MENÜ

Hazine Ve Maliye Bakanlığı

Hazine Ve Maliye Bakanlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hazine Ve Maliye Bakanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.163 Hazine Ve Maliye Bakanlığı haberi bulunmuştur.

Hazine Ve Maliye Bakanlığı Haberleri

Akreditif açmada sıkıntı yaşanabilir

'Akreditif açmada sıkıntı yaşanabilir'

Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 7'sini gerçekleştiren çelik sektörünün tepe kuruluşu konumundaki Çelik Federasyonu'nun Başkanı Namık Ekinci, ihracatçıların döviz gelirlerinin yüzde 80'ini TL'ye çevirme zorunluluğu getiren son düzenlemenin, ihracat gelirinin neredeyse yüzde 90'ını döviz cinsinden hammadde tedarikine kullanan çelik sektöründe uygulanmasının "mantık dışı" olduğunu söyledi.

7.09.2018Ekonomi
Altın seferberliği

Altın seferberliği

Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması ve yatırımcı tabanının genişletilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı tekrar altın tahvili ile altına dayalı kira sertifikası çıkarıyor. 10 Eylül’de talep toplama işlemleri başlayacak. Altınını yatırana her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1.20 getiri sağlanacak

7.09.2018Ekonomi
‘Yatırım araçları arasında denge korunmalı’

‘Yatırım araçları arasında denge korunmalı’

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Erhan Topaç, mevduatta stopaj oranının düşürülmesine yönelik son vergi düzenlemesinin yatırım fonları ve borçlanma araçlarında da olması gerektiğini ve bununla ilgili taleplerini ilettiklerini belirterek yatırım araçları arasındaki dengenin korunması gerektiğine dikkat çekti.

11.09.2018Ekonomi
Derneklere de Hazine arazisi

Derneklere de Hazine arazisi

HAZİNE ve Maliye Bakanlığı’nın geçen yıl yayımladığı yönetmelik sadece Bakanlar Kurulu’nca vergi muafiyeti tanınan vakıflara eğitim ve yurt faaliyetleri için Hazine arazileri ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar üzerinde 49 yıl süreyle bedelsiz kullanım hakkı veriyordu.

12.09.2018Gündem
Sözleşmeler TLye dönüyor... Yabancı futbolcular kapsama girecek mi

Sözleşmeler TL'ye dönüyor... Yabancı futbolcular kapsama girecek mi?

Sözleşmelerde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk Lirası’na dönüştürülmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı kararı dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde TL’ye dönülmemesi halinde 50 bin liraya kadar ceza söz konusu olabilecek.

13.09.2018Ekonomi
Ziraat Bankasından Berlinde euro cinsi tahvil ihracı sunumu

Ziraat Bankası'ndan Berlin'de euro cinsi tahvil ihracı sunumu

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, euro cinsi devlet tahvili ve kira sertifikası ihracının yurt dışında yerleşik yatırımcılar için uzun dönemli yatırım aracı olduğunu belirterek, "Riski olmayan ve euro cinsinden kazanç sağlayan uzun dönemli iyi bir yatırım olarak düşünülebilir. Yurt dışında bu oranda bir getiri elde etmek oldukça zor." dedi.

15.09.2018Ekonomi
Sigortacılıkta istihdam arttı

Sigortacılıkta istihdam arttı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni yayımladığı Türkiye’de Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Faaliyetleri Raporu’nda sektörün istihdam rakamlarını da açıkladı. Buna göre geçen yıl sadece şirketlerde çalışan sayısı 20 bine yaklaştı. Toplam istihdam ise 200 bine çıktı.

Hurdaya ayrılan araç sayısı 25 kat arttı

Hurdaya ayrılan araç sayısı 25 kat arttı

Kamuoyunda "hurda araç teşviki" olarak bilinen uygulamayla hurdaya ayrılan otomobil sayısı haziran-temmuz aylarında, geçen yılın aynı dönemine göre 25 katına çıktı.

16.09.2018Ekonomi
İhracatçılardan kritik toplantıya yoğun ilgi

İhracatçılardan kritik toplantıya yoğun ilgi

Türkiye İhracatçılar Meclisi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ihracat bedellerinin yurda getirilmesi hakkındaki tebliği detayları hakkında ihracatçı firmaları bilgilendirme toplantısı düzenledi. Yaklaşık 1000 firmanın katıldığı toplantıda konuşan TİM Başkanı Gülle, “Hazine ve Maliye Bakanımız sayın Berat Albayrak’la geçen hafta yaptığımız görüşmede tebliğ ile ilgili 10 çözüm önerisi sunduk” dedi. Öneriler arasında ihracat bedellerinin Türkiye’ye getirme süresinin 180 günden 360 güne çıkarılması, söz konusu bedellerin de yüzde 80’inin bankaya satılma zorunluluğunun yüzde 40’a çekilmesi var.

17.09.2018Ekonomi
Bütçe, Ağustosta 5,8 milyar TL açık verdi

Bütçe, Ağustos'ta 5,8 milyar TL açık verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre 2018 Ağustos ayında merkezi yönetim bütçesi 5,8 milyar TL açık verdi.

17.09.2018Ekonomi
Bütçeden 5.8 milyar liralık açık

Bütçeden 5.8 milyar liralık açık

Bütçe ağustosta 5.8 milyar lira, ocak-ağustos döneminde ise 50.8 milyar lira açık verdi.

17.09.2018Ekonomi
İhracatçıdan döviz için süre ve oran talebi

İhracatçıdan döviz için süre ve oran talebi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ihracat bedellerinin yurda getirilmesi hakkındaki tebliği detayları hakkında ihracatçı firmaları bilgilendirme toplantısı düzenledi.

17.09.2018Ekonomi
Son dakika... Bakanlıktan dövizli sözleşmelerle ilgili açıklama

Son dakika... Bakanlıktan dövizli sözleşmelerle ilgili açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz üzerinden yapılan sözleşmelerin Türk lirasına çevrilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı hakkındaki düzenlemelerin yalnızca Türkiye’de yerleşik kişiler arasında yapılan sözleşmeleri içerdiğini, uygun görülen bazı hallerin istisna tutulabileceğini açıkladı.

17.09.2018Ekonomi
Merkez’den bankaları rahatlatacak adım

Merkez’den bankaları rahatlatacak adım

Piyasalar yarın açıklanacak olan Orta Vadeli Programa (OVP) odaklanırken, ekonomi yönetimi yeni kararları açıklamaya devam ediyor.

18.09.2018Ekonomi
Son dakika gelişmesi... Türk vatandaşı olmak kolaylaştı

Son dakika gelişmesi... Türk vatandaşı olmak kolaylaştı

Yabancıların Türk vatandaşlığı almak için karşılamak zorunda olduğu mali ve yatırım kriterleri düşürüldü.

19.09.2018Ekonomi
Son dakika... İşte, Türkiyenin Yerli Üretim Logosu

Son dakika... İşte, Türkiye'nin 'Yerli Üretim Logosu'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Yerli Üretim Logosu Tanıtım Toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan; etiketlerde yeni dönem başladığını belirterek 'Yerli Üretim Logosu'nu tanıttı. Bakan Pekcan, yaptıkları denetimlerde 680 üründe gramajla oyandığını, 1296 üründe ise haksız fiyat artışına gidildiğini tespit ettiklerini açıkladı.

19.09.2018Ekonomi
Vatandaşlık kolaylaştı

Vatandaşlık kolaylaştı

Yabancıların Türk vatandaşlığına geçişi için gerekli prosedür kolaylaştırıldı. 1 milyon dolarlık gayrimenkul alım şartı 250 bin dolara, 2 milyon dolarlık yatırım şartı da 500 bin dolara indi. Vatandaşlığa ilgiyi arttırması beklenen yeni düzenlemede İçişleri Bakanlığı özel ofislerle hizmet verecek.

19.09.2018Ekonomi
30 ton altını ekonomiye kazandırdılar

30 ton altını ekonomiye kazandırdılar

Bankacılık sektörü aracılığıyla bugüne kadar toplanan 85 ton altının 30 tona yakını katılım bankaları aracılığı ile ekonomiye kazandırıldı. Katılım bankaları 6.5 milyar TL değerinde altını bankacılık sistemine dahil etti.

19.09.2018Ekonomi
Fahiş fiyata karşı 10 bin vergi müfettişi de sahada olmalı

'Fahiş fiyata karşı 10 bin vergi müfettişi de sahada olmalı'

Maliye’de uzun yıllar üst düzeyde görev de yapan Yeminli Mali Müşavir (YMM) Muharrem Özdemir, son günlerde artan ‘fahiş fiyat artışı’ şikâyetlerine işaret ederek “Sayıları 10 bini bulan vergi müfettişleri sahaya yönlendirilerek denetimler sıklaştırılmalı” dedi.

21.09.2018Ekonomi
Hukuk ve demokrasi ödülü

Hukuk ve demokrasi ödülü

HUKUK ve Demokrasi Kurumu Derneği’nin geleneksel olarak verdiği ‘Bülent Yurt Hukuk ve Demokrasi Ödülleri’ törenle sahiplerini buldu.

22.09.2018Gündem
DMOdan yerli üreticiye destek

DMO'dan yerli üreticiye destek

Türkiye'nin merkezi satın alma kurumu DMO'nun satışa sunduğu ürünlerde yerlilik oranı 2017'de yüzde 60 oldu. DMO'nun toplam satış tutarı ise 3,9 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

23.09.2018Ekonomi
Bir nebze de olsa rahatlama

Bir nebze de olsa rahatlama!

Cumhurbaşkanlığı kararı ile son dönemde kur ve faiz artışlarıyla iyice köşeye sıkışan otomotiv sektörünü bir nebze de olsun rahatlatacak hamle yapıldı. Sektörün uzun süredir beklediği ÖTV’de matrah limitleri dünden geçerli olmak üzere arttırılırken, bu karar otomobil fiyatlarına yüzde 3.3 ile 7.8 arasında indirim olarak yansıdı. Ancak kur artışından dolayı sadece bunun yeterli olmayacağı, hurda teşvikinin arttırılması ve büyük ölçüde kapanan finansman yollarının da açılması bekleniyor.

24.09.2018Ekonomi
Son dakika... Dolar fiyatları ne durumda İşte güncel dolar kuru

Son dakika... Dolar fiyatları ne durumda? İşte güncel dolar kuru

Dolar fiyatları şu dakikalarda 6.12 TL seviyesinde, Euro fiyatları ise 7.21 TL seviyesinde hareket ediyor. Piyasalar, Hazine ihalesini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler temasları takip edecek.

25.09.2018Ekonomi
Hazine 2,39 milyar lira borçlandı

Hazine 2,39 milyar lira borçlandı

Hazine, bugün düzenlediği tahvil ihalesinde 2 milyar 395 milyon lira borçlandı.

25.09.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak?

PARTİLER seçim, vatandaş geçim derdinde. Partiler belediye başkan adaylarını belirlemeye, ittifak olacak mı olmayacak mı onu netleştirmeye çalışırken vatandaşlar marketlerdeki etiketleri, un fiyatlarını, doların fiyatını takip ediyor.

11.09.2018

Kanal İstanbul devam ya yerli otomobil!

Tekrar hatırlatmak gerekirse, geçtiğimiz yıl kasım ayı başında Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde açıklanan 5 babayiğit ile ‘yerli otomobil’ projesine ilişkin ön imzalar atıldı

16.09.2018

Çalışanlar yüksek tazminat alacak

Kıdem tazminatının tavanı yüzde 8.65 artarak, 5.434,42 liraya çıkartıldı. Temmuz-aralık döneminde kıdem tazminatı alacak olanların hesaplamaları yeni rakam üzerinden yapılacak, böylece çalışanlar daha yüksek tazminat alabilecek.

18.09.2018

Kimler dövizli sözleşmelerini TL’ye çevirecek

Menkul ve gayrimenkul alım-satım ile kiralama sözleşmelerinde bedellerin döviz cinsinden ya da dövize endeksli olamayacağına yönelik kararname sonrası kafalar karışıktı.

19.09.2018