MENÜ

Kobi

Kobi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kobi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.496 Kobi haberi bulunmuştur.

Kobi Haberleri

Türk Eximbanka 380.5 milyon dolar kredi

Türk Eximbank'a 380.5 milyon dolar kredi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Türk Eximbank, ITFC öncülüğünde bir bankalar konsorsiyumundan 380,5 milyon dolar tutarında kredi sağladı" dedi.

20.02.2019Ekonomi
Ziraat Katılım’dan 322 milyon lira kar

Ziraat Katılım’dan 322 milyon lira kar

Ziraat Katılım, 2018 yılında aktiflerini 22.2 milyar liraya yükseltti.

19.02.2019Ekonomi
Eximbanktan leasing şirketlerine 200 milyon dolarlık tahsis

Eximbank'tan leasing şirketlerine 200 milyon dolarlık tahsis

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, leasing firmalarına 200 milyon dolarlık paket tahsis edildiğini söyledi.

18.02.2019Ekonomi
Bankacılık dışı finans sektörü ekonomiye katkısını sürdürdü

Bankacılık dışı finans sektörü ekonomiye katkısını sürdürdü

Finansal Kurumlar Birliği (FKB), temsil ettiği üç sektöre yönelik 2018 yılı konsolide verilerini açıkladı. FKB Başkanı Adem Duman, “ 2019’ un ilk yarısını dengelenme süreci olarak değerlendirdiklerini, ikinci yarısında ise beklediğimiz yasal düzenlemelerle birlikte sektörlerimizin ivme kazanacağını düşünüyorum” dedi.

18.02.2019Ekonomi
Ticaret Bakanlığının adımı KOBİleri rahatlattı

Ticaret Bakanlığı'nın adımı KOBİ'leri rahatlattı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, taşınır rehni ile KOBİ'lerin finansmana erişiminin kolaylaştığını söyledi.

17.02.2019Ekonomi
Durmak da yok hız limitini aşmak da

Durmak da yok hız limitini aşmak da

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Hem gaz var hem fren var ama kimse bizden gazı yahut freni köklemeyi beklemesin. Artık dengeli, kökleyerek durmak da yok, son sürat hız limitini aşmak da yok. Hep dengeli, reel olarak artık üretime, dengeye dayalı, kaliteli, üzerine koyarak, kırılganlıklara izin vermeyen ekonomi stratejisiyle yol alacağız” dedi.

16.02.2019Ekonomi
Savunmada KOBİlere ücretsiz dünyaya açılma fırsatı

Savunmada KOBİ'lere "ücretsiz" dünyaya açılma fırsatı

Dünyanın en büyük 5 savunma sanayisi fuarından biri olan İstanbul'daki IDEF'e katılacak yerli firmalarla Türk lirası üzerinden anlaşma sağlandı.

15.02.2019Ekonomi
Binali Yıldırım: İstanbula borcumu ödeme vakti geldi

Binali Yıldırım: İstanbul'a borcumu ödeme vakti geldi

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "11 yaşımda bu şehre geldim. Birçoğunuz da benim gibi memleketinden daha güzel bir gelecek için İstanbul'a gelmiş olabilir. Ortaokul, lise ve üniversite okudum. Burada evlendim. Burada yuva kurdum, çocuk ve torun sahibi oldum. 11 yaşındaki Binali'den bugünkü Binali Yıldırım'a gelişimle ilgili her türlü yaşadığım gelişmeleri bu şehre borçluyum. Şimdi Peygamberimizin müjdelediği İstanbul'a borcumu ödeme vaktimin geldiğini düşünüyorum." dedi.

14.02.2019Gündem
DOĞAKAdan çiftçiye SERA desteği

DOĞAKA'dan çiftçiye "SERA" desteği

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ziraat Bankası tarafından, serasını yenilemek ya da yeni sera yatırımı yapmak isteyenlere sağlanan desteğin yanı sıra, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı da 5 milyon lira destek verecek.

14.02.2019Ekonomi
Melek yatırımcılar İstanbulda buluşacak

Melek yatırımcılar İstanbul'da buluşacak

Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu Dünya Melek Yatırım Forumu, 17-19 Şubat'ta İstanbul'da yapılacak.

14.02.2019Ekonomi
İhracatçıya sınırsız paket

İhracatçıya sınırsız paket

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, ihracatçılar için firma başına 500 bin Euro veya 500 bin dolar üst limitli Euro için yüzde 0.39, dolar için yüzde 0.49 faiz oranları ile kredi kampanyası başlattıklarını da açıkladı. Şimşek kullandırıma bir sınır belirlemediklerini her türlü talebe hazırlıklı olduklarını kaydetti.

12.02.2019Ekonomi
İhracata 8 milyar dolar garanti

İhracata 8 milyar dolar garanti

İhracatta rekor üstüne rekor kırılırken, Eximbank’tan sonra ihracatçıya bir destek de faktoring şirketlerinden geldi. Eximbank, 2018’de, 44.2 milyar dolarlık finansman desteği sağlarken, KOBİ’lerin tercih ettikleri alacak garantili ihracat faktoringinde ise işlem hacmi 8 milyar dolara çıktı.

12.02.2019Ekonomi
İş Bankasından ihracatçılara kredi kampanyası

İş Bankası'ndan ihracatçılara kredi kampanyası

İş Bankası ihracatçılara özel olarak euro ve dolar kredilerinde kampanya başladı.

11.02.2019Ekonomi
Bakan Varank açıkladı: KOSGEBin desteklediği firmalar karlarını yüzde 64 artırdı

Bakan Varank açıkladı: KOSGEB'in desteklediği firmalar karlarını yüzde 64 artırdı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB aracılığıyla destek verilen firmaların faaliyet karlarında yükseliş olduğunu söyledi.

11.02.2019Ekonomi
KOBİleri destekleyecek paketler yolda

KOBİ'leri destekleyecek paketler yolda

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkan Vekili Ünal Gökmen, "Eximbank ile KOBİ üretimini destekleyecek bir paket ile ilgili çalışmamız var. İhracatı desteklemek için ihracat yapacak her türlü yatırımcıya, Eximbank ile beraber çok uygun şartlarda yabancı para finansmanı sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

10.02.2019Ekonomi
Alacak Sigortası’nda ikinci faza geçiliyor

Alacak Sigortası’nda ikinci faza geçiliyor

1 Ocak’ta yürürlüğe giren Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’nda ikinci faz için çalışmalar hızlandı.

8.02.2019Ekonomi
Son dakika... VakıfBanktan KOBİlere müjdeli haber

Son dakika... VakıfBank'tan KOBİ'lere müjdeli haber

VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan; 'KOBİ'lere 'Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi' kapsamında 1 milyar liralık yeni kaynak sunuyoruz' açıklamasında bulundu.

7.02.2019Ekonomi
KOBİlerin alacaklarına devlet destekli güvence

KOBİ'lerin alacaklarına devlet destekli güvence

ASO Başkanı Nurettin Özdebir "KOSGEB ile birlikte gerçekleştirilen yeni düzenlemeyle KOBİ'ler uygun maliyetle alacaklarını sigorta ettirebilecek. Zor rekabet ortamında daralan kar marjlarıyla ayakta kalmaya çalışan KOBİ'lerimiz için önemli bir sistem." dedi.

6.02.2019Ekonomi
KOBİlere rehber geliyor

KOBİ'lere rehber geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Eğitimli, saha tecrübesi olan, alanında yetkin KOBİ rehberleri ve teknik danışmanlar, KOBİ'lere rehberlik hizmeti verecek." dedi.

5.02.2019Ekonomi
Son dakika... Kalından IMF açıklaması: Bu rivayetlere itibar etmeyin

Son dakika... Kalın'dan IMF açıklaması: Bu rivayetlere itibar etmeyin

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Türkiye’nin IMF ile hiçbir şekilde ne seçimden önce ne de seçimden sonra bir teması, ilişkisi, yeni bir süreci söz konusu bile değildir. IMF yılları Türkiye için geride kalmıştır" dedi. Kalın, "Münbiç ve Fırat'ın doğusunda da benzer bir modelin uygulanması için bizim temel beklentimiz, bölgenin kontrolünün Türkiye'de olması." ifadelerini kullandı.

4.02.2019Gündem
ILOdan insan odaklı çağrı

ILO'dan insan odaklı çağrı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), geçen hafta Daha Aydınlık Bir Gelecek için Çalışma Hayatı raporunu yayımladı. Üç ana kategoride toplam 10 öneriden oluşan rapor geleceğin çalışma hayatının insan merkezli bir yaklaşımla inşa edilmesi gerektiğini savunuyor.

2.02.2019İK/Yeni Ekonomi

Bakan Pekcan'dan Türk Eximbank hakkında açıklama

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: "2019 yılında, sıklıkla talep edilen (Türk Eximbank’tan) TL kredi desteğinin kapsamını genişletmeyi de planlıyoruz. Sadece KOBİ’lere kullandırılan söz konusu kredilerin, TL ile ihracat yapan tüm ihracatçılara sunulmasına ve böylelikle yerel para ile ticaretin de teşvik edilmesine yönelik çalışmalar yapıyoruz. 2019 yılının en önemli dış ticaret gelişmesinin ihracatın ithalatı karşılama oranındaki yükselme olacağını böylece dış finansman ihtiyacımızı asgari düzeye indireceğimizi öngörüyoruz" açıklamasında bulundu.

1.02.2019Ekonomi
56 şehir ihracat fazlası verdi

56 şehir ihracat fazlası verdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini inceleyen B2B ticaret platformu Turkeyol’un derlediği bilgilere göre, 2018’de ihracat, bir önceki yıla göre yüzde 7 artarak 168 milyar dolar olurken, ithalat yüzde 4,6 düşüşle 223 milyar dolara geriledi. 56 şehir ihracat fazlası verdi, dış ticaret açığı yüzde 28 azaldı.

1.02.2019Ekonomi
84 bin okulun parası çöpe gidiyor

84 bin okulun parası çöpe gidiyor

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın (TİSVA) hazırladığı ‘Sayılarla İsraf Raporu’na göre ülkemizde milli gelirin yaklaşık yüzde 25’ine denk gelen 253 milyar lira israf ediliyor. İsraf edilen bu kaynakla, 150 bin lira değerinde 1 milyon 700 bin konut, her biri 3 milyon lira değerinde 16 derslikli 84 bin ilköğretim okulu yapılabiliyor. Raporda yer alan çarpıcı sonuçlar özetle şöyle:

31.01.2019Gündem
Savunma sanayinde KOBİlerden beklenti arttı

Savunma sanayinde KOBİ'lerden beklenti arttı

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir "Artık iyi metal kesen, parça işleyen, işçilikle ilgili katma değer koyan yapının değişmesi gerekiyor. Çok iyi metal işlemenin ötesinde tasarım, malzeme, dizayn konularında firmalarımızın gücünün artması lazım." dedi.

30.01.2019Ekonomi
Kredi Garanti Fonunda KOBİlerin limitleri artırıldı

Kredi Garanti Fonu'nda KOBİ'lerin limitleri artırıldı

Kredi Garanti Fonu'nda önemli değişiklikler gerçekleşti. KOBİ tanımına haiz yararlanıcılarda kefalet limiti azami 12 milyon liradan, 25 milyon liraya çıkarıldı.

30.01.2019Ekonomi
Şirketler teknolojiyi HAVELSAN ile geliştirecek

Şirketler teknolojiyi HAVELSAN ile geliştirecek

HAVELSAN, geliştirdiği altyapılarla Türkiye'nin ürün portföyüne yerli alternatifler kazandırırken, tecrübelerini diğer firmalarla paylaşmayı ve yurt dışına açılmayı hedefliyor.

29.01.2019Teknoloji
Akıllı teknoloji geliştiren KOBİlere müjde

Akıllı teknoloji geliştiren KOBİ'lere müjde

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "KOSGEB bu hafta KOBİ Girişim Destek Programı'nın çağrısına çıkacak. 'İmalat Sanayisinde Dijitalleşme' temasıyla başlatacağımız bu programın bütçesi 350 milyon lira olarak belirlendi. Sanayinin milli imkanlarla dijitalleşmesi adına önemli fırsatlar barındıran bu programla akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ'lere ilk kez devlet olarak destek sağlamış olacağız." dedi.

28.01.2019Teknoloji
Bakan Varanktan önemli destek açıklaması

Bakan Varank'tan önemli destek açıklaması

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "KOSGEB, bu hafta KOBİ Girişim Destek Programı’nın çağrısına çıkacak. ’İmalat Sanayisinde Dijitalleşme’ temasıyla başlatacağımız bu programın bütçesi, 350 milyon lira olarak belirlendi. Sanayinin milli imkanlarla dijitalleşmesi adına önemli fırsatlar barındıran bu programla akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ’lere ilk kez devlet olarak destek sağlamış olacağız" dedi.

27.01.2019Ekonomi
Yine yanlış yapmak istediler, dağılmak durumunda kaldılar

'Yine yanlış yapmak istediler, dağılmak durumunda kaldılar'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Münbiç ve Fırat’ın doğusu için askeri hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. Görüşmelerimizi yaptık. Oldu oldu olmadı bir gece ansızın oralardayız... İşte bugün yine Suriye’de Irak tarafında bir yanlış yapmak istediler. Uçaklarımız kalktı ondan sonra hepsi dağılmak durumunda kaldı” dedi. Erdoğan, AK Parti Gaziantep Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısı ve Gaziantep Teşkilat Yemeği’nde özetle şunları söyledi:

27.01.2019Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep adaylarını tanıttı... Fırsatçılara net uyarı

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep adaylarını tanıttı... Fırsatçılara net uyarı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gaziantep adaylarını tanıttı. Toplantıda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat'ın doğusuna harekat hazırlığıyla ilgili "Siyaset ve diplomasiyi bekliyoruz. Oldu oldu, olmadı bir gece ansızın oralardayız" dedi. Erdoğan konuşmasının devamında fırsatçılara da net mesaj verdi: "Marketlerde fiyatlar üreticiden alındıktan sonra aracılar vasıtasıyla tırmandırılıyor. Fiyatlar birbirini tutmuyor. Burada belediyelerimize büyük görevler düşürüyor. Bu tür fiyatları artıranları hesaba çekmeniz lazım. Hazırlıklarımız var, bunun uygulamasını yapacağız"

26.01.2019Gündem
KOBİlerin ihracatı desteklerle artacak

KOBİ'lerin ihracatı desteklerle artacak

KOBİ'lere bu yıl Türk Eximbank kredileri ve diğer mekanizmalarla sağlanacak desteklerle ihracatın artırılmasına katkıda bulunulacak. Türk Eximbank kanalıyla bu yıl 29,4 milyar doları kredi, 19 milyar doları sigorta olmak üzere 48,4 milyar dolarlık finansman desteği verilecek.

23.01.2019Ekonomi
Sadece kamu değil tüm bankalar fedakarlık yapmalı

Sadece kamu değil tüm bankalar fedakarlık yapmalı

VAKIFBANK Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, “Kampanyaların devamının gelmesi lazım. Bankacılık sektörünün bu dönemde elini taşın altına koyması gerekir. Sadece kamu bankalarının değil tüm bankaların bu fedakârlığı yapması lazım. Yakın zamanda çok uygun maliyetle 550 milyon TL karşılığı 8 yıl vadeli bir kredi temin ettik. Bununla da yine bir kampanya düşünüyoruz. Daha henüz bunu tam kararlaştırmadık ayrıntıları ama bunu da yakın zamanda kamu oyuna açıklarız” dedi.

23.01.2019Ekonomi
VakıfBank Genel Müdüründen KOBİlere müjde

VakıfBank Genel Müdürü'nden KOBİ'lere müjde

VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, (KOBİ Değer Paketi) Süreç başarılı bir şekilde devam ediyor. Bize aşağı yukarı 10 günde 7 bin şirket başvuru yaptı. (KOBİ Değer Paketi) Toplam paket büyüklüğü 20 milyar TL olarak öngörüldü. Bankacılık sektörünün bu dönemlerde elini taşın altına koyması gerekir. Başka paket çalışmalarımız da var. Sonrasında bu müjdeleri vereceğiz" dedi.

22.01.2019Ekonomi
Marketlerden hesabını sorarız

Marketlerden hesabını sorarız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, faiz, enflasyon düşerken marketlerde hâlâ sebze ve meyve fiyatlarının düşmediğini dile getirerek “Bu marketlerde eğer kalkıp benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma görevi de bizimdir ve hesabını sorarız. Milletimizin bu konuda dillendirdiği şikâyetleri kulak arkası edemeyiz” dedi.

22.01.2019Ekonomi
Girişimcilere ‘Face’ desteği

Girişimcilere ‘Face’ desteği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat Derneği ile ‘Sınırları Aşan Türkiye’ projesine imza atan Facebook, İstanbul’a inovasyon merkezi açmak için kolları sıvadı. İlk etapta 5 milyon dolarlık bir bütçe ayıran şirket, odağına girişimcileri ve KOBİ’leri alacak.

22.01.2019Ekonomi
Hisarcıklıoğlu: Safları sıklaştırmalıyız”

Hisarcıklıoğlu: "Safları sıklaştırmalıyız”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Dışarıda hava bozarken, bizler de içerde safları sıklaştırmalıyız. Güveni ve istikrarı muhafaza etmeliyiz ki, ekonomide yeni bir atılım daha başlatalım, reform ateşini güçlendirelim. Sizin önderliğinizde başlatılacak, cesur ve ezber bozan yeni bir yatırım hamlesi, küresel rekabette bizi öne çıkaracaktır” dedi.

21.01.2019Ekonomi
Robotik süreç otomasyonuyla  rutin görevler robotlara emanet

Robotik süreç otomasyonuyla rutin görevler robotlara emanet

Teknoloji dünyasında 2019 gündemine robotik süreç otomasyonu damgasını vururken, robotik süreç otomasyonunda önde gelen isimlerden Automation Anywhere Kurucu Ortağı Ankur Kothari bu alanda yaşanacak gelişmeleri açıkladı.

21.01.2019Teknoloji
Üniversiteden tarıma teknoloji desteği

Üniversiteden tarıma teknoloji desteği

Ankara Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye'nin ilk tematik Tarım, Gıda ve Hayvancılık Teknokenti, tarım ve hayvancılık alanında girişimci firmalara yeni olanaklar sağlıyor

21.01.2019Kampüs
KOBİ’lerin yüzde 67’si sigortasız

KOBİ’lerin yüzde 67’si sigortasız

TOBB ve Ergo Türkiye’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘KOBİ’lerin Sigortaya Bakış Açıları Araştırması’ sonuçlandı. Ergo Türkiye CEO’su Yıldırım Türe, işletmelerin yüzde 37’sinin sigortası olduğunu söyledi.

21.01.2019Ekonomi
Uluslararası rekabette ihracatçılar desteklerle güçleniyor

 Uluslararası rekabette ihracatçılar desteklerle güçleniyor 

İhracatçılar küresel arenada rekabetçiliğini Ticaret Bakanlığının UR-GE, pazara giriş, tasarım ve marka destekleriyle geliştiriyor. Yurt dışına açılmak isteyen ancak rekabet gücünden emin olamayan şirketlere ihtiyaç analizi, eğitim ve danışmanlık alanında, alım heyeti ve pazarlama faaliyetlerinde, bireysel danışmanlık maliyetlerinde yüzde 75 destek veriliyor.

19.01.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

İşte reel sektörün merak ettiği sorunun cevabı

2018 sonu itibariyle 979 şirket konkordato ilan etti. Şimdilerde bu sayı bini geçmiştir. Konkordato ilan eden şirketlerin yüzde 40’a yakını anonim şirketlerden, yüzde 60’a yakını da limited şirketlerden oluşuyor.

18.02.2019
Fotoğraflara yansıyan  ödüllü zanaatlar

Fotoğraflara yansıyan ödüllü zanaatlar

Dijital dönüşüm öncesinde filmli makinelerle teknik boyutta yapılması gereken hesaplamaları -ki fotoğrafın temelidir ışığın matematiği- makineler yapmaya başladı.

13.02.2019

Gıdada yeni paket geliyor

Barış Manço’ya hayrandık.

12.02.2019
Fotoğraflara yansıyan ödüllü zanaatlar

Fotoğraflara yansıyan ödüllü zanaatlar

Dijital dönüşüm öncesinde filmli makinelerle teknik boyutta yapılması gereken hesaplamaları -ki fotoğrafın temelidir ışığın matematiği- makineler yapmaya başladı.

11.02.2019

1551 KOBİ, ticari alacağını kamudan sigortalattı

Okuyuculardan çokça soru alıyorum, ‘alacak sigortası yaptıran var mı, nereden yaptırabiliriz?’ diye. Nitekim geçenlerde KOBİ’lerin finansmanı ile ilgili katıldığım bir toplantıda da reel sektör temsilcilerinden benzer sorular aldım. Biraz araştırdım, sonuçlarını paylaşayım, böylece merak edenlerin de merakını gidereyim. Ama önce alacak sigortasından kısaca bahsedeyim. Görünen o ki, KOBİ’ler, bu konuda yeterince bilgi sahibi değil.

4.02.2019

Türkiye Bulut Bilişim’den yeterince yararlanıyor mu?

DÜNYA Ekonomik Forumu Davos Zirvesi nedeniyle kamuoyuna duyurulan sayısız raporlardan bir tanesinde 2019 yılında en çok talep görecek beceriler sıralanmış.

30.01.2019