MENÜ

Mehmet Şimşek

Mehmet Şimşek ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mehmet Şimşek haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 10.758 Mehmet Şimşek haberi bulunmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti 65. Dönem Başbakan Yardımcısı'dır.

Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967 yılında Gercüş, Batman'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisansını İngiltere'de University of Exeter'de tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra Türkiye'ye döndü. Ankara'da üç ay süre ile Etibank’ta çalıştı.

Ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği’nde yaklaşık dört yıl kıdemli ekonomist olarak çalıştı. 1997'de New York'a yerleşti ve uluslararası yatırım bankası UBS'in hisse senedi analiz kısmında araştırmacı olarak görev yaptı. 1998 yılında İstanbul'a dönerek Deutsche - Bender Menkul Değerler’de iki yıl çalıştı. Daha sonra dünyanın önde gelen yatırım bankalarından birisi olan Merrill Lynch’e geçti ve İngiltere'ye yerleşti.

2000 yılı ortalarında başlayan Merrill Lynch döneminin ilk günlerinde sorumluluk alanında Türkiye, Yunanistan, Mısır ve İsrail’i içeren Akdeniz bölgesi bulunuyordu. 2001'in ortasından itibaren de sorumluluk alanına Rusya, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi gelişmekte olan Avrupa ülkeleri de eklendi. 2005 yılı sonunda Merrill Lynch'in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanlığına getirildi. Temmuz 2007 Seçimleri'nde Ak Parti Gaziantep milletvekili, Haziran 2011 Seçimleri'nde Ak Parti Batman miletvekili , Haziran 2015 Seçimleri'nde Ak Parti Gaziantep miletvekili olarak meclise girdi. 60. hükümette 28 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009 tarihleri arasında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini, 1 Mayıs 2009 - 24 Kasım 2015 tarihleri arasında Maliye Bakanlığı görevini yürüttü. 24 Kasım 2015 tarihinde kurulan 64. Türkiye Hükûmeti'nde Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevine atandı.

“Emerging Markets” Dergisi tarafından 2013 yılında " Yükselen Avrupa’da Yılın Maliye Bakanı" seçildi. Aynı yıl “Foreign Policy” Dergisi tarafından da dünyanın en etkili 500 kişisinden biri olarak gösterildi.


Mehmet Şimşek Haberleri

Merkez’den bir hamle daha

Merkez’den bir hamle daha

MERKEZ Bankası’ndan döviz için dün yeni bir hamle daha geldi. Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinde bir süre önce 250 milyon dolara çıkardığı ihale tutarını 300 milyon dolara yükseltti.

24.5.2018Ekonomi
Şimşek ve Çetinkaya yabancı yatırımcılarla görüşecek

Şimşek ve Çetinkaya yabancı yatırımcılarla görüşecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya 28-29 Mayıs'ta Londra'da yatırımcılarla biraraya gelecek.

24.5.2018Ekonomi
Merkez’den faiz hamlesi

Merkez’den faiz hamlesi

Türkiye piyasaları dün tarihinin en hareketli günlerinden birini yaşadı. Dolar, önceki günkü 4.66 seviyesinden 4.92 liraya kadar fırladı. Gün içinde 4.82-4.90 lira arası hareket yaşandı. Türkiye piyasaları kapandıktan sonra Merkez Bankası’ndan hamle geldi. Merkez Bankası piyasayı fonladığı Geç Likidite Penceresi faizini yüzde 13.5’ten yüzde 16.5’e çıkardı. Dolar, 4.55 liraya kadar geriledi.

23.5.2018Ekonomi
Son dakika: Bakanlardan peş peşe kur açıklamaları

Son dakika: Bakanlardan peş peşe "kur" açıklamaları

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin kur spekülasyonu ve operasyonuna tabi tutulmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bugün attığı adımı desteklediklerini bildirdi. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise Merkez'in kararı için "gereken her adımda tam desteğim var" ifadesini kullandı. Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş ise kurdaki dalgalanma için "Hiç kimse, Türkiye'yi IMF'nin önünde diz çökecek bir noktaya getiremeyecektir" değerlendirmesinde bulundu.

23.5.2018Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankasının faiz kararının ardından hükümetten ilk açıklama

Son dakika... Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından hükümetten ilk açıklama

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "TCMB Başkanı ve PPK üyelerinin TL’deki düşüşü ve fiyat istikrarının sağlamak için atacakları gereken her adımda tam desteğim var... Türkiye’nin hiçbir makro ekonomik problemi çözülemez değil, problemleri daha önce çözdük yine yapabiliriz" ifadelerini kullandı.

23.5.2018Ekonomi
Mecliste iç kabine

Meclis'te iç kabine

AK Parti’nin milletvekili aday listeleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik ‘Güçlü Meclis, güçlü parti ve teknokrat hükümet’ formülünü ortaya koydu.

22.5.2018Gündem
Şimşekten sonra Zeybekciden de ilk açıklama

Şimşek'ten sonra Zeybekci'den de ilk açıklama

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 24 Haziran seçimlerine ilişkin "Bu millete ve ülkeye hizmetkarlıkta 'devam inşallah' diyoruz. Durmak yok hizmete devam" dedi. Kendisinin milletvekili aday listesinde isminin yer almamasına ilişkin soruya ise Zeybekci, "Hayırlısı olur inşallah." diye cevap verdi. Bugün Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten ilk açıklama gelmişti.

22.5.2018Gündem
Aday gösterilmemişti... Mehmet Şimşekten ilk açıklama

Aday gösterilmemişti... Mehmet Şimşek'ten ilk açıklama

24 Haziran'da yapılacak milletvekilliği seçimi için AK Parti'nin listesinde yer almayan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten ilk açıklama geldi.

22.5.2018Ekonomi
Vekil listesinde Şimşek yok

Vekil listesinde Şimşek yok

Partilerin milletvekili listeleri teslim edildi. AK Parti, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü’yü listeye koymadı. Diğer ekonomi bakanlarının hepsi farklı illerde 1. sıradan aday gösterildi.

21.5.2018Ekonomi
ABD-Çin anlaştı dolar uçtu

ABD-Çin anlaştı dolar uçtu

Piyasa, gözünü Merkez Bankası’na dikti, hamle yapmasını bekliyor. Küresel piyasaları saran güçlü dolar etkisinin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile bazı bakanların milletvekili listelerinde yer almamasıyla dolar 4.5994 lira ile yeni zirvesine çıktı.

21.5.2018Ekonomi
AK Parti sürprizleri: Başbakan ve 21 bakan listede

AK Parti sürprizleri: Başbakan ve 21 bakan listede

AK Parti’nin milletvekili listeleri, çok sayıda bakanın listeye alınması açısından sürprizler içerdi. Yeni sistemde bakanların dışardan atanacak olması ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “milletvekili istifa ettirip bakan yapmayacağı” şeklindeki değerlendirmeleri nedeniyle 22 bakanın yeni dönemde görev almayacağı yorumları yapıldı.

21.5.2018Gündem
AK Parti milletvekili aday listesinde kimler yok İşte o isimler...

AK Parti milletvekili aday listesinde kimler yok? İşte o isimler...

AK Parti'nin 24 Haziran seçimi için Yüksek Seçim Kurulu'na teslim ettiği milletvekili aday listesinde mevcut milletvekillerinden 149 isim yer bulamadı. Bu isimler arasında Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB Bakanı Ömer Çelik ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de var.

21.5.2018Ekonomi
Son dakika... AK Parti milletvekili aday listesi belli oldu

Son dakika... AK Parti milletvekili aday listesi belli oldu

AK Parti milletvekili aday listesi Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edildi. Mevcut AK Parti milletvekillerinden 167'si yeniden aday gösterildi. Listeyi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun YSK'ya götürdü.

21.5.2018Gündem
Saadet Partisinin adayları belli oldu

Saadet Partisi'nin adayları belli oldu

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim etti. Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu; "Kendi adaylarımızı kendi listemizden gösterdik. CHP listesi ile ilgili bir çalışmamız olmadı" dedi.

21.5.2018Gündem
Halka açılacaklara sigorta şartı getirilsin

Halka açılacaklara sigorta şartı getirilsin

TSB Başkanı Can Akın Çağlar, hissedarların korunması için halka açılacak şirketlerde sigorta şartı aranması gerektiğini belirterek, “SPK’dan böyle bir talebimiz var. Şirket borsaya açılacağında her detay SPK’nın önüne konuyor ama sigorta var mı, varsa neyi kapsadığı sorulmuyor” dedi.

20.5.2018Ekonomi
KOBİlerin alacaklarını koruyacak yeni model geliyor

KOBİ'lerin alacaklarını koruyacak yeni model geliyor

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, KOBİ'leri alacaklarını tahsil edememe riskine karşı koruyacak alacak sigortasını yaygınlaştırmak amacıyla devlet destekli yeni modeli hayata geçireceklerini belirterek, düzenlemeye ilişkin taslağı Başbakanlığa sunduklarını bildirdi.

20.5.2018Ekonomi
Süper Lige son çıkan takım BB Erzurumspor oldu

Süper Lig'e son çıkan takım BB Erzurumspor oldu

Süper Lig'e son çıkan takım BB Erzurumspor oldu

19.5.2018Merkez
Finike HEMde istişare toplantısı

Finike HEM'de istişare toplantısı

Finike HEM'de istişare toplantısı

19.5.2018Finike
Dolar güne nasıl başladı İşte dolar fiyatları

Dolar güne nasıl başladı? İşte dolar fiyatları

Merkez Bankası'nın devreye girmesiyle rekor seviyelerden gerileyen dolar kuru, şu sıralarda 4.44 TL'de hareket ediyor. Euro kuru ise 5.25 TL seviyesinde bulunuyor. Küresel piyasalar takip edilecek.

17.5.2018Ekonomi
Merkez takipte

Merkez takipte

Güçlü dolar, Türkiye dahil gelişmekte olan ülke para birimlerini olumsuz etkiliyor. Buna Türkiye’ye özgü gelişmeler de eklenince Türk Lirası dün 4.50 lirayı gördü. Merkez Bankası önce ‘Yakından takipteyiz’ açıklaması yaptı ardından başkan Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Görüşme İran ile ilgili olsa da piyasa iyimser karşıladı ve dolar 4.39’a kadar geriledi.

16.5.2018Ekonomi
Şimşek: Kurallara dayalı piyasa ekonomisi ilerisi için tek makul seçenektir

Şimşek: Kurallara dayalı piyasa ekonomisi ilerisi için tek makul seçenektir

Şimşek: Kurallara dayalı piyasa ekonomisi ilerisi için tek makul seçenektir

16.5.2018Merkez
Mehmet Şimşekten ekonomiyle ilgili çok önemli tweet

Mehmet Şimşek'ten ekonomiyle ilgili çok önemli tweet

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter'dan yaptığı açıklamada kural temelli piyasa ekonomisinin ilerlemek için tek seçenek olduğunu söyledi

16.5.2018Ekonomi
Kambiyo rejimini serbestleştirecek düzenleme yolda

Kambiyo rejimini serbestleştirecek düzenleme yolda

Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanunda değişiklikler öngören düzenleme ile idari para cezaları güncellenirken, yetkisiz döviz bürolarına daha ağır yaptırımlar öngörülüyor.

16.5.2018Ekonomi
Merkez Bankası: Gerekli adımlar atılacaktır (2)

Merkez Bankası: Gerekli adımlar atılacaktır (2)

Merkez Bankası: Gerekli adımlar atılacaktır (2)

16.5.2018Merkez
Merkez Bankasından son dakika açıklaması geldi

Merkez Bankası'ndan son dakika açıklaması geldi

Piyasada hızlı trafik... Doların 4.50 lirayı aşmasıyla Merkez Bankası devreye girdi. Merkez Bankası yazılı açıklama yaparak, 'piyasada oluşan sağlıksız fiyat oluşumlarını takip ettiğini ve gerekli adımlar atılacağını' duyurdu. Açıklama sonrası dolar yönünü aşağı çevirdi.

16.5.2018Ekonomi
Özel öğrenciler protokole acımadı

Özel öğrenciler protokole acımadı

Özel öğrenciler protokole acımadı

16.5.2018Burdur
Merkezin açıklaması sonrası dolar 4.40 seviyesinde

Merkez'in açıklaması sonrası dolar 4.40 seviyesinde

Dolar kuru, Merkez Bankası'nın 'Gerekli adımlar atılacaktır' mesajı, Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceği haberi ve Mehmet Şimşek'in açıklaması sonrası sert gerileyerek 4.40 TL'nin altını gördü.

16.5.2018Ekonomi
Erdoğandan ABD ve İsraile Kudüs resti: İstediğiniz adımı atın

Erdoğan'dan ABD ve İsrail'e Kudüs resti: İstediğiniz adımı atın!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasına ilişkin, "Başta Amerika olmak üzere Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacaklarmış. Ya, ne olarak tanırsanız tanıyın. Birleşmiş Milletler'de bunun oylaması, her şeyi yapıldı." dedi. Erdoğan "Kudüs, hele hele Doğu Kudüs, Filistin'in başkentidir. Bunu İslam dünyası olarak biz böyle biliyoruz" diye konuştu.

14.5.2018Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğandan ABDye Kudüs çıkışı: Rolünü kaybetmiştir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye 'Kudüs' çıkışı: Rolünü kaybetmiştir

Cumhurbaşkanı ve İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına ilişkin, "ABD insanlığın hak, adalet ve hakkaniyet şuuruyla bağdaşmayan bu adımıyla tüm ilgili BM kararlarını, hatta kendi müktesebatını bile ihlal etmiş, uluslararası toplum nezdindeki inandırıcılığına zarar vermiş ve ihtilafın çözümünde arabulucu rolünü kaybetmiştir" ifadesini kullandı. Erdoğan İngiltere'de TURKEN Vakfı'nın düzenlediği etkinlikte de ABD'ye tepki gösterdi.

13.5.2018Gündem
Finike HEMden konser

Finike HEM'den konser

Finike HEM'den konser

12.5.2018Finike
Finike HEMde yıl sonu sergisi

Finike HEM'de yıl sonu sergisi

Finike HEM'de yıl sonu sergisi

10.5.2018Finike
Mehmet Şimşek: Avrupa Birliği dünya için bir ümittir

Mehmet Şimşek: Avrupa Birliği dünya için bir ümittir

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği’nin son dönemde giderek artan aşırı sağcı akımlara ve korumacı politikalara rağbet etmeyerek tüm dünya için bir ümit olduğunu belirterek, “Eğer AB son zamanda yükselen aşırı sağ, ırkçılık ve İslam düşmanlığı hususlarında ilkeli bir duruş sergileyebilirse bu başarısı güçlenerek devam eder ve biz de AB’yi ilham kaynağı ve referans olarak almaya devam ederiz” dedi.

9.5.2018Gündem
Beştepede tedbir vurgusu

Beştepe'de tedbir vurgusu

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, dövizde yaşanan hareketlilik sürerken, Başbakan Binali Yıldırım’la yaptığı haftalık görüşmenin ardından dün saat 14.45’te de Beştepe’de sürpriz bir “Ekonomi Zirvesi” yaptı.

9.5.2018Ekonomi
Enflasyonist baskı azalıyor

Enflasyonist baskı azalıyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, aşırı ısınma endişelerinin geride kaldığını, cari açığın daha makul düzeylere düşeceği, enflasyonist baskıların azalacağı bir döneme girildiğini belirterek, “Tüm göstergeler buna işaret ediyor” dedi.

9.5.2018Ekonomi
Ekonomi Değerlendirme Toplantısı sonrası yapılan açıklamada özel sektör vurgusu (2)

Ekonomi Değerlendirme Toplantısı sonrası yapılan açıklamada 'özel sektör' vurgusu (2)

Ekonomi Değerlendirme Toplantısı sonrası yapılan açıklamada 'özel sektör' vurgusu (2)

9.5.2018Ankara
(geniş haber)- Mehmet Şimşekten Enflasyon ve Kur açıklaması

(geniş haber)- Mehmet Şimşek'ten 'Enflasyon' ve 'Kur' açıklaması

(geniş haber)- Mehmet Şimşek'ten 'Enflasyon' ve 'Kur' açıklaması

9.5.2018Beşiktaş

Mehmet Şimşek'ten 'enflasyon' ve 'kur' açıklaması (1)

Mehmet Şimşek'ten 'enflasyon' ve 'kur' açıklaması (1)

9.5.2018Merkez
Son dakika: Beştepede kritik zirve

Son dakika: Beştepe'de kritik zirve

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında ekonomi zirvesi yapılıyor.

9.5.2018Gündem
GTO yönetiminden Ankara çıkarması

GTO yönetiminden Ankara çıkarması

GTO yönetiminden Ankara çıkarması

8.5.2018Gaziantep

Yazar Sonuçları

Seçimden sonra

TÜRKİYE 24 Haziran seçimlerinden sonra sıkı bir kemer sıkma dönemine girecektir. Kamu harcamaları kısılacak, bırakın vergi indirimlerini, yeni vergi düzenlemeleri gerekecek.

24.5.2018

Faizden korkma geç kalmaktan kork

ÇARŞAMBA günü, döviz kuruna baş döndürücü bir hareket getirecek “olağanüstü” bir gün değildi.

24.5.2018

Listelerdeki strateji ve sürprizler

AK Parti listelerinde sürpriz bekliyordum ama itiraf edeyim bu kadarını ben de beklemiyordum.

21.5.2018

Dolar nereye?

BİLMEDİĞİM konularda güvenilir uzmanlara bakarım. Güvenilir yani keskin siyasi tavırlara saplanmamış, objektif bakabilen iktisatçılar.

21.5.2018

KGF kredisinde çok merak edilen sigorta konusu

Ekonomiyi, özellikle de KOBİ’leri rahatlatmak için Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Hazine Müsteşarlığı arasında imzalanan protokol ile 35 milyar liralık yeni kefalet paketi işletmelerin kullanımına açıldı.

20.5.2018

Anahtar enflasyon

Yükselen döviz kurlarının ardından Merkez Bankası’nın yaptığı duyuru ile kısa bir duraksama oldu. Ancak hamle gelmeyince mevut eğilim devam etti. Piyasada ise iki görüş hakim. İlki, kısa dönemde faizi yükseltip, döviz kurunu baskılayarak enflasyonu aşağı çekmek ve enflasyon düşünce de faizi indirmek. Diğeri ise, düşük faiz ile enflasyonu aşağı çekmek tarafında.

19.5.2018

Türkiye’ye yatırımın önemli bölümünü teşvikle alırsınız

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın İngiltere ziyareti sırasında Londra’da yabancı yatırımcılarla buluştuğu duraklardan biri Bloomberg’in düzenlediği “Yuvarlak Masa” toplantısı oldu.

15.5.2018

Geciktikçe faiz oranı beklentisi de yükseliyor

FAİZ artışı bekleyen piyasalarda Merkez Bankası kararı geciktikçe, beklenen artış oranının da yükseldiği gözleniyor. Geçen hafta 1.5 puanlık faiz artışının yetip yetmeyeceğini konuşan piyasa oyuncuları şimdi en az 2- 2.5 puanlık artış gerektiğinden söz etmeye başladılar.

13.5.2018

Faiz mi kur mu ikilemi

Döviz kurlarındaki yükselişe set vurmak için faiz artışı bekleyenler çoğunluktaydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faiz enflasyonun sebebidir, faizi aşağı çekmemiz lazım” dedi. Bu noktada ‘faiz mi, kur mu’ ikilemi tekrar gündeme geldi. Açıklamanın ardından faiz artışı beklentisi azaldı. Ama yine de Merkez Bankası’nın hamlesini beklemek lazım.

12.5.2018

Halı altında biriktirerek enflasyon düşük tutulabilir mi?

ROKET gibi yükselen döviz kuru ve bozulan beklentilerle piyasada yükselen faizler endişeleri artırırken, önceki gün Beştepe’de “Ekonomi zirvesi” toplandı.

10.5.2018

Merkez faiz arttırmadan dayanmaya çalışıyor

MERKEZ Bankası tekrar atak yenileyen kura karşı, faiz artırmadan elindeki diğer araçlarla karşı durmaya çalışıyor.

7.5.2018