MENÜ

Çernobil

Çernobil ile ilgili tüm haberleri, son dakika Çernobil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Çernobil haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.190 Çernobil haberi bulunmuştur.

Çernobil veya Çornobıl,  Belarus sınırına yakın, Ukrayna'nın kuzeyinde Kiev iline bağlı şehir. 1986'da Çernobil reaktör kazası nedeni ile boşaltılmıştır. Atmosferdeki radyasyon seviyesi, zaman içerisinde azalmıştır.
Çernobil'de günümüzde yaklaşık 3000 kişi çalışmaktadır. Çalışanlar 15'er günlük vardiyalar halinde çalışmakta, 15 gün boyunca çalışan 3000 kişinin yerini, sonraki 15 gün için 3000 kişilik diğer bir grup almaktadır. Bu önlem, çalışanların radyasyondan etkilenme miktarını en aza indirmek için alınmıştır.

DEVAMI

Çernobil Haberleri

Çernobil resmen turistik bölge oluyor

Çernobil 'resmen' turistik bölge oluyor

Ukrayna'da, 26 Nisan 1986'da nükleer santralda meydana gelen patlamayla dünya tarihine adı yazılan Çernobil 'resmen' turistik bölge oluyor.

22.07.2019Seyahat
Çernobilin bir daha yaşanmaması için yeni nükleer yakıt aranıyor

'Çernobil'in bir daha yaşanmaması için yeni nükleer yakıt aranıyor'

Odessa National Polytechnic Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zoteev "Çernobil ve Fukuşima'daki gibi bir faciayı önlemek için Ukrayna'dan ve dünyanın dört bir yanından bilim insanları yeni tip nükleer yakıtlar üzerine çalışma yürütüyorlar." dedi.

20.07.2019Teknoloji
Nükleer füzyon reaktörü tasarlayan genç Türk fizikçi Çernobilde

Nükleer füzyon reaktörü tasarlayan genç Türk fizikçi Çernobil'de

Tasarladığı nükleer füzyon reaktörünü çalıştırmayı başaran 18 yaşındaki Ateş Fettahoğlu, Ankara Üniversitesinin düzenlediği etkinlik kapsamında 25 bilim insanı ile "Türkiye'nin en küçük nükleer fizikçisi" olarak Çernobil'i ziyaret etti.

18.07.2019Teknoloji
Marshall Adalarındaki radyasyon oranı Çernobilden bin kat fazla

Marshall Adaları'ndaki radyasyon oranı Çernobil'den bin kat fazla

ABD'nin geçmişte nükleer testler yaptığı Marshall Adaları'nın bazı bölgelerindeki radyasyon değerlerleri Çernobil ve Fukuşima'dan bin kat daha fazla ölçüldü.

17.07.2019Dünya
Türk araştırmacılar, Çernobilde radyasyonun izini sürdü

Türk araştırmacılar, Çernobil'de radyasyonun izini sürdü

Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsünün düzenlediği etkinlik kapsamında, 25 Türk nükleer fizikçi, 33 yıl önce felaketin yaşandığı Çernobil Nükleer Santrali'ni ziyaret etti.

5.07.2019Teknoloji
Yüzen Çernobil yola çıkıyor

Yüzen Çernobil yola çıkıyor

‘Yüzen Çernobil’ lakaplı Rus nükleer enerji gemisi ‘Akademik Lomonosov’ önümüzdeki ay Kuzey Kutbu’na doğru yola çıkıyor.

1.07.2019Dünya
Abim Kazım Koyuncunun acısı hala çok taze

Abim Kazım Koyuncu'nun acısı hala çok taze

14 yıl önce aramızdan ayrılan Kazım Koyuncu’nun kendisi gibi müzisyen kardeşi Niyazi Koyuncu, en büyük hayalinin abisi için Harbiye Açıkhava’da hologram bir konser vermek olduğunu söyledi.

25.06.2019Keyif
‘Çernobil’de çalıştığımı aileme söylemedim’

‘Çernobil’de çalıştığımı aileme söylemedim’

26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’nın Pripyat şehrine üç kilometre mesafede yer alan Çernobil Nükleer Santralı’nda meydana gelen korkunç kaza, HBO’nun ‘Çernobil’ adını taşıyan dizisiyle yeniden dünya gündemine oturdu. Avrupa Birliği (AB) kapsamında 2004’te, patlamanın yaşandığı dördüncü reaktörü güvence altına almak için bir proje geliştirildi. Reaktörün enkazı dev bir çelik kafesle kapatıldı. Bu projede yer alan firmalardan biri Türk’tü. Şirketin Çernobil’e götürdüğü ve beş yıl kalanlardan Yücel Musaoğlu, “Eşime ve aileme Çernobil’de çalıştığımı söylemedim” dedi.

25.06.2019Gündem
Çernobil yüzünden ölenlerin sayısı hesaplanamıyor

Çernobil yüzünden ölenlerin sayısı hesaplanamıyor

1986’da yaşanan ve insanlık tarihinin en kötü nükleer felaketi olarak kabul edilen Çernobil faciasını konu alan “Chernobyl” dizisi, tüm dünyada olay yarattı. Kazanın gizlenme çabasını, radyasyonun etkilerini ve kurbanların ne şekilde etkilendiğini sürükleyici bir şekilde anlatan HBO imzalı yapım, dizi ve sinema veri tabanı IMDb’de de gelmiş geçmiş en iyi puanı alarak bir rekora imza attı. Barbaros Tapan, dizinin yaratıcısı Craig Mazin, başrol oyuncuları Stellan Skarsgard ve Emily Watson ile New York’ta buluştu, dev yapıma dair merak edilenleri konuştu.

16.06.2019Magazin
Popüler olan diziyle yeniden turist akınına uğruyor ‘İnsanlıktan sonraki yaşam’ olarak biliniyor

Popüler olan diziyle yeniden turist akınına uğruyor! ‘İnsanlıktan sonraki yaşam’ olarak biliniyor

Çernobil faciası son günlerde yeniden tüm dünyanın gündeminde. Bunun nedeni ise Johan Renck’in yönetmenliğini yaptığı Sky Atlantic ve HBO ortak yapımı olan 'Chernobyl' dizisi… Dizinin ardından gözler Çernobil’de yaşanan faciaya çevrildi ve insanların ilgisi oldukça arttı. Dizi geçtiğimiz günlerde final yaptı ve Çernobil'e turist akınları da başladı. Özellikle Çernobil’in 10 kilometrelik tehlike çemberine içerisinde yer alan Pripyat başı çekiyor. İşte radyasyon ölçen dedektörle gezilebilen ve birçok yasağın olduğu dünyanın en ilginç yeri hakkında bilgiler…

16.06.2019Seyahat
Çernobil felaketinin yaşandığı şehir Pripyatta tepki çeken paylaşımlar

Çernobil felaketinin yaşandığı şehir Pripyat'ta tepki çeken paylaşımlar

Ukrayna’da Çernobil nükleer felaketinin yaşandığı santralin yakınlarındaki hayalet kent Pripyat’ta fenomenler tarafından çekilen fotoğraflara çok sayıda tepki geldi.

13.06.2019Dünya
Karidesten Uzaya projesi dünya şampiyonluğu getirdi

'Karidesten Uzaya' projesi dünya şampiyonluğu getirdi

Çernobil Nükleer Santrali'nde yaşanan felaketin ardından kabuklu canlıların radyasyona karşı verdiği tepkiden yola çıkarak "Karidesten Uzaya" projesini hazırlayan lise öğrencileri, Uruguay'da düzenlenen yarışmada şampiyon oldu.

11.06.2019Teknoloji
Çernobil faciası ne zaman ve nerede oldu İşte çernobil patlamasının tarihi

Çernobil faciası ne zaman ve nerede oldu? İşte çernobil patlamasının tarihi

İnternet üzerinde yayın yapan ve dünya çapında çok sayıda izleyicisi bulunan Chernobyl isimli dizi ile Çernobil faciası gündeme geldi. Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelen patlamada çok sayıda kişi can vermişti. Peki, hala günümüzde yankıları devam eden çernobil faciası ne zaman ve nerede oldu? İşte çernobil patlamasının tarihi ile ilgili bazı bilgiler.

5.06.2019Gündem
Çernobil 5. bölümü ile izleyici karşısına çıktı

Çernobil 5. bölümü ile izleyici karşısına çıktı

Sovyetler Birliği içerisinde yer alan nükleer santral patlamasını konu edinen Çernobil, 5 bölümlük mini dizisini bugün sonlandırıyor. Amerika'da her pazartesi, Türkiye'de ise her salı günü yayımlanan dizi, bu akşam alt yazılı ve orijinal versiyonları ile ekranlarda olacak. İşte, Çernobil 5. bölümü hakkında bazı bilgiler

4.06.2019Televizyon
Bize radyasyondan madrasyondan bir şey olmaz ÇERNOBİL: Eski kâbusumuz yeni TV fenomenimiz

'Bize radyasyondan madrasyondan bir şey olmaz' ÇERNOBİL: Eski kâbusumuz yeni TV fenomenimiz

Başlıktaki cümleyi Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Kenan Evren, o korkunç kazadan sonra söylemişti. Bu sözden bir hafta sonra Almanya, yüksek oranda radyasyon içeren 62 ton Türk çayını geri yolladı. Faciadan 33 yıl sonra yayımlanmaya başlayan mini dizi ‘Çernobil’, şu an tüm dünyada en çok izlenenlerden biri. Türkiye için bir televizyon yapımı olmanın çok ötesinde; yanı başımızda yaşanmış ve bugün bizim de hâlâ sonuçlarına katlandığımız bir tarih. Yaşı 40’ın üzerinde olanlar, unutuluştan geri dönen bir kâbus gibi izliyor diziyi. Belki de ilk kez birileri en anlaşılır haliyle 26 Nisan 1986 gecesi ve sonrasında ne yaşandığını anlatıyor. Milyonlarca başkaları ölmesin diye kendi hayatlarını bir görev gibi feda edenleri seyrederken gözlerimiz doluyor. Peki, Türkiye faciadan nasıl etkilendi? Bugüne kadar uzanan sonuçları ne oldu? Çernobil hakkında hatırlamak isteyeceğiniz her şey burada...

33. yılındaki Çernobil faciasına ait detaylar

33. yılındaki Çernobil faciasına ait detaylar

Çernobil faciası, 1986 yılında Sovyetler Birliği bünyesinde bulunan Kiev'in Pripyat ilçesinde yaşanmış ve etkileri günümüze kadar süregelmiştir. Çernobil nükleer santrali dolayısıyla çalışanların ikamet etmesi için kurulan pripyat şehri, Çernobil nükleer santrali patlamasının ardından boşaltılmış ve terk edilmiş bir şehir sıfatını kazanmıştır.

29.05.2019Haber
Yüzlerce kişinin öldüğü Çernobil faciası nasıl yaşandı Olay anı ve sonrasına dair detaylar

Yüzlerce kişinin öldüğü Çernobil faciası nasıl yaşandı? Olay anı ve sonrasına dair detaylar

Çernobil faciası, 1986 yılında Sovyetler Birliği bünyesinde bulunan Kiev'in Pripyat ilçesinde yaşanmış ve etkileri günümüze kadar süregelmiştir. Çernobil nükleer santrali dolayısıyla çalışanların ikamet etmesi için kurulan pripyat şehri, Çernobil nükleer santrali patlamasının ardından boşaltılmış ve terk edilmiş bir şehir sıfatını kazanmıştır. Peki, Çernobil faciasının yaşanmasına neden olan reaktör kazası nasıl yaşandı? İşte, olayın başından sonuna dek bazı önemli bilgiler

29.05.2019Gündem
İyodin nedir İyodin hapı ne zaman kullanılır

İyodin nedir? İyodin hapı ne zaman kullanılır?

İyodin ya da iyot tabletleri, radyoaktif maddelere maruz kalınmasıyla birlikte tiroitlerin bu maddeleri tutmasına engel olan iyodin, Çernobil faciasının ardından sık kullanılan tabletler arasında yer almıştır. Peki, iyodin hapı nedir ve iyot tableti ne zaman kullanılmalıdır? İşte, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan alınan bilgilere göre tüm detaylar

28.05.2019Sağlık
Çernobil dizisi ilk 3 bölümüyle dikkatleri üzerine çekti

Çernobil dizisi ilk 3 bölümüyle dikkatleri üzerine çekti

Büyük projeler imza atan HBO'nun 5 bölümlük projesi Çernobil dizisi, şu ana kadar yayınlanan 3 bölümü ile izleyicilerin beğenisini kazandı. SSCB'de meydana gelen nükleer santral patlamasını konu edinen Çernobil dizisi, toplam 5 bölüm sürecek.

26.05.2019Televizyon

Çernobil nedir ve neden patladı? Çernobil faciasına dair detaylar

Çernobil patlaması, üzerinden 30 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen etkisini yitirmiyor. Reaktörlerde insan hatası nedeniyle meydana gelen patlama, birçok kişinin ölümüne neden olmuş ve bölgede ortaya çıkan radyoaktif sızıntı sebebiyle yerleşim alanları boşaltılmıştı. İşte, Çernobil faciası ve patlamanın nasıl ortaya çıktığına dair detaylar

26.05.2019Gündem
Marsta bile canlı kalabilen dünyanın en dayanıklı bitkileri

Mars'ta bile canlı kalabilen dünyanın en dayanıklı bitkileri

Gezegenimizdeki bazı bitkiler o kadar dayanıklı ki, ne oksijensiz kalmaya ne de yakıcı sıcaklara boyun eğiyor.

15.05.2019Teknoloji
Şimdi sıra ‘Sarp’çılar ve ‘Arif’çilerde

Şimdi sıra ‘Sarp’çılar ve ‘Arif’çilerde!

‘İstanbullu Gelin’ izleyicilerinin ‘Dilara’cılar ve ‘Güneş’çiler olarak ikiye ayrılması dönemini atlattık. Fakat dizi bağımlıları uğruna çarpışacakları iki karakter bulmakta gecikmedi. ‘Kadın’ın iki erkeği Sarp (Caner Cindoruk) ve Arif (Feyyaz Duman) hem ekranda hem de sosyal medyada çetin bir savaşın içinde bugünlerde...

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ  geç değil

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil

Dünyanın geleceği için bir parça olsun endişelenen herkes nefesini tutmuş bu belgeseli bekliyor. Daha önce, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda gösterilmiş, izleyen ‘seçkinleri’ yerine çivilemişti. ‘Gezegenimiz’ (Our Planet), 5 Nisan Cuma günü bütün bölümleriyle Netflix’te olacak. BBC’nin ödüllü ‘Planet Earth’, ‘Blue Planet’ ve ‘Frozen Planet’ üçlemesinin yönetmeni Alastair Fothergill’in yapımcılığını üstlendiği belgesel, Doğal Yaşamı Koruma Derneği (WWF) işbirliği ile hayata geçiriliyor. İngilizce seslendirmesini doğa belgesellerinin efsane sesi Sir David Attenborough yaptı. Türkçede sesiyle hayat verecek isim ise ünlü tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Mazlum Kiper olacak. Alastair Fothergill ve ekibinin bir bölümüyle Kuzey Kutbu’nun kıyısındaki Svalbard’da buluştuk, çekim yaptıkları alanları kendi gözlerimizle gördük. Hatta şansımız yaver gitti, bir kutup ayısı ile yolumuz kesişti.

31.03.2019Hürriyet Pazar
Sovyetler’i yıkıma götüren yapı

Sovyetler’i yıkıma götüren yapı

Hélène Carrère D’encausse’un kaleme aldığı ‘Dünyayı Değiştiren Altı Yıl -1985-1991 Sovyet İmparatorluğu’nun Yıkılışı’, yakın tarihimiz hakkında tarihi bir polisiye gibi.

27.02.2019Kitap Sanat
Sözlü tarih ve sarsıcı gerçekler

Sözlü tarih ve sarsıcı gerçekler

Nobel ödüllü yazar Svetlana Aleksiyeviç’in Türkçeye çevrilen ‘Son Tanıklar - Çocukluğa Aykırı Yüz Öykü’ kitabında yer alan çivi gibi soğuk ve yalın cümleleri okuyan herkes, bugüne dek neden Aleksiyeviç okumadığını sorgulayacak.

31.01.2019Kitap Sanat
Şüpheli paketten sezyum çıktı

Şüpheli paketten sezyum çıktı!

KAYSERİ'de jandarma tarafından arazide, içinde kimyasal madde olabileceği değerlendirilen paket bulundu. İncelenen kimyasal maddenin 'Saf Sezyum' olduğu, kimyasal açıdan reaktif durumda olduğu tespit edildi.

13.12.2018Gündem
Sınırlarda gezen seyyah

Sınırlarda gezen seyyah

Murat Ayrancıoğlu (33) bankacı. Pek fazla gidilmeyen yerlere giden adrenalin meraklısı bir gezgin... Seyahat etmenin dışında en büyük tutkusu ise fotoğraf... İşten fırsat buldukça yola koyuluyor. Bugüne kadar 50 ülke ve 300’den fazla şehir gezdi. Tonga’da 50 tonluk kambur balinalarla yüzdü, Çernobil nükleer felaketinin zarar verdiği radyasyon yüklü şehirde keşfe çıktı. En son uçak kiralayıp İzlanda’yı havadan fotoğrafladı. Ayrancıoğlu ile seyahat maceralarını konuştuk...

3.12.2018Seyahat
Ukrayna’da sağlık turizminde en popüler ülke Türkiye

Ukrayna’da sağlık turizminde en popüler ülke Türkiye

Ukrayna’dan gelen turistler sağlık, kültür ve kış turizmi için de rotayı Türkiyeye çevirdi. Ukrayna’da sağlık turizmi için en popüler ülke Türkiye oldu.

12.11.2018Ekonomi
Lise öğrencisi, hamam böceği ve bor bileşiminden radyasyon zırhı üretti

Lise öğrencisi, hamam böceği ve bor bileşiminden radyasyon zırhı üretti

Balıkesir’de lise son sınıf öğrencisi Alperen Berberoğlu (18), Çernobil gibi nükleer faciada sağ kalan ve zarar görmeyen hamam böceklerinden esinlenerek, böceklerin kabuklarından elde ettiği kitosan maddesi ve bor bileşimlerinden radyasyon zırhı yaptı. Piyasada 600 liraya mal edilen radyasyon yeleklerini, kitosan ve bor bileşimi maddeyle 20 liraya yapan Berberoğlu, yeleğin radyasyona karşı yüzde 98.25 oranında koruma sağladığını söyledi.

17.10.2018Eğitim
Warface’in Battle Royale 2.0 güncellemesi yayınlandı

Warface’in Battle Royale 2.0 güncellemesi yayınlandı

Crytek’in yüzde 100 Türkçe ve ücretsiz Online FPS oyunu Warface, yeni sezon öncesi büyük bir güncelleme yayınladı.

8.10.2018Teknoloji
Çevreciler ağaçlara yuva kurdular

Çevreciler ağaçlara yuva kurdular

Almanya’da nükleer enerjiye geçiş 1950’li yılların ikinci yarısında başladı. İlk nükleer santral, Münih yakınlarındaki Garching’de 1957 yılında faaliyete geçti. 1957-2004 yılları arasında 110 nükleer santralde üretime geçti.

17.09.2018Avrupa
Gökhan Gönül için olay sözler Euroları cukkalıyor ama...

Gökhan Gönül için olay sözler! 'Euroları cukkalıyor ama...'

Eski hakem ve futbol yorumcusu Ahmet Çakar'ın hedefinde Beşiktaş'ın milli yıldızı Gökhan Gönül vardı.

27.08.2018Futbol
Belgütay’ı canlandıran Şerif Bozkurt kimdir

Belgütay’ı canlandıran Şerif Bozkurt kimdir?

Şerif Bozkurt, Diriliş Ertuğrul’un kadrosuna dahil oldu. Daha önce Kayıp Şehir, Babam İçin, Kırık Kanatlar ve Kurşun Yarası gibi dizilerin kadrosunda yer alan Şerif Bozkurt, Belgütay karakterine hayat verecek. Peki Diriliş Ertuğrul'un Belgütay'ı olarak izleyeceğimiz Şerif Bozkurt kimdir?

9.05.2018Televizyon

Yazar Sonuçları

O dört ölçüm merkezi niye esrarengiz biçimde sustu

Biz çok üzerinde durmadık ama 8 Ağustos gününden beri Rusya’da esrarengiz bazı şeyler oluyor.

23.08.2019

Yer yer hızlı, az öfkeli, az biraz komik...

‘Hızlı ve Öfkeli’ serisinde sahne sırası yan karakterlerden Luke Hobbs ve Deckard Shaw’da.

3.08.2019

Çernobil yüzünden ölenlerin sayısı hesaplanamıyor

1986’da yaşanan ve insanlık tarihinin en kötü nükleer felaketi olarak kabul edilen Çernobil faciasını konu alan “Chernobyl” dizisi, tüm dünyada olay yarattı. Kazanın gizlenme çabasını, radyasyonun etkilerini ve kurbanların ne şekilde etkilendiğini sürükleyici bir şekilde anlatan HBO imzalı yapım, dizi ve sinema veri tabanı IMDb’de de gelmiş geçmiş en iyi puanı alarak bir rekora imza attı. Barbaros Tapan, dizinin yaratıcısı Craig Mazin, başrol oyuncuları Stellan Skarsgard ve Emily Watson ile New York’ta buluştu, dev yapıma dair merak edilenleri konuştu.

16.06.2019

Vicdansız istihbaratçı yalanı ve bir vatandaş

DÜN gece yarısından sonra uykusuz kalmama değdi...

6.06.2019

Avukatın etek boyu hâkimin akıl boyu

- Dün Kartal Adliyesi’nde yaşanan olay için vahimdir diyeceğim ama diyemiyorum...

30.05.2019

Cumhurbaşkanı, ben ve 7 milyon 188 bin kişi neler gördük neler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben, 1946’da yapılan ve sandık darbesi şaibeli seçimi görmedik.

22.05.2019

Türkiye artık yüzde 99’u müslüman olan ülke değil

ÖNÜMDE çok ilginç bir kamuoyu araştırması duruyor.

21.05.2019

Emek, iş, kaza, yaşam ve Nazlı

Evde sabah koşuşturması başlamıştı. Anne kahvaltı hazırlıyor, Nazlı okula gitmek için hazırlanıyordu.

3.05.2019

Songül Öden’i yeniden keşfettim

Şaşırttı, güldürdü, ağlattı...

10.04.2019

Muhalefet neden büyük mitingler yapmıyor acaba?

Cumhurbaşkanlığı seçiminin son haftasında...

25.03.2019

Oğlunuz yaşça büyük bir kadına âşık olursa

VE siz bir anne olsanız, o kadına ilk sorunuz ne olur?

26.05.2018