EKSTRA
MENÜ

Fener Rum Patrikhanesi

Fener Rum Patrikhanesi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Fener Rum Patrikhanesi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 44 Fener Rum Patrikhanesi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Fener Rum Patrikhanesi Haberleri

Patrikhanede itaatsizlik depremi 2 numara görevden alınmıştı... Emanuil Adamakis için tören

Patrikhanede itaatsizlik depremi! 2 numara görevden alınmıştı... Emanuil Adamakis için tören

Fener Rum Patrikhanesi'nin karar alma organı Sen Sinod Meclisi Kadıköy Metropoliti Athanasios Papas'ı 'itaatsizlik' gerekçesiyle görevden almıştı. Athanasios Papas'ın yerine 68 yaşındaki Fransa Metropoliti Emanuil Adamakis atandı. Emanuil Adamakis için Kadıköy'deki Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi'nde dini ayin düzenlendi.

20.03.2021Gündem
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenkoda

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko'da

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, yeni kurulan Ukrayna Ortodoks Kilisesi için "Tomos" adlı bağımsızlık belgesini Fener Rum Patrikhanesi'nden almak üzere İstanbul'a geldi.

5.01.2019Dünya
ABD yönetimi, Ukraynanın yeni Ortodoks Kilisesinden memnun

ABD yönetimi, Ukrayna'nın yeni Ortodoks Kilisesi'nden memnun

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Palladino, Ukrayna'da, Fener Rum Patrikhanesi'nin verdiği kararla yeni birleşik bağımsız Ortodoks Kilisesi'nin kurulmasından memnun olduklarını dile getirdi.

18.12.2018Dünya
Ukrayna Kilisesi bağımsızlığını ilan etti

Ukrayna Kilisesi bağımsızlığını ilan etti

Rusya ile dini bağlarını koparan ve Fener Rum Patrikhanesi’nin öncülüğünde bağımsızlığını ilan eden Ukrayna Ortodoks Kilisesi, ilk kurucu kongresinde liderini seçti.

16.12.2018Dünya
Son dakika.. Rum Patrikhanesinden Ukraynada bağımsız kilise duyurusu

Son dakika.. Rum Patrikhanesi'nden 'Ukrayna'da bağımsız kilise' duyurusu

İstanbul'da bulunan Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna'da bağımsız bir Ortodoks kilisesi için taslak bir kuruluş sözleşmesi hazırladığını açıkladı

30.11.2018Dünya
Patrik Yunan bakanı feci azarladı

Patrik Yunan bakanı feci azarladı

Yunan Başbakanı Çipras’ın laik bir anayasa için Yunan Kilisesi ile vardığı mutabakat İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’nin tepkisini çekti. Fener Patriği Bartholomeos, mutabakat ile ilgili kendisine bilgi vermeye gelen Yunan bakana “(Cumhurbaşkanı) Erdoğan bana saygı gösteriyor. Çipras beni hor göremez” diye fırça attı.

13.11.2018Dünya
Ortodoks savaşı

Ortodoks savaşı

Fener ve Rus Kilisesi arasında Ukrayna krizi büyüyor.

16.10.2018Dünya
ABDnin 2016 dini özgürlükler raporunda Türkiye

ABD'nin 2016 dini özgürlükler raporunda Türkiye

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 19 yıldır geleneksel olarak yayınladığı Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nun sonuncusu salı günü yayınlandı. Raporu kameraların karşısında kamuoyuna duyuran ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Trump yönetiminin dünyada dini özgürlüklerin savunulması prensibine bağlı olduğunu belirterek Amerikan medyasındaki eleştirilere yanıt verdi. 2016 raporunun Türkiye bölümünde ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuoyunda hakim olan atmosfere yer verildi.

15.08.2017Dünya
Fener Rum Patrikhanesinde Noel ayini

Fener Rum Patrikhanesi'nde Noel ayini

Fatih'teki Fener Rum Patrikhanesi'nde Noel ayini düzenlendi.

25.12.2015Gündem
Çipras, Fener Rum Patrikhanesini ziyaret etti

Çipras, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti. 1 buçuk saat süren ziyaret esnasında Çipras'a Türk kahvesi ikram eden Bartholomeos, gazetecilerin "Ruhban okulu gündeme geldi mi?" sorusuna "Okul bekliyor. Her zaman bekliyor" yanıtını verdi.

18.11.2015Gündem
Papa ve Patrikten ortak selam

Papa ve Patrik'ten ortak selam

Ortodoks Kilisesi'ni kurduğuna inanılan Aziz Andreas'ı anma yortusunda yer alan Papa Franciscus, ayinin ardından Patrik Bartholomeos ile patrikhane balkonuna çıkarak ortak selam verdi. Papa Franciscus: "Tam bir birliğin kurulması için karşılıklı ve en temel prensibin saygı olduğunu tekrar vurgulamak benim için önemlidir. Bu, ne birinin diğerinin yönetimi altına girmesi ne de asimile olmak demektir" derken, Patrik Bartholomeos: "Artık ayrı ayrı hareket etme lüksüne sahip değiliz" mesajı verdi. Papa ve Patrik ayrıca ortak deklarasyona da imza attı.

30.11.2014Gündem
Mütevazı Papa için mütevazı otomobil

Mütevazı Papa için mütevazı otomobil

Katolik aleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Atatürk Havalimanı'nda resmi törenle karşılandı. Turkuaz halı üzerinde ayağı takılan ve sendeleyen Frenciscus'a İstanbul Valisi Vasip Şahin ve korumalar, yardımcı oldu. Mütevazılığıyla bilinen, hatta Ankara'da lüks bir araç yerine nispeten daha mütevazı bir aracı seçen Papa 1. Francesco, İstanbul'da makam otomobili olarak Renault Symbol istedi. Vatikanda'da Fiat Albea marka otomobil kullanan Papa'nın bu mütevazı talebi hem şaşırttı hem de yerine getirildi.

29.11.2014Gündem
FENER RUM PATRİKHANESİNDE NOEL AYİNİ

FENER RUM PATRİKHANESİ'NDE NOEL AYİNİ

Balat'ta bulunan Fener Rum Patrikhanesi'nde "Noel Ayini" düzenlendi. Fener Rum Patrikhanesi'nin bahçesinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi'ndeki ayin sabah saat 09:00'da başladı. Ayin için gelenler kilisenin girişinde bulunan alanda mum yakıp dua etti, daha sonra içeriye geçti. Fener Rum Patriği Bartholomeos'un gelmesiyle birlikte tören başladı. Ayinde dua edildi ve ilahiler okundu. Ayine Yunanistan ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen çok sayıda kişi de katıldı.Yaşar KAÇMAZ İSTANBUL DHA

25.12.2013Haber
FENER RUM PATRİKHANESİNDE NOEL AYİNİ

FENER RUM PATRİKHANESİ'NDE NOEL AYİNİ

Balat'ta bulunan Fener Rum Patrikanesi'nde "Noel Ayini" düzenlendi. Fener Rum Patrikhanesi'nin bahçesinde bululan Aya Yorgi Kilisesi'ndeki ayin sabah saat 09:00'da başladı. Ayin için gelenler kilisenin girişinde bulunan alanda mum yakıp dua etti, daha sonra içeriye geçti. Fener Rum Patriği Bartholomeos'un gelmesiyle birlikte tören başladı. Ayinde dua edildi ve ilahiler okundu. Ayine Yunanistan ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen çok sayıda kişi de katıldı.Serpil KIRKESER-İdris TİFTİKÇİ, İSTANBUL - DHA

25.12.2012Haber
FENER RUM PATRİKHANESİNDE NOEL AYİNİ

FENER RUM PATRİKHANESİ'NDE NOEL AYİNİ

Fener Rum Patrikhanesi'nin bahçesinde bululan Aya Yorgi Kilisesi'ndeki ayin, sabah saat 09:00'da başladı. Ayin için gelenler kilisenin girişinde bulunan alanda mum yakıp dua etti. Patrik Bartholomeos'un gelmesiyle birlikte tören başladı. Kilise girişindeki alanda mum yakıp dua eden Bartholomeos, daha sonra ayini yönetmek üzere kiliseye giriş yaptı. Ayinde dua edildi ve ilahiler okundu. Ayin nedeniyle Yunanistan, ve diğer Avrupa ülkelerinden çok sayıda Hıristiyan'ın kiliseye geldiği gözlendi.Bulut MÜLHİM/İstanbul/DHA

25.12.2011Haber
Erdoğanı evinde ziyaret edecek

Erdoğan'ı evinde ziyaret edecek

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ankara'daki temaslarını tamamlayarak İstanbul'a geçti. Ankara'dan demokrasi mesajı vererek ayrılan Biden, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı yarın evinde ziyaret edecek. Ziyaret öncesi Biden'ı korumakla görevli gizli servis elemanları Kısıklı'da inceleme yaptı.

2.12.2011Gündem
ARINÇ FENER RUM PATRİKHANESİNDE

ARINÇ FENER RUM PATRİKHANESİ'NDE

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti. Arınç, saat 09.00 sıralarında patrikhaneye geldi. Arınç, içeriye girerken herhangi bir açıklama yapmadı.(İdris TİFTİKÇİ-İSTANBUL-DHA)

3.01.2011Haber
Gül: Yunanistandan AB konusunda açık destek bekliyoruz

Gül: Yunanistan'dan AB konusunda açık destek bekliyoruz

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Türkiye'nin, PKK terörü konusunda ABD ile Irak'tan kararlı adım atmalarını beklediğini" söyledi.

24.06.2007Dünya
Kardinal Kasper: Papa artık Müslümanlar için sevimli bir kişilik

Kardinal Kasper: Papa artık Müslümanlar için sevimli bir kişilik

Vatikan yetkilileri, Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un, Türkiye seyahati sayesinde artık Müslümanlarca da sevilen bir dinsel kişilik durumuna geldiğini düşünüyorlar.

3.12.2006Gündem
İstanbulda Noel kutlaması

İstanbul'da Noel kutlaması

İstanbul'daki Hıristiyan cemaati, tüm Katolik dünyasında olduğu gibi, dün akşam çeşitli kiliselerde düzenlenen ayinlerle Noel'i Bayramı'nı kutladı.

25.12.2004Gündem
Her zaman bekleriz başpiskopos Yunanistan’dan ‘Türkevi’ne niye gittin’ tecridi

Her zaman bekleriz başpiskopos! Yunanistan’dan ‘Türkevi’ne niye gittin’ tecridi

Amerika Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos’un Türkevi’nin açılışına katılması Atina ve Kıbrıs Rum Kesimi’ni ayağa kaldırdı. New York’ta bulunan Kıbrıs Rum lideri Anastasiadis görüşmesini iptal etti. Yunan medyasında özür çağrısı ve “Başpiskopos tecrit edildi, Elpidoforos karantinada” yorumları yapıldı.

23.09.2021Dünya
Fener Rum Patrikhanesi’nde Noel ayini

Fener Rum Patrikhanesi’nde Noel ayini

Noel ayini için Fener Rum Patrikhanesi’ne gelenler mum dikerek dua etti, yeni yılla ilgili dileklerde bulundu.

26.12.2019Gündem
Prens Adaları’nın en yeşili: Heybeliada

Prens Adaları’nın en yeşili: Heybeliada

Marmara Denizi’nin kuzeydoğu kesiminde yer alan 9 adadan (prens adaları) biri olan, eski adı geçmişte bakır madeni çıkarılması nedeniyle “Bakır” anlamına gelen “Halki”dir. İstanbul'un en çok rağbet gören sayfiye yerlerinden biri olan Heybeliada'nın gezilecek yerlerini tanıyalım...

22.06.2018Seyahat
Meryem Ana Kilisesinde 1915 Olaylarında hayatını kaybedenler için ayin düzenlendi

Meryem Ana Kilisesi'nde 1915 Olayları'nda hayatını kaybedenler için ayin düzenlendi

Türkiye tarihinde bir ilk... 1915 Olayları'nın 100'üncü yılında Ermeni Patrikhanesi'nin ev sahipliğinde Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde Surp Badarak (Kutsal Sunu) ayini düzenlendi. 1916'dan bu yana ilk kez resmi olarak düzenlenen ayine AB Bakanı Volkan Bozkır da katıldı. Ayinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği mesaj da okundu.

24.04.2015Gündem
Masalsı bir tebessüm

Masalsı bir tebessüm

Camileri, sinagogları ve kiliselerinin iç içe oluşuyla da Balat, dinlerin hepsini kucaklayan koca yürekli bir gönül ve sevgi semti olmuş. Yahudi, Rum, Ermeni ve Müslümanlar hoşgörü, sevgi ve saygının en güzel örneklerini yaşatmış.

21.07.2011Seyahat
Arınçtan Rum Patrikhanesine ziyaret

Arınç'tan Rum Patrikhanesi'ne ziyaret

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Yüzlerce yıldır bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızın haklı taleplerini yerine getirmeyi hükümet olarak bir görev sayıyoruz” dedi.

3.01.2011Gündem
ABDden Türkiye hakkında çok ağır rapor

ABD'den Türkiye hakkında "çok ağır" rapor

Amerikan Kongresi tarafından desteklenen ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu bu yılki raporunda Türkiye'yi ilk defa “izleme listesine” aldı.Komisyon'un raporuna göre, Türkiye ve Rusya'da dini özgürlükler geçen yıl içinde kötüleşti. Ve işte raporda yer alan diğer "ağır" başlıklar...

2.05.2009Dünya
Obamayı utandıran benzetme

Obama'yı utandıran benzetme

ABD Başkanı Barack Obama’nın Avrupa’ya yapacağı ilk gezisine Türkiye ziyaretini de dahil etmesi, Rum ve Yunanlılar’ı harekete geçirdi.

27.03.2009Dünya
Türkiye’nin en güzel 10 kilisesi

Türkiye’nin en güzel 10 kilisesi

Geçen hafta Kurban Bayramı’nda en estetik 10 camiyi sayfalarımıza taşımıştık. Noel haftası dolayısıyla bu kez en güzel kiliseleri, din adamları, sanat tarihçileri, heykeltıraş ve kültür turizmcilerden oluşan jüriye sorduk. Seçim yapılırken, ibadetin hálá sürdüğü kiliseler göz önüne alındı.

27.12.2007Seyahat
İstanbul sorgusu

İstanbul sorgusu

Yunanistan’a bağlı Kudüs Patrikhanesi’nin mallarını Yahudilere satmak ve uzun dönemli kiralamakla suçlanan Kudüs Patriği İrineos dün Fener’de toplanan patrikler zirvesinde sorguya çekildi. Patrik Bartholomeos, İrineos’a sertçe ‘Kiliseye yapabileceğiniz tek hizmet istifa etmenizdir’ dedi. İrineos ise şu yanıtı verdi: ‘Siz ne karar alırsanız alın gitmem söz konusu olmayacak.’

24.05.2005Gündem
Sanık patriğin gizli sorgusu

Sanık patriğin gizli sorgusu

Kudüs Patrikhanesi’nin mallarını Yahudilere satmak ve kiralamakla suçlanan Kudüs Patriği İrineos, Fener’de toplanan patrikler zirvesinde sorgulandı.

24.05.2005Gündem

Yazar Sonuçları

'Derviş Baba' Deliler, Abdallar, Meczuplar, Aşıklar Kahvehanesi

Bundan iki sene önce bir bayram gecesi, arkadaşlarım bana jest olsun diye, mükellef bir yemek sofrası hazırlamışlardı.

19.01.2013

Azınlıklarımız ile “Birinci Sınıf” Kürtlerimiz...

Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’deki “Azınlıkların Haritası”nı çıkardığı basında şöyle bir yer aldı.

13.12.2008

Yabancılar Türkiye'yi kazıklıyor

"BEN Biray Köse'yim. Ölüdeniz beldesinde otel işletmecisiyim.

26.06.2006

Savarona yatında atladığım haber

GEÇENLERDE Doğan Hızlan'la birlikte Fener Rum Patriği Bartholomeos'un davetlisi olarak Patrikhane'ye gittik.

28.08.2003