MENÜ

Syriza

Syriza ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Syriza haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 491 Syriza haberi bulunmuştur.

Syriza Haberleri

‘Kahvemizi içtik bayrak dikmeye karar verdik’

‘Kahvemizi içtik bayrak dikmeye karar verdik’

EGE’de üç Yunan’ın Didim’in karşısındaki Hurşit adaları yakınlarındaki Kerdo (Mikri Anthropofa- Küçük Yamyam) kayalıklarına bayrak dikmesiyle çıkan kriz Yunanistan’da manşetlerde yer alırken iktidardaki SYRIA partisinden bir vekil eylemi eleştirdi.

17.4.2018Dünya
Yunanistandan Küçük Yamyam yasağı

Yunanistan'dan Küçük Yamyam yasağı!

Yunan Sahil Güvenlik Kuvvetleri,  dün (Salı) Ege’de Hurşit (Furni) adaları yakınındaki  Kerdo (Mikri Antnopofa-Küçük Yamyam) kayalığına kimseyi yaklaştırmadı.

17.4.2018Dünya
Türk helikopterine ateş açıldı iddiası Yunanistanı karıştırdı...

'Türk helikopterine ateş açıldı' iddiası Yunanistan'ı karıştırdı...

Yunanistan basını dün 'Türk helikopterine ateş açıldı' iddiasını duyurmuş ancak iddia yalanlanmıştı. BBC Türkçe'nin haberine göre yaşanan bu durum Yunanistan'daki koalisyon ortakları arasındaki çelişkileri ortaya çıkardı.

11.4.2018Dünya
Yunan muhalefeti: Kammenos tehlikeli

Yunan muhalefeti: Kammenos tehlikeli

YUNANİSTAN’da ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri Kirikaos Miçotakis, Savunma Bakanı Panos Kammenos’un Türkiye ile ilgili açıklamalarını eleştirdi. Miçotakis ‘Real’ radyosuna demecinde, Kammenos için “Ne dediğini kontrol etmiyor. Sadece beceriksiz değil, aynı zamanda tehlikeli. İç tüketim için dış politika yapıyor” dedi.

3.4.2018Dünya
İlk kez açık açık söylediler... Yunan askerler için takas teklifi

İlk kez açık açık söylediler... Yunan askerler için takas teklifi

Yunanistan’da, iktidardaki koalisyon hükümetinin küçük ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi milleytevikili Kostas Kaçikis, geçen 1 Mart’ta Meriç’de Türk devriyeleri tarafından yakalanan ve tutuklanan 2 Yunan askerinin “takas” edilmelerini ilk kez açıkça gündeme getirdi.

28.3.2018Dünya
Yunan meclisinde Türk vekile ırkçı saldırı

Yunan meclisinde Türk vekile ırkçı saldırı

Yunanistan meclisindeki dış ilişkiler ve savunma komitesi toplantısında, aşırı sağ görüşlü Altın Şafak Partisi milletvekili Ellias Kassidiaris’in, SYRIZA’nın Rodop milletvekili Mustafa Mustafa’ya yönelik ırkçı sözleri tartışmaya yol açtı.

7.3.2018Dünya
Yunan meclisinde Türk vekil Mustafaya sözlü saldırı

Yunan meclisinde Türk vekil Mustafa'ya sözlü saldırı

Yunan meclisindeki toplantıda, aşırı sağ görüşlü Altın Şafak Partisi'nin milletvekili Kassidiaris, SYRIZA'nın Rodop Milletvekili Mustafa'ya sözlü saldırıda bulundu.

7.3.2018Dünya
Yunanistan Meclisinde ‘Novartis’ komisyonu

Yunanistan Meclisinde ‘Novartis’ komisyonu

Yunanistan parlamentosunda, Novartis ilaç firmasının ülkede bazı politikacı, bürokrat ve doktorlara rüşvet vererek ilaç fiyatlarını şişirdiği iddialarıyla ilgili soruşturma komisyonu kuruldu.

6.3.2018Dünya
Çipras, kira ödeneği alan zengin bakanları kovdu

Çipras, kira ödeneği alan zengin bakanları kovdu

Yunanistan’da “ilk defa sol” sloganı ile 2015’de iktidara gelen Başbakan Aleksis Çipras, ülkenin ekonomik kriz içinde bulunduğu bir dönemde  büyük bir servetin sahibi olmasına rağmen devletten ayda 1.000 euro kira ödeneği aldığı ortaya çıkan Çalışma Bakanı Yardımcısı Rania Andonopulu’yu (57) görevinden aldı. Çipras hemen ardından da, Andonopulu’nun eşi Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitri Papadimitriu’nun (72) istifasını kabul etti.

27.2.2018Dünya
Yunanistanda rakip partili vekillerin aracı kaza yaptı

Yunanistan'da rakip partili vekillerin aracı kaza yaptı

Yunanistan’ın Sakız Adasında bu sabah meydana gelen ilginç trafik kazasında Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) milletvekili Andreas Mihailidisin arabası, Yeni Demokrasi (YD) milletvekili Notis Mitarakisin arabasıyla çarpıştı.

29.1.2018Dünya
Yunanistan’da ilginç bir trafik kazası

Yunanistan’da ilginç bir trafik kazası

Yunanistan’da ilginç bir trafik kazası

29.1.2018Merkez
Batı Trakya için yasa geçti: Tarihi bir adım

Batı Trakya için yasa geçti: "Tarihi bir adım"

Yunanistan Eğitim ve Diyanet İşleri Bakanlığı’nın, Batı Trakya Türk Azınlığı bireylerine evlenme, boşanma ve miras konularında Yunan mahkemeleri ile müftülükler arasında tercih yapmaları hakkı tanıyan yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. Oylamada faşist-ırkçı Altn Şafak hariç tüm partiler tasarının lehinde oy verdi.  Yunanistan Başbakanlık Bürosundan yapılan yazılı açıklamada da "tarihi bir adım atıldı" ifadelerine yer verildi.

9.1.2018Dünya
Yunanistanda son memorandumlu bütçe meclisten geçti

Yunanistan'da "son memorandumlu bütçe" meclisten geçti

Yunanistan'ın kurtarma paketinden çıkmayı planladığı 2018 yılının daha fazla "kemer sıkma" ve mali disiplin içeren bütçesi, mecliste onaylandı.

20.12.2017Ekonomi
Erdoğan Yunan manşetlerinde... ‘Hücum taktiği’

Erdoğan Yunan manşetlerinde... ‘Hücum taktiği’

YUNAN medyası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretinde yaşanan ‘Lozan Antlaşması’nın güncellenmesi’ gerginliğini manşetlerden duyurdu.

8.12.2017Dünya
Yunan basını ziyareti yazdı: Erdoğan hücum taktiği izledi

Yunan basını ziyareti yazdı: "Erdoğan hücum taktiği izledi"

Yunan medyası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretinde yaşananları manşetlerden duyurdu. Yunanistan'ın büyük gazetesi Kathimerini, Erdoğan'ın ziyaretinde 'hücum taktiği' izlediği yorumunda bulunurken, Elefteros Tipos gazetesi 'Tarihi fiyasko' başlığını kullandı.

8.12.2017Dünya
Solcu Çipras ‘Amerikancı’ oldu

Solcu Çipras ‘Amerikancı’ oldu

YUNANİSTAN’ın 43 yaşındaki solcu Başbakanı Aleksis Çipras, geçen haftaki Washington ziyaretinde hem sıkı bir ABD , hem de sıkı bir Donald Trump destekçisi olarak ortaya çıktı.

24.10.2017Dünya
Bartholomeos, Erdek Kirazlı Manastırı’nda ayin yönetti, Kurban Bayramı’nı kutladı

Bartholomeos, Erdek Kirazlı Manastırı’nda ayin yönetti, Kurban Bayramı’nı kutladı

Bartholomeos, Erdek Kirazlı Manastırı’nda ayin yönetti, Kurban Bayramı’nı kutladı

23.8.2017Erdek
Komşu karıştı Meclis önünde çatışma

Komşu karıştı! Meclis önünde çatışma

Yunanistan’da, hükümetin kreditörlerle ilave kemer sıkma önlemlerine ilişkin yaptığı anlaşmayı protesto eden kamu ve özel sektör çalışanları başkent Atina’da gösteri yaptı.

18.5.2017Dünya
Almanyayı şoke eden bombanın arkasındaki isim şaşırttı

Almanya'yı şoke eden bombanın arkasındaki 'isim' şaşırttı!

Almanya'nın başkenti Berlin'de dün Maliye Bakanı Wolfgang Schauble’ye gönderilen ve patlayıcı içeren paketin, Yunanistan’dan yollandığı ortaya çıktı. Gönderen kişi olarak Yunan siyasetçi Adonis Georgiadis’in adının yazması ise şoke etti. Paketin Almanya'ya "teröristlerce" yollandığını belirten Georgiadis, "Maalesef duyduğunuz haber doğru. Hiç de komik değil" dedi. Yunan siyasetçinin dün Atina'daki kitapçısına bombalı saldırı düzenlenmişti.

16.3.2017Dünya
BM Güvenlik Konseyinden kınama

BM Güvenlik Konseyi'nden kınama

İstanbul'daki kanlı terör saldırısına dünyadan tepki yağmaya devam ediyor. Saldırı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından da kınandı.

2.1.2017Dünya
Yunanistanda yeni kabine yemin ederek göreve başladı

Yunanistan'da yeni kabine yemin ederek göreve başladı

Yunanistan'da SYRIZA-ANEL hükümetinde yapılan revizyon sonrası yeni bakanlar yemin ederek göreve başladı. Başbakan Çipras kutsal kitaba el basılarak edilen yemine katılmadı.

5.11.2016Dünya
Aleksis Çipras, güven tazeledi

Aleksis Çipras, güven tazeledi

Yunanistan hükümetinin büyük ortağı SYRIZA'nın 2'nci olağan kongresinde Başbakan Aleksis Çipras, yeniden parti başkanı seçilerek güven tazeledi.

16.10.2016Dünya
Çipras: Avrupa bir hengameyi daha kaldıramaz

Çipras: "Avrupa bir hengameyi daha kaldıramaz"

Yunan hükümetinin büyük ortağı SYRIZA partisinin 2'inci Olağan Kongresinde konuşan Başbakan Çipras, "Yunan krizi bir an önce sona ermeli. Avrupa bir hengameyi daha kaldıramaz." dedi.

13.10.2016Dünya
Yunanistanda yeni kemer sıkma önlemlerine onay

Yunanistan'da yeni kemer sıkma önlemlerine onay

Yunanistan meclisi, ülkenin kurtarma paketinin yeni diliminin serbest bırakılması için kreditörleri tarafından talep edilen yeni reform paketini onayladı.

27.9.2016Ekonomi
Brüksel’de PYD kongresi

Brüksel’de PYD kongresi

Daha önce başkent Brüksel’de ‘PKK çadırına’ izin vererek Türkiye ile gerginlik yaşayan Belçika, bu kez de terör örgütü PKK ile bağlantılı PYD’nin başkentte kongre yapmasını onayladı.

24.9.2016Dünya
Yunanistan dokuz Türk okulunu kapattı

Yunanistan dokuz Türk okulunu kapattı

Okulların bugün açıldığı ülkede öğrenci sayısının yetersizliğini gerekçe gösterilerek 60 azınlık okulunun kapısına kilit vuruldu, kapatılanlar arasında dokuz Türk okulu var. Ayrıca azınlık liselerinde Türkçe ders saatleri azaltıldı.

19.9.2016Dünya
Yunanistan ile darbeci asker krizi kapıda

Yunanistan ile 'darbeci asker' krizi kapıda

Darbe girişiminin ardından Yunanistan'ın Dedeağaç kentine kaçan sekiz askerin Türkiye'ye iade edilip edilmeyeceği konusu, Yunan hükümeti için büyük bir diplomatik sınav halini aldı. Yunanistan'ın, Türkiye'nin "korkak fareler" olarak tanımladığı askerleri iade etmeme ihtimalinin olduğu yorumları yapıldı.

25.7.2016Dünya
Yunan meclisi Pire Limanının Çinli Coscoya satışını onayladı

Yunan meclisi Pire Limanı'nın Çinli Cosco'ya satışını onayladı

Yunanistan meclisi ülkenin en büyük limanı Pire'nin çoğunluk hissesinin Çinli Cosco Group Limited  firmasına satılarak özelleştirilmesini içeren anlaşmayı onayladı. Özellikle liman işçilerinin büyük tepkisini çeken, haftalar süren grev ve gösterilere neden olan anlaşma, 300 koltuklu Yunan meclisinden 223 oyla geçti.

1.7.2016Ekonomi
Beş yıldızlı zafer

Beş yıldızlı zafer

İtalya’da önceki gün ikinci turu yapılan yerel seçimlerde 2009’da kurulan ve yolsuzluk karşıtı katı tutumuyla tanınan Beş Yıldız Hareketi’nin (M5S) 37 yaşındaki kadın adayı Virginia Raggi açık farkla başkent Roma’nın ilk kadın belediye başkanı oldu. İktidardaki sol Demokratik Parti ağır darbe alırken, İtalya siyasetinin 2013’te en büyük üçüncü partisi haline gelen M5S gücünü pekiştirmiş oldu.

20.6.2016Dünya
HDP’lilere ’Syriza’ davasında 10’ar ay hapis

HDP’lilere ’Syriza’ davasında 10’ar ay hapis

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il örgütü tarafından geçen 7 Haziran Genel Seçimi öncesi düzenlenen ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katıldığı mitinde, Yunanistan’ın iktidar partisi Syriza’nın Genel Başkan Yardımcısı Yiannis Bournous’a Valiliğe bildirilmeden konuşma yaptırdıkları gerekçesiyle yargılanan 7 HDP’li hakkında karar çıktı. Hakim Abdülkadir Certel, 7 sanığı önce 1’er yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından da duruşmalardaki iyi halleri nedeniyle cezalarını 10’ar ay hapse indirip erteledi

1.6.2016Gündem
HDPlilere Syriza davasında 10ar ay hapis

HDP'lilere 'Syriza' davasında 10'ar ay hapis

HDP'lilere 'Syriza' davasında 10'ar ay hapis

1.6.2016İzmir
Yunanistanda vergi yağmuru mecliste onaylandı

Yunanistan'da 'vergi yağmuru' mecliste onaylandı

Yunanistan Meclisi, vergi artışlarıyla birçok ürün ve hizmette zamma sebep olacak kemer sıkma önlemlerini içeren torba yasa tasarısını onayladı.

23.5.2016Dünya
Yasa onaylandı komşu karıştı

Yasa onaylandı komşu karıştı

Göstericilerin üç gün boyunca "kuşatması" altında bulunan Yunanistan Parlamentosu’nda sabah erken saatlerde yeni sosyal güvenlik ve vergi yasası tasarıları Syriza-Anel hükümetinin 153 olumlu oyu ile onaylanıp yasalaştı.

9.5.2016Dünya
Paket onaylandı, Atina karıştı

Paket onaylandı, Atina karıştı

Yunanistan Meclisi geçen yıl üzerinde anlaşılan 86 milyar avroluk kurtarma paketinin gelecek dilimleri için gerekli vergi ve emeklilik düzenlemelerini içeren yasa tasarısını onayladı.

9.5.2016Ekonomi
Ülke alev alev yandı, o yasa onaylandı

Ülke alev alev yandı, o yasa onaylandı

Yunanistan Meclisi geçen yıl üzerinde anlaşılan 86 milyar avroluk kurtarma paketinin gelecek dilimleri için gerekli vergi ve emeklilik düzenlemelerini içeren yasa tasarısını onayladı.

8.5.2016Dünya
Yunan bürokrattan skandal sözler: En iyi Türk, ölü Türk

Yunan bürokrattan skandal sözler: En iyi Türk, ölü Türk

HER yıl binlerce Türk turistin ziyaret ettiği Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan sorumlu Kuzey Ege Bölgesi Süper Vali Yardımcısı Stamatis Karmancis, Türklere hakaret yağdırdı.

14.4.2016Dünya
HDPnin İzmir mitingiyle ilgili açılan dava

HDP'nin İzmir mitingiyle ilgili açılan dava

- Yunanistan'ın Radikal Sol İttifak Partisi (SYRIZA) yöneticisinin mitingde konuşma yapacağı önceden mülki amire bildirilmediği gerekçesiyle HDP il yöneticileri hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi

29.2.2016İzmir
İngiltere İşçi Partisine Varufakis danışmanlık yapacak

İngiltere İşçi Partisi'ne Varufakis danışmanlık yapacak

Yunanistan'ın eski Maliye Bakanı Varoufakis, İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin ekonomi danışmanı oldu.İşçi Partisi lideri Corbyn: "Varoufakis'in Avrupa'daki tecrübesinden faydalanmak istiyoruz"

29.2.2016Ekonomi
Dolarda rüzgar yukarı yönlü esti

Dolarda rüzgar yukarı yönlü esti

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde geçen hafta yaşanan iyimserliğin bu hafta yerini küresel ekonomik büyümeye dair endişelerle Avrupa bankacılık hisseleri öncülüğünde satış baskısına bırakması ile dolar/TL sert yükselerek, gün içinde 2.95'in üzerini test etti.

8.2.2016Ekonomi
Traktörlerle yolları kapattılar

Traktörlerle yolları kapattılar

Yunanistan’da, hükümetin reformlar kapsamında tarım sektörüne getirdiği ek vergileri ve sosyal güvenlik yasasında yapmak istediği değişiklikleri protesto eden çiftçiler, birçok yerde eylem başlattı.

20.1.2016Dünya
Çipras’ın maliyeti 135 milyar Euro

Çipras’ın maliyeti 135 milyar Euro

YUNANİSTAN’da 25 Ocak 2015 seçimlerinde ilk kez iktidara gelen ve geçen eylül seçimlerini de kazanan Radikal Sol Koalisyon’un (SYRİZA) yaklaşık 1 yıllık icraatının ülkeye maliyeti 135 milyar Euro oldu.

3.1.2016Ekonomi
Demirtaş: Kürt sorunun çözümünden PKKnın silahları bırakmasını anlıyor, başka hiçbir şey anlamıyor

Demirtaş: Kürt sorunun çözümünden PKK'nın silahları bırakmasını anlıyor, başka hiçbir şey anlamıyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a İmralı ile ilgili görüşmelere yönelik doğru bilgi verilmediği yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine "Konu kendisine kısa, özet ve kendisinin hoşuna gideceği şekilde aktarılıyordu. Kürt sorunun çözümünden PKK'nın silahları bırakmasını anlıyor, başka hiçbir şey anlamıyor'' dedi.

7.12.2015Gündem
Kriz sonrası Yunanistan: Bir tost karşılığı fuhuş

Kriz sonrası Yunanistan: Bir tost karşılığı fuhuş

Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan'da genç kadınların, bir tost parası karşılığı cinsel ilişkiye girdiği belirtiliyor.

28.11.2015Dünya
Çipras, CHP ve HDPyi ziyaret etti

Çipras, CHP ve HDP'yi ziyaret etti

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile görüştü.

18.11.2015Gündem
Çipras: Sığınmacılar 3üncü ülkelere Türkiye’den gitsin

Çipras: Sığınmacılar 3'üncü ülkelere Türkiye’den gitsin

Ekonomik krizin ardından şimdi de mülteci göçüyle uğraşan Yunanistan Başbakanı Çipras, göç sorunuyla ilgili ilginç bir öneride bulundu. Çipras, “Türkiye ziyaretim, sığınmacıların sağlam bir mekanizma ile Türkiye’den üçüncü ülkelere gönderilmelerini teminat altına almak amacıyla samimi işbirliğinin başlatılması için fırsat teşkil ediyor” dedi.

17.11.2015Dünya
5 yıl 7 aylık krizin anatomisi

5 yıl 7 aylık krizin anatomisi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte maç izlemek için Türkiye'ye geliyor. Terör saldırıları ve içerde seçim süreci gündemi bir süreliğine meşgul etse de "Avrupa'nın yaramaz çocuğu" olarak gösterilen Yunanistan, uzun yıllardır ekonomik ve siyasi sorunlarıyla dünya gündeminde en çok konuşulan konulardan biri. Hürriyet, Yunanistan’daki krizin siyasi, ekonomik, sosyal boyutlarını araştırdı.

17.11.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Türkiye-Yunanistan İlişkilerinde Gerginleşme.......

Bir süreden beri Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde birşeyler iyi gitmiyor. İki ülke ilişkilerindeki gerginleşme basına kadar yansıyor. Bu durumda Panes Kammenos gibi Yunanlı siyasetcilerin de katkısı var. Yani bu “siyasetçiler “yangına körükle gidiyorlar” ve Türkiye-Yunanistan ilişkileri üzerinden “oy toplamaya” çalışıyorlar. Kammenos  ve (Yunan siyasi hayatındaki) benzerleri  Türkiye’ye karşı “tehditler” ve “ hakaretler” savuruyorlar.

11.4.2018

Atatürkçü olduk! Alevi olduk! İslamcı olduk! Solcu olduk!… Ama insan olamadık!

Her soruya cevap veriyor, gözünü bile kaçırmıyor, yan yollara sapmıyor, açık sözlü…

13.5.2017

İki başbakan İzmir’de buluşacak

İzmir için bu hafta yoğun geçecek.

5.3.2016

Hitler ve Çipras’ın ortak noktası!

Ali Koç, Antalya’da “kapitalizmin kalkması gerektiğini” söyledikten bir kaç gün sonra İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, “vahşi kapitalizme dur demezsek terörün yarın hangi başkentin kapısını çalacağını bilemeyiz” dedi.

21.11.2015