MENÜ

Syriza

Syriza ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Syriza haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 506 Syriza haberi bulunmuştur.

Syriza Haberleri

Yunanistan Başbakanı Çiprastan laiklik çıkışı

Yunanistan Başbakanı Çipras'tan laiklik çıkışı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Anayasa değişikliği planlarına ilişkin, "Yunan devletinin dini tarafsızlığının Anayasa içinde net bir şekilde belirlenmesinin zamanı geldi." dedi.

30.10.2018Dünya
Çipras, Dışişleri Bakanlığı görevini de üstlendi

Çipras, Dışişleri Bakanlığı görevini de üstlendi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Dışişleri Bakanı Nikos Kocias'ın istifasının ardından başbakanlığın yanı sıra Dışişleri Bakanlığı görevini de üstlendi.

20.10.2018Dünya
‘Bizde değil de İstanbul’da mı olsun’

‘Bizde değil de İstanbul’da mı olsun?’

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, ABD’ye Yunanistan’da 3 yeni askeri üs kurmasını teklif ettiği iddiaları hakkında açıklama yaptı.

15.10.2018Dünya
ABD üssü önerisi Atina’yı karıştırdı

ABD üssü önerisi Atina’yı karıştırdı

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un, ABD’li mevkidaşı Jim Mattis’e, Volos, Larisa ve Dedeağaç (Aleksandrupolis) şehirlerinde 3 askeri üs kurulması önerisi, Atina’da koalisyon hükümetinde gerginliğe yol açtı.

12.10.2018Dünya
‘Geleceğimizi AB’de görüyoruz’

‘Geleceğimizi AB’de görüyoruz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) katılımını stratejik hedef olarak seçtiğini belirterek “Geleceğimizi AB’de görüyoruz” dedi. Çavuşoğlu, Yunan Ta Nea gazetesine verdiği demeçte, Türkiye-AB, Türkiye-ABD ve Türk-Yunan ilişkileri, Kıbrıs konusu, mülteci sorunu ve Türkiye’deki ekonomik duruma değindi. Bakan Çavuşoğlu, Ta Nea gazetesinde, ‘8 asker için kararlıyız’ manşetiyle yayınlanan demecinde şunları söyledi:

1.09.2018Dünya
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunan basınına konuştu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunan basınına konuştu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunan basınına yaptığı açıklamada, "Türkiye yakında Doğu Akdeniz'de ve Karadeniz'deki deniz yetki alanları içinde kendi hidrokarbon çıkarma faaliyetlerine başlayacak." dedi.

1.09.2018Dünya
Selanik’te ‘Makedonya’ protestosu

Selanik’te ‘Makedonya’ protestosu

Yunanistan’ın Selanik kentinde, Yunan ve Makedon hükümetleri arasında ‘isim sorununa’ ilişkin varılan mutabakata karşı yapılan eylemde göstericiler polisle çatıştı.

26.06.2018Avrupa
Fena karıştı... Çatışmaya döndü

Fena karıştı... Çatışmaya döndü

Yunanistan'ın Selanik kentinde, Yunan ve Makedon hükümetleri arasında "isim sorununa" ilişkin varılan mutabakata karşı yapılan eylemde göstericiler polisle çatıştı.

25.06.2018Dünya
Yunanistan karıştı... Milletvekili 180 km hız yaparak polisten kaçtı

Yunanistan karıştı... Milletvekili 180 km hız yaparak polisten kaçtı!

Yunanistan’da ırkçı-faşist Altın Şafak partisi milletvekili Kostas Barbarusis’in, parlamento kürsüsünden, Yunan Silahlı Kuvvetleri komutanlarından verdikleri yemine sadık kalarak vatan hainleri oldukları iddiasıyla, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Başbakan Aleksis Çipras ve Savunma Bakanı Panos Kammenos’u tutuklamalarını istemesi, ülkede şok etkisi yarattı.

16.06.2018Dünya
Yunan meclisinde ‘darbe’ gerilimi

Yunan meclisinde ‘darbe’ gerilimi

Yunanistan’da ana muhalefetteki merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi’nin, Atina ile Üsküp arasında Makedonya Cumhuriyeti’nin yeni ismi (Kuzey Makedonya Cumhuriyeti) ile ilgili sağlanan anlaşmanın imzalanmasını önlemek amacıyla parlamentoya verdiği dünkü gensoru önergesi görüşmelerinde gerginlik yaşandı.

15.06.2018Dünya
Yunanistandan sürpriz karar: O isim iade edilecek

Yunanistan'dan sürpriz karar: O isim iade edilecek

Yunanistan Yüksek Mahkemesi (Arios Pagos) bir ilke imza atttı ve terör örgütü TKP/ML-TİKKO üyesi Turgut Kaya’nın iltica talebini reddederek, Türkiye’ye iadesini kararlaştırdı

1.06.2018Dünya
Yunan meclisi Novartis dosyasını yargıya sevk etti

Yunan meclisi Novartis dosyasını yargıya sevk etti

Yunanistan’da meclis, eski başbakan ve bakanların adının karıştığı İsviçre ilaç firması Novartis’e ilişkin yolsuzluk dosyasını, meclisin yetki alanı üstünde olduğuna hükmederek yargıya sevk etme kararı aldı.

19.05.2018Avrupa
Termik santraller protestolar eşliğinde özelleştirildi

Termik santraller protestolar eşliğinde özelleştirildi

Yunanistan meclisi, kurtarma paketi kapsamında yer alan termik santrallerin özelleştirilmesini onayladı. Toplam 300 sandalyeli mecliste 151 evet, 124 milletvekili hayır oyu kullandı. 25 milletvekili ise oylamaya katılmadı.

26.04.2018Avrupa

Çipras: Takası reddediyoruz

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 15 Temmuz darbesinden bir gün sonra askeri helikopter ile Dedeağaç (Aleksandrupolis) şehrine kaçan 8 FETÖ’cü askerin 1 Mart’ta Meriç’te Türk devriyeleri tarafından yakalanan ve tutuklanan 2 Yunan askeri ile takas edilmelerini kesinlikle reddettiklerini söyledi.

23.04.2018Dünya
Çiprasa kötü haber Yunanistanda bugün seçim olsa kaybedecek

Çipras'a kötü haber! Yunanistan'da bugün seçim olsa kaybedecek

Yunanistan’da genel seçimler normalde 2019’da yapılacak. Başbakan Aleaksis Çipras her fırsatta erken seçimin söz konusu olmadığını tekrarlıyor ama muhalefet erken seçimlerin bu yıl içinde yapılacağı görüşünde. Yapılan bir ankete göre Yunanistan'da bugün seçim olsa Çipras'ın partisi SYRİZA yüzde 17.2 ile ikinci parti konumuna gelecek.

21.04.2018Dünya
‘Kahvemizi içtik bayrak dikmeye karar verdik’

‘Kahvemizi içtik bayrak dikmeye karar verdik’

EGE’de üç Yunan’ın Didim’in karşısındaki Hurşit adaları yakınlarındaki Kerdo (Mikri Anthropofa- Küçük Yamyam) kayalıklarına bayrak dikmesiyle çıkan kriz Yunanistan’da manşetlerde yer alırken iktidardaki SYRIA partisinden bir vekil eylemi eleştirdi.

17.04.2018Dünya
Yunanistandan Küçük Yamyam yasağı

Yunanistan'dan Küçük Yamyam yasağı!

Yunan Sahil Güvenlik Kuvvetleri,  dün (Salı) Ege’de Hurşit (Furni) adaları yakınındaki  Kerdo (Mikri Antnopofa-Küçük Yamyam) kayalığına kimseyi yaklaştırmadı.

17.04.2018Dünya
Türk helikopterine ateş açıldı iddiası Yunanistanı karıştırdı...

'Türk helikopterine ateş açıldı' iddiası Yunanistan'ı karıştırdı...

Yunanistan basını dün 'Türk helikopterine ateş açıldı' iddiasını duyurmuş ancak iddia yalanlanmıştı. BBC Türkçe'nin haberine göre yaşanan bu durum Yunanistan'daki koalisyon ortakları arasındaki çelişkileri ortaya çıkardı.

11.04.2018Dünya
Yunan muhalefeti: Kammenos tehlikeli

Yunan muhalefeti: Kammenos tehlikeli

YUNANİSTAN’da ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri Kirikaos Miçotakis, Savunma Bakanı Panos Kammenos’un Türkiye ile ilgili açıklamalarını eleştirdi. Miçotakis ‘Real’ radyosuna demecinde, Kammenos için “Ne dediğini kontrol etmiyor. Sadece beceriksiz değil, aynı zamanda tehlikeli. İç tüketim için dış politika yapıyor” dedi.

3.04.2018Dünya
İlk kez açık açık söylediler... Yunan askerler için takas teklifi

İlk kez açık açık söylediler... Yunan askerler için takas teklifi

Yunanistan’da, iktidardaki koalisyon hükümetinin küçük ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi milleytevikili Kostas Kaçikis, geçen 1 Mart’ta Meriç’de Türk devriyeleri tarafından yakalanan ve tutuklanan 2 Yunan askerinin “takas” edilmelerini ilk kez açıkça gündeme getirdi.

28.03.2018Dünya
Yunan meclisinde Türk vekile ırkçı saldırı

Yunan meclisinde Türk vekile ırkçı saldırı

Yunanistan meclisindeki dış ilişkiler ve savunma komitesi toplantısında, aşırı sağ görüşlü Altın Şafak Partisi milletvekili Ellias Kassidiaris’in, SYRIZA’nın Rodop milletvekili Mustafa Mustafa’ya yönelik ırkçı sözleri tartışmaya yol açtı.

7.03.2018Dünya
Yunan meclisinde Türk vekil Mustafaya sözlü saldırı

Yunan meclisinde Türk vekil Mustafa'ya sözlü saldırı

Yunan meclisindeki toplantıda, aşırı sağ görüşlü Altın Şafak Partisi'nin milletvekili Kassidiaris, SYRIZA'nın Rodop Milletvekili Mustafa'ya sözlü saldırıda bulundu.

7.03.2018Dünya
Yunanistan Meclisinde ‘Novartis’ komisyonu

Yunanistan Meclisinde ‘Novartis’ komisyonu

Yunanistan parlamentosunda, Novartis ilaç firmasının ülkede bazı politikacı, bürokrat ve doktorlara rüşvet vererek ilaç fiyatlarını şişirdiği iddialarıyla ilgili soruşturma komisyonu kuruldu.

6.03.2018Dünya
Çipras, kira ödeneği alan zengin bakanları kovdu

Çipras, kira ödeneği alan zengin bakanları kovdu

Yunanistan’da “ilk defa sol” sloganı ile 2015’de iktidara gelen Başbakan Aleksis Çipras, ülkenin ekonomik kriz içinde bulunduğu bir dönemde  büyük bir servetin sahibi olmasına rağmen devletten ayda 1.000 euro kira ödeneği aldığı ortaya çıkan Çalışma Bakanı Yardımcısı Rania Andonopulu’yu (57) görevinden aldı. Çipras hemen ardından da, Andonopulu’nun eşi Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitri Papadimitriu’nun (72) istifasını kabul etti.

27.02.2018Dünya
Yunanistanda rakip partili vekillerin aracı kaza yaptı

Yunanistan'da rakip partili vekillerin aracı kaza yaptı

Yunanistan’ın Sakız Adasında bu sabah meydana gelen ilginç trafik kazasında Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) milletvekili Andreas Mihailidisin arabası, Yeni Demokrasi (YD) milletvekili Notis Mitarakisin arabasıyla çarpıştı.

29.01.2018Dünya
Batı Trakya için yasa geçti: Tarihi bir adım

Batı Trakya için yasa geçti: "Tarihi bir adım"

Yunanistan Eğitim ve Diyanet İşleri Bakanlığı’nın, Batı Trakya Türk Azınlığı bireylerine evlenme, boşanma ve miras konularında Yunan mahkemeleri ile müftülükler arasında tercih yapmaları hakkı tanıyan yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. Oylamada faşist-ırkçı Altn Şafak hariç tüm partiler tasarının lehinde oy verdi.  Yunanistan Başbakanlık Bürosundan yapılan yazılı açıklamada da "tarihi bir adım atıldı" ifadelerine yer verildi.

9.01.2018Dünya
Yunanistanda son memorandumlu bütçe meclisten geçti

Yunanistan'da "son memorandumlu bütçe" meclisten geçti

Yunanistan'ın kurtarma paketinden çıkmayı planladığı 2018 yılının daha fazla "kemer sıkma" ve mali disiplin içeren bütçesi, mecliste onaylandı.

20.12.2017Ekonomi
Erdoğan Yunan  manşetlerinde... ‘Hücum taktiği’

Erdoğan Yunan manşetlerinde... ‘Hücum taktiği’

YUNAN medyası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretinde yaşanan ‘Lozan Antlaşması’nın güncellenmesi’ gerginliğini manşetlerden duyurdu.

8.12.2017Dünya
Yunan basını ziyareti yazdı: Erdoğan hücum taktiği izledi

Yunan basını ziyareti yazdı: "Erdoğan hücum taktiği izledi"

Yunan medyası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretinde yaşananları manşetlerden duyurdu. Yunanistan'ın büyük gazetesi Kathimerini, Erdoğan'ın ziyaretinde 'hücum taktiği' izlediği yorumunda bulunurken, Elefteros Tipos gazetesi 'Tarihi fiyasko' başlığını kullandı.

8.12.2017Dünya
Solcu Çipras ‘Amerikancı’ oldu

Solcu Çipras ‘Amerikancı’ oldu

YUNANİSTAN’ın 43 yaşındaki solcu Başbakanı Aleksis Çipras, geçen haftaki Washington ziyaretinde hem sıkı bir ABD , hem de sıkı bir Donald Trump destekçisi olarak ortaya çıktı.

24.10.2017Dünya
Komşu karıştı Meclis önünde çatışma

Komşu karıştı! Meclis önünde çatışma

Yunanistan’da, hükümetin kreditörlerle ilave kemer sıkma önlemlerine ilişkin yaptığı anlaşmayı protesto eden kamu ve özel sektör çalışanları başkent Atina’da gösteri yaptı.

18.05.2017Dünya
Almanyayı şoke eden bombanın arkasındaki isim şaşırttı

Almanya'yı şoke eden bombanın arkasındaki 'isim' şaşırttı!

Almanya'nın başkenti Berlin'de dün Maliye Bakanı Wolfgang Schauble’ye gönderilen ve patlayıcı içeren paketin, Yunanistan’dan yollandığı ortaya çıktı. Gönderen kişi olarak Yunan siyasetçi Adonis Georgiadis’in adının yazması ise şoke etti. Paketin Almanya'ya "teröristlerce" yollandığını belirten Georgiadis, "Maalesef duyduğunuz haber doğru. Hiç de komik değil" dedi. Yunan siyasetçinin dün Atina'daki kitapçısına bombalı saldırı düzenlenmişti.

16.03.2017Dünya
BM Güvenlik Konseyinden kınama

BM Güvenlik Konseyi'nden kınama

İstanbul'daki kanlı terör saldırısına dünyadan tepki yağmaya devam ediyor. Saldırı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından da kınandı.

2.01.2017Dünya
Yunanistanda yeni kabine yemin ederek göreve başladı

Yunanistan'da yeni kabine yemin ederek göreve başladı

Yunanistan'da SYRIZA-ANEL hükümetinde yapılan revizyon sonrası yeni bakanlar yemin ederek göreve başladı. Başbakan Çipras kutsal kitaba el basılarak edilen yemine katılmadı.

5.11.2016Dünya
Aleksis Çipras, güven tazeledi

Aleksis Çipras, güven tazeledi

Yunanistan hükümetinin büyük ortağı SYRIZA'nın 2'nci olağan kongresinde Başbakan Aleksis Çipras, yeniden parti başkanı seçilerek güven tazeledi.

16.10.2016Dünya
Çipras: Avrupa bir hengameyi daha kaldıramaz

Çipras: "Avrupa bir hengameyi daha kaldıramaz"

Yunan hükümetinin büyük ortağı SYRIZA partisinin 2'inci Olağan Kongresinde konuşan Başbakan Çipras, "Yunan krizi bir an önce sona ermeli. Avrupa bir hengameyi daha kaldıramaz." dedi.

13.10.2016Dünya
Yunanistanda yeni kemer sıkma önlemlerine onay

Yunanistan'da yeni kemer sıkma önlemlerine onay

Yunanistan meclisi, ülkenin kurtarma paketinin yeni diliminin serbest bırakılması için kreditörleri tarafından talep edilen yeni reform paketini onayladı.

27.09.2016Ekonomi
Brüksel’de  PYD kongresi

Brüksel’de PYD kongresi

Daha önce başkent Brüksel’de ‘PKK çadırına’ izin vererek Türkiye ile gerginlik yaşayan Belçika, bu kez de terör örgütü PKK ile bağlantılı PYD’nin başkentte kongre yapmasını onayladı.

24.09.2016Dünya
Yunanistan dokuz Türk okulunu kapattı

Yunanistan dokuz Türk okulunu kapattı

Okulların bugün açıldığı ülkede öğrenci sayısının yetersizliğini gerekçe gösterilerek 60 azınlık okulunun kapısına kilit vuruldu, kapatılanlar arasında dokuz Türk okulu var. Ayrıca azınlık liselerinde Türkçe ders saatleri azaltıldı.

19.09.2016Dünya
Yunanistan ile darbeci asker krizi kapıda

Yunanistan ile 'darbeci asker' krizi kapıda

Darbe girişiminin ardından Yunanistan'ın Dedeağaç kentine kaçan sekiz askerin Türkiye'ye iade edilip edilmeyeceği konusu, Yunan hükümeti için büyük bir diplomatik sınav halini aldı. Yunanistan'ın, Türkiye'nin "korkak fareler" olarak tanımladığı askerleri iade etmeme ihtimalinin olduğu yorumları yapıldı.

25.07.2016Dünya
Yunan meclisi Pire Limanının Çinli Coscoya satışını onayladı

Yunan meclisi Pire Limanı'nın Çinli Cosco'ya satışını onayladı

Yunanistan meclisi ülkenin en büyük limanı Pire'nin çoğunluk hissesinin Çinli Cosco Group Limited  firmasına satılarak özelleştirilmesini içeren anlaşmayı onayladı. Özellikle liman işçilerinin büyük tepkisini çeken, haftalar süren grev ve gösterilere neden olan anlaşma, 300 koltuklu Yunan meclisinden 223 oyla geçti.

1.07.2016Ekonomi
Beş yıldızlı zafer

Beş yıldızlı zafer

İtalya’da önceki gün ikinci turu yapılan yerel seçimlerde 2009’da kurulan ve yolsuzluk karşıtı katı tutumuyla tanınan Beş Yıldız Hareketi’nin (M5S) 37 yaşındaki kadın adayı Virginia Raggi açık farkla başkent Roma’nın ilk kadın belediye başkanı oldu. İktidardaki sol Demokratik Parti ağır darbe alırken, İtalya siyasetinin 2013’te en büyük üçüncü partisi haline gelen M5S gücünü pekiştirmiş oldu.

20.06.2016Dünya
HDP’lilere ’Syriza’ davasında 10’ar ay hapis

HDP’lilere ’Syriza’ davasında 10’ar ay hapis

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il örgütü tarafından geçen 7 Haziran Genel Seçimi öncesi düzenlenen ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katıldığı mitinde, Yunanistan’ın iktidar partisi Syriza’nın Genel Başkan Yardımcısı Yiannis Bournous’a Valiliğe bildirilmeden konuşma yaptırdıkları gerekçesiyle yargılanan 7 HDP’li hakkında karar çıktı. Hakim Abdülkadir Certel, 7 sanığı önce 1’er yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından da duruşmalardaki iyi halleri nedeniyle cezalarını 10’ar ay hapse indirip erteledi

1.06.2016Gündem
Yunanistanda vergi yağmuru mecliste onaylandı

Yunanistan'da 'vergi yağmuru' mecliste onaylandı

Yunanistan Meclisi, vergi artışlarıyla birçok ürün ve hizmette zamma sebep olacak kemer sıkma önlemlerini içeren torba yasa tasarısını onayladı.

23.05.2016Dünya
Yasa onaylandı komşu karıştı

Yasa onaylandı komşu karıştı

Göstericilerin üç gün boyunca "kuşatması" altında bulunan Yunanistan Parlamentosu’nda sabah erken saatlerde yeni sosyal güvenlik ve vergi yasası tasarıları Syriza-Anel hükümetinin 153 olumlu oyu ile onaylanıp yasalaştı.

9.05.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Türkiye-Yunanistan İlişkilerinde Gerginleşme.......

Bir süreden beri Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde birşeyler iyi gitmiyor. İki ülke ilişkilerindeki gerginleşme basına kadar yansıyor. Bu durumda Panes Kammenos gibi Yunanlı siyasetcilerin de katkısı var. Yani bu “siyasetçiler “yangına körükle gidiyorlar” ve Türkiye-Yunanistan ilişkileri üzerinden “oy toplamaya” çalışıyorlar. Kammenos  ve (Yunan siyasi hayatındaki) benzerleri  Türkiye’ye karşı “tehditler” ve “ hakaretler” savuruyorlar.

11.04.2018

Atatürkçü olduk! Alevi olduk! İslamcı olduk! Solcu olduk!… Ama insan olamadık!

Her soruya cevap veriyor, gözünü bile kaçırmıyor, yan yollara sapmıyor, açık sözlü…

13.05.2017