MENÜ

Kahvaltıda Ne Yenir

Kahvaltıda Ne Yenir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kahvaltıda Ne Yenir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 39 Kahvaltıda Ne Yenir haberi bulunmuştur.

Kahvaltıda Ne Yenir Haberleri

Lezzet dolu Anadolu

Lezzet dolu Anadolu

Tüm dünyada hızla moda olan ‘Lezzet Turizmi’, kısa bir süre sonra Türkiye’nin kapısını da çalacak. Onun için kentler şimdiden hazırlıklara başlamalı. Yemek denince bütün parmaklar Gaziantep’i gösterse de, Türkiye’nin dört bir yanında öne çıkmamış birçok ‘çok lezzetli’ mutfak bulunuyor. Bu hafta size 2016 yılında tadına bakmanız gereken 10 kentin mutfağını tanıtmaya çalışacağım.

25.12.2015Hürriyet Pazar
Bereketli topraklarda hasat şenliği

Bereketli topraklarda hasat şenliği

Hasat Şenliği’ne katılmak için ilk kez ziyaret ettiğim, “bereketli topraklar” anlamına gelen Daday’da yeşile, oksijene, lezzete doydum. “Daday neresi” demeyin. Sıradışı bir yolculuk istiyorsanız ilk gidilecek yerler listenize hemen ekleyin. Hele de şehir kalabalığından sıkıldıysanız. Huzur bulacaksınız.

18.09.2015Seyahat
Dikkat: Bu kumrular uçmuyor

Dikkat: Bu kumrular uçmuyor

Evet, yanlış duymadınız bu kumru uçmuyor. Hatta Bodrum beyazı tabaklarda sere serpe uzanıp iştahla yenmeyi bekliyor.

6.07.2012Kelebek
Tavadan donmuş yağı çıkartmayı iyi bilirim

Tavadan donmuş yağı çıkartmayı iyi bilirim

Her ne kadar işi hız olsa da Mehmet Ali Birand yemek masasında durmayı tercih ediyor. Lezzetin yanı sıra, kendi tabiriyle öyle hur hur hur değil, yavaş yavaş yemek yenilen ve şık sunumlu mekanları tercih ediyor. Michelin yıldızlı restoranların para tuzağı olduğundan dem vurup, küçük Fransız lokantalarıyla bağını anlatıyor. Bir de, hiç yemek yapamadığını ama şahane bulaşık yıkadığını...

17.12.2011Kelebek
Dört bölgeden 40 bahar lezzeti

Dört bölgeden 40 bahar lezzeti

Bahar Türkiye’nin dört bir yanında sofralara bereket getirdi. Ege’de yabani otlardan yapılan, nadir rastlanan yemekler mutfakları şenlendirirken, İç Anadolu’da meşhur keme mantarı kebaplara lezzet taşıyor. Güneydoğu Anadolu’da bahar çiçeklerinin rayihasını taşıyan koyun kaymağından özel tatlılar üretilirken, Akdeniz’in doğu ucunda sakız ağacının mutluluk veren filizlerinden salatalar, kavurmalar hazırlanıyor. Hürriyet Seyahat yazarı Mehmet Yaşin, Mutfak Dostları Derneği Başkanı Ahmet Örs, Mutfak Kültürü dergisinin kurucularından aşçı Musa Dağdeviren ve yemek araştırmacısı Nevin Halıcı dört bölgeden nadide bahar lezzetlerini anlattı.

15.05.2011Seyahat
Sütlü Nuriye kapak bulduran bir tatlıdır

Sütlü Nuriye kapak bulduran bir tatlıdır

Erdil Yaşaroğlu kendisini mutfakta üretici olarak görmüyor ama iyi bir tüketici olduğunu söylüyor. Çizdiği karakterleri de ona göre şekillenmiş: Restoran karikatürleri mutfak karikatürlerinden daha fazla. Ama bir tatlı var ki, karikatürle yakın ilişkisi var: Sütlü Nuriye. Dergiye kapak esprisi bulamadıklarında imdatlarına bu tatlı yetişiyor.

11.12.2010Kelebek
İstanbul’da 8 bin yıl öncesine gitti, 5 saliseye kilitlendi

İstanbul’da 8 bin yıl öncesine gitti, 5 saliseye kilitlendi

Türkiye’de düzenlenen 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın resmi zaman tutucusu 157 yıllık İsviçreli Tissot’un CEO’su François Thiebaud, İstanbul’da 8 bin yıl öncesine gittiğini, Türkiye-Sırbistan yarı final maçında 5 saliseye kilitlenip binlerce yıl gibi hissettiğini söyledi. Türkiye’nin ikinciliğini öven Thiebaud, “Bu başarı ekran ve telefon başından kalkmayan ‘başparmak jenerasyonu’nu alır basketbolcu yapar” dedi.

19.09.2010Ekonomi
Dışarıda rahat rahat yiyemiyorum evde tabağı 10 parmak sıyırıyorum

Dışarıda rahat rahat yiyemiyorum evde tabağı 10 parmak sıyırıyorum

Arabesk müziğin kraliçesi Kibariye yemeği yapmayı da yemeyi de çok seviyor. Bu yüzden hızla kilo aldığından yakınan şarkıcı neyse ki son aylarda 44 bedenden 40 bedene inmeyi başarmış. Dışarıda hayranları kendisini seyrederken utanıp yemek yiyemediğini anlatan Kibariye sofradan aç kalkıp kendini eve atıyor ve ekmeğini tabağa bandıra bandıra yemek yiyormuş

11.09.2010Kelebek
Gezginler kapınızı çalıyor, açın

Gezginler kapınızı çalıyor, açın

Küresel krizin bütçeleri zorladığı şu günlerde yurtdışına çıkamıyorsanız, yurtdışından gelen gezginleri ağırlayarak farklı kültürleri evinize davet edebilirsiniz. Gönüllülerin oluşturduğu uluslararası organizasyonlar gezginleri gittikleri şehirlerde misafirperverlerle buluşturuyor. Türkiye’den Couch Surfing, Hospitality Club, Servas gibi gruplara katılıp kapılarını yolculara açanların sayısı 30 bini aştı. Gizem Altın Nance, eşiyle birlikte çıktığı bisikletli dünya turunda bu organizasyonların üyelerinde konakladı. Şimdi İstanbul’daki bir oda-bir salon evinde dünyanın dört bir yanından gelen konukları ağırlıyor. Gözlemlerini, önerilerini Hürriyet Seyahat okurları için yazdı.

29.03.2009Kelebek
Türkiyeyi sevmek için 50 neden

Türkiye'yi sevmek için 50 neden

Ülke olarak zor bir dönemden geçtiğimiz doğru. Ekonomik zorluklar, siyasi belirsizlikler...Ama ne olursa olsun bu ülkeyi sevmek için sayısız neden var. Tempo dergisi yeni sayısında Türkiye'yi neden bu kadar sevdiğimizi belirledi ve öne çıkan 50 nedeni sayfalarına taşıdı. Elbette bundan fazlasını bulmak hiç de zor olmayacak.

28.03.2007Kelebek
Yeşil Bölge’nin sakinleri Bağdat’ta patlayan bombayı CNN’den öğreniyor

Yeşil Bölge’nin sakinleri Bağdat’ta patlayan bombayı CNN’den öğreniyor

ABD’nin Washington Post gazetesinin muhabiri Rajiv Chandrasekaran, Zümrüt Şehir (Imperial City) adlı bir kitap yazdı. Irak’ın başkenti Bağdat’ta, bugün ABD Büyükelçiliği’ne dönüşen ve eski devlet başkanı Saddam’ın sarayını da içine alan 18 kilometrekarelik Yeşil Bölge (Green Zone) adlı alanda neler yaşandığını anlatıyor kitap. Chandrasekaran, Irak’ta iki yıl kaldı. Eylül 2003’ten Ekim 2004’e kadar...

17.03.2007Seyahat
Deniz ve eğlenceden fırsat bulun tarihine doğru bir yolculuğa çıkın

Deniz ve eğlenceden fırsat bulun tarihine doğru bir yolculuğa çıkın

Turistler, dünyanın 7 harikasından çok şey görmeyi umarak seyahate çıkarlar. Aslında piramitlerin dışında hiçbirinden geriye fazla bir şey kalmamıştır. Bunların ikisi birbirinden 150 kilometre mesafede, Ege kıyılarında bulunuyor. Bunlardan biri, Efes Artemis Tapınağı. Diğeriyse, batı sınırı Menderes Nehri, doğu sınırıysa Dalaman Çayı olan Karya bölgesindeki antik çağın en ünlü kentlerinden biri olan Halikarnassos üzerine kurulu Bodrum’daki Mausoleion.

10.07.2005Seyahat
Bazı soruları hiç sormayın

Bazı soruları hiç sormayın

Kahvaltıda çocuklarıma çikolatalı kek verdiysem, benim suçum ne? Neden annelerine şikayet ediyorlar ki? Peki oyun oynarken hiç yorulmayan küçük kızlar, kazaklarını odalarına taşırken niye ‘kollarının koptuğunu’ söyleyip, duruyorlar? İşte bu soruların cevabını bilen baba yok!

21.06.2004Kelebek
Türkiye’nin en iyi otel restoranları

Türkiye’nin en iyi otel restoranları

Otel restoranlarının mönüsü, dünyanın dört bir yanından gelen insanları ağırladıkları için, daha geniş ve çeşitli olur. Büyük bölümü tek bir ülkenin veya bölgenin mutfağını servis etmekle kalmaz. Şarap kavları da iddialıdır. Bu hafta büyük jüriye Türkiye’nin en iyi otel restoranlarını sorduk. Listeye İstanbul’un beş yıldızlı otelleri ağırlığını koydu. İzmir, Ankara ve Bodrum’dan da birer restoran ilk 10’a girmeyi başardı.

25.03.2004Seyahat
Amazonların adasına yolculuk: Giresun

Amazonların adasına yolculuk: Giresun

Adını antik dilde kiraz anlamına gelen Kerasus’tan alan Giresun’da doğa, bir başka. Karadeniz’in üzerinde insan yaşayabilen tek adasını sınırlarında barındıran kentte, yöreye özgü yemekleri tadabilir, MÖ 8’inci yüzyıldan bu yana tarihi adım adım yaşayabilirsiniz.

11.03.2004Seyahat
Sinasosta saklı tarihe yolculuk

Sinasos'ta saklı tarihe yolculuk

Kapadokya çok bilinir, çok gezilir ama Sinasos, Ürgüp, Avanos, Uçhisar gibi popüler yerleşimler yanında gölgede kalır. Oysa bütün bir Kapadokya Vadisi'ndeki en güzel kasabalardan biridir bugünkü adı Mustafapaşa olan bu yer.

14.11.2003Seyahat
Urfalı nohut kebapçısı perakende dersi verecek

Urfalı nohut kebapçısı perakende dersi verecek

İstanbul'da yapılacak ve perakende sektörünün buluşturacak Perakende Günleri '03'te Anadolu'dan renkler de olacak. Urfa Birecik'ten seyyar nohut kebapçısı olarak hayatını kazanan İdris Aslantaş, ürününü ve satış tekniğini anlatacak.

17.10.2003Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kuzey Ege’de sıcakları unutturan lezzetler

Geçen haftaki bunaltıcı sıcaklarda, akıllı insanların pek yapmayacağı bir yolculuğa çıktım. Amacım Kuzey Ege’deki bildiğim, bilmediğim lezzet duraklarını ziyaret etmekti. Aslında bu sıcaklarda yemek yemek, yolda yürümek kadar zor! Onun için gölgelerdeki masalara sığındım, arada bir esen sert poyrazdan yardım dilendim ve Edremit’ten başlayarak Cundaya kadar olan listemdeki lezzet duraklarını ve yemeklerini sizin için kontrol ettim.

10.07.2017

49’uncu eyalet: Alaska

Daha komşu Yunanistan gibi görmediğimiz birçok memleket varken, biz tuttuk Alaska’ya gittik... Az gittik uz gittik, dere tepe düz gittik misali, havalimanlarındaki beklemeler de dahil gidiş iki gün, dönüş iki gün derken, tatilden dönüp, “tatil yapmam lazım çok yorgunum” moduna girdik. Gerçekten de Alaska çok çok uzak. Amerikalılar bile ‘Last Frontier’ (Son Sınır) diyorlar buraya. Ama işte ilginçliği de bu uzaklıktan geliyor.

11.01.2017

Ah İslam dünyası ah

Bir kan deryası içindesin: Mısır’ında kan akar, Suriye’nde kan akar, Irak’ında kan akar...

15.08.2013

İstanbul'un en 'in'leri

Biri zaten toplam üç masalı. Öbürü hallice: Tıkış tepiş ama iyi-kötü müşteri oturtacak altı masası var. Sonuncusu güya en ferahları ama orası da kentin görme/görülme vitrini oldu çıktı. İstanbul’da popüler mekân, trendy ortam mı kovalıyorsunuz? İşte en tazesinden, en körpesinden cool, salaş ya da hip takılma rehberi...

10.05.2013

Birinci suçlu: İnsülin direnci

İnsülin direnci son yıllarda can sıkıcı boyutlara ulaşan kilo salgınının en önemli nedeni ve modern zaman hastalıklarının (!) en yaygın olanıdır. Pek çok sebebi var. Genetik eğilim de önemli ama en önemli nedeni çevresel şartların hızla değişmesi.

25.10.2010

Baldızlık kurumuna saygı lütfen

Berna Öztürk kimdir? Tarkan’ın sevgilisinin kız kardeşi.

27.02.2007

Yaşamı uzatan mutfak

Girit mutfağının dünyanın en sağlıklı mutfağı olduğu iddia edilir.

10.01.2004