MENÜ

Kobi

Kobi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kobi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.337 Kobi haberi bulunmuştur.

Kobi Haberleri

8.5 milyon freelancer nasıl emekli olacak

8.5 milyon freelancer nasıl emekli olacak?

2023 yılında yaklaşık 8.5 milyon freelance çalışanın Türkiye iş piyasasındaki yerini alacağı öngörülüyor. Peki, bu “freelancer”lar emekli olabilecekler mi? Online iş platformu SanalUzman’ın Genel Müdürü Niyazi Bekiroğlu’na göre kanuni sorumluluklarını yerine getirirlerse; “evet!”

20.11.2018Kampüs
Bankacılık dışı finans kesimi aktifleri 161 milyar liraya ulaştı

Bankacılık dışı finans kesimi aktifleri 161 milyar liraya ulaştı

FKB Başkanı Adem Duamn: "Finansal kiralama, faktoring ve finansman sektörlerinin 3. çeyrekte konsolide bazda aktif toplamı yüzde 28 artışla 161 milyar liraya, işlem hacmi yüzde 10 yükselişle 151 milyar liraya çıktı.Bu dönemde söz konusu sektörlerin faaliyet konusu alacakları yüzde 23 artışla 141 milyar liraya, öz kaynak büyüklüğü yüzde 15,6 yükselişle 21 milyar liraya ulaştı." açıklamalarında bulundu.

20.11.2018Ekonomi
İhracatçıya faktoring desteği

İhracatçıya faktoring desteği

İhracatçı KOBİ’lere faktoring şirketleri ve Eximbank’tan destek geldi. Faktoring şirketleri alacak garantisi, tahsilat hizmeti ve finansman desteği verirken, Eximbank, ihracatçının hem kur riskini üstleniyor hem de maliyet avantajı sunuyor.

19.11.2018Eğitim
Hak-İşten kıdem tazminatı açıklaması

Hak-İş'ten kıdem tazminatı açıklaması

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan: "TİSK'in temsil ettiği kesim dışında kalan birçok işveren işçiye kıdem tazminatı vermek istemiyor. Kıdem tazminatı fonuna sıcak bakan tek işçi konfederasyonuyuz ama bizim çözümlerimizle de işverenlerin beklentileri arasında ciddi fark var. Özellikle TOBB'un temsil ettiği geniş bir kesim kıdem tazminatının mevcut yapısına bile itiraz ediyor. Böyle bir tablonun olduğu yerde uzlaşının çıkması imkansız. Çünkü fonun kurulmasında işverenin tavrı ve tutumu son derece önemli" açıklamasında bulundu.

19.11.2018Ekonomi
CERN’e üretim yapan girişimci

CERN’e üretim yapan girişimci

Filiz Akkaş 1975 yılında Sivas’ta 6 çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi İstanbul’a göç etti ve Taksim’de büyüdü. Ailesinde ilk çalışan kadın oldu. Evlendi, kızı oldu, boşandı. Ayakları üzerinde durmalıydı. KOSGEB kredisi aldı, alüminyum panel üretimine girdi. Ve şirketi Mapsis Metal kısa zamanda havacılık ve savunma sanayine üretim yapan bir şirket haline geldi.

17.11.2018İK/Yeni Ekonomi
‘Türkiye’nin çözüm platformuyuz’

‘Türkiye’nin çözüm platformuyuz’

TÜRKİYE Varlık Fonu Yönetimi Genel Müdürü Zafer Sönmez, Türkiye Varlık Fonu’nun, Türkiye’nin sermaye çözüm ve stratejik yatırım platformu olduğunu belirterek, “Varlık Fonu, 5 yıllık, 10 yıllık zaman diliminde Türkiye’nin yetenek havuzu olacaktır.

15.11.2018Ekonomi
Yazılım projeleri görücüye çıktı

Yazılım projeleri görücüye çıktı

Erciyes Teknopark'ın düzenlediği Yazılım Ar-Ge Proje Pazarı (YAPP 2018) etkinliğinde çoğunluğu yapay zeka, siber güvenlik içerikli 19 yazılım projesi sergilendi.

15.11.2018Teknoloji
16 ilde ihracat destek ofisleri kuruluyor

16 ilde ihracat destek ofisleri kuruluyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ilk aşamada 16 ilde, 25 oda ve borsayla ihracat destek ofisleri kuracaklarını belirterek, "Bu 16 ilimiz 53,6 milyar dolar ihracatla 2017 yılı ihracatımızın üçte birini gerçekleştirdi. Şimdi hedefimiz hem bu rakamları daha yukarı taşımak hem de ihracatçı olmayan ya da çok az ihracatı olan illerimizi de desteklemek." dedi.

13.11.2018Ekonomi
Enflasyonla Topyekûn Mücadeleye faktoring desteği

"Enflasyonla Topyekûn Mücadele"ye faktoring desteği

FKB çatısı altında temsil edilen faktoring şirketleri "Enflasyonla Topyekûn Mücadele" çağrısına destek olma kararı aldı.

13.11.2018Ekonomi
Türkiye ile Rusyadan dış ticaret hamlesi

Türkiye ile Rusya'dan dış ticaret hamlesi

Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin: "(Rusya ile) Ticaretteki engelleri de masaya koyarak bir eylem planı üzerinde anlaştık. Ayrıca, iş birliğimizi üçüncü ülkelere de taşımayı planlıyoruz. Hem Türkiye'nin hem Rusya'nın güçlü yanlarını, üçüncü ülkelere ve pazarlara da beraberce taşımayı planlıyoruz" açıklamasında bulundu.

12.11.2018Ekonomi
Turkcellden cihaz kiralamada yeni dönem

Turkcell'den cihaz kiralamada yeni dönem

Turkcell, artık şirketlere cihaz kiralama hizmetinin yanı sıra cihaz destek hizmetleri, sigorta, mobil cihaz yönetimi ve kurumsal yazılımları sağlama konusunda da destek verecek.

10.11.2018Ekonomi
Kredilerin yüzde 56’sını KOBİ’lere kullandırdık

"Kredilerin yüzde 56’sını KOBİ’lere kullandırdık"

Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, Şekerbank’ın 65 yıldır yerine getirdiği üretimi destekleme misyonu doğrultusunda bugün de önceliklerinin çiftçi, esnaf ve KOBİ’ler olduğunu belirterek, "Eylül sonu itibariyle kredilerimizin yüzde 56’sını KOBİ’lerimize kullandırdığımız krediler oluşturdu." ifadesini kullandı.

10.11.2018Ekonomi
İstanbul Mobilya Fuarı açıldı

İstanbul Mobilya Fuarı açıldı

Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin:“Yaklaşık 200 milyar dolar mobilya sektörünün dış ticaret hacminin olduğu bir yerde, ABD’nin 45 milyar dolar ithalat yaptığı bir yerde biz yokuz. Olmaz. Benim Türk ihracatçım, mobilyacım ABD’de olmak zorunda. O nedenle sizin bizi zorlamanız lazım. Dış pazarlarda daha fazla söz sahibi olmamız lazım. Mobilya sektöründen çok beklentimiz var. Gelin Amerika’da bir Türkiye Ticaret Merkezleri açalım mobilyacılarımıza.” açıklamalarında bulundu.

6.11.2018Ekonomi
Sanayide insiyatif alan robot dönemi başlıyor

Sanayide 'insiyatif alan robot' dönemi başlıyor

Türk şirketlerinin ‘Endüstri 4.0’ı üretimlerine entegre etmeyi başardıklarını söyleyen TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu “Akıllı ve yapay zekaya sahip makineler üretmek; ülkemiz için bir hayal değil. Bunu yapacak potansiyelimiz var” dedi.

6.11.2018Teknoloji
Reel sektöre destek turu

Reel sektöre destek turu

Reel sektörün ve KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için TOBB ve Bankalar Birliği el ele verdi. Türkiye’yi karış karış dolaşacak olan iki kurum, hem finans sektörünün sağladığı yeni imkânları masaya yatırıyor hem de reel sektörün sorunlarını yerinde dinliyor. Toplantının üçüncüsü dün Konya’da yapıldı.

4.11.2018Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenen Milgem Projesinin üçüncü gemisi TCG Burgazada’nın Deniz Kuvvetleri’ne teslimi ve yeni tip denizaltı Aydınreis’in İlk Kaynak Töreni’nde konuştu. Erdoğan konuşmasında, “Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların adeta gasp edilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz” dedi.

4.11.2018Ekonomi
Ekonomide olumlu gelişmeler var

"Ekonomide olumlu gelişmeler var"

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: "Son dönemde ekonomide olumlu gelişmeler var. Dış ticarete ilişkin rakamlar, döviz gelir-gider durumunda bir dengelenme başladığını gösteriyor. Son dönemde atılan adımların, son vergi ve ÖTV indirimlerinin pozitife doğru bir gidişatın göstergesi olduğuna inanıyoruz" açıklamasında bulundu.

4.11.2018Ekonomi
Son dakika... Ticaret Bakanından flaş açıklamalar

Son dakika... Ticaret Bakanı'ndan flaş açıklamalar

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fahiş fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla 81 ilde ticaret il müdürlükleri kanalıyla çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Alo 175'e 48 bin civarında şikayet geldi. Şu ana kadar biz 5 bin 743 firmadan 81 bin 666 ürün denetledik ve 366 firmanın 6 bin 399 ürününde haksız fiyat artışı tespit ettik." dedi.

4.11.2018Ekonomi
Bakan Çavuşoğlu: D-8 bünyesinde takas odası kurulmasını teklif ediyoruz

Bakan Çavuşoğlu: D-8 bünyesinde takas odası kurulmasını teklif ediyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün kimi ülkelerce döviz kurlarının siyasi saiklerle kullanıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Buna en güzel cevabı kendi aramızdaki ticarette yerli ve milli para birimlerimizi kullanarak verebiliriz." dedi.

3.11.2018Dünya
Yeni uygulamasıyla e-ticaret pazarını büyütmeyi hedefliyor

Yeni uygulamasıyla e-ticaret pazarını büyütmeyi hedefliyor

iyzico, yeni mobil uygulaması ile son kullanıcıyı internetten alışverişin risklerine karşı koruma altına almayı hedefliyor. 5 milyar TL’lik işlem hacmi ile Türkiye’de e-ticaretin önemli oyuncularından biri olan ve ağırlıklı olarak KOBİ’lere hizmet veren şirket, sunduğu çözümlere son kullanıcıyı da dahil ediyor.

2.11.2018Teknoloji
Yerli ve 3 boyutlu

Yerli ve 3 boyutlu

Türk girişimciler 3 boyutlu (3D) yazıcılar için harekete geçti. 3D yazıcılarda kullanılan özel bir baskı malzemesi ‘filament’ geliştiren OO-kuma, medikal alanda dünyada adından söz ettirmeye başladı. 3D yazıcı modelini de sunan startup, endüstrileri gözüne kestirdi.

31.10.2018Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi projenin adını açıkladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi projenin adını açıkladı

Son dakika... Milli Teknoloji Geliştirme Altyapı Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan öncülüğünde TÜBİTAK SAGE harp başlığı raylı sistem testi, Pulat tahrip sistemi etkinlik testi, Işın Projesi testi gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Siper adıyla başlattığımız milli uzun menzilli bölgesel hava füze savunma sisteminin hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.

31.10.2018Ekonomi
Ticaret Bakanı Pekcan: 185 aktif proje yürütülüyor

Ticaret Bakanı Pekcan: 185 aktif proje yürütülüyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Ülkemizi küresel ekonomik arenada rekabetçi konuma ihracatımızı arttırmak, firmalarımızın birçok başarı hikayesine tanık olmak istiyoruz. Bunun için UR-GE ile KOBİ’lerimizin rekabet gücü kazanmalarını sağlamaya ve onlara destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

31.10.2018Ekonomi
İş alemi için gelecek sıkıntılı

"İş alemi için gelecek sıkıntılı"

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, ekonominin istikrar kazanması ve çalkantılardan kurtulması adına hükümetin aldığı kararları desteklediklerini belirterek, "Ancak yaşadığımız sıkıntıların iş aleminin geleceğe bakışında ve beklentilerinde olumsuzluklar oluşturduğunu da söylemeden geçemeyiz. Yüksek faiz ve yüksek kur, malların fiyat maliyet dengesini bozdu, işletme karı çoğu zaman faiz giderlerini karşılayamıyor, piyasalar daraldı, cirolar ve karlar azaldı, finansa ulaşmada sıkıntı çekiyoruz" dedi.

31.10.2018Ekonomi
Elektrikte 2019da kapasite artacak

Elektrikte 2019'da kapasite artacak

Türkiye'nin 2019'da elektrikteki kurulu gücü yüzde 5 artırılarak 94 bin 760 megavata çıkarılacak. Doğal gaz santrallerinin toplam elektrik üretimindeki payı yüzde 29'a gerileyecek. Yerli imalat kullanım şartı içeren 2 bin 200 megavat kapasiteli iki YEKA yarışması düzenlenecek.

28.10.2018Ekonomi
Türkiyenin rekabet gücü teknolojiyle artacak

Türkiye'nin rekabet gücü teknolojiyle artacak

2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünü ve dünya ihracatından aldığı payı artırmak için imalat sanayisinde dönüşüm gerçekleştirilerek yüksek katma değerli yapıya geçilecek ve yüksek teknoloji sektörlerinin payı artırılacak.

28.10.2018Ekonomi

Türkiye'nin rekabet gücü teknolojiyle artacak

Cumhurbaşkanlığının 2019 yılına ilişkin programında, Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünü ve dünya ihracatından aldığı payı artırmak için imalat sanayisinde dönüşüm gerçekleştirilerek yüksek katma değerli yapıya geçilmesi ve yüksek teknoloji sektörlerinin payının artırılması amaçlanıyor.

28.10.2018Teknoloji
Esnaf sayısı 43 bin arttı

Esnaf sayısı 43 bin arttı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi’nde yayımlanan verilere göre, 2018 eylül itibariyle Türkiye’de esnaf ve sanatkarların sayısı geçen yılla karşılaştırıldı-ğında 43 bin artmış durumda. Yetkililer, ekonomik dalgalanma zamanlarında vatandaşların güvenilir birebir ilişki kurabilecekleri esnafa yöneldiğini aktarıyor. Günümüzde en çok gıda, ulaşım, kadın erkek kuaförlüğü gibi alanlarda çalışan esnaf bulunuyor. Ağırlıklı yaş 35-40 aralığında.

27.10.2018İK/Yeni Ekonomi

Yazar Sonuçları

İDO'da seferler neden durdu

İDO’nun ortakları Tepe, Akfen, İskoç Souter ve Sera, iç hat seferlerini iptale sebep olan süreç için bu hafta açıklama yapacak. Kamuoyunda tepki gören kararın alınmasının arkasında yatan nedenler arasında BUDO ve Negmar gibi firmaların sefere başlaması, Sirkeci-Harem hattının büyük araçların kullanımına kapanması ve Martı projesinden kaynaklı gelir kaybının oluştuğu iddiaları yer alıyor.

18.11.2018

KOBİ alacağına devlet desteği

Yeni modelin adı Devlet Destekli Alacak Sigortası. Sigortayı, yıllık cirosu 125 milyon TL’nin altında olan KOBİ’ler yaptıracak. Kurulacak sigorta havuzunu Halkbank’ın iştiraki olan Halk Sigorta idare edecek. İşletmeler, sigorta poliçesini bankalara teminat olarak verecek.

16.11.2018

İşyerlerine depreme karşı zorunlu sigorta

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programında, çalışanlar için bireysel emekliliğe otomatik katılımın yeniden yapılandırılarak sürdürülebilir hale getirileceği; sigortacılıkta da, riskli işyerlerinin sigortalanabilmesi için Türkiye Reasürans Havuzu kurulacağı yer aldı. Ardından, 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı açıklandı ve BES’te değişiklik yapılması, reasürans havuzu kurulması, tamamlayıcı sağlık sigortasının teşvik edilmesi, Programa girdi. Böylece üç yıllık yol haritası da çizilmiş oldu.

12.11.2018

Kur riskine karşı önlem almayana, sigorta yaptırmayana destek yok

Ülke olarak ihracatı artırmaya çalışıyoruz. Her işletmeyi, özellikle de KOBİ’leri, ihracatçı yapmak için uğraşıyoruz. Bunun için de fikri destekten tutun da finansal desteğe kadar her türlü teşvik ve desteği sağlıyoruz.

31.10.2018