MENÜ

Hayvan Özgürlüğü

Hayvan Özgürlüğü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hayvan Özgürlüğü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 240 Hayvan Özgürlüğü haberi bulunmuştur.

Hayvan Özgürlüğü Haberleri

Türkiye’nin Vegan Festivali için geri sayım başladı

Türkiye’nin Vegan Festivali için geri sayım başladı

Düşüncesinin temelinde doğa, hayvan ve insan sevgisi yatan, Türkiye’nin ilk Vegan Festivali’nin üçüncüsü bu yıl 19-22 Nisan tarihleri arasında Didim’deki Apollon Tapınağı’nın olduğu bölgede gerçekleşecek. Didim Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenecek festivalde, veganlık ve vegan beslenme üzerine birçok etkinlik sizi bekliyor.

15.04.2019Seyahat
Cahil insanlar vegan olmazlar, olamazlar

Cahil insanlar vegan olmazlar, olamazlar!

Ailesinde istisnasız herkesin kalp rahatsızlığı vardı. Kendi kendine “Sen de bunu yaşayacaksın, boşuna uğraşma” diyordu. Ama tesadüfen denk geldiği bir makale hayatını değiştirdi. Bitkisel beslenmeyle kalp hastalığından korunabileceğini öğrendi, dört buçuk yıl önce vegan oldu. İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Murat Kınıkoğlu, bugün Türkiye’de veganlığın en sıkı savunucularından biri. Kınıkoğlu’yla kendi hayatını da kökünden değiştiren bu akımı konuştuk.

13.01.2019Hürriyet Pazar
Didim Vegan Festivalinde geri sayım

Didim Vegan Festivali'nde geri sayım

Türkiye'nin tek Vegan festivali, insanlık tarihinde doğa bilimleri konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiren Tales’in şehri Didim’de 20-23 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek. ilki geçen yıl düzenlenen festival, dünyada her geçen gün giderek takipçileri artan vegan beslenmeyi yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

10.04.2018Keyif

Norveç, kürk çiftliklerini 2025 itibariyle kapatıyor

Norveç hükümeti, ülkedeki kürk çiftliklerini 2025 itibariyle kapatmaya hazırlanıyor. Ülkede her yıl 1 milyon tilki ve vizon moda ve tekstil sektörü için katlediliyor...

17.01.2018Dünya
Hayvan haklarına dikkat çekmek için 40 bin çarpı dövmesi yaptırdı

Hayvan haklarına dikkat çekmek için 40 bin çarpı dövmesi yaptırdı

Alfrede Meschi, İtalya’nın Toskana şehrinde balıkçı ve avcı bir ailede doğdu. Önceleri ailesinin izinden giden Meschi, daha sonra hayatında ailesinin ve kültürünün bıraktığı etçil damgasından kurtulmaya karar verdi. Alfredo hayatının son 50 yılını hayvan hakları ve hayvanlar için mücadele ederek harcadı. Şimdilerde hayvan haklarına dikkat çekmek için ilginç bir şey yapıyor. İşte Alfrede Meschi’nin hikayesi…

11.01.2018Seyahat
Çiçekleri yiyen eşeklere 4 gün hapis cezası

Çiçekleri yiyen eşeklere 4 gün hapis cezası

Hindistan’ın kuzeyinde yer alan Uttar Pradeş eyaletinde, çevre planlaması kapsamında yola yeni ekilen süs bitkilerini yiyen eşeklere 4 gün hapis cezası verildi. ‘Cezalarını çektikten’ sonra hapisten çıkan eşeklerin trajik görüntüsü, hem iç burktu hem de ironik haliyle görenleri gülümsetti.

29.11.2017Dünya
İBB önünde Kısırkaya eylemi

İBB önünde 'Kısırkaya' eylemi

Aktivistler, bugün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlık binası önünde protesto eylemi gerçekleştirdi. Beş bileşenin gerçekleştirdiği eylemde, hayvan toplama merkezlerinde yaşanan sıkıntılara işaret edildi.

14.01.2016Gündem
Veganlardan Galatasarayda eylem

Veganlardan Galatasaray'da eylem

Vegan Özgürlük Hareketi üyesi bir grup aktivist, Yılbaşı’nda hindi ve çam ağacı kesilmesini protesto etmek için Galatasaray Meydanı’nda soyunarak eylem yaptı. Topluluktan bazı üyeler paketlenmiş et maketlerinin içine girdi.

26.12.2015Gündem
Vegan hükümlü Osman Evcan mücadeleyi kazandı

Vegan hükümlü Osman Evcan mücadeleyi kazandı

Vegan (hayvansal gıdaları tüketmeyi reddeden) hükümlü Osman Evcan'ın cezaevi yemeklerine tepki olarak başlattığı açlık grevi, taleplerinin kabul edilmesi üzerine 39. gününde sona erdi.

22.12.2015Gündem
Hayvanseverlerden Kısırkaya tepkisi

Hayvanseverlerden 'Kısırkaya' tepkisi

YERYÜZÜNE Özgürlük Derneği, Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul Kent Dayanışması ve Sarıyer Kent Dayanışması üyeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin(İBB) inşa ettiği "Kısırkaya Geçici Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı" ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Binlerce hayvanın bir yere toplanmasını eleştiren aktivistler düzenledikleri basın toplantısında, barınakla bir hayvan tecrit merkezi inşa edildiğini söylediler.

1.02.2015Gündem
Hayvanseverlerden maymun maskeli eylem

Hayvanseverlerden maymun maskeli eylem

HAYVAN Özgürlüğü Aktivistleri, maymunları doğal ortamlarından koparılıp deney laboratuarlarına taşıdığını iddia ettikleri Air France-KLM havayolu şirketini protesto etti. Eylem sırasında şirketin güvenlik görevlileriyle eylemciler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

5.01.2014Gündem
Foça, Rock-A Festivaline hazır

Foça, Rock-A Festivali'ne hazır

Her aşaması gönüllülük ilkesiyle organize edilen, “Dayanışmanın Festivali” anlayışı, “Deniz, Kum, Güneş Bu Festival Beleş” Parolasıyla “2007 yılından beri ücretli diğer festivallere alternatif olarak yapılan Rock-A Festivali'nin 6'ncısı Foça Acar Kamping'te gerçekleştirilecek.

2.08.2012Ege
Rock sevenler haydi Foça’ya

Rock sevenler haydi Foça’ya

ROCK-A Festivali bu yıl Foça’da düzenleniyor. Yarın People Camping’in bulunduğu koyda başlayacak festival üç gün sürecek.

3.08.2011Ege
4 ilde hayvan dinlendirme tesisi için proje hazır

4 ilde hayvan dinlendirme tesisi için proje hazır

Tarım ve Orman Bakanlığı, "Uzun yolculuklar sırasında hayvanların dinlendirilmesi, beslenmesi ve kontrol edilmesi amacıyla dinlendirme istasyonları kurulması çalışmaları devam ediyor. Ortalama 300 büyükbaş ile bin küçükbaş kapasiteli bu istasyonlardan Afyonkarahisar, Ankara, Kayseri ve Sivas'ta yapılacaklar için projeler hazırlandı ve ihalesi için Milli Emlak Genel Müdürlüğüne bildirildi" açıklamasında bulundu.

3.07.2019Ekonomi
Patisinden yaralanan akıllı köpek eczacıdan böyle yardım istedi

Patisinden yaralanan akıllı köpek eczacıdan böyle yardım istedi

Patisi yaralanan sokak köpeği, gittiği eczanede yardım istedi. Köpeğin o anları, güvenlik kameralarına yansıdı. Yaralı köpeği tedavi eden Eczacı Banu Cengiz, "Yüreklerinde insan sevgisi, hayvan sevgisi, doğan sevgisi olanlar kapısına gelen bu canlıya müdahale ederdi" dedi. İstanbul patisi yaralanan bir sokak köpeği, mahalledeki eczaneye giderek yardım istedi. Hayvanseverliği ile tanınan Eczacı Banu Cengiz, önce ne olduğunu tam olarak anlayamadı. Mama kabını alan Cengiz, köpeğin karnını aç olduğunu düşünerek beslemeye çalıştı. Ancak köpek yaralı patisini ezcacıya uzatarak adeta yardım istedi. Eczacı Cengiz tarafından pansumanı yapılan köpek, ardından geldiği gibi dükkandan ayrıldı.Eczacıda yaşanan ilginç anlar güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde yaralı sokak köpeği eczaneden içeri giriyor. Bir süre sonra köpeği fark eden Eczacı Banu Cengiz, yanına yaklaşıyor. Ne olduğunu anlamaya çalışan Cengiz, aç olduğunu düşünerek mama kabıyla köpeği beslemeye çalışıyor. Ancak bu sırada yaralı olan patisini kaldıran köpek, adeta eczacı Cengiz'den yardım istiyor. Köpeği yarasına pansuman yapan eczacı Cengiz, bir süre yaralı köpeği dükkanda misafir ediyor.Sokak köpeğini tedavi eden eczacı Banu Cengiz yaşanan ilginç olayı anlatarak, "Önce ne olduğunu anlamaya çalıştım. Patisini uzattı, kan olduğunu gördüm. Sonra onu temizledik. Merhemini sürüp içeride misafir ettik, uyuttuk. Sahiplenmek isteyenler oldu ancak kendisi sokak köpeği olduğu için özgürlüğü tercih edip gitti’’ ifadelerini kullandı.Yaşanan olayı sosyal medya hesabından paylaştığını ancak bu kadar büyüyeceğini beklemediğini söyleyen Cengiz, "Sosyal medya hesabımdan paylaştım. Bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordum. Çok şekerdi kendisi, tedavisini yaptırdı ve gitti. Ben de bunu farkındalık oluşturması adına paylaştım. Sonra bir baktım yayılmış. Umuyorum, insanlar bir parça bir şey kaparlar. Yüreklerinde insan sevgisi, hayvan sevgisi, doğan sevgisi olanlar kapısına gelen bu canlıya müdahale ederdi. Ben özel bir şey yapmadım" ifadelerini kullandı. Kurgu: Levent SERT

22.06.2019Haber
Eczaneye gelip patisini uzatıp yardım istedi Bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordum

Eczaneye gelip patisini uzatıp yardım istedi! 'Bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordum'

Patisi yaralanan sokak köpeği, gittiği eczanede yardım istedi. Köpeğin o anları, güvenlik kameralarına yansıdı. Yaralı köpeği tedavi eden Eczacı Banu Cengiz, "Yüreklerinde insan sevgisi, hayvan sevgisi, doğan sevgisi olanlar kapısına gelen bu canlıya müdahale ederdi" dedi.

22.06.2019Gündem
Son dakika... Adalet Bakanından süresiz nafaka ile ilgili flaş açıklama

Son dakika... Adalet Bakanı'ndan süresiz nafaka ile ilgili flaş açıklama

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, süresiz nafaka ile ilgili ''Süresiz nafaka adil değil, hakkaniyet ve adalet içerisinde düzenlenmesi gerekir'' dedi.

24.05.2019Gündem
Brüksel’de ‘helal kesim yasağı’ protestosu

Brüksel’de ‘helal kesim yasağı’ protestosu

Belçika’nın başkenti Brüksel’de dini usullere göre kesim yasağı protesto edildi.

31.03.2019Avrupa
Sirk aslanları THY ile doğal yaşam alanlarına kavuştu

Sirk aslanları THY ile doğal yaşam alanlarına kavuştu

Dünyanın 124 ülkesine hizmet sağlayan ve en hızlı büyüyen hava kargo markası olan Turkish Cargo; Luca, Charlie, Kai isimli dişi aslan kardeşler ile Nathan isimli yavru erkek aslanı, hayvan haklarına saygı kapsamında Kiev’den, İstanbul aktarmalı olarak Güney Afrika’da bulunan doğal yaşam alanlarına ulaştırdı.

3.03.2019Ekonomi
‘Helal kesim yasağı, dini özgürlükleri ihlal’

‘Helal kesim yasağı, dini özgürlükleri ihlal’

Belçika’da Müslüman dernekler, ülkenin iki bölgesinde dini usullere göre kesim yasağı getirilmesine tepki göstererek, bunun, Müslüman ve Yahudi toplumlarının dini özgürlüklerini ihlal ettiğini savundu.

14.02.2019Avrupa
Helal kesim yasağına tepki: Avrupa’da yaşamak zorlaşıyor

Helal kesim yasağına tepki: Avrupa’da yaşamak zorlaşıyor

Belçika’nın Flaman bölgesinde helal kesim yasağının yılbaşında yürürlüğe girmesinin ardından ülkedeki Müslüman ve Musevi toplumun tepkisi büyüyor. Belçika nüfusunun yaklaşık yüzde 6’sını oluşturan Müslüman ve Musevi toplumlar, hayvanların şoklanmadan ve uyutulmadan kesilmesini yasaklayan kararın, iki toplumun dini özgürlüklerini kısıtladığını ve toplumlara saygısızlık olduğunu savunuyor.

15.01.2019Avrupa
Belçikada helal kesim yasağına tepki büyüyor

Belçika'da helal kesim yasağına tepki büyüyor

Belçika'nın Flaman bölgesinde helal kesim yasağının yıl başında yürürlüğe girmesinin ardından karara ülkedeki Müslüman ve Musevi toplumun tepkisi büyüyor.

15.01.2019Dünya
Sandıktaki vaatler

Sandıktaki vaatler

Türkiye’nin kaderini değiştirecek olan pazar günkü seçime artık saatler kaldı. Cumhurbaşkanı adayları ve parti liderleri meydanları dolaşarak son konuşmalarını yapıp vaatlerini son kez dile getiriyorlar. Biz de partilerin vaatlerini 10 maddede sıraladık. Partilerin pazar günü seçmenin zarflarını atacağı sandığa koydukları vaatleri şöyle:

22.06.2018Gündem
İşte Muharrem İncenin seçim manifestosu

İşte Muharrem İnce'nin seçim manifestosu

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Samsun'da seçim manifestosunu açıkladı. İnce'nin manifestosunda hukuktan kamu yönetimine, ekonomiden politikaya, sağlıktan çevreye bir çok vaat bulunuyor.

19.05.2018Gündem
Bu coğrafyada atların ve  kadınların kaderi aynı

Bu coğrafyada atların ve kadınların kaderi aynı

İranlı oyuncu, ressam ve mimar Mehrnoush Esmaeilpour, ikinci sergisi ‘From Here to Now’ ile kadın ve at arasındaki benzerlikleri gözler önüne seriyor. 30 yaşındaki sanatçıyla eserlerini, geçirdiği büyük travmayı ve bu coğrafyada kadın olmayı konuştuk:

25 bin hayvanı gemiyle Türkiyeye getiriyorlar Eylemler yapıldı, dava açıldı

25 bin hayvanı gemiyle Türkiye'ye getiriyorlar! Eylemler yapıldı, dava açıldı

Türkiye’nin et ve hayvan ihtiyacını karşılamak için yapılan canlı hayvan ithalatı Brezilya’da dava konusu oldu. 17 günde Türkiye’ye yaklaşık 27 bin hayvan getirecek gemi için Brezilyalı hayvan hakları savunucuları hayvanların kötü şartlarda taşındığı gerekçesiyle dava açtı ve geminin limandan çıkışını durdurdu. Türk yetkililerin devreye girmesiyle, gemi 5 günün sonunda 2 bin eksik hayvanla yola çıktı.

8.02.2018Ekonomi
Erdoğandan ABye tepki: Bizi alıverin diyecek halimiz yok

Erdoğan'dan AB'ye tepki: 'Bizi alıverin' diyecek halimiz yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018'in ilk yurtdışı ziyaretini Fransa'ya gerçekleştirdi. EUROSAM ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi Aşama-B Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un huzurunda imzalandı. AB'ye Türkiye'nin üyelik süreci hakkında tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tabi bu bizi ciddi manada yorduğu gibi milletimi de ciddi manada yoruyor. Belki de bizi bir karara doğru sürükleyecektir. Sürekli olarak 'ne olur artık bizi de alıverin' diyecek halimiz de pek yok. Bunu Fransa'dan söylüyorum, buradan sesleniyorum." dedi.

5.01.2018Gündem
Ahmet Mümtaz Taylan: Vicdan bizim altıncı duyumuz

Ahmet Mümtaz Taylan: Vicdan bizim altıncı duyumuz

Kediye işkence yapan er, eşinin canına kıyan koca, ortağını öldürüp selfie çeken adam, pompalıyla müdür katleden öğrenciler; intiharlar, cinayetler, tecavüzler, linçler, tacizler, saldırılar... Bizim o naif dünyamıza ne oldu? Ya vicdanımıza? Sanatçı Ahmet Mümtaz Taylan’a göre, ‘aç kalanlar vicdandan yemeye başladı’ ve olan oldu...

17.12.2017Gündem
AfD yine sünnete taktı

AfD yine sünnete taktı

Almanya'da sağ popülist Almanya İçin Alternatif’in (AFD), 24 Eylül’de yapılan genel seçim öncesi hazırladığı seçim programında, Müslüman ve Musevi çocukların sünnet edilmesinin yasaklanması da yer aldı.

2.12.2017Dünya
‘Yazdıklarımın üzerinde her zaman kara bir bayrak dalgalanır’

‘Yazdıklarımın üzerinde her zaman kara bir bayrak dalgalanır’

Öfkeli bir yazar Ebru Ojen. Öfkeli çünkü kendi deyimiyle cin gibi: “Her şeyin farkındayım! Bizi öldürenlerin, sürenlerin, görmezden gelenlerin, asimile edenlerin adlarını biliyorum. Bu yüzden öfkeliyim. İnsanların kendi türüyle beraber doğadaki bütün türlere karşı bu kadar zalim olmasına karşı öfkeliyim.” Yeni romanı ‘Et Yiyenler Birbirini Öldürsün’ üzerine konuştuk...

10.11.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Didim’den turizmde cesur adım: Vegan Festivali

SON verilere göre dünyadaki vejetaryen/ vegan sayısı geçtiğimiz 10 yılda yüzde 350 artmış.

21.04.2018

Bu yavru hepimizin!

Antalya’da yavru kediye tecavüz edip sonra da onu bıçaklayanlar bulunsun, cezasını çeksin.

27.10.2016

Ölüm kamplarına hayır

Kısırkaya tecrit merkezinin nasıl sonuçlar doğuracağını kamuoyuna açıklamak için yarın İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Saraçhane’deki binası önünde olacağız. Ormanların ve şehir hayvanlarının topyekûn imhasına karşı çıkan herkesi hep birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

26.02.2015

İstanbul’a kayyım: Aklından bile geçirme

Böyle bir adım atılırsa... Demokrasiymiş... Sandıkla gelmekmiş... Sandıkla gitmekmiş... Millet iradesiymiş... Hepsi talan olur talan! İşin nirengi noktası burasıdır.

7.09.2019

Rahmetli hep ölülerin arkasından konuşurdu

- Necip Fazıl’ın arkasından konuşurdu mesela... Şairliğine ve fikirlerine yönelik bir kritik falan değildi yaptığı... Doğrudan özel hayatına dalardı Necip Fazıl’ın... Bırakın ölünün arkasından konuşmayı... Herhangi bir dirinin yüzüne karşı bile söylenmesi ayıp kaçacak şeyler söylerdi.

7.05.2019

Şimdi gözler CHP’nin İzmir adayında

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 6 Aralık günü belediye başkan adaylarını açıklaması bekleniyor.

29.11.2018

'Batı’nın medeniyet adına söyleyecek sözü tükendi, İslam dünyası ise sözünü arıyor'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni kitabı ‘Barbar, Modern, Medeni’de Batı’nın medeniyet anlayışını masaya yatırıyor. Kalın’a göre, Batı bu kavramı bir sömürgeleşme aracı olarak kullandı. Peki İslam medeniyeti nasıl Avrupa’nın gerisine düştü, nerede hata yapıldı? AB bizi ‘medeni’ olmadığımız için mi istemiyor? Kalın ile kitabının ışığında gündemi de konuştuk.

26.11.2018

Ey zihin kardeş!

Bu sıralar kalbimi içten içe, kafamı duvardan duvara vurduğum konular var, onları yazacağım.

8.06.2018

Bize o hakkı Atatürk verdi hakkımızı savunuyoruz

Gülben Ergen, Fransızca konuştuğu videoyla sosyal medyada fenomen olan Zümran Ömür’ün Kars’taki köyüne gitti ve köy kadınlarının yaşam hikayesini dinledi.

7.03.2018

Senin de öyle olacak tatlı kız

Geçen haftaki Sait Faik Abasıyanık videosunu hatırlarsınız...Ne kadar içime attıysam tüy kusan kediler gibi hemen bu konuda da yorum yapacağım.

21.02.2018

Sahnede Derya Deniz

Derya Alabora ve Deniz Çakır, iki kişilik oyunları “Beyaz”ı geçen hafta sahnelemeye başladı. İkiliyle ilk oyundan 3 saat önce sahnede buluştuk. Açık söyleyeyim; ben onlardan daha heyecanlıydım. Kadın meselesinden komedi filmlerine, tiyatrodan taciz tartışmalarına; içinde Oktay Kaynarca, Uğur Yücel ve Aybüke Pusat’ın isimlerinin de geçtiği hararetli bir söyleşi yaptık. Kimi zaman tartıştık, kimi zaman eğlendik. Ortaya ‘derya deniz’ bir muhabbet çıktı...

17.02.2018

Masallar âleminde bir geziye davetlisiniz

Ülkemizin büyük değerlerinden yazar ve şair Sunay Akın, oyun ve oyuncaktan sonra Türkiye’nin ilk masal müzesini de İstanbul, Kartal’da kurdu. “Burası geleceğin, çocuklarımızın hayalleri ve oyunlarında olduğunu bilenlerin müzesi” diyen Akın’la buluştuk, Masal Müzesi’nin yolunu tuttuk. Ağaçlar içindeki bir masal evini andıran bu müzeden içeri adım attığımızda kendimizi masal kitaplarının sayfaları arasında bulduk.

2.02.2018

Kırık bir yılbaşı gecesinin hikâyesi

BU yılbaşı İstanbul yasak şehir haline geldi ya...

1.01.2018