MENÜ

Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Harvard Üniversitesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.781 Harvard Üniversitesi haberi bulunmuştur.

Harvard Üniversitesi Haberleri

Elektrikli otomobil acıları dindirecek

Elektrikli otomobil acıları dindirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli otomobil pazarının öncüsü Tesla Motor CEO’su Elon Musk ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, “Elektrikli araç projesinin tek başına insanlığın son 1-1.5 asrına damga vuran petrol odaklı çatışmaların, yıkımların acıların dinmesi anlamına geleceğine inanıyorum” dedi. Erdoğan, TÜBA 2017 Akademi Ödülleri Töreni’nde şöyle konuştu:

12.12.2017Gündem
Dünyanın en iyi üniversitesi hangisi... Oxford, Harvard, MIT

Dünyanın en iyi üniversitesi hangisi?... Oxford, Harvard, MIT?

Harvard, MIT, Caltech, Stanford, Oxford ve Cambridge; yükseköğretim dünyasında zirvedeki üniversiteler olarak biliniyor. Peki hangisi daha iyi? Hepsi çok iyi olsa da bazıları ipi burun farkı ile daha erken göğüslüyor. İşte Times Higher Education (THE) ve OS’ten 2018’in en iyi 10 üniversitesi.

11.12.2017Eğitim
İşte üç sıra dışı eğitimci

İşte üç 'sıra dışı' eğitimci

İngiliz Varkey Vakfı, 2015’ten beri dünyanın en iyi öğretmenlerini ödüllendiriyor. Yaptıkları faaliyetlerle öğrencilerinin hayatlarında büyük değişimler yaratan dünyanın en iyi eğitimcilerinin sıra dışı hikayelerini derledik.

10.12.2017Eğitim
Euro Grubu’nun yeni başkanı Centeno

Euro Grubu’nun yeni başkanı Centeno

Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, Euro Grubu Başkanlığı’na getirildi. Centeno, Brüksel’de yapılan ve euro kullanan 19 AB üyesi ülkenin maliye bakanlarının bir araya geldiği Euro Grubu toplantısı bitiminde açıklamalarda bulundu.

5.12.2017Ekonomi
Canan Karatay: Bana şarlatan diyenlere cevap veriyorum

Canan Karatay: Bana şarlatan diyenlere cevap veriyorum

Canan Karatay: Bana şarlatan diyenlere cevap veriyorum

2.12.2017İstanbul
Graham Fuller kimdir

Graham Fuller kimdir?

Amerikan RAND Corporation düşünce kuruluşunun daimi politik danışmanı, ABD Merkezi Haberlama Teşkilatı'nın Milli Haberlama Konseyi eski başkan yardımcısı, yazar, Graham Fuller, Twitter'da trend topic listesine girdi. Bu ismi ilk kez duyan sosyal medya kullanıcıları, Graham Fuller'in geçmişini sorgulamaya başladı. Peki Graham Fuller kimdir?

1.12.2017Dünya
Fizikte ilk 500’de Türkiye’den 4 üniversite

Fizikte ilk 500’de Türkiye’den 4 üniversite

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) fiziksel bilimlerde dünyanın en iyilerini sıraladı. 500 yükseköğretim kurumunun yer aldığı 2018 listesinde Türkiye’den en iyi dereceyi 301-400 sıra bandı ile Atılım ve Koç üniversiteleri elde etti. Bilkent ve Boğaziçi de 401-500 sıra bandında temsil edildi. Dünyanın en iyisi ise Harvard ve Stanford’un önünde Princeton oldu.

1.12.2017Eğitim
Beyrut Amerikan Üniversitesi Rektör Yardımcısı: Gelecekte beyin dijitalleşecek

Beyrut Amerikan Üniversitesi Rektör Yardımcısı: Gelecekte beyin dijitalleşecek

Beyrut Amerikan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hassan Baha Eddine Diab, yükseköğrenimde gelecekte olağanüstü bir devrim yaşanacağını belirterek, “İlerleme hızına baktığımızda bu, eğitim sistemine bağlı ve en iyi yenilikçi araştırmacıların üniversitelere çekilmesiyle mümkün, tıpkı ABD’nin yaptığı gibi” dedi. Gelecekte özellikle kontakt lenslerin insan hayatında önemli bir rol oynayacağına da değinen Diab, “Mesela gözünüzü kırparak internete girebileceksiniz, öğrenciler bu yolla sınava girecek, doktora gideceksiniz, avukat tutabileceksiniz, avukatınız kol saatiniz üzerinden birçok lisanda konuşarak size tavsiyeler verebilecek. Beyin dijitalleştirilecek.” diye konuştu.

1.12.2017Eğitim
Dünyanın en iyi üniversitelerinden ücretsiz dersler bir tık uzakta

Dünyanın en iyi üniversitelerinden ücretsiz dersler bir 'tık' uzakta

Kitlesel çevrimiçi açık dersler (MOOC) 21’inci yüzyılda eğitim konusunda tüm bildiklerimizi değiştiriyor. Haber ve fikir sitesi Quartz, ABD’den Güney Kore’ye 200 üniversiteden 600 ücretsiz online ders listesini paylaştı. Aralarında Harvard, Stanford ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) gibi lider yükseköğretim kurumları da var.

29.11.2017Eğitim
Mutluluğun sırlarını 75 yıllık araştırma ortaya çıkardı

Mutluluğun sırlarını 75 yıllık araştırma ortaya çıkardı

Mutluluğun sırlarını 75 yıllık araştırma ortaya çıkardı

28.11.2017Merkez
THE araştırdı: Mezunları işsiz kalmayan üniversiteler hangileri

THE araştırdı: Mezunları işsiz kalmayan üniversiteler hangileri?

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) ‘Dünyanın İstihdamda En İyi Üniversiteleri 2017’ sıralamasını açıkladı. Buna göre ilk 10’da ABD üniversiteleri öne çıktı ve ilk sırada California Teknoloji Enstitüsü (Caltech) yer aldı. 150 üniversitenin bulunduğu listeye hiçbir Türk üniversitesi giremedi.

27.11.2017Eğitim
İSTE Öğrencileri genç mucit Canan Dağdeviren ile buluştu

İSTE Öğrencileri genç mucit Canan Dağdeviren ile buluştu

İSTE Öğrencileri genç mucit Canan Dağdeviren ile buluştu

26.11.2017İskenderun
ÇÜ Bilim ve Kadın Sempozyumuna ev sahipliği yaptı

ÇÜ 'Bilim ve Kadın Sempozyumu'na ev sahipliği yaptı

ÇÜ 'Bilim ve Kadın Sempozyumu'na ev sahipliği yaptı

24.11.2017Merkez
Rahmi M. Koç Bilim Madalyasi Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nun oldu

Rahmi M. Koç Bilim Madalyasi Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nun oldu

Rahmi M. Koç Bilim Madalyasi Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nun oldu

23.11.2017Merkez
Başkan’ın kızıyla dudak dudağa öpüşen gencin kimliği belli oldu

Başkan’ın kızıyla dudak dudağa öpüşen gencin kimliği belli oldu

Geçen Cumartesi Harvard ile Yale üniversiteleri arasında oynanan futbol müsabakası öncesi eski ABD Başkanı Barack Obama'nın büyük kızı Malia ile öpüşen gizemli gencin kimliği ortaya çıktı.

22.11.2017Dünya
Bu gurur Canan Karatayın... Harvarda girdi

Bu gurur Canan Karatay'ın... Harvard'a girdi

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan ve kütüphanesinde 20 milyon kitap bulunduran ABD’nin Boston şehrindeki Harvard Üniversitesi Kütüphanesi, 2017 Kasım ayında, Türkiye’den Prof. Dr. Canan Karatay’ın 3 kitabını içeriğine dahil etti.

22.11.2017Gündem
Kolesterol ile ilgili çığır açacak buluş

Kolesterol ile ilgili çığır açacak buluş

Sabri Ülker Merkezi’nde hücre içerisinde yükselen kolesterol seviyelerinde uyarı veren ve kolesterolün zararlı etkilerine karşı hücreleri savunan bir sistemin keşfi sağlandı. Bu keşif ile kolesterole bağlı hastalıklarla mücadelede yeni yöntemlerin geliştirilmesi öngörülüyor.

17.11.2017Teknoloji
IBMden dünyanın en güçlü kuantum bilgisayarı

IBM'den dünyanın en güçlü kuantum bilgisayarı

IBM 50 kubit (kuantum biti) işleme kapasitesine sahip yeni kuantum bilgisayarını başarıyla test etti.

12.11.2017Teknoloji
Kendi kendine oluşabilen DNA zincirleri geliştirildi

Kendi kendine oluşabilen DNA zincirleri geliştirildi

Bilim adamları, sentetik DNA hücrelerinin kendi kendine gelişip, önceden belirlenmiş bir düzende zincirler oluşturmasını sağlayan yöntem geliştirdi.

10.11.2017Teknoloji
‘Glutensiz diyet diyabet riskini artırıyor’

‘Glutensiz diyet diyabet riskini artırıyor’

Uzmanlar, son yıllarda önerilen glutensiz diyetin pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirebileceğini belirterek, bu diyeti uygulayanları uyardı.

10.11.2017Ankara
Bitcoin yine rekor kırdı Bu kez sebebi ise...

Bitcoin yine rekor kırdı! Bu kez sebebi ise...

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük döviz borsası işletmecisi olan Chicago merkezli CME Group (Chicago Ticari Takası) , bu yılın sonunda dijital para birimi Bitcoin'in vadeli işlem sözleşmelerinin arzına başlayacağını duyurdu.

1.11.2017Teknoloji
Suya dalıp çıkabilen robot arı

Suya dalıp çıkabilen robot arı

AMERİKALI mühendisler suya dalıp çıkabilen minik robot arı üretmeyi başardı.

29.10.2017Dünya
En iyi Türk üniversitesi 190. sırada

En iyi Türk üniversitesi 190. sırada

ABD merkezli bilgi ve haber yayıncısı US. News, ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2018’i açıkladı. 74 ülkeden 1.250 yükseköğretim kurumunun değerlendirildiği listede Türkiye’den 30 üniversite yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi 190’ıncılıkla Türk üniversiteleri arasında ilk sırayı elde ederken dünyanın en iyisiyse yine Harvard oldu.

26.10.2017Eğitim
Dünyayı korkutan iddia Kim Jon-un ölümcül çiçek üretiyor

Dünyayı korkutan iddia! Kim Jon-un 'ölümcül çiçek' üretiyor

ABD'nin en iyi eğitim kurumlarından Harvard Üniversitesi, Kuzey Kore'nin ölümcül çiçek, veba ve şarbon üzerinde çalıştığını iddia etti.

23.10.2017Dünya
Şaban Dişli kimdir, nerelidir

Şaban Dişli kimdir, nerelidir?

Şaban Dişli, Genel Başkan Başdanışmanlığı görevinden istifa etmesinin ardından merak edilen isim odu. Siyasi kariyerine AK Parti'de başlayan Şaban Dişli, akademik alandaki kariyerini ekonomi üzerine gerçekleştirmiştir. Peki, Şaban Dişli kimdir, kaç yaşındadır? İşte, merak edilen isimle ilgili detaylı bilgiler

19.10.2017Gündem
‘Kötülük toprağa yayılır’

‘Kötülük toprağa yayılır’

Colson Whitehead ‘Yeraltı Demiryolu’nda köle olarak dünyaya gelen genç bir kadının özgürlük mücadelesini anlatıyor. Uzak bir tarihte geçmesine rağmen günümüzü de sorgulayan, insanın insana karşı acımasızlığını, şiddetini ve adaletsizliği meşrulaştıran zihinsel mekanizmaları tartışmaya açan hikâyesiyle önemli bir roman.

19.10.2017Kitap Sanat
Çinin uzay istasyonu Dünyaya düşecek

Çin'in uzay istasyonu Dünya'ya düşecek!

Çin'in 2011'de uzaya gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Pekin yönetiminin kontrolü kaybetmesinin ardından düşüşe geçti. Uzmanlar yaklaşık 100 kiloluk moloz yığınının Dünya'da tam olarak hangi noktaya düşeceğinin henüz belli olmadığını söylüyor.

16.10.2017Teknoloji
İKÇÜye ödül

İKÇÜ'ye ödül

İKÇÜ'ye ödül

15.10.2017İzmir

Büyük tehlike! Çin'in uydusu kontrolü kaybetti... Dünya'ya düşüyor!

Çin'in 2011'de uzaya gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Pekin yönetiminin kontrolü kaybetmesinin ardından düşüşe geçti. Uzmanlar yaklaşık 100 kiloluk moloz yığınının Dünya'da tam olarak hangi noktaya düşeceğinin henüz belli olmadığını söylüyor.

13.10.2017Dünya
Daha iyi bir dünya için kız çocuklarının eğitimine yatırım yapın

Daha iyi bir dünya için kız çocuklarının eğitimine yatırım yapın

Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nda konuşan Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner, dünyada okuma yazma bilmeyen ve eğitim hakkından mahrum 1 milyara yakın yetişkinin üçte ikisinin kadın olduğunu belirterek, “Eğer daha iyi bir dünya istiyorsanız kız çocuklarının eğitimine yatırım yapın” dedi.

11.10.2017Gündem
Harvard’lı Dr. Dağdeviren’den, üniversitelilere konferans

Harvard’lı Dr. Dağdeviren’den, üniversitelilere konferans

Forbes dergisinin 30 Yaş Altı Bilim İnsanı listesinde yer alan ve Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine seçilen Dr. Canan Dağdeviren, Atatürk Üniversitesi'nde konferans verdi.

10.10.2017Eğitim
Dan Brown dünyanın en riskli sorusunu soruyor

Dan Brown dünyanın en riskli sorusunu soruyor

Dan Brown’ın son kitabı ‘Başlangıç’ salı günü dünyayla aynı anda Türkiye’de de yayımlandı. Din ve bilim tartışmasını tekrar gündeme getiren romanı ilk okuyanlardan Ertuğrul Özkök yazdı: “Müthiş bir merakla ve çok şey öğrenerek okudum. En iyi kitaplarından biri diyebilirim. Bu kitap Evrim Teorisi’nin savaşı kolay kolay bırakmayacağını anlatıyor...”

5.10.2017Kitap Sanat
Elektronik sigarada gizli tehlike: Aroma

Elektronik sigarada gizli tehlike: Aroma

Elektronik sigarada gizli tehlike: Aroma

4.10.2017İzmir
Üniversitelere ‘Çekirdek Program’

Üniversitelere ‘Çekirdek Program’

Modern üniversitenin en önemli işlevi; nitelikli bilimsel araştırmalar yapmak, eğitim-öğretim sürecini etkili bir biçimde yürütmek ve tüm bu çalışmaları toplumla bütünleştirebilmektir. Bunlardan eğitim ve öğretim sürecinin en önemli amaçlarından biri, mezunların hedeflenen bilgi ve becerilere sahip olmaları ve bunları yaşam boyu geliştirerek sürdürebilmeleridir. Yaşanan değişimler nedeniyle, artan ve çeşitlenen sorumluluklar yükseköğretim sistemini, nitelikli eğitim sunma yöntemlerini bulmaya zorluyor. Özellikle Türk üniversitelerinin…

2.10.2017Eğitim
Bilim dünyasında bir ilk: İnsan embriyosunda kimyasal ameliyat

Bilim dünyasında bir ilk: İnsan embriyosunda 'kimyasal ameliyat'

Çin'de Sun Yat-sen Üniversitesi'ndeki bilim insanları, genetik yapımızın temelini oluşturan DNA'daki 3 milyon baz çiftinin (nükleotit dizilimi) birinde bulunan hatayı düzeltmeyi başardı.

29.9.2017Teknoloji
Apple eskiyen iPhonelarını bilerek yavaşlatıyor mu

Apple eskiyen iPhone'larını bilerek yavaşlatıyor mu?

Yeni bir araştırma, Apple'ın eski iPhone'ları bilerek yavaşlattığı iddialarını hortlattı!

26.9.2017Teknoloji
Bilim Kadını Canan Dağdeviren canlı yayında

Bilim Kadını Canan Dağdeviren canlı yayında!

Türk bilim insanı Canan Dağdeviren, 21 Eylül 2017 akşamı 19.00’da düzenlenecek sosyal medya canlıyayınında bilim alanında kariyer yapmak isteyen gençlere ilham verecek.

21.9.2017Kampüs
TGC Sedat Simavi Ödülleri’ne başvurular 30 Eylül’de sona erecek

TGC Sedat Simavi Ödülleri’ne başvurular 30 Eylül’de sona erecek

TGC Sedat Simavi Ödülleri’ne başvurular 30 Eylül’de sona erecek

20.9.2017İstanbul
Harvardı kazanan Ece Hakim dizi setine ağlayarak veda etti

Harvard'ı kazanan Ece Hakim dizi setine ağlayarak veda etti

Geçtiğimiz günlerde Harvard Üniversitesi’ni kazanan Ece Hakim, 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisine veda etti.

20.9.2017Magazin
Harvard Üniversitesi’ni kazanan Ece Hakim dizi setine ağlayarak veda etti

Harvard Üniversitesi’ni kazanan Ece Hakim dizi setine ağlayarak veda etti

Harvard Üniversitesi’ni kazanan Ece Hakim, 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisine veda etti.

20.9.2017Magazin
Çocukların yarısı okula gitmemeli

Çocukların yarısı okula gitmemeli

Milyonlarca öğrenci bugün dersbaşı yapıyor. Uluslararası değerlendirme ve kalkındırma raporları PISA ve OECD’de karnemiz zayıf... Peki eğitimdeki sorun nedir? Müfredatı hemen her yıl değişen bir sistemde yetişen çocukları umutlu bir geleceğin beklediğini söylemek olası mı? TEOG kaldırılmalı mı, beyin göçü nasıl engellenir? Eğitimbilimci Dr. Özgür Bolat’a göre, “Önce ‘var olma’ meselemizi halletmemiz gerekiyor, bu set kalkınca gelişim kendiliğinden gelecek… Bizim sadece bilgilendirme zannettiğimiz eğitim aslında bir özgürleşme süreci”...

17.9.2017Gündem

Yazar Sonuçları

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi Harvard ile eşdeğer

TÜRKİYE’nin ilk ve tek uluslararası biyotıp ve genom araştırma kurumu olan İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi, başta metabolik hastalıklar olmak üzere sağlık alanında dünyadaki son teknolojileri kullanan ve bu alanda önemli çalışmalar yapan bir merkez.

18.11.2017

Hayallerine inan, adım at!

DÜNYANIN en başarılı girişimci ekosistemlerinin sıralandığı listede Berlin var, Tel Aviv var, Bangalore var ama Türkiye’den tek bir şehir yok.

18.11.2017

Bacım daha ne kadar sürecek bu başörtü ‘mağduriyetizmi’

İNTERNET Haber’deki yazılarını ilgiyle okuduğum bir yazar Hatice Kübra...

17.11.2017

Söz verdik, yaptık: İşte bir haftalık 'aralıklı oruç' deneyi

Hatırlarsanız, geçtiğimiz hafta Harvard Üniversitesi T. H. Chan Kamu Sağlığı Okulu bünyesinde yapılan bir araştırmadan hareketle "aralıklı oruç" dosyasının kapağını aralamıştık.

14.11.2017

Mark Zuckerberg Harvard’ı bırakarak iyi mi yaptı?

Bu ne biçim bir soru diyebilirsiniz haklı olarak. 33 yaşında 75 milyar dolar servete sahip olduğuna göre cevabı belli bir soru.

4.11.2017

Kimlerin probiyotik desteğine ihtiyacı var?

Geleneksel beslenme modelini terk ettik. Deyimimi hoş görün “dandik” gıdalar yiyip içiyoruz. Buna bağlı olarak da probiyotik eksikliği problemi yaşıyoruz.

31.10.2017

Sıfır glüten sağlıklı bir seçim olmayabilir

Glütensiz beslenme neredeyse vejetaryen beslenme kadar yaygınlaşan yeni bir eğilim. Peki sağlıklı bir seçim mi? İşte orası biraz karışık.

20.10.2017