o ilçeye akın etti

Kiralar iki katına çıktı! İstanbul'dan kaçan o ilçeye akın etti

Ayvalık’ın tarihi biraz da göçün tarihi. 1923’te başlayan mübadele ile kasabanın büyük oranda Rum olan nüfusu Midilli’ye göç etmiş; yerlerine Girit, Makedonya ve Midilli’deki Müslüman nüfus gelmişti. 2011’de patlak veren Suriye iç savaşı, Ayvalık’ı yeni bir göç dalgasının rotası yaptı. Binlerce Suriyeli, Midilli’ye geçebilmek için bu suları kullandı, kimi denizden karaya bir daha hiç adım atamadı. Balıkesir’e bağlı Ayvalık şimdi yeni bir göçün etkisi altında; metropolden bunalıp kaçan İstanbulluların... Bundan 10 yıl önce tek tük başlayan kaçışlar, son üç yılda yoğunlaştı. Elbette sadece İstanbullular değil Ayvalık’ın sükûnetini tercih eden büyük şehirliler, ancak ağırlıklarını koydukları kesin. Belediye Başkanı Rahmi Gençer, 70 bin olan kış nüfusunun artık 100 binin altına düşmediğini söylüyor. Peki kimler neden burayı seçiyor, hangi bölgelerde yaşıyor, ne yaparak geçiniyorlar, burada da bir ‘Bodrumlaşma’ olur mu? Cevaplar dosyamızda...

9.12.2018Hürriyet Pazar
İlkyaz yayın hayatına başladı

'İlkyaz' yayın hayatına başladı

35 yaş altı yazarların şiir ve öykülerini yayımlamak amacıyla Uluslararası Yazarlar Birliği PEN'in desteğiyle kurulan 'İlkyaz' yayın hayatına başladı.

7.12.2018Kitap Sanat
Cengiz Aytmatov kimdir Eserleri nelerdir

Cengiz Aytmatov kimdir? Eserleri nelerdir?

Cengiz Aytmatov, Kırgız edebiyatının en önemli ismidir. Onlarca edebi esere sahip olan Aytmatov, dünya edebiyatının da yakından tanıdığı isimler arasında yer almaktadır. Başrollerini Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın oynadığı Selvi Boylum Al Yazmalım isimli filmin ilham kaynağı, Cengiz Aytmatov'un aynı ismi taşıyan kitabıdır. İşte, birçok kişinin merakla araştırdığı Cengiz Aytmatov hakkında bazı bilgiler

7.12.2018Gündem
İskendar Pala kimdir İskendar Pala’nın biyografisi

İskendar Pala kimdir? İskendar Pala’nın biyografisi

Türk profesör, yazar ve divan edebiyatı araştırmacısı İskender Pala’nın hayatı zaman zaman çeşitli nedenlerle gündeme geliyor. İskendar Pala, ‘Babil’de Ölüm, İstanbul’da Aşk’, ‘Katre-i Matem’, ‘Şah & Sultan’ adlı kitaplarıyla tanınıyor. İşte, İskendar Pala’nın biyografisi

28.11.2018Gündem
Tanıdığım grafikerler

Tanıdığım grafikerler

Kitapların, dergilerin kapaklarını, iç dizaynlarını ustaca oluşturan grafikerlerin adı nedense pek anılmaz. Ben dostum olan, beraber çalıştığım grafikerleri anmak istedim bu hafta.

22.11.2018Kitap Sanat
Başarısızlığı kabul etmeyip yükselişe geçen insanlar

Başarısızlığı kabul etmeyip yükselişe geçen insanlar

Herkesin hayatında başarılı anları kadar başarısız anları da vardır. İşte başarısızlıklarından ders çıkarıp yükselişe geçenler ve hikayeleri...

20.11.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Popüler dergilerin içeriği

POPÜLER kültür dergilerinin işleviyle eksikliğine daha önceleri de değinmiştim. Birçok yazarı, şairi daha geniş bir okur kitlesine ulaştırdığı iddia edilebilir. Rakamlarla bunu ispatlayamasalar da diyelim ki bu doğru olsun.

15.01.2019

Çukurova Kitap Fuarı dün açıldı

ÇUKUROVA Kitap Fuarı 12 yıldır kitapseverler için kapılarını açıyor.

6.01.2019

Seneye görüşürüz desem…

Kaç yaşına gelirsem geleyim bu espriyi seviyorum. Aman içinizden çok mu komik yani dediğinizi duysam da her yılı böyle sonlandırmakta benim eğlencem olsun. En azından bugün bana bu espriyle mesaj atanlar ya da “seneye görüşürüz Aygül” diyenlerle aramda özel bir gülümseme hali olacağından dolayı oldukça mutluyum. Çünkü biliyorum ki bu yazı okunmuş ve aynı şeyleri düşünüyoruz hissiyatı ile birbirimize gönülden bağlanacağız. Ve sanırım bu ince espriyi benim okuyucularımdan başka kimse anlamayacak. Aslında işin içinde incecik bir nüans olmuş olacak. Seviyorum içinde naif dokunuşlar olan duyguları…

1.01.2019

Şiirin Zümrüdüanka kuşu

İlhan Berk’in her kitabı bir yol açıcıdır. Ama onu okuyarak derinine inemezsiniz, iyi bir şair de olamazsınız. Onun okuduklarını da okuyacaksınız.

22.12.2018

Uyur yazar olabilirsiniz

Modern zamanların hastalığı; uyur yazarlık.

13.12.2018

Alkışlar güçlü kadınlara

Pazar günü Zorlu PSM’de yapılan Pantene Altın Kelebek gecesinin en güzel yanlarından biri de gecede kadına ve kadının gücüne yapılan vurguydu...

12.12.2018

Kekik ve adaçayı kokuları içinde bir köy

Kaz Dağları’nın yamacında kurulan Adatepe, koruma altında ve taş mimarinin en güzel örneklerinin bulunduğu ender köylerinden biri. İnsan burada sadece görsel bir şölen yaşamıyor, zeytin ve çam ağaçları, kekik, lavanta, adaçayı gibi aromatik otların arasında nefes almanın tadına da varıyor.

3.12.2018

Editoryal standartlar

Okur Temsilcisi olarak ilk yazılarımdan biri, “Yazıların reklama dönüşmemesine dikkat” başlığını taşıyordu. Reklamların, yazılar ve haberlerle iç içe geçmesinin sakıncalarına değinmiş, bunun medyanın genel sorunu olduğuna dikkat çekmiştim:

3.12.2018

Dergiler aracılığıyla edebiyatı izlemek

Edebiyat dergileri sadece edebiyat çerçevesi içinde var olmamışlardır, o günün dünya görüşünü, ülkenin kültürel hayatındaki yerini de yansıtmışlardır. Aslı Uçar’ın ‘1950’ler Türkiye’sinde Edebiyat Dergileri’ adlı çalışması, iyi bir dergi okuru olduğum günlerle örtüştüğünden ilgimi çekti.

1.12.2018

‘Kara Hafta’ başlıyor

23-24 Kasım arasında Pera Palas otelinde ‘Kara Hafta’ etkinlikleri gerçekleştirilecek.

22.11.2018